Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 15

Θέμα: Ενοικίαση Ιστιοπλοϊκού σκάφους

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή Ενοικίαση Ιστιοπλοϊκού σκάφους

    Πόσο εύκολη μπορεί να είναι η ενοικίαση κάποιου ιστιοπλοϊκού σκάφους;


    Οικονομικά; Μπορώ να ανταπεξέλθω; Ποιες είναι οι τιμές;


    Είναι καλή εμπειρία; Αξίζει να θυσιάσω τις συνηθισμένες διακοπές για να πάω κάπου με ένα σκάφος;


    Τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε να κανονίσω κάποιο ταξίδι με σκάφος;


    Χρειάζεται απαραιτήτως να έχω κάποιο δίπλωμα ή κάποια παλαιότερη εμπειρία;


    Θα έχω την ίδια άνεση με κάποιο ξενοδοχείο;

    Σε ποιές περιοχές μπορώ να πάω με το σκάφος;


    Μπορώ να πάω με την οικογένεια μου; Ή μόνο με φίλους;


    Χρειάζομαι κάποια ιδιαίτερη ενδυμασία για τέτοιου είδους διακοπές;


    Τι πρέπει να προσέξω;


    Και στη τελική γιατί να στραφώ στην ενοικίαση σκάφους και όχι δωματίου;;;
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Ας απαντήσουμε σε κάποιες ερωτήσεις-απορίες-σκοτεινά σημεία.

    1) Πόσο εύκολη μπορεί να είναι η ενοικίαση κάποιου ιστιοπλοϊκού σκάφους;

    Η ενοικίαση κάποιου ιστιοπλοϊκού σκάφους είναι μια εξαιρετικά εύκολη διαδικασία. Αφού έχει μαζευτεί μια παρέα κάποιων ατόμων, κάνουμε ένα τηλέφωνο σε κάποια εταιρεία που ενοικιάζει σκάφη ή σε κάποιον ιδιώτη και κλείνουμε κάποιο σκάφος για τις ημερομηνίες που σχεδιάζουμε να ταξιδέψουμε.

    2) Οικονομικά; Μπορώ να ανταπεξέλθω; Ποιες είναι οι τιμές;

    Σύμφωνα με το κατάλογο τιμών που δημοσίευσε το Yachts Motor & Sailing στον οδηγό Charter τον Απρίλιο του 2006 οι τιμές είναι περίπου αυτές που παρουσιάζονται παρακάτω και αφορούν καινούργια σκάφη για τη φετεινή σεζόν. Εαν κάνουμε μια έρευνα αγοράς μπορούμε να βρούμε αυτό που μας ταιριάζει.

    Ενδεικτικές τιμές ενοικίασης Ιστιοπλοϊκού Σκάφους (ανά εβδομάδα):

    9 μέτρα (2 διπλές καμπίνες)

    Α`Περίοδος (5/08-26/08 1.800 €

    Β` Περίοδος (20/05- 05/08 & 26/08-23/09)1.650 €

    Γ` Περίοδος (πρίν από 20/05 και από 23/09 και μετά) 1.200 €
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asterias : 09-06-2006 στις 13:19
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Ενδεικτικές τιμές ενοικίασης Ιστιοπλοϊκού Σκάφους (ανά εβδομάδα):

    10 μέτρα (3 διπλές καμπίνες)


    Α`Περίοδος (5/08-26/08) 2.300 €

    Β` Περίοδος (20/05- 05/08 & 26/08-23/09)2.000€

    Γ` Περίοδος (πρίν από 20/05 και από 23/09 και μετά) 1.500 €


    12 μέτρα (3-4 διπλές καμπίνες)


    Α`Περίοδος (5/08-26/08) 2.800 €

    Β` Περίοδος (20/05- 05/08 & 26/08-23/09)2.400 €

    Γ` Περίοδος (πρίν από 20/05 και από 23/09 και μετά) 1.800 €


    14 μέτρα (4 διπλές καμπίνες)


    Α`Περίοδος (5/08-26/08) 4.000 €

    Β` Περίοδος (20/05- 05/08 & 26/08-23/09)3.500

    Γ` Περίοδος (πρίν από 20/05 και από 23/09 και μετά) 2.450€


    16 μέτρα (2 διπλές καμπίνες)

    Α`Περίοδος (5/08-26/08) 6.000€

    Β` Περίοδος (20/05- 05/08 & 26/08-23/09)5.200€

    Γ` Περίοδος (πρίν από 20/05 και από 23/09 και μετά) 3.700 €


    Στις παραπάνω τιμές περιλαμβάνονται: Φ.Π.Α., ιματισμός κ πετσέτες, νερό κ υγραέριο, standard εξοπλισμός.

    Δεν περιλαμβάνονται: καύσιμα, λιμενικά τέλη, προμήθειες,extra εξοπλισμός.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  4. #4

    Προεπιλογή Ιστιοφορο Ερατω - Ενοικιαζεται

    Το Ερατω ειναι ενα ιστιοφορο 42 ποδιων, ιδεωδες για μια παρεα 6-8 ατομων.

    Το πρωτοκολλο επιτρεπει 10 ατομα (με τον σκιππερ μαζι) αλλα για μεγαλυτερη ανεση 9 ειναι το μαξιμουμ.


    Για περισσοτερες λεπτομεριες σχετικα με το σκαφος δειτε τις ιστοσελιδες μου http://www.CaptainAris.gr


    Να και μια φωτογραφια για να παρετε μια ιδεα.





    Που θα παμε
    Μπορουμε να παμε λιγο πολυ οπου θελουμε. Αν μου το ζητησετε μπορω να σας προτεινω κατι καταλληλο για την πειρα που εχει η ομαδα.


    Οι περιορισμοι ειναι η ταχυτητα του σκαφους και οι ωρες πλευσης καθε μερα. Καμμια φορα και ο καιρος. Δεν ξεκιναμε με θυελλα...


    Παραδειγματος χαριν σε μια εβδομαδα μπορουμε να παμε Κυκλαδες η Αργοσαρωνικο και ανατολικη Πελοπονησσο μεχρι τα Κυθηρα.


    Πως θα περασουμε
    Ενα τετοιο ταξιδι ειναι μια ευκαιρια για να μαθετε ιστιοπλοια. Ειμαι διατεθειμενος να σας μαθω πολλα πραγματα για το πανι, την ναυτιλια, το χειρισμο του σκαφους και να σας αφησω να τα κανετε εσεις. Τιμονι, τριμαρισμα πανιων, κλπ.

    Δειτε τις φωτογραφιες απο ταξιδια που εχω στις ιστοσελιδες μου για να καταλαβετε πως περναμε.

    Συνηθως τα βραδια σταματαμε σε καποιο νησιοτικο λιμανακι η ισως σε καποιο ωραιο κολπακι.

    Φτανοντας στα λιμανια ειστε ελευθεροι να εξερευνησετε να δειτε αξιοθεατα η να την αραξετε πανω στο σκαφος. Οπως θελει ο καθενας.


    Τα γευματα μας μπορει να ειναι πανω στο σκαφος η σε καποιο ταβερνακι.


    Στην περιπτωση που θα μεινουμε σε καποιο ορμο θα φαμε οτι ετοιμασουμε στο σκαφος.


    Το κοστος
    Επειδη δεν μεσολαβει πρακτορας για την ενοικιαση, μπορω να κρατησω το κοστος της ενοικιασης χαμηλο.

    Για πολυημερη κρουαζιερα το σκαφος κοστιζει 300 Ευρω την ημερα και ο σκιππερ 150 Ευρω.
    Λογω της κρισης τωρα το εχω μειωσει στα 300 Ευρω μαζι με την αμοιβη μου ως σκιππερ!
    Δυσκολα θα βρειτε καλλιτερη τιμη.

    Λαβετε επισης υπ'οψιν σας οτι εγω κατα προτιμηση δεν ξεκιναω απο την Αθηνα οπως τα σκαφη των εταιριων αλλα απο το Ναυπλιο η την Υδρα. Ετσι εχετε δυο επι πλεον μερες που αλλοιως θα χρειαζονταν για το πηγαιν'ελα στη μαρινα Αλιμου. Και γλυτωνετε δυο θορυβωδεις υπνους μεσα στη μαρινα. Επιβιβαζεστε στην Υδρα η το Ναυπλιο κι ετσι αρχιζετε σε καποιο χωρο διακοπων οχι χωρο παρκιν σκαφων! ;-)

    Δηλαδη για μια εβδομαδα εχετε 7 ημερες και οχι 5...


    Εκτος απο το ναυλο του σκαφους το μονο αλλο εξοδο ειναι το φαγητο τα ποτα και οτι αλλο καταναλωνετε. Δηλαδη δεν πληρωνετε για καυσιμα, λιπαντικα, λιμενιατικα κλπ.

    Επισης δεν σας ζηταω να πληρωσετε εγγυηση για τυχον ζημιες η απωλιες αφου θα ειμαι εγω πανω στο σκαφος και θα φροντιζω να μην μας συμβει κατι τετοιο. Αν παρολα αυτα υπαρξει καποια ζημια ειμαι σιγουρος πως ο υπευθυνος θα αναλαβει την ευθυνη του.


    Το πληρωμα
    μπορει να ειναι μια παρεα φιλων η και μια δυο οικογενειες. Τα παιδια ειναι ευπροσδεκτα και δεν χρειαζεται να εχετε καποια προηγουμενη πειρα η διπλωματα. Αυτο που χρειαζεται ειναι καλη διαθεση και ανοχη του ενος προς τον αλλο.

    Συγκριση με δωματια/ξενοδοχεια.

    Βλεπω πως υπαρχει καποιος προβληματισμος μεταξυ ξενοδοχειου και σκαφους για διακοπες. Το ξενοδοχειο προσφερει μεγαλυτερη ανεση χωρου αλλα το σκαφος προσφερει μεγαλυτερη ελευθερια. Το ξενοδοχειο δεν σε πηγαινει σε ομορφες ακρογιαλιες, δεν σε ταξιδευει...


    Αν εχετε ενδιασμους μπορειτε να παρετε μια γευση του σκαφους συμμετεχοντας σε ενα ημερησιο ταξιδι απο το Ναυπλιο.


    Περιμενω τηλεφωνημα 6944353200


    Αρης
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CaptainAris : 24-07-2013 στις 22:19

  5. #5
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από CaptainAris
    Το κοστος
    Για πολυημερη κρουαζιερα το σκαφος κοστιζει 300 Ευρω την ημερα και ο σκιππερ 150 Ευρω.
    .....
    .....
    Εκτος απο το ναυλο του σκαφους το μονο αλλο εξοδο ειναι το φαγητο και τα ποτα. Δηλαδη δεν πληρωνετε για καυσιμα, λιπαντικα, λιμενιατικα κλπ.

    Επισης δεν σας ζηταω να πληρωσετε εγγυηση για τυχον ζημιες η απωλιες αφου θα ειμαι εγω πανω στο σκαφος και θα φροντιζω να μην μας συμβει κατι τετοιο. Αν παρολα αυτα υπαρξει καποια ζημια ειμαι σιγουρος πως ο υπευθυνος θα αναλαβει την ευθυνη του.

    ...
    Καλημέρα..
    μου επιτρέπεται να κάνω μια ερώτηση?
    υπάρχει η δυνατότητα για ενοικίαση του σκάφους χωρίς skipper?
    τί αλλάζει στο κόστος? (εγγύηση, καυσιμα κτλ κτλ)
    JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45" 2005 - "ELPIDA"
    [url]www.sailman.gr[/url]

  6. #6

    Προεπιλογή Με η χωρις skipper

    Γεια σου Gmav,

    Υπαρχουν πολλα σκαφη που μπορειτε να νοικιασετε χωρις σκιππερ.
    Θα τα βρειτε απο εταιριες ενοικιασης σκαφων και μεμονωμενους ιδιοκτητες.

    Παλαιοτερα εδινα και εγω το δικο μου αλλα υστερα απο δεκα χρονια ζημιες αποφασισα να μην το ξαναδωσω.

    Τωρα κανω πολυημερα ταξιδια με παρεες που θελουν skipper και κανω και ημερησια ταξιδια απο το Ναυπλιο για να συμπληρωνω ημερες.

    Εαν νοικιασετε σκαφος χωρις skipper θα πρεπει να εχετε δυο ατομα με διπλωματα και να αφησετε και μια εγγυηση πριν τον αποπλου. Επισης θα χρειαζεται να πληρωσετε τα καυσιμα, νερο, λιμενιατικα κλπ.

    Επιπλεον θα πρεπει να ειστε ικανοι να αντιμετωπισετε εξ ιδιων οτι τυχον προκυψει (π.χ. μανουβρες στα λιμανια, ασφαλεια του πλοιου, δυνατους ανεμους και τυχον τεχνικα προβληματα) κατα το ταξιδι.

    Ελπιζω να σε καλυψα gmav.

  7. #7
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από CaptainAris
    Γεια σου Gmav,
    ....
    Παλαιοτερα εδινα και εγω το δικο μου αλλα υστερα απο δεκα χρονια ζημιες αποφασισα να μην το ξαναδωσω.

    Τωρα κανω πολυημερα ταξιδια με παρεες που θελουν skipper και κανω και ημερησια ταξιδια απο το Ναυπλιο για να συμπληρωνω ημερες.
    ...
    ...
    Ελπιζω να σε καλυψα gmav.
    απόλυτα
    JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45" 2005 - "ELPIDA"
    [url]www.sailman.gr[/url]

  8. #8
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Ενοικιάσεις ιστιοπλοικών σκαφών.

    Καλή σας μέρα.Είμαστε οικογενειακή επιχείρηση στην εξειδίκευση ενοικίασης ιστιοπλοϊκών σκαφών.
    Θα χαρούμε να σας γνωρίσουμε.
    http://www.alifragiyachts.gr
    [COLOR=#CC0000] [/COLOR]Ενοικιάσεις ιστιοπλοικών σκαφών

  9. #9

    Προεπιλογή

    'Aλλη μία πρόταση για ενοικίαση σκάφους www.cretan-yachts.com
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolidak : 17-05-2010 στις 15:33

  10. #10

    Προεπιλογή

    Για όσους ενδιαφέρονται να ταξιδέψουν στις Σποράδες μια καινούργια πρόταση είναι οι RACHES YACHTING www.rachesyachting.gr
    Βρισκόμαστε στον Μαλιακό Κόλπο πολύ κοντά στην Αθήνα και με δυο ιδιόκτητα σκάφη αρχίσαμε κρουαζιέρες για τις Σποράδες είτε με skipper είτε χωρίς.
    Παράλληλα διοργανώνουμε και ημερήσιες κρουαζιέρες στις ακτές και τα νησάκια της Βορ. Εύβοιας σε πολύ χαμηλές τιμές.
    Επικοινωνήστε να σας ενημερώσουμε και για την δική σας εξόρμηση.
    [email protected]

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας