Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 65

Θέμα: Παρακαλώ!!! Μην ενοχλείτε τον καπετάνιο όταν πάει να δέσει...

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή Παρακαλώ!!! Μην ενοχλείτε τον καπετάνιο όταν πάει να δέσει...

    Αλήθεια πόσες φορές έχετε συναντήσει γραφικούς τύπους σε διάφορα λιμάνια, ανά την Ελλάδα οι οποίοι δίνουν τις θεωρητικές τους οδηγίες για το πως νομίζουν οτι είναι καλύτερα να δέσεις, πάνω στην ώρα την αναμπουμπούλας του δεσίματος;;;

    Βέβαια δεν αναφέρουμε τύπους οι οποίοι, αρχίζουν να έχουν άποψη και για το πως θα ξεσκαλώσεις την άγκυρά σου και καμιά φορά γεννιέται η απορία... Έχουν turbo μάτια και βλέπουν το βυθό;;;

    Το αναφέρω λίγο χιουμοριστικά αλλά μου έχει συμβεί αρκετές φορές να τύχει κάποιο τέτοιο περιστατικό πχ με άγκυρα και να έχω κοινό 5-6 Ναυτάρες στο dock και να λέει ο καθένας τη δική του άποψη και να γίνεται έξω γαλατική μάχη για το ποιός έχει δίκιο!!!

    Σίγουρα υπάρχει η περίπτωση κάποιο στεριανό μάτι να βλέπει αρκετά πιο καθαρά μια κατάσταση και πιθανόν μια συμβουλή να σου λύσει τα χέρια, αλλά όλα έχουν τα όρια τους...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Petros : 02-06-2007 στις 21:01
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  2. #2

    Προεπιλογή Ετσι ειναι!!

    Ολοι καπεταναιοι τιν ειδανε

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Όταν είναι προφανές από τις κινήσεις σου ότι δεν ξέρεις τι κάνεις, ότι δεν πας εσύ το σκάφος αλλά αυτό σε πάει, η απειρία φωνάζει από μακριά, κάποιοι άνθρωποι που νομίζουν ότι μπορούν αν βοηθήσουν, προσπαθούν μάταια τις περισσότερες φορές να σου πουν τι να κάνεις... Φυσικά αυτό δεν αποκλείει ότι και οι ίδιοι έχουν μεσάνυχτα, και ότι τελικά ακούς τελικά το κοντό και το μακρύ του καθένα!!!

    Όταν αποκτάς εμπειρία, γιατί όλοι αυτοί οι περίεργοι άνθρωποι σταματάνε τις υποδείξεις???

    Βλέποντας ένα σκάφος να έρχεται να δέσει δίπλα μου, ξέρω πολύ πριν πλησιάσει αν ξέρει ή αν είναι αρχάριος.
    Αν το θεωρώ αρχάριο, προσπαθώ να μην τον πρήξω και εγώ με ότι θεωρώ ότι πρέπει να κάνει, αλλά... αν θεωρήσω ότι κινδυνεύει το σκάφος μου, θα κάνω τα πάντα προκειμένου να παραμείνω ασφαλής.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ!!! Μην ενοχλείται τον καπετάνιο όταν πάει να δέσει... ,


    διοτι κινδυνεύει ύστερα να τον παν δεμένο!!!!
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  5. #5
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακαλώ!!! Μην ενοχλείται τον καπετάνιο όταν πάει να δέσει... ,


    διοτι κινδυνεύει ύστερα να τον παν δεμένο!!!!
    Όταν θα είναι η περιουσία σου στην θάλασσα, και θα βλέπεις τον κάθε ατζαμή να πλησιάζει σαν ταύρος σε υαλοπωλείο, τότε εσύ να κάθεσαι άπραγος και να παρατηρείς σιωπηλός!!!

    Όταν δε πάει να ρίξει την άγκυρα του καβαλώντας άλλες 10, και εξ αιτίας του δεν θα μπορείς να φύγεις γιατί θα σε έχει κανει κουλουβάχατα με τους άλλους δέκα, κάτσε ήρεμα και παρατήρησε χαλαρά τι άλλο θα κάνει ο "καπετάνιος"!!!

    Έλεος πια, στα λιμάνια ο χάρος βγήκε παγανιά...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  6. #6
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν θα είναι η περιουσία σου στην θάλασσα, και θα βλέπεις τον κάθε ατζαμή να πλησιάζει σαν ταύρος σε υαλοπωλείο, τότε εσύ να κάθεσαι άπραγος και να παρατηρείς σιωπηλός!!!

    Όταν δε πάει να ρίξει την άγκυρα του καβαλώντας άλλες 10, και εξ αιτίας του δεν θα μπορείς να φύγεις γιατί θα σε έχει κανει κουλουβάχατα με τους άλλους δέκα, κάτσε ήρεμα και παρατήρησε χαλαρά τι άλλο θα κάνει ο "καπετάνιος"!!!

    Έχεις δίκιο. Αλλά μην πάμε από το ένα άκρο στο άλλο.

    Δεν μπορούμε απλά να βοηθήσουμε και να δώσουμε απλά κάποιες συμβουλές?

    (Αρκεί να μην το παίξει καπεταναράς ο άλλος, και $&^%**$*& το @#&^*&)*& )
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  7. #7
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν θα είναι η περιουσία σου στην θάλασσα, και θα βλέπεις τον κάθε ατζαμή να πλησιάζει σαν ταύρος σε υαλοπωλείο, τότε εσύ να κάθεσαι άπραγος και να παρατηρείς σιωπηλός!!!

    Όταν δε πάει να ρίξει την άγκυρα του καβαλώντας άλλες 10, και εξ αιτίας του δεν θα μπορείς να φύγεις γιατί θα σε έχει κανει κουλουβάχατα με τους άλλους δέκα, κάτσε ήρεμα και παρατήρησε χαλαρά τι άλλο θα κάνει ο "καπετάνιος"!!!

    Έλεος πια, στα λιμάνια ο χάρος βγήκε παγανιά...

    Έλα φίλε μου, νομίζω ότι προφανώς αναφέρεσαι σε "καπετάνιους" των ιστιοπλοικών και των μικρών θαλαμηγών. Το αστείο μου αναφερόταν σε Καπετάνιους των πλοίων.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Δεν γνώριζα ότι και οι καπετάνιοι των μεγάλων πλοίων έχουν υποβολείς!!!


    Ναι, μιλούσα για τα μικρά τα σκάφη. Και εμένα με ενοχλούσαν οι διάφοροι μ@λ@κες που έλεγε ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του την ώρα που έδενα ή έλυνα, αλλά... τα τελευταία χρόνια δεν μου έχει τύχει να μου συμβεί κάτι τέτοιο!!!
    Πιθανολογώ λοιπόν ότι οι κινήσεις μου, ο τρόπος που χειρίζομαι το σκάφος και τις διάφορες καταστάσεις είναι τέτοιος, ώστε να μην μένουν περιθώρια στον κάθε εξυπνάκια... Γιατί δεν μου τυχαίνουν πιά τέτοιοι? Προφανώς εγώ έχω αλλάξει, όχι οι άλλοι όλοι!!!

    Πρόπερσυ ήμουνα στην Ύδρα, δεύτερη ντάνα, και από τα δεξιά μου είχα και έναν σε τρίτη ντάνα. Εγώ παρέμενα στο σκάφος, μέχρι να γεμίσω και από την άλλη με κάποιον δεν έφυγα, γιατί δεν ήθελα να στουκάρει πάνω μου ο κάθε άσχετος... Περίμενα...

    Κάποια στιγμή εμφανίζεται ένας Ισπανός που είχε νοικιάσει ένα σκάφος... Ρίχνει άγκυρα στην νοητή ευθεία για να δέσει περίπου τρεις θέσεις πιο δεξιά μου, και κάνει ανάποδα και έρχεται από αριστερά μου!!! Ο τύπος έτρεμε σαν το ψάρι... Είχα έτοιμο ένα μπαλόνι και όταν έπεσε πάνω μου, προστάτευσα το σκάφος μου από την επερχόμενη ζημιά... Μόλις του έδεσα το σκοινί, τον ρώτησα ευγενικά πότε φεύγει, και μου απάντησε ότι θα φύγει κατά τις 2 την νύχτα για Κυκλάδες...

    Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι έχει καβαλήσει τουλάχιστον τρεις άγκυρες, και ότι κατά τις 2 που θα φεύγει θα μας σηκώσει τις άγκυρες και θα τρέχουμε όλοι μαζί βραδυάτικα... Ο τύπος δεν καταλάβαινε τι του έλεγα...

    Οπότε του είπα:
    Ή ξαναβγαίνεις και ρίχνεις την άγκυρα σου στην σωστή κατεύθυνση, ή θα μας δημιουργήσεις πρόβλημα μέσα στην νύχτα!!!

    Ο τύπος δεν ήθελε να κουνήσει με τίποτα...

    Με τα πολλά, του εξήγησα ότι τουλάχιστον όταν θα φύγει, να μην βγει τραβώντας την άγκυρα, αλλά να προχωρήσει με την μηχανή, να φτάσει πάνω στο σημείο που έριξε την άγκυρα ώστε να μην την σύρει και σηκώσει τις δικές μας...

    Μείναμε σύμφωνοι... Την νύχτα, κατά τις 2 ήμουνα στραβός για ύπνο, αλλά περίμενα να δω τι θα γίνει όταν θα φύγει ο τύπος από αριστερά μου...

    Κατα τις 2μιση ξεκίνησε, όντως έφυγε με την μηχανή, αλλά τελικά σήκωσε την άγκυρα του διπλανού μου από δεξιά, τον ξέσυρε, και το σκάφος άρχισε να χτυπάει το δικό μου... Ξύπνησα τον τύπο, και με τα πολλά μέχρι τις 4 βολοδέρναμε για να τακτοποιήσουμε τα σκάφη μας... Τι χρωστούσα να μην κοιμηθώ περισσότερο από 2-3 ώρες εκείνο το βράδυ?

    Την επόμενη φορά που μου έτυχε το ίδιο, δεν ήμουνα τόσο ήρεμος και συζητήσιμος... Φεύγεις τώρα!!!!!!! ήταν κατι Εγγλέζοι...
    Τώρα!!!!!!!!!!!!
    Δεν έχει μα και μου, από την στιγμή που θεωρώ ότι κινδυνεύει το σκάφος μου, ο ύπνος μου, η ασφάλεια μου, δεν σηκώνω συζητήσεις... Δεν με ενδειαφέρουν τα επιχειρήματα του άλλου, δεν είμαι δάσκαλός του, δεν είμαι υποχρεωμένος να του μάθω τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει, το μόνο που με ενδειαφέρει είναι να προστατευτώ. Ο Εγγλέζος την ώρα που έφευγε (προφανώς θυμωμένος μαζί μου) κατεβασε το παντελόνι του και μου έδειξε τον κώλο του, σε ένδειξη διαμαρτυρίας!!! Γέλασα, αλλά εγώ το βράδυ κοιμήθηκα κανονικά...

    Όταν βλέπω τον άλλον να πλησιάζει, και ξέρει τι κάνει, θεωρώ ότι δεν κάνει κάτι που με θέτει σε κίνδυνο κλπ, δεν έχω κανέναν λόγο να αρχίσω να φωνάζω... Όταν όμως θεωρήσω ότι κινδυνεύω, το πρώτο πράγμα που κάνω πλέον, είναι να του φωνάξω τόσο ώστε να έχω την προσοχή του, και να υπακούσει ή να σηκωθεί και να φύγει από κοντά μου.

    Ξέρω ότι σε μερικούς φαίνομαι σαν κανίβαλος, έτσι έβλεπα κι εγώ όσους μου φώναζαν όταν από σύμπτωση τα κατάφερνα, αλλά μέχρι να τα καταφέρω δεν ήμουνα σίγουρος για το τι έκανα... Εγώ δεν καταλάβαινα πόσο ορατή ήταν η ασχετοσύνη μου, αλλά αυτοί το έβλεπαν!!!
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  9. #9
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Ξαναδιαβάζοντας το αρχικό ποστ, διαπίστωσα ότι από μόνο του, αποδεικνύει τα γραφόμενα μου:

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι οποίοι δίνουν τις θεωρητικές τους οδηγίες για το πως νομίζουν οτι είναι καλύτερα να δέσεις, πάνω στην ώρα την αναμπουμπούλας του δεσίματος;;;
    Όταν την ώρα του δεσίματος, επικρατεί αναμπουμπούλα, μόνος σου ανοίγεις το στόμα όσων αρχίζουν να λένε το κοντό και το μακρύ τους...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ασφάλεια στο λιμάνι

    Παρά τις σκληρές θέσεις, δεν μπορώ να μην συμφωνήσω με τον mango.
    Πράγματι, όταν δεν είσαι σίγουρος για τις κινήσεις σου, ή ακόμα πιό εύστοχα όταν οι κινήσεις σου δεν είναι ήρεμες, σταθερές και μετρημένες, κατά συνέπεια κινήσε πρός λάθος ή οριακά σωστή κατεύθυνση, τότε αρχίζει ο καθένας να λέει το κοντό του και το μακρύ του. Σημειώνω ότι όλοι έχουμε περάσει ή βρισκόμαστε σε αυτό το στάδιο απειρίας, κανένας δεν γεννήθηκε μαθημένος.
    Πράγματι επίσης όταν το σκάφος μας βρίσκεται σε κίνδυνο από χειρισμούς ή τη θέση άλλου σκάφους, δεν σηκώνει αναστολές.
    βέβαια η ναυτική συμπεριφορά επιβάλει, κατά την άποψή μου, να αφήσουμε με τις λιγότερες δυνατές υποδείξεις τον εκάστοτε καπετάνιο να "σιγουρέψει" όπως μπορεί το σκάφος του και κατόπιν ήρεμα να συζητήσουμε το οποιοδήποτε πρόβλημα. Εάν πράξουμε διαφορετικά ο κίνδυνος μεγαλώνει. Εάν μπορέσουμε κατόπιν να τον βοηθήσουμε να διορθωθεί η όποια επικίνδυνη κατάσταση, έχει καλώς, εάν όχι ίσως κάποιο από τα δύο σκάφη πρέπει να φύγει για την ασφάλειά μας. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που τρέχεις βραδυάτικα ή προτιμάς να φύγεις από το να παραμείνεις σε επισφαλή θέση την οποία δημιούργησε άλλο ή άλλα σκάφη. Δυστυχώς το καλοκαίρι τρέμεις να φύγεις από το σκάφος σου. Όλοι έχουμε γίνει μάρτυρες περιστατικών που μέσα σε μία ωρίτσα ένα άριστα αγκυροβολημένο σκάφος έχει μείνει σε επικύνδινη κατάσταση από λάθος χειρισμούς τρίτων.

    Εν κατακλέιδι θα σημείωνα:
    - Ποτέ δεν ρισκάρουμε επισφαλή κίνηση. Φουντάρουμε σωστά και εάν κάτι δεν πάει καλά, δεν ρισκάρουμε. Ξαναφουντάρουμε και εξασφαλίζουμε την ορθή τοποθέτησή μας.
    - Εξασφαλίζοντας τους γείτονές μας, εξασφαλίζουμε το δικό μας σκάφος.
    - Πάντα έχουμε στο μυαλό μας ότι μπορεί να έχουμε αγκυροβολήσει σωστά επάνω σε ήδη λάθος αγκυροβολημένα σκάφη. Όταν θα φύγουν θα έχουμε πρόβλημα. ¶ρα πάντα τσεκάρουμε πότε φεύγουν οι άλλοι ή τσεκάρουμε, εάν μπορούμε, την κατάσταση στο βυθό.
    - ακόμα και όλα να είναι τέλεια έχουμε στο μυαλό μας ότι μπορεί να εμφανιστεί κάποιος ο οποίος θα μας δημιουργήσει πρόβλημα, ειδικά εάν υπάρχουν ελεύθερες θέσεις γύρω μας. καλύτερα να είμαστε επάνω στο σκάφος μας όταν θα συμβεί αυτό, μετά μπορούμε να πάμε τη βόλτα μας.
    - Στην περίπτωση μπλεξίματος φροντίζουμε να εξασφαλίσουμε όχι μόνο το δικό μας αλλά και τα άλλα σκάφη. κατά κανόνα δεν κάνουμε κινήσεις εάν δεν είναι κάποιος στο σκάφος με το οποίο έχουμε εμπλοκή. καλύτερα να καθυστερήσουμε μισή ώρα το μπάνιο μας παρά να σπάσουμε ένα άλλο σκάφος.

    Προφανώς υπάρχουν κα άλλα σημεία άξια προσοχής, αλλά η εργασιακές υποχρεώσεις μας κυνηγάνε. καλές και ασφαλείς πλεύσεις σε όλους ....

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας