Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 157

Θέμα: Δίπλωμα Ταχυπλόου

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #11
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    την τελευταία φορά που νοίκιασα Σολις Ινβίκτις σαν bareboat, 2 από τους πελάτες είχαν διπλώματα από το RYA συγκεκριμένα το Yachtmaster. Το σκάφος πήγαμε και το μαζέψαμε από τα Μέθανα σαν ρημάδι...
    Ορκίστηκα έκτοτε να μην το ξανανοικιάσω χωρίς δικό μου σκίπερ! Δικό μου εννοώ δικό μου, κάποιον που θα έχω καρατσεκάρει μόνος μου, και θα έχω πληρη εμπιστισύνη στον χαρακτήρα του, στην μόρφωση του, στην διάθεση του να σκιστεί για να περάσουν όμορφες διακοπές οι πελάτες, αλλά πάνω απ΄ολα, να έχω εμπιστοσύνη στις ναυτικές του ικανότητες.

    Έχω βαρεθεί να βλέπω άσχετους Εγγλέζουs, να κακοποιούν ποικιλοτρόπως τα σκάφη, να ρίχνουν άγκυρες απίκο ή αφού δέσουν να βγαίνουν έξω με το ντίνγκυ και να ρίχνουν άγκυρα, να κάνουν ζημιές στα ίδια τα σκάφη που νοίκιασαν αλλά και στα παρακείμενα σκάφη, και αν πιστεύω ακράδαντα ότι υπάρχει Θεός, οφείλεται ότι όλους αυτούς τους άσχετους, κάθε καλοκαίρι, κάποιος τους φυλάει, και αυτός ο κάποιος δεν μπορεί να είναι άλλος από τον Θεό...

    Τους τυπολάτρες Εγγλέζους ζηλέψατε? Όλο ύφος και στυλ, αλλά στην θάλασσα δίχνει ο καθένας πόσα απίδια βάνει ο σάκος, και το πόσο άσχετοι είναι, το έχω διαπιστώσει ιδίοις όμμασιν.

    Όταν βγήκε ο νόμος που επέτρεπε να νοικιάζεις σαν bareboat ένα ταχύπλοο 20 μέτρων, με το αστείο δίπλωμα ταχυπλόου, επικοινώνησα προσωπικά με το ΥΕΝ, και αναρωτήθηκα αν έχουν τρελλαθεί!!! Η απάντηση που πήρα ήταν ότι όλες τις σοβαρές ζημιές τις έχουν κάνει οι διάφοροι καπεταναίοι ξερόλες του εμπορικού ναυτικού, ενώ οι άσχετοι με τα διάφορα διπλωματάκια τύπου ταχυπλόου, προσέχουν και το πολύ πολύ να κάνουν μικρές υλικές ζημιές... Το ίδιο μου απάντησαν και 2-3 ασφαλιστές...

    Η αλήθεια είναι ότι εν γένει συμφωνώ ότι το δίπλωμα ταχυπλόου είναι ανεπαρκές. Όμως η σχολή κυβερνητών έπαψε να υφίσταται εδώ και 20 χρόνια, και όλοι που ασχολούνται με τα ταχύπλοα και τα ιστιοπλοϊκά, ένα παλιοδίπλωμα έχουμε, και με φόβο Θεού μάθαμε σιγά σιγά στην πράξη...
    Πάντως και στις περισσότερες σχολές ιστιοπλοΐας το λένε ξεκάθαρα: Πρέπει πρώτα να ταξιδέψεις με κάποιους έμπειρους, να γράψεις μίλια, και μετά, σιγά σιγά να δοκιμάσεις να καπετανεύσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mangos : 06-10-2006 στις 20:20 Αιτία: syntaktika lathi
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας