Σελίδα 37 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 273536373839 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 361 έως 370 από 381

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Υπάρχουν ή δεν υπάρχουν δουλειές;

  1. #361

    Προεπιλογή

    Προφανώς και λογίζω σαν ακτοπλοΐα μόνο τα επιβατικά που κάνουν δρομολόγια μεταξύ των νησιών μας και δε νομίζω να σου φαίνομαι από τη συζήτησή μας να μην ξέρω τι μου γίνεται. Επίσης είναι άλλο θέμα αν κάποιοι στα γραφεία των ναυτιλιακών δε θέλουν να βάλουν Έλληνες. Η συζήτηση είναι γύρω από το θέμα, αν το οικονομικό κομμάτι της πρότασης για εκ νέου επάνδρωσης των πλοίων με Ελληνικά πληρώματα και μάλιστα για ναύτες, είναι ικανοποιητικό.

    Συμφωνώ και με το γεγονός οτι αν έχεις όρεξη για δουλειά στο πλοίο θα τα καταφέρεις ανεξάρτητα από το που κατάγεσαι. Αλλά είναι διαφορετικό πράγμα να προσλαμβάνεις κάποιον που έχει κάποιες γνώσεις και εμπειρία και άλλο πράγμα να μην έχεις ιδέα. Δεν μπορείς να του δώσεις τα ίδια λεφτά. Θα ξεκινήσει από χαμηλά για να ανέβει. Τώρα για τους Φιλιππινέζους, ναι συμφωνώ οτι όταν ήρθαν στα πλοία σε σχέση με τους Έλληνες σε όλα τα αξιώματα πάνω στα πλοία, ήταν ένα τίποτα, αλλά σιγά σιγά αποκτούν γνώσεις και μπαίνουν στα πλοία σαν πρωτόμπαρκοι με περισσότερα εφόδια από οτι ένας Έλληνας. Βέβαια το μυαλό η ευστροφία και το φιλότιμο είναι αυτό που κερδίζει ακόμα, αλλά φαντάσου να έπαιρναν και οι Έλληνες τα ίδια και παραπάνω εφόδια.

    Παρόλα αυτά, στο διάλογό μας δε βλέπω να απαντάς σε ερώτηση που σου έχω θέσει, που πάνω κάτω δείχνει την άποψή σου πως θα γυρίσουν και πάλι τα Ελληνικά πληρώματα και πάλι στα ποντοπόρα πλοία σε οτι αφορά το οικονομικό σκέλος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jumpman : 12-06-2016 στις 00:32
    KNOSSOS PALACE - FESTOS PALACE
    τα καλύτερα, τα γρηγορότερα, τα πιο όμορφα, τα πιο μεγάλα στον Πειραιά, τα πολυτελέστερα και φυσικά τα πιο ερυθρόλευκα

  2. #362
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακτοπλοΐα μόνο τα επιβατικά που κάνουν δρομολόγια μεταξύ των νησιών μας
    Αστο, καλή σου μέρα και καλή συνέχεια!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SteliosK : 12-06-2016 στις 12:33

  3. #363

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη αλλά ήθελα να γράψω: δε λογίζω σαν ακτοπλοΐα μόνο τα επιβατηγά και δε μπορώ να κάνω edit όλα μηνύματά μου και κυρίως το τελευταίο για να διορθώσω το λάθος μου. Δεν πειράζει, καλησπέρα από μένα και καλή συνέχεια γιατί από οτι φαίνεται απομονώνεις μόνο φράσεις δικές μου και δε μπορείς να απαντήσεις σε ερωτήματα λογικά που σου έχω θέσει, ώστε να κάνουμε μια παραγωγική συζήτηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jumpman : 13-06-2016 στις 18:04
    KNOSSOS PALACE - FESTOS PALACE
    τα καλύτερα, τα γρηγορότερα, τα πιο όμορφα, τα πιο μεγάλα στον Πειραιά, τα πολυτελέστερα και φυσικά τα πιο ερυθρόλευκα

  4. #364
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη αλλά ήθελα να γράψω: δε λογίζω σαν ακτοπλοΐα μόνο τα επιβατηγά και δε μπορώ να κάνω edit όλα μηνύματά μου και κυρίως το τελευταίο για να διορθώσω το λάθος μου. Δεν πειράζει, καλησπέρα από μένα και καλή συνέχεια γιατί από οτι φαίνεται απομονώνεις μόνο φράσεις δικές μου και δε μπορείς να απαντήσεις σε ερωτήματα λογικά που σου έχω θέσει, ώστε να κάνουμε μια παραγωγική συζήτηση.
    Εγώ συγνώμη τότε που σε παρεξήγησα.
    όσον αφορά το ερώτημα σου τώρα, δεν είμαι ειδικός στο πόσο πρέπει να παίρνουν και πόσο πρέπει να φτάσουν οι μισθοί. Με ενοχλέι απλά σε ελληνική σημαία να παίρνει περισσότερα ο φιλιππίνος απ'οτι ο έλληνας.Το βλέπω σαν κοροιδία.. τόσα χρόνια γιατί δεν έκαναν τίποτα οι εφοπλιστές; μήπως επειδή αρκετοί έλληνες φεύγουν με ξένη σημαία λόγω εφορίας;

  5. #365
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SteliosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις Michael και αν τους πεις κάτι για τον μισθό ή απάντηση είναι ότι με αυτά τα λεφτά ένας που πεινάει θα δεχτεί να δουλέψει..

    αλητεία..
    Είναι ακριβώς η κυνική ομολογία των αληθινων προθέσεων...

    Εγώ πάντως διακρίνω πως υπάρχει μια μερίδα ελλήνων εφοπλιστών που μπαίνουν στον πειρασμό να πατήσουν στην αναγκή του έλληνα που μαστίζεται από την κρίση και να εκμεταλευτούν τις ικανότητες του για πολύ χαμηλότερα χρήματα από αυτά που πραγματικά θα άξιζε. Αυτό μου ακούγεται καπως ανάλογο με τους μαυραγορίτες της κατοχής. Κι αυτοί σου λέγαν αμα θέλεις μου δίνεις τα κοσμήματα το σπίτι σου κτλ για να πάρεις ένα τενεκε λάδι...

    Ο έλληνας εκτός των φυσικών δεξιοτήτων είναι συνήθως και με δυο-τρια πτυχία, και δεν είναι δύσκολο να αποκτήσει ειδικές ναυτικές γνώσεις εφάμμιλες ή και σαφως ανώτερες των ασιατικών πληρωμάτων με μια σύντομη εκπαίδευση. Συνεπώς δεν είναι η περίπτωση του ανειδικευτού-αμόρφωτου εργάτη.

    Κάτι που δεν φάινεται μάλιστα εκ πρώτης όψεως, είναι πως μια τέτοια στρατιά χαμηλά αμοιβομένων ελλήνων νανυτικών, θα δημιουργήσει πιέσεις για ψαλίδισμα τόσο στους νεοεισερχόμενους αξιωματικούς (κάτι που ήδη έχει ξεκινήσει), όσο και στους ήδη εν ενεργεία. Ίσως αυτός να είναι και ο απώτερος μύχιος πόθος και σκοπός όσων εισηγούνται αυτούς τους νεωτερισμούς με περισσή ελαφρότητα και με το πρόσχημα της δήθεν φιλανθρωπίας και πατριωτισμού.

    Ας κοιτάξουν να πρωτα μπαρκάρουν του δοκίμους των σχολών που δεν βρίσκουν βαπόρι, στην πρώτη ναυτιλαιακή δύναμη (!), ώστε να μπορέσουν να πάνε στο επόμενο εξάμηνο της σχολής τους, και το ξαναβλέπουμε...
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  6. #366

    Προεπιλογή

    Να επανέλθω στην κουβέντα μας με τα εξής:

    Ξέρω ότι δεν είμαστε ειδικοί για να βγάζουμε μισθολόγια αλλά θα ήθελα να κάνετε μια προσωπική εκτίμηση για το πόσα πρέπει να πάρει ο Έλληνας ναυτικός σαν κατώτερο πλήρωμα. Συγνώμη που επιμένω σε αυτό, αλλά έτσι θα μπορέσουμε να αξιολογήσουμε και να στηρίξουμε το οτι οι έλληνες είναι καλύτεροι από τους Φιλιππινέζους.

    Δεύτερον, κανένας Έλληνας με δύο και τρία πτυχία δε θα πάει στη θάλασσα σαν ναύτης, γιατί δε θα αντέξει. Έχει μάθει αλλιώς σε πάρα πολλά πράγματα. Ο ίδιος Έλληνας με τα δύο - τρία πτυχία δε θα γίνει αγρότης και οποιαδήποτε άλλη δύσκολη χειρονακτική εργασία. Οπότε νομίζω ψάχνουμε για ανθρώπους που δεν έχουν καμία ειδίκευση, δηλαδή έχουν τελειώσει ένα Λύκειο και προσπαθούν να δουλέψουν μεροκάματο. Αυτοί λοιπόν μη έχοντας καμιά ειδίκευση θα μάθουν μια "τέχνη" και θα βγάζουν μισθό αξιοπρεπέστατο που στην στεριά δεν πρόκειται να βρούν.

    Τρίτον, οι εφοπλιστές, που δεν τους ονομάζω άγιους και φυσικά δεν είναι και φιλάνθρωποι με το να μοιράζουν χωρίς λόγο τα χρήματά τους και θα εκμεταλλευτούν καταστάσεις, δεν ήρθαν και είπαν θα σας πάρουμε με λιγότερα χρήματα από ότι δίνουμε στα ξένα πληρώματα. Απλά δίνουν τα ίδια χρήματα με τα ξένα πληρώματα και στους Έλληνες. Οπότε δε νομίζω οτι αυτό είναι μεμπτό και ικανό για να τους δίνετε τέτοιους χαρακτηρισμούς.

    Τέταρτον, το σκεπτικό σου μήπως είναι ένας τρόπος πίεσης για τη μείωση των μισθών και των Ελλήνων αξιωματικών μπορεί να είναι και σωστός, αλλά λες ότι ήδη το έχουν ξεκινήσει, οπότε δε νομίζω να χρειάζονται να βάλουν και Έλληνικά κατώτερα πληρώματα για να το πράξουν. Επίσης δεν σε κρατάει κανένας να πας σε ξένη σημαία και εταιρεία και να παίρνεις αυτά που θέλεις και αξίζεις. Να συμπληρώσω επίσης οτι οι συλλογικές συμβάσεις είναι πολύ χαμηλότερες από τους μισθούς των αξιωματικών που υπάρχουν τώρα και ο μισθός ανεβαίνει με bonus από τον πλοιοκτήτη. Οπότε τα bonus νομικά μπορούν να τα σταματήσουν όποτε θέλουν.

    Γενικά πρέπει να σκεφτόμαστε τα εξής: Αν δεν ξεκινήσεις με κάποιο μισθό έστω και χαμηλότερο, πως θα αποδείξεις οτι αξίζεις τα παραπάνω. Μόνο αν ξεκινήσεις και δείξεις οτι αξίζεις, τότε μπορείς να διεκδικήσεις και παραπάνω μισθό. Ναι η παράδοσή μας λέει οτι είμαστε καλύτεροι από ασιατικούς λαούς, ναι είμαστε νοητικά πιο ψηλά από όλους αυτούς. Αλλά έχουμε και κάμποσα αρνητικά στην πλάτη μας. Οι νέες γενιές πρέπει να πολεμούν και να προσπαθούν σκληρά για να αποδεικνύουν οτι είναι ισάξιοι με τους παλιούς και να βάζουν τα δυνατά τους να τους ξεπερνούν. Αυτό δε γίνεται όμως με τα λόγια. Οπότε κάθε νέο ελληνικό μέλος κατώτερου πληρώματος πρέπει να προσπαθήσει σκληρά για να αποδεικνύει όλα αυτά που υποστηρίζεται. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε λοιπόν, γιατί όσο νομίζουμε ότι αξίζουμε παραπάνω, τόσο χαμηλότερα θα πέφτουμε σε όλα.

    Τέλος να σας τονίσω και αυτό. Γείτονάς μου παλιός λοστρόμος, όταν μπάρκαρε για πρώτη φορά, αν θυμάμαι καλά τη δεκαετία του 50 ή του 60, πήγε να μάθει τη δουλειά χωρίς να παίρνει μισθό και πιστεύω οτι δεν ήταν ο μόνος. Ποιός νέος Έλληνας σήμερα το κάνει αυτό;; Κανείς.

    Όσο για τους δοκίμους, από προσωπική εμπειρία, όσοι δεν έψαξαν και δεν κουράστηκαν δεν βρήκαν πλοίο. Ελάχιστοι που έψαξαν ήταν αυτοί που δεν βρήκαν και μάλλον όσο σκληρό και αν ακούγεται αυτοί δεν θα βρουν. Αυτό για όσους ξέρω εγώ, μπορεί όντως να υπάρχει πρόβλημα αλλά να έχει τύχει να πέσω σε άτομα που δεν έίχαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jumpman : 15-06-2016 στις 16:10
    KNOSSOS PALACE - FESTOS PALACE
    τα καλύτερα, τα γρηγορότερα, τα πιο όμορφα, τα πιο μεγάλα στον Πειραιά, τα πολυτελέστερα και φυσικά τα πιο ερυθρόλευκα

  7. #367
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανένας Έλληνας με δύο και τρία πτυχία δε θα πάει στη θάλασσα σαν ναύτης, γιατί δε θα αντέξει. Έχει μάθει αλλιώς σε πάρα πολλά πράγματα. Ο ίδιος Έλληνας με τα δύο - τρία πτυχία δε θα γίνει αγρότης και οποιαδήποτε άλλη δύσκολη χειρονακτική εργασία. Οπότε νομίζω ψάχνουμε για ανθρώπους που δεν έχουν καμία ειδίκευση, δηλαδή έχουν τελειώσει ένα Λύκειο και προσπαθούν να δουλέψουν μεροκάματο. Αυτοί λοιπόν μη έχοντας καμιά ειδίκευση θα μάθουν μια "τέχνη" και θα βγάζουν μισθό αξιοπρεπέστατο που στην στεριά δεν πρόκειται να βρούν.
    Όντως υπάρχουν αρκετοί με πτυχιά που δεν θα πάνε να δουλέψουν σε μια δουλειά όχι απλά χειρονακτική, αλλά επίσης, και πιστεύω σ' αυτό τουλάχιστον δε θα διαφωνήσει κανείς, εξαιρετικά επικίνδυνη και ανθυγιεινή, και μάλιστα με τέτοιες αμοιβές και πολύ περισότερο "εργοδοτικές" νοοτροπίες. Από την άλλη όμως υπάρχουν και κάποιοι που δεν θα έχουν πρόβλημα με την χειρονακτική εργασία που μπορεί να πάνε είτε διότι δεν είναι επαρκώς πληροφορημένοι και τρέφουν διάφορες ψευδαισθήσεις είτε διότι έχουν μεγάλη ανάγκη είτε διότι απεγνωσμένα ελπίζουν σε κάτι καλύτερο μετέπειτα είτε διότι απλώς δεν μπορούν να κάθωνται άεργοι είτε για άλλους λόγους. Συνεπώς ο ισχυρισμός ότι θα είναι μόνο απόφοιτοι Λυκείου είναι κάπως απόλυτος και πάντως όχι τόσο ακριβής και αληθής. Άρα για αυτούς ο μισθός ένος ανειδίκευτου έτσι όπως τον περιγράφεις με τα λεγόμενα σου δεν θα είναι "αξιοπρεπέστατος", συνεπώς θα είναι αναξιοπρεπέστατος...

    Για τους δε ανειδίκευτους αν λάβει κάνεις υπόψιν του τον προαναφερόμενο λίαν υψηλό βαθμό επικινδυνότητας και ανθυγιεινότητας και τις λοιπές ιδιοτυπίες του ναυτικού επαγγέλματος και δη εν Ελλάδι, εκτιμώ ότι το υπερθετικό του αξιοπρεπούς της εργασίας μπορεί να χάσει άνετα δυο-τρεις βαθμούς και να περάσει στην αρνητική βαθμίδα δηλαδή στην κατηγορία τουλάχιστον του "όχι και τόσο αξιοπρεπούς". Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής αμφιβάλω εάν σε αυτήν την περίπτωση το ουσιαστικό του επιθέτου δύναται να συνεχίσει να χαρακτηρίζεται "εργασία". Νομίζω πως μια τέτοια μορφή "εργασίας" είναι ορθότερο να περιγράφεται με τους όρους εκμετάλευση ή σύγχρονη δουλεία. Πλέον τούτων δε, νομίζω πως θα μπορούσαν αν επέλεγαν την αγροτική εργασία να βγάλουν ένα ισοδύναμο μεροκάματο και με λιγότερα ρίσκα και σε καλύτερες συνθήκες και ίσως και με καλύτερη κοινωνική ασφάλιση.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρίτον, οι εφοπλιστές, που δεν τους ονομάζω αγίους και φυσικά δεν είναι και φιλάνθρωποι με το να μοιράζουν χωρίς λόγο τα χρήματά τους και θα εκμεταλλευτούν καταστάσεις, δεν ήρθαν και είπαν θα σας πάρουμε με λιγότερα χρήματα από ότι δίνουμε στα ξένα πληρώματα. Απλά δίνουν τα ίδια χρήματα με τα ξένα πληρώματα και στους Έλληνες. Οπότε δε νομίζω οτι αυτό είναι μεμπτό και ικανό για να τους δίνετε τέτοιους χαρακτηρισμούς.
    Όσον αφορά τουλάχιστον τα δικά μου γραφόμενα, δεν έδωσα ποτέ γενικό χαρακτηρισμό σε όλους τους εφοπλιστές ανεξαιρέτως. Τουναντίον δε ξεκίνησα μιλώντας ξεκάθαρα για μια μερίδα ορισμένων μόνο και μάλιστα δεν χαρακτήρισα τα πρόσωπα, απλά περιέγραψα τι μου θυμίζει αυτό το μοτίβο συμπεριφοράς με βάση άμεσες και ζωντανές ακόμα στην μνήμη μου διηγήσεις της γιαγιάς μου και του πατέρα μου που τα έζησαν στο πετσί τους.

    Βλέπω ότι υπάρχει συμφωνία ως προς το δεδομένο της εκμετάλευσης αν κι εγώ δεν πιστευω ότι είναι απόλυτα καθολικό φαινόμενο.

    Δεν γνωρίζω, αν όντως θα δίνουν τα ίδια με αυτά που θα έδιναν σε έναν ξένο ναύτη. Αλλά έστω αμητι άλλο για την οικονομία της συζήτησης ότι αυτό είναι αληθές. Αν τώρα κάποιοι εφοπλιστές θέλουν να δίνουν τα ίδια με αυτά που δίνουν σε έναν ξένο για έναν έλληνα που είναι πιο ικανός νομίζω ότι μάλλον είναι μέμπτο ως πρόθεση και δηλωτικό του τι μπορεί να επακολουθησει στην πράξη.. Αφήνω δε ασχολίαστο γεγονός ότι αποτελεί και μια πηγή αθέμιτου ανταγωνισμού σε σχέση με αυτους τους τυχόν εφοπλιστές που ήθελαν να πραγματικά να βοηθήσουν προσλαμβάνωντας έλληνες με υψηλότερες αποδοχές.

    Να σημειωθεί επίσης ότι είμαι της άποψης οτι οι φιλάνθρωποι και άγιοι δεν μοιράζουν χωρίς λόγους τα χρηματά τους, αλλά συνήθως από λόγους αγάπη και συμπόνοιας προς τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι συνανθρωποί τους προκειμένου να τους ανακουφίσουν. Και είναι αυτό λίαν επαινετό και παράδειγμα προς μίμηση και από όλους εμάς τους υπολοίπους έστω στον βαθμό που μας επιτρέπουν τα όποια πάθη και αδυναμίες μας. Και μάλιστα εύχωμαι και οι εφοπλιστές να είναι και να γίνουν περισότερο φιλάνθρωποι και γιατί όχι και άγιοι. Αν πραγματικά το θελήσουν μπορούν, ειδικά στις μέρες μας οι ευκαιρίες είναι αυξημένες... Ξέρω βέβαια πως υπάρχουν κάποιοι που τουλάχιστόν κάνουν φιλότιμες προσπάθειες ως ένα βαθμό. Ευχωμαί ακόμα να υπάρχουν κι άλλοι με μεγαλύτερο βαθμό και ας μην τους μάθω ποτέ!


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέταρτον, το σκεπτικό σου μήπως είναι ένας τρόπος πίεσης για τη μείωση των μισθών και των Ελλήνων αξιωματικών μπορεί να είναι και σωστός, αλλά λες ότι ήδη το έχουν ξεκινήσει, οπότε δε νομίζω να χρειάζονται να βάλουν και Έλληνικά κατώτερα πληρώματα για να το πράξουν.
    Το οτι το έχουν ξεκινήσει είναι η απόδειξη του οτι το σκεπτικό είναι σωστό. Το ότι το έχουν ξεκινήσει όμως, δεν σημαίνει ότι πρέπει να δεχθούμε να δημιουργηθούν εκείνες οι ικανές και αναγκαίες συνθήκες για την γενίκευσή του και μάλιστα με ευκολότερο τρόπο.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης δεν σε κρατάει κανένας να πας σε ξένη σημαία και εταιρεία και να παίρνεις αυτά που θέλεις και αξίζεις.
    Θα διαφωνησω με αυτόν τον ισχυρισμό. Διότι όταν πας με ξένη σημαία δεν μπορείς να πάρεις προαγώγιμη υπηρεσία. Να αμέσως αμέσως ένα εμπόδιο ή τρικλοποδιά. Και παλιότερα τα πράγματα ήταν ακόμα δυσκολότερα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να συμπληρώσω επίσης οτι οι συλλογικές συμβάσεις είναι πολύ χαμηλότερες από τους μισθούς των αξιωματικών που υπάρχουν τώρα και ο μισθός ανεβαίνει με bonus από τον πλοιοκτήτη. Οπότε τα bonus νομικά μπορούν να τα σταματήσουν όποτε θέλουν.

    Γενικά πρέπει να σκεφτόμαστε τα εξής: Αν δεν ξεκινήσεις με κάποιο μισθό έστω και χαμηλότερο, πως θα αποδείξεις οτι αξίζεις τα παραπάνω. Μόνο αν ξεκινήσεις και δείξεις οτι αξίζεις, τότε μπορείς να διεκδικήσεις και παραπάνω μισθό. Ναι η παράδοσή μας λέει οτι είμαστε καλύτεροι από ασιατικούς λαούς, ναι είμαστε νοητικά πιο ψηλά από όλους αυτούς. Αλλά έχουμε και κάμποσα αρνητικά στην πλάτη μας. Οι νέες γενιές πρέπει να πολεμούν και να προσπαθούν σκληρά για να αποδεικνύουν οτι είναι ισάξιοι με τους παλιούς και να βάζουν τα δυνατά τους να τους ξεπερνούν. Αυτό δε γίνεται όμως με τα λόγια. Οπότε κάθε νέο ελληνικό μέλος κατώτερου πληρώματος πρέπει να προσπαθήσει σκληρά για να αποδεικνύει όλα αυτά που υποστηρίζεται. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε λοιπόν, γιατί όσο νομίζουμε ότι αξίζουμε παραπάνω, τόσο χαμηλότερα θα πέφτουμε σε όλα.
    Νομίζω το ότι τα ελληνικά πληρώματα είναι πιο ποιοτικά και μάλιστα σε σχέση με τα παλαιότερα, εξασφαλίζουν μεγαλύτερα κέρδη στον εφοπλιστή και άρα αξίζουν υψηλότερες αμοιβές δεν είναι απλά λόγια και αυθαίρετοι βαυκαλισμοί. Είναι ένα πραγματικό γεγονός που αποδεικνύεται ποικιλοτρόπως. Έχουν χαμηλότερα ποσοστά ναυτικών ατυχημάτων και απαιτήσεων (claims), μικρότερα ποσοστά detentions. Επίσης, απόδειξη του ότι είναι καλύτερα τα ελληνικά πληρώματα είναι το ότι όπως προανέφερες οι εφοπλιστες δεν τολμούν ακόμη να κόψουν τα λεγόμενα μπόνους αν και νομικά θα μπορούσαν.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος να σας τονίσω και αυτό. Γείτονάς μου παλιός λοστρόμος, όταν μπάρκαρε για πρώτη φορά, αν θυμάμαι καλά τη δεκαετία του 50 ή του 60, πήγε να μάθει τη δουλειά χωρίς να παίρνει μισθό και πιστεύω οτι δεν ήταν ο μόνος. Ποιός νέος Έλληνας σήμερα το κάνει αυτό;; Κανείς.
    Δεν γνωρίζω αν όντως αυτό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, εγω τουλάχιστον και μερικοί γνωστοί μου που ρώτησα δεν έχουμε ξανακούσει κάτι παρόμοιο. Τα σιτηρέσια τα πλήρωνε ο ίδιος ή ο εφοπλιστής; Τι συμβόλαιο είχε κάνει, δεν είχε πρόβλημα με το ΝΑΤ; Και άλλοι μέσα στο πλοίο έτσι ήταν; Μήπως θυμάται ποιός εφοπλιστής ήταν;

    Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά η πρόταση είναι να συστήνουμε στους νέους να πάνε να δουλέψουν στα βαπόρια και να παίξουν την ζωή τους κορόνα-γράμματα προς όφελος του εφοπλιστή απλήρωτοι, τσάμπα "για να μάθουν την δουλειά". Η δουλειά προϋποθέτει αμοιβή, αλλιώς σε τι διαφέρει από την δουλεία και την εκμετάλευση;

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τους δοκίμους, από προσωπική εμπειρία, όσοι δεν έψαξαν και δεν κουράστηκαν δεν βρήκαν πλοίο. Ελάχιστοι που έψαξαν ήταν αυτοί που δεν βρήκαν και μάλλον όσο σκληρό και αν ακούγεται αυτοί δεν θα βρουν. Αυτό για όσους ξέρω εγώ, μπορεί όντως να υπάρχει πρόβλημα αλλά να έχει τύχει να πέσω σε άτομα που δεν έίχαν.
    Συγνώμη, αλλά νομίζω πως αυτη η άποψη θα μπορούσε να εκφραστεί μόνο από κάποιον που βρίσκεται εκτός πραγματικότητας των τεκτενομαίνων στην αγορά. Είναι δε και προσβλητική για τους δοκίμους που τελικά έμειναν ξέμπαρκοι και χάσαν τα εξάμηνα στην σχολή τους. Δηλαδή, να τους λέμε και τεμπέληδες από πάνω; Δεν συμφωνω με αυτόν τον ισχυρισμό. Αν επιτρέπεται, για να γίνει πιο κατανοητό, πόσους ακριβώς δοκίμους ξέρεις εσύ που δεν έψαξαν και τί ακριβώς έννοεις όταν λες "απο προσωπική εμπειρία";
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  8. #368

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τους δε ανειδίκευτους αν λάβει κάνεις υπόψιν του τον προαναφερόμενο λίαν υψηλό βαθμό επικινδυνότητας και ανθυγιεινότητας και τις λοιπές ιδιοτυπίες του ναυτικού επαγγέλματος και δη εν Ελλάδι, εκτιμώ ότι το υπερθετικό του αξιοπρεπούς της εργασίας μπορεί να χάσει άνετα δυο-τρεις βαθμούς και να περάσει στην αρνητική βαθμίδα δηλαδή στην κατηγορία τουλάχιστον του "όχι και τόσο αξιοπρεπούς". Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής αμφιβάλω εάν σε αυτήν την περίπτωση το ουσιαστικό του επιθέτου δύναται να συνεχίσει να χαρακτηρίζεται "εργασία". Νομίζω πως μια τέτοια μορφή "εργασίας" είναι ορθότερο να περιγράφεται με τους όρους εκμετάλευση ή σύγχρονη δουλεία. Πλέον τούτων δε, νομίζω πως θα μπορούσαν αν επέλεγαν την αγροτική εργασία να βγάλουν ένα ισοδύναμο μεροκάματο και με λιγότερα ρίσκα και σε καλύτερες συνθήκες και ίσως και με καλύτερη κοινωνική ασφάλιση.
    Θα ρωτήσω για ακόμα μια φορά και εσένα με ποιο μισθό θεωρείς οτι όλα τα παραπάνο δε θα ισχύουν και οι Έλληνες θα δουλεύουν στα βαπόρια με αξιοπρέπεια χωρίς να θεωρείται δουλεία και εκμετάλλευση, αλλά εργασία. Επιπλέον θα ήθελα να ήξερα γιατί εφόσον υπάρχει και η επιλογή της αγροτικής εργασίας και με όλες αυτές τις καλύτερες συνθήκες και την καλύτερη κοινωνική ασφάλιση(να σχολιάσω ότι οι αγρότες οι ασφαλιστικές τους εισφορές είναι ελάχιστες μπροστά σε αυτά που δίνουν οι ναυτικοί. Επίσης τι εννοείς με την καλύτερη κοινωνική ασφάλιση, οι ανειδίκευτοι εργάτες δεν πάνε να βγάλουν εκεί το ισοδύναμο μεροκάματο;


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω, αν όντως θα δίνουν τα ίδια με αυτά που θα έδιναν σε έναν ξένο ναύτη. Αλλά έστω αμητι άλλο για την οικονομία της συζήτησης ότι αυτό είναι αληθές. Αν τώρα κάποιοι εφοπλιστές θέλουν να δίνουν τα ίδια με αυτά που δίνουν σε έναν ξένο για έναν έλληνα που είναι πιο ικανός νομίζω ότι μάλλον είναι μέμπτο ως πρόθεση και δηλωτικό του τι μπορεί να επακολουθησει στην πράξη.. Αφήνω δε ασχολίαστο γεγονός ότι αποτελεί και μια πηγή αθέμιτου ανταγωνισμού σε σχέση με αυτους τους τυχόν εφοπλιστές που ήθελαν να πραγματικά να βοηθήσουν προσλαμβάνωντας έλληνες με υψηλότερες αποδοχές.
    Τα μισθολόγια που προτείνουν είναι αυτά που δίνουν στους αλλοδαπούς ναύτες. Θα έπρεπε επίσης να γνωρίζεις οτι υπάρχουν πάρα πολλοί Έλληνες που είναι χειρότεροι από τους ξένους. Οπότε πως δηλώνεται με τόση σιγουριά οτι όλοι οι Έλληνες είναι οι απόλυτα ικανοί δε μπορώ να καταλάβω. Αυτό που είναι ευρύτερα αποδεκτό και γνωστό, είναι οτι ο ικανός Έλληνας και καλός στη δουλειά του Έλληνας ναυτικός, δε μπορεί να το φτάσει κανένας ξένος. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι Έλληνες είναι ικανοί και καλοί στη δουλειά τους σε οποιοδήποτε επάγγελμα και όχι μόνο σαν ναυτικοί. Το εμείς και άλλος κανένας δεν ισχύει. Ο καλός λοιπόν στη δουλειά του, πάντα θα αμοιφθεί με αυτά που αξίζει. Πρέπει όμως πρώτα να αποδείξεις οτι είσαι καλός και ικανός.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σημειωθεί επίσης ότι είμαι της άποψης οτι οι φιλάνθρωποι και άγιοι δεν μοιράζουν χωρίς λόγους τα χρηματά τους, αλλά συνήθως από λόγους αγάπη και συμπόνοιας προς τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι συνανθρωποί τους προκειμένου να τους ανακουφίσουν. Και είναι αυτό λίαν επαινετό και παράδειγμα προς μίμηση και από όλους εμάς τους υπολοίπους έστω στον βαθμό που μας επιτρέπουν τα όποια πάθη και αδυναμίες μας. Και μάλιστα εύχωμαι και οι εφοπλιστές να είναι και να γίνουν περισότερο φιλάνθρωποι και γιατί όχι και άγιοι. Αν πραγματικά το θελήσουν μπορούν, ειδικά στις μέρες μας οι ευκαιρίες είναι αυξημένες... Ξέρω βέβαια πως υπάρχουν κάποιοι που τουλάχιστόν κάνουν φιλότιμες προσπάθειες ως ένα βαθμό. Ευχωμαί ακόμα να υπάρχουν κι άλλοι με μεγαλύτερο βαθμό και ας μην τους μάθω ποτέ!
    Το θέμα όμως είναι οτι δε μιλάμε για φιλανθρωπία, αλλά για δουλειά. Οπότε ο οποιοσδήποτε επιχειρηματίας, είτε λέγεται εφοπλιστής είτε βιομήχανος, προσφέρει αυτά που θεωρεί οτι μπορεί να προσφέρει για το καλό της εταιρείας του.





    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα διαφωνησω με αυτόν τον ισχυρισμό. Διότι όταν πας με ξένη σημαία δεν μπορείς να πάρεις προαγώγιμη υπηρεσία. Να αμέσως αμέσως ένα εμπόδιο ή τρικλοποδιά. Και παλιότερα τα πράγματα ήταν ακόμα δυσκολότερα.
    Αν κάνεις εξαγορά της υπηρεσίας στο ΝΑΤ, αυτή μετράει κανονικά και για προαγώγιμη.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω αν όντως αυτό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, εγω τουλάχιστον και μερικοί γνωστοί μου που ρώτησα δεν έχουμε ξανακούσει κάτι παρόμοιο. Τα σιτηρέσια τα πλήρωνε ο ίδιος ή ο εφοπλιστής; Τι συμβόλαιο είχε κάνει, δεν είχε πρόβλημα με το ΝΑΤ; Και άλλοι μέσα στο πλοίο έτσι ήταν; Μήπως θυμάται ποιός εφοπλιστής ήταν;

    Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά η πρόταση είναι να συστήνουμε στους νέους να πάνε να δουλέψουν στα βαπόρια και να παίξουν την ζωή τους κορόνα-γράμματα προς όφελος του εφοπλιστή απλήρωτοι, τσάμπα "για να μάθουν την δουλειά". Η δουλειά προϋποθέτει αμοιβή, αλλιώς σε τι διαφέρει από την δουλεία και την εκμετάλευση;

    Δεν έχει σημασία ποιος ήταν εφοπλιστής και όλες οι τελευταίες ερωτήσεις, αλλά όσο περίεργο ή απίθανο να σου φαίνεται, αυτή είναι αληθινή μαρτυρία. Αν δεν ήταν αληθινή μαρτυρία δε θα το έγραφα. Στη στεριά δεν ήταν λίγοι που δούλευαν τις εποχές εκείνες αμισθοί για να μάθουν την οποιαδήποτε τέχνη. Ίσα ίσα τέτοιοι άνθρωποι μεγαλούργησαν. Το αναφέρω διότι, σημασία έχει να ξέρεις και να μάθεις να κάνεις τη δουλειά σου πρώτα εξαιρετικά και μετά θα έρθουν οι αμοιβές από μόνες τους. Εμείς σαν λαός όμως θέλουμε πρώτα να πληρωνόμαστε καλά για κάτι που ίσως δεν αξίζουμε καν. Εγώ δεν έκανα καμία πρόταση για τσάμπα δουλειά, ούτε οι νέοι να παίζουν τη ζωή τους κορόνα-γράμματα προς όφελος του εφοπλιστή όπως λες. Εγώ αυτό που λέω είναι ότι για να φτάσεις ψηλά, ξεκινάς από χαμηλά και έχοντας αγωνιστείς και μάθει να κάνεις τη δουλειά σου καλά, τότε θα έρθει και η ανταμοιβή σου και θα είναι αυτή που πρέπει.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη, αλλά νομίζω πως αυτη η άποψη θα μπορούσε να εκφραστεί μόνο από κάποιον που βρίσκεται εκτός πραγματικότητας των τεκτενομαίνων στην αγορά. Είναι δε και προσβλητική για τους δοκίμους που τελικά έμειναν ξέμπαρκοι και χάσαν τα εξάμηνα στην σχολή τους. Δηλαδή, να τους λέμε και τεμπέληδες από πάνω; Δεν συμφωνω με αυτόν τον ισχυρισμό. Αν επιτρέπεται, για να γίνει πιο κατανοητό, πόσους ακριβώς δοκίμους ξέρεις εσύ που δεν έψαξαν και τί ακριβώς έννοεις όταν λες "απο προσωπική εμπειρία";
    Πριν αναφέρεις οτι είμαι εκτός πραγματικότητας των τεκτενομαίνων της αγοράς και οτι προσβάλω τους δοκίμους που έμειναν ξέμπαρκοι και έχασαν τα εξάμηνά τους(να σημειώσω οτι πλέον και να μην έχεις μπαρκάρει, συνεχίζεις τη σχολή κανονικά) να σε ρωτήσω εσύ πόσους ξέρεις που έχουν πάθει τα όσα λες. Εγώ θα σου πω απλά οτι ξέρω γύρω στους 250 δοκίμους πλοιάρχους. Από αυτούς λιγότεροι από 40 δεν βρήκαν μπάρκο για το πρώτο εκπαιδευτικό. Από αυτό το νούμερο, μεγάλο ποσοστό ήταν κοπέλες(οι κοπέλες μπορείς να πεις οτι έχουν πρόβλημα). Περισσότερο όμως έψαξαν σε επιβατηγό ακτοπλοΐα που είναι δύσκολο να τις απορροφήσει όλες. Από αυτούς λοιπόν που δυσκολεύτηκαν αρκετοί βρήκαν αργότερα μπάρκο, χωρίς να χάσουν εξάμηνο, αφού συνέχιζαν κανονικά τη σχολή. Αν έφευγαν κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, προφανώς το έχαναν. Δεν έχω μεγάλη και καλή εικόνα για όσους έκαναν και τα δύο μπάρκα και όταν επέστρεψαν δεν είχαν συμπληρώσει το δωδεκάμηνο. Σε αυτή την περίπτωση ίσως να υπάρχει πρόβλημα. Αλλά όσους ξέρω, μικρότερο νούμερο εδώ(γύρω στους 20) αυτοί που είχαν καλά ρεπόρτα, η εταιρεία τους δεν τους άφησε στην τύχη τους.
    KNOSSOS PALACE - FESTOS PALACE
    τα καλύτερα, τα γρηγορότερα, τα πιο όμορφα, τα πιο μεγάλα στον Πειραιά, τα πολυτελέστερα και φυσικά τα πιο ερυθρόλευκα

  9. #369
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ρωτήσω για ακόμα μια φορά και εσένα με ποιο μισθό θεωρείς οτι όλα τα παραπάνο δε θα ισχύουν και οι Έλληνες θα δουλεύουν στα βαπόρια με αξιοπρέπεια χωρίς να θεωρείται δουλεία και εκμετάλλευση, αλλά εργασία. Επιπλέον θα ήθελα να ήξερα γιατί εφόσον υπάρχει και η επιλογή της αγροτικής εργασίας και με όλες αυτές τις καλύτερες συνθήκες και την καλύτερη κοινωνική ασφάλιση(να σχολιάσω ότι οι αγρότες οι ασφαλιστικές τους εισφορές είναι ελάχιστες μπροστά σε αυτά που δίνουν οι ναυτικοί. Επίσης τι εννοείς με την καλύτερη κοινωνική ασφάλιση, οι ανειδίκευτοι εργάτες δεν πάνε να βγάλουν εκεί το ισοδύναμο μεροκάματο;
    Αν λοιπόν δεν πάνε να βγάλουν μεροκάματο εκεί, θα πάνε σε ένα πλοίο που όταν τελειώνει η δουλειά τους θα πάνε απλά στην καμπίνα τους και όχι σπίτι στους και στους δικούς του ανθρώπους ή έστω έναν περίπατο ή ό,τι μπορεί να κάνει ένας που εργάζεται και ζει στην στεριά; Στο μάζεμα των ελιών δεν έχει double bottoms και κίνδυνο να πας από ασφυξία, δεν έχει υδρόθειο και κίνδυνο να πας απο δηλητηρίαση όταν θα καθαρίζεις τα τάγκια για να πας για drydock. Ούτε πυροφορικό θειούχο σίδηρο και να κινδυνέυεις να τιναχτείς στον αέρα. Ούτε μπότζι και να βγάζεις τα σωθικά σου ή να ξεκολά το τηλέφωνο και να σου ερχεται στα μούτρα την ώρα που κοιμάσαι, ή να σπάση η έχμαση σε κανένα αμοιβό της μηχανής και να πηγαίνει περαδώθε μέχρι να σπάσει τα ρέλια και νά πέσει πάνω στην μηχανή ή σε καμμιά σωλήνα με πετρέλαιο ή να σου πιαστούν τα δάκτυλα στο σπιράγιο και τόσα άλλα. Αυτό που λέω είναι ότι το έπάγγελμα είναι ιδιαίτερα ανθυγιεινό και επικίνδυνο και άρα αν δεν αμοίβεται αυτό το εππιπλέον ρίσκο και ταλαιπωρία δύσκολα θα έρθει κάποιος και άν έρθεί λόγω άγνοιάς θα κοιτάει ύστερα πως να φύγει με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
    Σχετικά με την κοινωνική ασφάλιση πόσα από τα 1400 (το οποίο θα είναι είναι το καταληκτικό μεροκάματο) θα δίνει για ασφαλιστικές εισφορές
    για να υπολογίσουμε και ποσα θα του μείνουν καθαρά. Είναι δε γνωστο πως αν πάθεις ναυτικό ατύχημα και γίνεις ανίκανος για ναυτική εργασία μετά είναι σαν να μην σε ξέρει κανείς..
    Το ζητημα δεν είναι το πόσα πρέπει να παίρνει, αλλά και το τι άλλες προσθετες παροχές και προστασίες πρέπει να απολαμβάνει και εν τέλει είναι ζήτημα νοοτροπίας, σε βλέπω σαν εργαζόμενο ή ως φθηνό αναλώσιμο που θα πατήσω στην ανάγκη σου και την άγνοιά σου για να σε εκμεταλευτώ.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μισθολόγια που προτείνουν είναι αυτά που δίνουν στους αλλοδαπούς ναύτες. Θα έπρεπε επίσης να γνωρίζεις οτι υπάρχουν πάρα πολλοί Έλληνες που είναι χειρότεροι από τους ξένους. Οπότε πως δηλώνεται με τόση σιγουριά οτι όλοι οι Έλληνες είναι οι απόλυτα ικανοί δε μπορώ να καταλάβω. Αυτό που είναι ευρύτερα αποδεκτό και γνωστό, είναι οτι ο ικανός Έλληνας και καλός στη δουλειά του Έλληνας ναυτικός, δε μπορεί να το φτάσει κανένας ξένος. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι Έλληνες είναι ικανοί και καλοί στη δουλειά τους σε οποιοδήποτε επάγγελμα και όχι μόνο σαν ναυτικοί. Το εμείς και άλλος κανένας δεν ισχύει. Ο καλός λοιπόν στη δουλειά του, πάντα θα αμοιφθεί με αυτά που αξίζει. Πρέπει όμως πρώτα να αποδείξεις οτι είσαι καλός και ικανός.

    Αν όντως είναι τα ίδια δεν το γνωρίζω, αλλά όπως προανέφερα το δέχωμαι για την οικονομία της συζήτησης και διότι δεν έχω λόγω να κατ' αρχήν να το αμφισβητήσω. Το οτι οι έλληνες είναι ικανοί και μάλιστα νοητικά πιο ψηλά (?) το ισχυρίζεσαι ο ίδιος στο προηγούμενο μηνυμά σου και δεν σου κρύβω οτι εν πρωτοις με ξένισε λίγο αυτή σου η απολυτότητα. Εγώ το ξέρω διότι έχω δουλέψει και με έλληνες αλλά και σε πλοία που ο μόνος έλληνας ήμουν εγώ. Από το μικρό μου λοιπόν στατιστικό δείγμα και συζητώντας και με άλλους συναδέλφους (όχι μόνο έλληνες) τείνω να εκτιμώ πως ο μέσος όρος είναι σαφώς υψηλότερος. Συνεπώς ας μην κατηγορούμε τους εαυτούς μας για μειονεκτήματα που δεν μας χαρακτηρίζουν. Υπάρχουν βέβαια και οι ακραίες τιμές όπως σε κάθε στατιστική κατανομή. Δηλαδή κάποιοι εξαιρετικά καλοί και κάποιοι όχι. Πάντως μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως και σε άλλες φυλές υπάρχουν φωτεινές εξαιρέσεις. Π.χ. έχω προσωπικούς φίλους ινδούς που πραγματικά τους ζηλεύω, παρότι σαν μερός όρος οι ινδοί δεν θα έλεγα ότι έχουν την καλύτερη φήμη. Η μικρή μου εμπειρία επίσης μου λέει οτι συχνά υπάρχει η νοοτροπία να διώχνουν οι έλληνες εφοπλιστές πιο εύ κολα ένα έλληνα, εστώ και καλό, που έτυχέ να κάνει ένα λάθος παρά έναν ξένο που μπορεί να έιναι πολύ χειρότερος. Στον έλληνα σου λένε θα τον [βρισιά] τον [βρισιά], ενώ τον ξένο σου λένε "τι να κάνουμε τώρα, ένα λάθος έκανε να τον διώξουμε τώρα; προσεχέ τον να μην τον ξανακάνει" (!). Αυτά είναι κουβένετες που έχω ακούσει με τα αυτιά μου και στα πλοία και στα γραφεία και από διηγήσεις τρίτων. Στην αρχή βέβαια της καριέρας μου που τα άκουγα απο τρίτους δεν τα πολυπίστευα και τα απόδιδα σε υπερβολές και προκαταλήψεις αυτών που μου τα περιέγραφαν. Στην συνέχεια διαπίστωσα 'ομως πως ούτπροκατελειμένοι ήταν ούτε υπερβολικοί... Δεν ξέρω γιατί υπάρχεια αυτή νοοτροπία, σε τι κομπλεξ βασίζεται ή αν ωφείλεται στις καλύετερες συλλογικές συμβάσεις των ξένων, αλλά είναι μια από τις σκοτεινές πλεύρες της λαμπρής ελληνικής ναυτιλίας. Παντως το ότι τα ελληνικά πληρώματα έχουν χαμηλότερα ποσοστά claims, ατυχημάτων, παρατηρήσεων σημαίνει και αντίστοιχα χαμηλότερα ασφάλιστρα και υψηλότερα ναύλα. Αυτά τα έχουν υπόψην τους και οι εφοπλιστες για αυτό και διαφημίζουν ότι έχουν ελληνικά πληρώματα.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα όμως είναι οτι δε μιλάμε για φιλανθρωπία, αλλά για δουλειά. Οπότε ο οποιοσδήποτε επιχειρηματίας, είτε λέγεται εφοπλιστής είτε βιομήχανος, προσφέρει αυτά που θεωρεί οτι μπορεί να προσφέρει για το καλό της εταιρείας του.
    Κακείνο ποιήσαι και το άλλο μη αφιέναι.. Πάντως ετσί το παρουσιάζουν σαν ευργεσία για την πατρίδα τους και φιλάνθρωπο διάθεση και όλοι ξέρουμε οτι δεν είναι αυτό..

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνεις εξαγορά της υπηρεσίας στο ΝΑΤ, αυτή μετράει κανονικά και για προαγώγιμη.
    Πάλιότερα όμως δεν ίσχυε. Επίσης δεν υπάρχει και η καλύτερη ενημέρωση για αυτά τα θέματα. Επιπλέον για προσπάθησε να πας π.χ. σε πλοίο με αμερικάνική σημαία..

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει σημασία ποιος ήταν εφοπλιστής και όλες οι τελευταίες ερωτήσεις, αλλά όσο περίεργο ή απίθανο να σου φαίνεται, αυτή είναι αληθινή μαρτυρία. Αν δεν ήταν αληθινή μαρτυρία δε θα το έγραφα. Στη στεριά δεν ήταν λίγοι που δούλευαν τις εποχές εκείνες αμισθοί για να μάθουν την οποιαδήποτε τέχνη. Ίσα ίσα τέτοιοι άνθρωποι μεγαλούργησαν. Το αναφέρω διότι, σημασία έχει να ξέρεις και να μάθεις να κάνεις τη δουλειά σου πρώτα εξαιρετικά και μετά θα έρθουν οι αμοιβές από μόνες τους. Εμείς σαν λαός όμως θέλουμε πρώτα να πληρωνόμαστε καλά για κάτι που ίσως δεν αξίζουμε καν. Εγώ δεν έκανα καμία πρόταση για τσάμπα δουλειά, ούτε οι νέοι να παίζουν τη ζωή τους κορόνα-γράμματα προς όφελος του εφοπλιστή όπως λες. Εγώ αυτό που λέω είναι ότι για να φτάσεις ψηλά, ξεκινάς από χαμηλά και έχοντας αγωνιστείς και μάθει να κάνεις τη δουλειά σου καλά, τότε θα έρθει και η ανταμοιβή σου και θα είναι αυτή που πρέπει.
    Συγνώμη, εδώ θα διαφωνήσω, οι ερωτήσεις έχουν βαρύνουσα σημασία για να διπιστώσουμε την αξιοπιστία της παράδοξης αυτης καταγγελίας. Εφόσον όμως είσαι τόσο πεπεισμένος για το αληθές του ισχυριμού του γνωστού σου, ας υποθέσουμε οτι αληθεύει. Αν όντως λοιπόν αυτό συνέβαινε, πότε συναίβενε; πριν μισό αιώνα και παραπάνω! Από τότε έχουν δωθεί αγώνες για τα ανθρώπινα και εργασιακά δικαιώματα κόντρα στις αυθαιρεσίες και την εκμετάλευση των εφοπλιστών και των όποιων άλλων εργοδοτών (ή αφεντικών όπως τους έλεγαν τότε..). Και πιο παλιά δεν υπήρχαν ούτε συλλογικές συμβάσεις, ούτε ωράρια, υπήρχε εκμετάλευση παιδικής εργασίας και αν ήσουν και "ξένος" σε χιώτικο σαπάκι πήγαινες μαζί με το βάποράκι άπατος και έπαιρνε την ασφάλεια ο "επιδέξιος" επιχειρηματίας. Νομίζω όμως πως κάποιοι έκαναν θυσίες, χύθηκε αίμα για να σταματήσουν αυτά και να πάμε ως ανθρωπότητα ένα σκαλοπάτι πιο πάνω. Αν τώρα πρέπει να γυρίσουμε πίσω και να πάμε πιο κάτω, τότε γιατί να μη δούμε και τι γινώταν ακόμα πιο παλιά...
    Στα σύγχρονα ευνομούμενα κράτη, αν θες να μάθεις μια δουλειά πας σε μια σχολή και την μαθαίνεις και αν χρειάζεται πρακτική άσκηση αυτή πρέπει να είναι αμοιβόμενη και ασφαλιζόμενη, διότι προσφέρεις έργο και κέρδη στον επιχειρηματία και θυσιάζεις πολλά ππραγματα για να το κάνεις, ειδικά στο πλοίο.
    Την άποψη οτι σαν λαός θέλουμε να πληρωνώμαστε προκαταβολικά χωρίς να ξέρουμε την δουλεία την βλέπω κάπως απόλυτη και μακράν της πργαμτικότητας. Δεν χρειάζεται να αυτομστιγωνόμαστε χωρίς λόγο ή για να υποστηρίξουμε έναν εφοπλιστή. Αν περιμένεις να μάθεις την δουλειά σου εξαιρετικά και μετά να πληρωθεις, τότε μάλλον δεν θα ζήσεις ως τότε. Πας σε μια σχολή μαθαίνεις, δουλεύεις, μαθαίνεις περισότερα και αποκτάς δεξιότητες και προχωράς. Όχι τσάμπα, με πληρωμή. Αλλιώς με αυτήν την λογική θα βγει μια μέρα ο ναυλωτής και θα πει: "εσύ εφοπλιστή κοίταξε να γίνεις τέλειος εφοπλιστής και μετά θα σου δώσω και ένα κάποιο ναύλο , "θα έρθει μόνο του" δηλαδή, ως τότε (πότε θα μου μεταφέρεις τα φορτία μου τσάμπα." Πόσο λογικό ακούγεται;
    Στο βάπόρι από την στιγμή που πατάς το πόδι σου παίζεις την ζωή σου κορώνα γράμματα ούτως ή άλλως. Άρα και μόνο για αυτό πρέπει να έχει ένα έξτρα πριμ κινδύνου στον μισθό σου, πέραν όλων των υπολοίπων.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν αναφέρεις οτι είμαι εκτός πραγματικότητας των τεκτενομαίνων της αγοράς και οτι προσβάλω τους δοκίμους που έμειναν ξέμπαρκοι και έχασαν τα εξάμηνά τους(να σημειώσω οτι πλέον και να μην έχεις μπαρκάρει, συνεχίζεις τη σχολή κανονικά) να σε ρωτήσω εσύ πόσους ξέρεις που έχουν πάθει τα όσα λες. Εγώ θα σου πω απλά οτι ξέρω γύρω στους 250 δοκίμους πλοιάρχους. Από αυτούς λιγότεροι από 40 δεν βρήκαν μπάρκο για το πρώτο εκπαιδευτικό. Από αυτό το νούμερο, μεγάλο ποσοστό ήταν κοπέλες(οι κοπέλες μπορείς να πεις οτι έχουν πρόβλημα). Περισσότερο όμως έψαξαν σε επιβατηγό ακτοπλοΐα που είναι δύσκολο να τις απορροφήσει όλες. Από αυτούς λοιπόν που δυσκολεύτηκαν αρκετοί βρήκαν αργότερα μπάρκο, χωρίς να χάσουν εξάμηνο, αφού συνέχιζαν κανονικά τη σχολή. Αν έφευγαν κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, προφανώς το έχαναν. Δεν έχω μεγάλη και καλή εικόνα για όσους έκαναν και τα δύο μπάρκα και όταν επέστρεψαν δεν είχαν συμπληρώσει το δωδεκάμηνο. Σε αυτή την περίπτωση ίσως να υπάρχει πρόβλημα. Αλλά όσους ξέρω, μικρότερο νούμερο εδώ(γύρω στους 20) αυτοί που είχαν καλά ρεπόρτα, η εταιρεία τους δεν τους άφησε στην τύχη τους.
    Εντυπωσιάζωμαι από το οτι μπορείς και γνωρίζεις 250 δοκίμους! Μιλάμε λοιπόν για ένα ποσοστό της τάξεως του 16%. αν υπάρξει λοιπόν και του χρόνου το ίδιο ποσοστό θα μιλάμε για ένα ποσοστό ου 32% (πρωτοετεέις και δευτεροετεις, χώρια των προηγούμένων ετών). Νομίζω ότι δεν μπορεί να είναι το ένα τρίτο απλά αρκετά τεμπέληδες για να ψάξουν να βρουν βαπόρι. Κάτι άλλο μάλλον φταίει. Μήπως ότι πολλές εταιρίες δεν παίρνουν δοκίμους, μήπως ότι αν δεν έχεις γωστό δεν σε παίρνουν, μήπως οτι σου λένε στην αρχή ναι και μετά σου λένε δεν έχω τώρα κάτι, διότι βρήκάν άλλο ή απλά αλλάξαν γνώμη, μήπως δεν σε δέχωνται καν να πάς στο γραφείο πληρωμάτων, μήπως σου λένε να πας τσάμπα (δεν το έχω ακούσει ακόμα αυτό, αν και τα χρήματα που παιρνουν σε πολλές εταιρίες είναι σαφώς λιγότερα από άυτα που παίρναν κάποτε), μήπως δεν ξέρουν που να ψάξουν διότι δεν τους ενημερώνει κανείς υπέυθυνα, μήπως πήγαν και τους είπαν οτι έχουν κλείσει οι διαθέσιμες θέσεις, μήπως θα έπρεπε το ίδιο το υπουργείο να φροντίζει όταν προκηρύσει τις θέσεις στις σχολές που οι εφοπλιστές ζητούν να είναι μάλιστα περισότερες, να έχει πρώτα ζητήσει από την ΕΕΕ να έχει υπογράψει μνημόνιο με το ΥΕΝ όπου θα αναφέρει ρητα οτι δεσμευεται να βρει τα πλοίαπου θα ναυτολογηθούν οι εισαχθένετες δόκιμοι, παραθέτωντας μάλιστα ενδεικτικό κατάλογο; Αν εφαρμοστεί το τελευταίο που είναι και το πιο λογικό, νομίζω δεν χρειαστεί στο μέλλον να ξαναγίνει παρόμοια συζήτηση και να ταλαιπωρούνται οι δόκιμοι που δεν είναι και τόσο εύκολο να ψάχνουν για μπάρκο ειδικά αν είναι σε σχολή της επαρχίας ή δεν έχουν ήδη γνωστούς στον χώρο. Εξάλλου αν σαν κράτος επενδύεις τόσα λεφτά για την ναυτική εκπαιδευση δεν πρέπει να εξασφαλίσεις ότι φέρνουν αποτέλεσμα προνοώντας ακόμα και για τους τυχόν τεμπέληδες δημιουργώντας ένα σύστημα σαν το προαναφερόμενο; Εγώ νομίζω ότι και οι ίδιοι οι εφοπλιστές που πληρώνουν φόρους και εισφορές για την ναυτική εκπαίδευση θα έπρεπε να το απαιτήσουν.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  10. #370

    Προεπιλογή

    ΠΝΟ: Όχι στους μισθούς των 1200 δολαρίων

    Διαβάστε περισσότερα http://www.nautilia.gr/eidiseis/pno-...1200-dolarion/ .

Σελίδα 37 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 273536373839 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας