Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 65

Θέμα: Παρακαλώ!!! Μην ενοχλείτε τον καπετάνιο όταν πάει να δέσει...

  1. #11
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Εντέλει ποιος φταιει ρε παιδιά ? Αυτός που δεν έχει ιδέα από σκάφος ,θάλασσα ... αυτοί πους τους δίνουν τα διπλώματα , η το λιμεναρχείο που τους αφήνει να κυκλοφορούν ελευθέρα ,και το μόνο που ελέγχουν είναι αν έχουν δυο κυκλικά σωσίβια η αν έχουν σουγιά και ραδιόφωνο?
    Και άντε στα ιστιοπλοϊκά ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι να κάνουν καμιά υλική ζημία, στο δικό τους η σε κάποιο άλλο σκάφος !Με όλες αυτές όμως τις ρουκέτες των 50 και βαλε μιλίων, τα φουσκωτά , τι κάνουμε ? Που ο κάθε τσοπάνης νεόπλουτος παίρνει ένα φουσκωτό με μπόλικους ίππους ,για να είναι ποιο γρήγορος από τον άλλον τσοπάνη, από το απέναντι μαντρί ! Και η πλάκα είναι ότι είναι όλοι ίδιοι ! Λες και είναι από την ίδια οικογένεια !
    Ζελέ στο μαλλί ,γυαλιά καθρέπτης ,αντιανεμικό Nautica, παπούτσια Timberland ,ρολόι Rolex oyster, κινητά δυο , τρωνε πάντα αστακομακαρονάδα , και η μπύρα πράσινη ! Αυτοκίνητο ? BMV x5 ,η Cayenne, η WV Touareg. Η σύζυγος πάντα ξανθιά !!!!! λες και με την αγορά κάθε φουσκωτού δίνουν και μια ξανθιά , σαν αξεσουάρ! Τιμονιέρα, πασαρέλα ,δυο ντεπόζιτα καύσιμων................ και μια ξανθιά !! Και μετά βγαίνουν και οποίον πάρει ο χάρος ! Με όλων το δρόμο μπαίνουν και βγαίνουν από τα λιμάνια ,κοιτάνε μόνο μπροστά , χωρίς να ξέρουν γιατί, σύρριζα στους κάβους ,αλλά και από κάνα φουκαρά που κάνει καθετή ,για να του βγάλουν την μέση .
    Εντέλει θα καταλήξουμε με όλα αυτά ,σαν τον προφήτη Ηλία ,με ενα κουπί στην πλάτη,
    και πάνω για το βουνό!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 31-05-2007 στις 14:11

  2. #12
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντέλει θα καταλήξουμε με όλα αυτά ,σαν τον προφήτη Ηλία ,με ενα κουπί στην πλάτη,
    και πάνω για το βουνό!
    Επειδή τυγχάνει πριν γίνω ναυτικός να ασχολιόμουν έντονα με την ορειβασία, την εποχή μάλιστα που όποιον έβλεπαν να παίρνει τα βουνά τον κοίταγαν με ένα βλέμμα σαν να λένε "τον κακόμοιρό πάει και αυτός τρελάθηκε και παίρνει τα βουνα..", μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως και στα βουνα πλέον παρατηρείται το ίδιο φαινόμενο. ¶ρκετοι νεόπλουτοι έχωντας αγοράσει την τελευταία μόδα σε ορειβατικά ρούχα, παπούτσια , γυαλάκι ηλίου, σακιδιάκι κλπ, κλπ αναιβένουν κάνωντας φασαρία, θορυβώντας, καταστρεφωντας και λερώνωντας και γενικά σπώντας τα νεύρα σε όσους πήγαιναν εκέι πολύ καιρό πριν απ' αυτούς απο μεράκι για την φύση και την ορειβασία και όχι για επίδειξη. Συνεπώς, ούτε τα βουνα μας σώζουν...!
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  3. #13
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόπερσυ ήμουνα στην Ύδρα, δεύτερη ντάνα, και από τα δεξιά μου είχα και έναν σε τρίτη ντάνα. Εγώ παρέμενα στο σκάφος, μέχρι να γεμίσω και από την άλλη με κάποιον δεν έφυγα, γιατί δεν ήθελα να στουκάρει πάνω μου ο κάθε άσχετος... Περίμενα...

    Κάποια στιγμή εμφανίζεται ένας Ισπανός που είχε νοικιάσει ένα σκάφος... Ρίχνει άγκυρα στην νοητή ευθεία για να δέσει περίπου τρεις θέσεις πιο δεξιά μου, και κάνει ανάποδα και έρχεται από αριστερά μου!!! Ο τύπος έτρεμε σαν το ψάρι... Είχα έτοιμο ένα μπαλόνι και όταν έπεσε πάνω μου, προστάτευσα το σκάφος μου από την επερχόμενη ζημιά... Μόλις του έδεσα το σκοινί, τον ρώτησα ευγενικά πότε φεύγει, και μου απάντησε ότι θα φύγει κατά τις 2 την νύχτα για Κυκλάδες...

    Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι έχει καβαλήσει τουλάχιστον τρεις άγκυρες, και ότι κατά τις 2 που θα φεύγει θα μας σηκώσει τις άγκυρες και θα τρέχουμε όλοι μαζί βραδυάτικα... Ο τύπος δεν καταλάβαινε τι του έλεγα...

    Οπότε του είπα:
    Ή ξαναβγαίνεις και ρίχνεις την άγκυρα σου στην σωστή κατεύθυνση, ή θα μας δημιουργήσεις πρόβλημα μέσα στην νύχτα!!!

    Ο τύπος δεν ήθελε να κουνήσει με τίποτα...

    Με τα πολλά, του εξήγησα ότι τουλάχιστον όταν θα φύγει, να μην βγει τραβώντας την άγκυρα, αλλά να προχωρήσει με την μηχανή, να φτάσει πάνω στο σημείο που έριξε την άγκυρα ώστε να μην την σύρει και σηκώσει τις δικές μας...

    Μείναμε σύμφωνοι... Την νύχτα, κατά τις 2 ήμουνα στραβός για ύπνο, αλλά περίμενα να δω τι θα γίνει όταν θα φύγει ο τύπος από αριστερά μου...

    Κατα τις 2μιση ξεκίνησε, όντως έφυγε με την μηχανή, αλλά τελικά σήκωσε την άγκυρα του διπλανού μου από δεξιά, τον ξέσυρε, και το σκάφος άρχισε να χτυπάει το δικό μου... Ξύπνησα τον τύπο, και με τα πολλά μέχρι τις 4 βολοδέρναμε για να τακτοποιήσουμε τα σκάφη μας... Τι χρωστούσα να μην κοιμηθώ περισσότερο από 2-3 ώρες εκείνο το βράδυ?

    Την επόμενη φορά που μου έτυχε το ίδιο, δεν ήμουνα τόσο ήρεμος και συζητήσιμος... Φεύγεις τώρα!!!!!!! ήταν κατι Εγγλέζοι...
    Τώρα!!!!!!!!!!!!
    Δεν έχει μα και μου, από την στιγμή που θεωρώ ότι κινδυνεύει το σκάφος μου, ο ύπνος μου, η ασφάλεια μου, δεν σηκώνω συζητήσεις... Δεν με ενδειαφέρουν τα επιχειρήματα του άλλου, δεν είμαι δάσκαλός του, δεν είμαι υποχρεωμένος να του μάθω τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει, το μόνο που με ενδειαφέρει είναι να προστατευτώ. Ο Εγγλέζος την ώρα που έφευγε (προφανώς θυμωμένος μαζί μου) κατεβασε το παντελόνι του και μου έδειξε τον κώλο του, σε ένδειξη διαμαρτυρίας!!! Γέλασα, αλλά εγώ το βράδυ κοιμήθηκα κανονικά...

    Όταν βλέπω τον άλλον να πλησιάζει, και ξέρει τι κάνει, θεωρώ ότι δεν κάνει κάτι που με θέτει σε κίνδυνο κλπ, δεν έχω κανέναν λόγο να αρχίσω να φωνάζω... Όταν όμως θεωρήσω ότι κινδυνεύω, το πρώτο πράγμα που κάνω πλέον, είναι να του φωνάξω τόσο ώστε να έχω την προσοχή του, και να υπακούσει ή να σηκωθεί και να φύγει από κοντά μου.

    Ξέρω ότι σε μερικούς φαίνομαι σαν κανίβαλος, έτσι έβλεπα κι εγώ όσους μου φώναζαν όταν από σύμπτωση τα κατάφερνα, αλλά μέχρι να τα καταφέρω δεν ήμουνα σίγουρος για το τι έκανα... Εγώ δεν καταλάβαινα πόσο ορατή ήταν η ασχετοσύνη μου, αλλά αυτοί το έβλεπαν!!!
    , τέσσερα χρόνια ήμουν στην ύδρα....! Σε νοιώθα απόλυτα.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  4. #14
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Να συμπληρώσω ότι "η μάνα του φεύγα, δεν έκλαψε ποτέ"!!!

    Εγώ φροντίζω να είμαι πάντα (εφ όσον είναι εφικτό) έτοιμος να την κάνω, άμεσα και γρήγορα. Πολύ σπάνια απομακρύνομαι από το σκάφος. Αν πρέπει να φύγω, πρέπει οπωσδήποτε να βάλω κάποιον βατσιμάνη.

    Μια φορά ήμουνα δεμένος αρόδο, είχα αγκυροβολήσει λάθος, ήταν στραβός και ο γυαλός, και μόλις άλλαξε ο αέρας, με έβγαζε έξω στα ρηχά... Το κατάλαβα αμέσως ότι άλλαξε ο αέρας, πετάχτηκα σαν ελατήριο και έβαλα μπρος την μηχανή, αλλά δεν μπορούσα να λύσω την πρυμάτσα, γιατί κάποια εκ των επιβατών θεώρησε καλό να κρεμάσει το παρεό της πάνω στην δέστρα!!!
    Προσπαθώντας να λύσω γρήγορα, πριν με βγάλει έξω, μπλέχτηκε το παρεό με το σκοινί, και δεν λυνόταν με τίποτα, δεδομένων και των βιαστικών μου κινήσεων... Τελικά κατάφερα να σκίσω το παρεό, και να πετάξω την πρυμάτσα στην θάλασσα, και την ώρα που ξεκίνησε το σκάφος ήμουνα ήδη στα ρηχά, αλλά από τύχη πρόλαβα για κλάσματα δευτερολέπτου...

    Όσο αλερτ και να είσαι, πάντα το λάθος παραμονεύει, κάθε λάθος σε κάνει πιο έμπειρο, αλλά θέλει και τύχη το πράγμα!!!

    Όταν νομίσεις ότι τα έμαθες όλα, τότε είσαι έτοιμος για μεγαλύτερη ζημιά και πιο επικίνδυνα ατυχήματα... Οι άσχετοι, συνήθως κάνουν μικροζημιές... Τις μεγάλες τις ζημιές τις κάνουν οι έμπειροι.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  5. #15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή τυγχάνει πριν γίνω ναυτικός να ασχολιόμουν έντονα με την ορειβασία, την εποχή μάλιστα που όποιον έβλεπαν να παίρνει τα βουνά τον κοίταγαν με ένα βλέμμα σαν να λένε "τον κακόμοιρό πάει και αυτός τρελάθηκε και παίρνει τα βουνα..", μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως και στα βουνα πλέον παρατηρείται το ίδιο φαινόμενο. ¶ρκετοι νεόπλουτοι έχωντας αγοράσει την τελευταία μόδα σε ορειβατικά ρούχα, παπούτσια , γυαλάκι ηλίου, σακιδιάκι κλπ, κλπ αναιβένουν κάνωντας φασαρία, θορυβώντας, καταστρεφωντας και λερώνωντας και γενικά σπώντας τα νεύρα σε όσους πήγαιναν εκέι πολύ καιρό πριν απ' αυτούς απο μεράκι για την φύση και την ορειβασία και όχι για επίδειξη. Συνεπώς, ούτε τα βουνα μας σώζουν...!
    Προφανώς είσαι ντεφορμέ... αν συνεχίσεις να πηγαίνεις σε μέρη, που θα σε χαρακτηρίζουν τρελλό, θα βρεις την ηρεμία σου.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¶ρκετοι νεόπλουτοι έχωντας αγοράσει την τελευταία μόδα σε ορειβατικά ρούχα, παπούτσια , γυαλάκι ηλίου, σακιδιάκι κλπ, κλπ αναιβένουν κάνωντας φασαρία, θορυβώντας, καταστρεφωντας και λερώνωντας και γενικά σπώντας τα νεύρα σε όσους πήγαιναν εκέι πολύ καιρό πριν απ' αυτούς απο μεράκι για την φύση και την ορειβασία και όχι για επίδειξη. Συνεπώς, ούτε τα βουνα μας σώζουν...!
    Δεν είναι θέμα χρημάτων, αλλά παιδείας. Όταν δεν έχεις μάθει να σέβεσαι τον χώρο που σε δέχεται και φέρεσαι αλαζονικά, (δυστυχώς) βγάζεις λεφτά.
    Τους πλούσιους (όχι μόνο σε χρήμα) ανθρώπους που θα βρεις στο βουνό στο κύμα ή στο δρόμο, δεν θα καταφέρεις να τους ξεχωρίσεις.


    Από την άλλη, πως θα αντιδρούσατε όταν κάποιος σας έλεγε "συγνώμη, είμαι λίγο άπειρος ακόμα, μπορείτε να με βοηθήσετε?"
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  6. #16
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν νομίσεις ότι τα έμαθες όλα, τότε είσαι έτοιμος για μεγαλύτερη ζημιά και πιο επικίνδυνα ατυχήματα... Οι άσχετοι, συνήθως κάνουν μικροζημιές... Τις μεγάλες τις ζημιές τις κάνουν οι έμπειροι.

    Έτσιιιιι..... πρέπει κανείς να είναι πολύ έξυπνος για να καταλάβει πόσο βλάκας είναι.
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  7. #17
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη, πως θα αντιδρούσατε όταν κάποιος σας έλεγε "συγνώμη, είμαι λίγο άπειρος ακόμα, μπορείτε να με βοηθήσετε?"
    Δεν πιστεύω ότι υπάρχει έστω και ένας που δεν θα βοηθήσει κάποιον που δηλώνει άπειρος... ¶λλωστε και εμάς κάποιοι μας βοήθησαν κάποτε, και ακόμα και σήμερα ανά πάσα στιγμή περιμένουμε βοήθεια...

    Γιατί νομίζεις ότι όταν συναντιούνται δυο σκάφη στο πέλαγος χαιρετιόμαστε?
    Από ευγένεια?
    Δεν νομίζω!!! Ο λόγος είναι γιατί εκείνη στην στιγμή ο μόνος που μπορεί να μας βοηθήσει (εαν χρειαστούμε κάτι) είναι εκείνος, και εμείς αυτόν. Έτσι κοιταζόμαστε, και αφού κοιταζόμαστε ασκαρδαμικτί, χαιρετιόμαστε κιόλας!
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #18
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσιιιιι..... πρέπει κανείς να είναι πολύ έξυπνος για να καταλάβει πόσο βλάκας είναι.
    αν μετρήσω την εξυπνάδα μου με κριτήριο το πόσο βλάκας νοιώθω, τότε πρέπει να είμαι πανέξυπνος!!!
    Αλλά με μπερδεύει αυτή η σκέψη, διότι αφού καταλαβαίνω ότι είμαι πανέξυπνος, πόσο βλάκας είμαι τελικά????????

    Πω πω, πολύ πιο βλάκας από ότι νόμιζα αρχικά!!!
    Ναι αλλά αφού το κατάλαβα και αυτό, μήπως είμαι πιο έξυπνος από όσο νόμιζα?

    Ωχ!!! Ακόμα πιο βλάκας είμαι?????????????????????????
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  9. #19

    Προεπιλογή

    Με αυτά που διαβάζω στην ουσία λέτε ότι και όλοι εμείς οι αρχάριοι που δεν έχουμε τα δικά σας μίλια και τις καταστάσεις που έχετε ζήσει στην θάλασσα καλό θα ήταν να μην πάμε ποτέ να πάρουμε σκάφος και να μην αποκτήσουμε ποτέ την δικιά σας εμπείρια.

    Αρχάριοι είμαστε και λάθη θα κάνουμε... Αυτό είναι το μόνο σίγουρο... Αλλά αρχάριοι είμασταν επίσης και όταν βγάλαμε δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου, ίσως θα έπρεπε να μην προσπαθήσουμε ποτέ να παρκάρουμε σε ένα στενο μέρος, να ψάχνουμε τίποτα 10 μέτρα για να βάλουμε ένα micra.

    Σίγουρα στην θάλασσα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά και νομίζω ότι όλοι όσοι θέλουν να μάθουν το έχουν καταλάβει. Όμως όσο ψύχραιμος και να ειμαι εγώ και το πλήρωμά μου όταν πάω να δεσω κάπου και όλοι οι "έμπειροι καπεταναίοι" είναι λιγοτερο ψύχραιμοι από 'μένα που θα πάω διπλα τους, όσο σιγά και αν προσπαθω να δεσω, - γιατι εχω δει και "εμπειρους καπεταναίους" (ξέρουν τι κάνουν αυτοί και το κάνουν πάντα σωστά) που παν πασα δυναμη και βαζουν τα αναποδα και ξερω τι λεω, το έχω δεί - εγώ δεν είναι φυσιολογικό να αγχωθώ; να μην νιώσω τόσο άνετα; και να κάνω το λάθος με μεγαλύτερη ευκολία, λόγω άγχους;

    Και από την άλλη εγώ σαν αρχάριος ευχαρίστως να δεχτώ συμβουλή από κάποιον ποιο έμπειρο.. Αλλά μπορεί κάποιος να μου πει πως θα καταλάβω ότι ο συγκεκριμμένος είναι όντως έμπειρος και ξέρει τι μου λέει;

    Σίγουρα σεβόμαστε τις περιουσία του άλλου...

  10. #20
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Ποιος υποστήριξε να μην καπετανεύουν αρχάριοι?
    Ίσα ίσα που είπαμε ότι τα πιο σοβαρά λάθη τα κάνουν οι έμπειροι!!!

    Κακώς θίχτηκες...
    Όλοι ήμασταν αρχάριοι, και όλοι εξακολουθούμε να μαθαίνουμε. Και πάντα υπάρχουν εμπειρότεροι, που μπροστά τους (οι και καλά έμπειροι) είμαστε όλοι αρχάριοι. Μόνο οι ηλίθιοι νομίζουν ότι τα έμαθαν όλα!!!

    Θεωρείς τον εαυτό σου καλό οδηγό αυτοκινήτου?
    Μπροστά σε κάποιον που οδηγάει στο ράλλυ Ακρόπολις, ξέρεις πως φαίνεσαι? Σαν άσχετος!!! Και αυτοί είναι άσχετοι μπροστά στον Σουμάχερ... Η συζήτηση έχει να κάνει με τους υποβολείς, έτσι δεν είναι? Όταν παρκάριζες το Μίκρα σε μια θέση 10 μέτρων, δεν σε άγχωναν όσοι έκαναν υποδείξεις? Τώρα, όταν παρκάρεις, σου κάνει κανένας υποδείξεις? Αλλάξανε οι άλλοι, ή απλώς οι κινήσεις σου δεν προδίδουν ασχετίλα στο παρκάρισμα?

    Ούτε είναι απαραίτητο όποιος σου κάνει υποδείξεις σε ένα λιμάνι, ξέρει τι σου λέει... Όσο εσύ αμφιβάλλεις για ότι κάνεις, τόσο σε επηρεάζουν ότι σου λέει ο κάθε βλάκας. Όταν ξέρεις τι κάνεις, δεν σε απασχολεί τι λέει ο καθένας, ιδίως την στιγμή που κάνεις κάτι, και ξέρεις τι κάνεις όταν το κάνεις...
    Όταν δέσεις, έχεις όλο τον χρόνο να ακούσεις και άλλη μια άποψη, που από την οποίαν πιθανόν κάτι να μάθεις.

    Έχω έναν φίλο, ήταν ταχυπλοάς για πάνω από 10 χρόνια, και τώρα έχει γίνει αστειοπλόος άλλα 10 χρόνια, ποιος θα αμφισβητήσει ότι είναι έμπειρος?
    Παρ όλα αυτά, είναι τραγικός στους χειρισμούς του στα λιμάνια, καταφέρνει και επιβιώνει και νομίζει ότι "αυτός ξέρει" και όταν συζητάς μαζί του, δεν ακούει τι του λες...
    Φυσικά εγώ δεν ακολουθώ τις δικές του μεθόδους... Όταν αυτός με βλέπει να κάνω χειρισμούς, επειδή δεν κάνω ότι και αυτός, με θεωρεί άσχετο που κάνει βλακείες... Το ότι τελικά δένω μόνος μου, χωρίς να κινητοποιήσω 2-3 να σπρώχνουν, και κάνα δυο να με περιμένουν, αυτό δεν τον προβληματίζει για το ποιος από τους δυο μας έχει κάποιο δίκιο.

    Πως μπορείς να πείσεις τον άλλον, όταν τα έχει μάθει στραβά, όταν τελικά επιβιώνει τόσα χρόνια έτσι?

    Πως μπορώ να ξέρω ότι τελικά όταν κρίνω εγώ αυτόν, εγώ έχω δίκιο και όχι αυτός, όταν κρίνει εμένα? Το ότι διαφωνούμε είναι προφανές, αφού τελικά όταν εγώ λέω μέρα αυτός λέει νύχτα, και τούμπαλιν...

    Στο δέσιμο να δεις γέλιο!!!
    Κάνει 2 οχτάρια στην δέστρα, και δεν "κλείνει" τον κόμπο. Του πέφτει δύσκολο να κάνει την ανάποδη κουλουρίτσα που "κλείνει" τον κόμπο και τον ασφαλίζει.

    Παρόλα αυτά, και έτσι όπως το κάνει αυτός, δεν του έχει λυθεί το σκάφος, κι έτσι θεωρεί ότι εγώ δεν ξέρω να δέσω!!!

    Τι να του πεις? 20 χρόνια ανακατεύετε με σκάφη, έχει φάει τις θάλασσες με το κουτάλι, αυτός εμένα θεωρεί άσχετο!!!
    Δένουμε δίπλα δίπλα στο λιμάνι, και μια μέρα που είχε ένα μπουρινάκι, κατέβηκα κάτω να δω ότι όλα είναι εντάξει, και χάζευα το σκάφος του φίλου μου... Δεν είχε κουνήσει πόντο ο "ανοιχτός" κόμπος!!!
    Σταμάτησα να επιμένω στις συζητήσεις μας, ο καθένας πρέπει να κάνει ότι έχει μάθει, και αποδεδειγμένα λειτουργεί.
    Προφανώς υπάρχουν πολλοί δρόμοι που οδηγούν στην Ρώμη, όπου Ρώμη είναι η ασφαλής πλεύση μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mangos : 02-06-2007 στις 17:23 Αιτία: συντακτικά λάθη...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας