Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 82

Θέμα: ιστιοπλοικα τριημερα της Γραμματειας νεας γενιας

  1. #11
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θα εκπλαγεί πολύς κόσμος όταν γίνει κάποιο ατύχημα...
    ¶σε το φορολογικό:
    Είναι 1000% παράνομο να μεταφέρει επιβάτες με καταβολή αντιτίμου ένα ιδιωτικό σκάφος, υπάρχει διαφεύγος ΦΠΑ και πολλές άλλες φορολογικές παραβάσεις.

    Εγώ περιμένω εναγωνίως το πρώτο ατύχημα, όχι γιατί είμαι γουρσούζης, αλλά γιατί μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, κάπου θα τον τσακώσουν!!!
    mango εδω θα τα χαλασουμε.Καποιες απο τις αποψεις σου ειναι 100% ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ και θα συμφωνισουν και αλλοι μαζι μου.Το να παρακαλαμε ποτε θα γινει ατυχημα για να αποδειχθει οτι τα επαγγελματικα σκαφη σου ειναι super wow ειναι οτι πιο χαζο εχω ακουσει ποτε.Μπορει να σου απανταω σε εντονο τονο,αλλα δεν περιμενα ποτε ενας ανθρωπος του χωρου να εκφραζει τετοιες αποψεις.Αν δεν συμφωνεις με την ενεργεια των τριημερων δικαιωμα σου.Και αν ειναι παρανομη να το καταγγειλεις στους αρμοδιους.Εχω φιλους με επαγγελματικα σκαφη αλλα και με ιδιωτικα.Τα ιδιωτικα σιγουρα δεν ειναι τοσο πολυτελη οσο τα επαγγελματικα,αλλα τι να κανουμε.Το μονο σιγουρο ειναι οτι οσοι εχουν σκαφη δεν πανε για να πνιγουν.Γιατι αυτοι που θα μεταφερουν παιδια στο τριημερο,την επομενη βδομαδα θα πανε με τις οικογενειες τους,με τα δικα τους παιδια.Τωρα το πως ο καθενας διαχειριζεται το χαρτζιλικι του ειναι αλλο θεμα.Αν ησουν ποτε φοιτητης θα το καταλαβαινες καλυτερα...Το να μπορεις να κανεις κατι με 50 ευρω,ενω ως τωρα ηταν απιαστο ονειρο ειναι μεγαλη υποθεση.
    Το θεμα απο την μερια μου θεωρειται λιξαν,καθως το θεμα παρεκτραπηκε.Το ΠΣΚ που μας ερχεται παω να πνιγω με το καρυδοτσουφλο του πρωην εκπαιδευτη μου που συμμετεχει στα τριημερα με το σκαφος του...
    "γιε μου που πας;" μανα θα παω στα καραβια...
    [URL="http://www.sailman.gr/"]http://www.sailman.gr[/URL]

  2. #12
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Ο πρώτος που δεν θα χαρεί αν γίνει κάποιο ατύχημα, είμαι εγώ, πέραν όλων των άλλων, διότι ο κλάδος μου θα δυσφημιστεί.

    Το να θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να γίνει κάτι τέτοιο, είναι εντελώς διαφορετικό με το να χαίρομαι που έγινε, ή ακόμα χειρότερα να παρακαλάω να συμβεί. Πιστεύω ότι παρεξήγησες τι λέω. Εναγωνίως, σημαίνει ότι αγωνιώ γι αυτό, όχι ότι θα χαρώ αν συμβεί. Εσύ χαίρεσαι όταν αγωνιάς? Έχω την εντύπωση ότι λέμε διαφορετικά πράγματα χρησιμοποιώντας την ίδια λέξη.

    Δεν θεωρώ ότι τα επαγγελματικά είναι σούπερ ντούπερ γουάου, έχω μάλιστα εκφράσει στον σύλογο μου τις διαφωνίες μου για το ότι δεν αντιδράμε όταν διαπιστώνουμε κακούς επαγγελματίες-συναδέλφους. Οι κακοί επαγγελματίες θα έπρεπε να απομονώνονται και να αποβάλλονται από τον χώρο.

    Εμείς οι επαγγελματίες ελεγχόμαστε τακτικότερα από τα αναψυχής, και υποχρεούμαστε σε πολύ περισσότερο εξοπλισμό ασφαλείας από αυτά. Ο νόμος τα ορίζει, όχι εγώ. Ο νόμος αφήνει κάποια πράγματα στην διακριτική ευχέρεια του ιδιώτη αν θέλει να κάνει κάτι για την προσωπική του ασφάλεια, ενώ στον επαγγελματία τον αναγκάζει σε πολύ περισσότερες υποχρεώσεις, για την ασφάλεια του κόσμου που χρησιμοποιεί τα σκάφη αυτά.

    Για παραδειγμα, μόνο για το φαρμακείο του επαγγελματικού σκάφους, κάθε χρόνο υποχρεούμαι να ξοδεύω μια μικρή περιουσία. Αν δεις την νομοθεσία για τα τσαρτεράδικα, σχεδόν είμαστε έτοιμοι για εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς εν πλω!!! Τι φαμακείο έχει ένα σκάφος αναψυχής που νοικιάζεται στην ζούλα?

    Να στο θέσω και αλλιώς:
    Όταν κάθε χρόνο υποχρεώνουν έναν χασάπη να επιθεωρούνται τα ψυγεία του, να βάζει επιπρόσθετους μηχανισμούς ασφαλείας για την υγεία του κόσμου, ειδικές προδιαγραφές για τις μηχανές του κιμά και τα μαχαίρια, κάθε τόσο και ένα καινούργιο σύστημα ασφαλείας, αυτό δεν σημαίνει ότι τα ψυγεία του σπιτιού μας είναι για πέταμα... Αν όμως, κάποιος αρχίσει να πουλάει κρέας στην γειτονιά, μισοτιμής ή και πιο κάτω, και το ίδιο το κράτος προωθεί και χρησιμοποιεί παράνομους οικιακούς κρεοπώλες, τι λες να συμβεί?

    Δεν είναι θέμα να πάθουν κάποιοι δηλητηριάσεις? Αυτό σημαίνει ότι οι επαγγελματίες χασάπηδες θα χαίρονται γι αυτό???

    Δεν συμφωνώ με την λογική σου, ότι επειδή κάποιος είναι φοιτητής, πρέπει να εκπαιδεύεται στο να πηγαίνει σαν πρόβατο σε σφαγή με low cost και με μικρότερη ασφάλεια...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Χάριν στην συζήτηση μας εδώ, έστειλα ήδη το θέμα στο Δ.Σ. του συλόγου επαγγελματικών σκαφών άνευ πληρώματος.
    Το ακριβές κείμενο που έστειλα εκφράζει απολύτων την ανησυχία μου και τους φόβους μου.

    θεωρώ υποχρέωση μου να θίξω άλλο ένα θέμα που έπεσε στην αντίληψη μου!!!

    Αφορά τα τριήμερα του Υπουργείου Νέας Γενιάς.

    Aπό ότι γνωρίζω, στους ιδιοκτήτες των σκαφών προσφέρουν για το τριήμερο περί τα 800 ευρώ.

    Ποιο επαγγελματικό σκάφος θα είναι ξενοίκιαστο καλοκαιριάτικα, και θα είναι διαθέσιμο για Παρασκευοσαββατοκύριακο ναύλο των 800 ευρώ, μείον το ΦΠΑ 9%= 730 περίπου, μείον 390 ο σκίππερ (ποιος πραγματικός επαγγελματίας αξιόλογος σκίππερ δεν είναι διατεθειμένος να δουλέψει μόνο παρασκευοσαββατοκύριακα?)=320 μείον ο καθαρισμός 50-60 ευρώ, μείον το πρωινό-δυο ελαφριά γεύματα κλπ...
    Μιλάμε για νετ στον ιδιοκτήτη ούτε 150-200 ευρώ, εκτός και αν ο ίδιος πάει σαν σκίππερ με την νεολαία, για να του μείνουν κάποια λεφτά στην τσέπη... Ή αν βρει ότι πιο άθλιο μπορεί να βρει σε σκίππερ, για να μην βγάλει περισσότερα ο σκίππερ από το σκάφος, για να μπορεί να του κόψει κάτι από το μεροκάματο.

    Για ποια μαθήματα, τα περισσότερα σκάφη που συμμετέχουν είναι σκάφη που δεν μπορούν να σταυρώσουν πελάτη, διότι κανένας που να έχει καλό σκάφος, σωστά συντηρημένο, σωστά εξοπλισμένο, δεν θα άφηνε την περιουσία του να ταξιδέψει για ψίχουλα ούτε θα ήταν ξενοίκιαστο καλοκαιριάτικα... Οι δε σκιππεραίοι, προφανώς είναι μη επαγγελματίες... Μαθήματα λοιπόν σε σκάφη της πλάκας από άσχετους, με την ευγενική χορηγία του Υπουργείου Νέας Γενιάς!!!

    Υποψιάζομαι ότι τα περισσότερα σκάφη που διατίθενται από τους διάφορους ομίλους, είναι ιδιωτικά.

    Με τι επιθεώρηση, με τι σωστικά, με τι epirb, vhf , liferaft, φαρμακείο κλπ ταξιδεύουν με την νεολαία τα σκάφη αυτά?

    Αποδίδουν ΦΠΑ?

    Πληρώνουν ΤΑΝΠΥ, ΤΕΒΕ-ΚΛΕΒΕ, λογιστές, Επιμελητήρια κλπ?

    Πως νοικιάζουν οι Όμιλοι σκάφη στο Υπουργείο Νέας Γενιάς, τι φορολογικά παραστατικά εκδίδονται για τα χρήματα που εισπράττουν από τους ομίλους ή τους ιδιώτες και τους "έμπειρους καπετάνιους", και τελικά...
    Ποιος θα δυσφημιστεί αν κάποιο μη επαγγελματικό σκάφος με 8 νέους και έναν αμφιβόλου ποιότητας και επαγγελματικής κατάρτισης σκίππερ πάθει κάποιο ατύχημα?

    Στα τηλεδικαστήρια που θα ακολουθήσουν, θα δυσφημείται ο κλάδος μας, και προτείνω να αντιδράσουμε προκαταβολικά, γιατί αν αντιδράσουμε κατόπιν εορτής εμείς θα θιγούμε και θα χρεωθούμε την ρετσινιά. Το μόνο που μας λείπει είναι ένας «Λούρος» στις πλάτες μας...

    Αντώνης Μάγγος
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  4. #14
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    το πλήρες κείμενο βρίσκεται εδώ:
    http://clubs.pathfinder.gr/sailing_c...s/771530?ddA=D
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  5. Προεπιλογή επαγγελματιες

    αληθεια πως γινεται κανεις επαγγελματιας??
    σορρυ που ξεφυγα λιγο

  6. #16
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Αγαπητοί φίλοι, μην διαπληκτίζεσθε άσκοπα. Η αλήθεια, όπως πάντα, είναι κάπου στη μέση. Έχει απόλυτο δίκηο ο Α. Μάγγος που επιμένει ότι το ζήτημα της ασφάλειας δεν επιδέχεται εκπτώσεις. Από την άλλη πλευρά, υπάρχει ανάγκη να προσφερθούν στους νέους ευκαιρίες γνωριμίας/εξοικείωσης με το άθλημα σε τιμές σχεδόν συμβολικές. Υπάρχουν παληά ιδιωτικά σκάφη καθόλα αξιόπλοα και άρτια εξοπλισμένα και δεν χρειάζεται να είναι κανείς σούπερ επαγγελματίας για να γνωρίσει τη θάλασσα στους ... βουνήσιους. Αυτό όμως δεν θα πει ότι για τις ανάγκες του προγράμματος της Γραμματείας Νέας Γενεάς θα πρέπει να βγούν καρυδότσουφλα από τη ... ναφθαλίνη.
    ΥΓ: Τα γράφω αυτά επειδή οι αρμόδιοι στην Ελλάδα είναι δυστυχώς πολλές φορές εντελώς ανίδεοι έως εγκληματικά αδιάφοροι: αν κανένας αμφιβάλλει γι’αυτό ας πάει στη Σκύρο να ρωτήσει για την επιλογή του τόπου κατασκευής της εκεί μαρίνας!

  7. #17
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrondi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί φίλοι, μην διαπληκτίζεσθε άσκοπα. Η αλήθεια, όπως πάντα, είναι κάπου στη μέση. Έχει απόλυτο δίκηο ο Α. Μάγγος που επιμένει ότι το ζήτημα της ασφάλειας δεν επιδέχεται εκπτώσεις. Από την άλλη πλευρά, υπάρχει ανάγκη να προσφερθούν στους νέους ευκαιρίες γνωριμίας/εξοικείωσης με το άθλημα σε τιμές σχεδόν συμβολικές. Υπάρχουν παληά ιδιωτικά σκάφη καθόλα αξιόπλοα και άρτια εξοπλισμένα και δεν χρειάζεται να είναι κανείς σούπερ επαγγελματίας για να γνωρίσει τη θάλασσα στους ... βουνήσιους. Αυτό όμως δεν θα πει ότι για τις ανάγκες του προγράμματος της Γραμματείας Νέας Γενεάς θα πρέπει να βγούν καρυδότσουφλα από τη ... ναφθαλίνη.
    ΥΓ: Τα γράφω αυτά επειδή οι αρμόδιοι στην Ελλάδα είναι δυστυχώς πολλές φορές εντελώς ανίδεοι έως εγκληματικά αδιάφοροι: αν κανένας αμφιβάλλει γιΆαυτό ας πάει στη Σκύρο να ρωτήσει για την επιλογή του τόπου κατασκευής της εκεί μαρίνας!
    συμφωνω απολυτα με οσα αναφερεις φιλε chrondi.Ειναι καθηκον ολων μας να τηρουμε τους κανονες ασφαλειας σε ολους τους τομεις και ιδιαιτερα στην θαλασσα.Και τους επαγγελματιες σεβομαι που εχουν δωσει μια ολοκληρη περιουσια για να εχουν ενα σκαφος και να βγαζουν το ψωμι τους.Απο κει και περα ομως αυτο που τοσες φορες προσπαθω να πω ειναι πως το να ταξιδευεις με εναν καπετανιο ο οποιος δεν ειναι επαγγελματιας δεν ειναι επικινδυνο.Δηλαδη ολοι εμεις που εχουμε ερασιτεχνικα διπλωματα ειμαστε επικινδυνοι;Ολοι γνωριζουμε πως γινεσαι επαγγελματιας:ή απλα βγαινεις απο την γυμναστικη ακαδημια,ή απο την σχολη εμποροπλοιαρχων ή μετα απο χρονια εμπειριας στην θαλασσα το κανεις επαγγελμα.Και οι ανθρωποι που εχουν σκαφη οι περισσοτεροι εχουν φαει την θαλασσα με το κουταλι.Εμενα προσωπικα αυτοι μου εμπνεουν την περισσοτερη εμπιστοσυνη.Και τα σκαφη τα ιδιωτικα με μερακι και αγαπη ειναι συντηρημενα.Αν παρολα αυτα καποιος ειναι φονιας,και αυτο που εχει μονο σκαφος δεν το λες,ειναι καθηκον οποιου τον εντοπισει να τον καταγγειλει.Την οργη του mango για το τζαμπε την συμμεριζομαι.Αλλα πρεπει να ξερει πως κανενας δεν δινει ευκολα 300 και παραπανω ευρω για κατι που δεν ξερει αν θα του αρεσει.Ενω τα 50 ευρω τα χαλαλιζει.Ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει ανεβει καν σε σκαφος να δει πως ειναι!Και την επομενη φορα το σιγουρο ειναι πως θα παει και θα νοικιασει ενα επαγγελματικο σκαφος,δεν μπορει να κανει και αλλιως.Το θεμα για μενα ειναι πώς θα βρουμε τις οδους να φερουμε και αλλον κοσμο στην ιστιοπλοια.Και απο αυτο το σημειο πηγαζει καθε μου σκεψη που σας εκφραζω.Και τετοιες κινησεις θα ηθελα να δω απο ολους οσους μπορουν να τις ξεκινησουν.
    "γιε μου που πας;" μανα θα παω στα καραβια...
    [URL="http://www.sailman.gr/"]http://www.sailman.gr[/URL]

  8. #18
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Το ότι τα σκάφη αυτά δεν δικαιούνται να ενοικιάζονται, δεν συμμορφώνονται στους κανονισμούς και στις διατάξεις, δεν πληρούν τις προδιαγραφές για την μεταφορά προσώπων με την καταβολή ναύλου, το ότι φοροδιαφεύγουν και εισφοροφεύγουν με κρατικά χρήματα του Υπουργείου Νέας Γενιάς, το ότι πρόκειται περί αθέμιτου ανταγωνισμού, πέραν της ασφάλειας κλπ, δεν παίζουν κανένα ρόλο, το μόνο που έχει αξία είναι η χαμηλή τιμή?

    Δεν λέω ότι τα ιδιωτικά σκάφη είναι αναξιόπλοα. Ούτε το ΙΧ αυτοκίνητο μου είναι μη ασφαλές, αλλά με το ερασιτεχικό μου δίπλωμα, δεν δικαιούμαι να στηθώ στον δρόμο και να πληρώνομαι για να κουβαλάω κόσμο!!! Δηλαδή όταν οδηγάω το αυτοκίνητο μου και επιβαίνουν τα παιδιά μου ή οι φίλοι μου, κινδυνεύουν? Δεν νομίζω!!!
    Όμως είναι ΠΑ-ΡΑ-ΝΟ-ΜΟ να πληρώνομαι για να μεταφέρω επιβάτες.

    Πόσο περισσότερο στα σκάφη, που ο εξοπισμός ασφαλείας και σωστικών είναι πιο πλήρης (υποχρεωτικά από τον νόμο) από ότι στα Ιδιωτικά.

    Για όνομα του Θεού, δεν πνίγονται οι αναψυχάδες, όταν έλεγα για τηλεδικαστήρια μιλάω για όταν κάποιοι τηλε-εισαγγελείς ανακαλύψουν (προφανώς μέσω κάποιου ατυχήματος) την παρανομία.

    Και για όσους δεν το κατάλαβαν, είναι παράνομο!!!!!!!!!!!

    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  9. #19

    Προεπιλογή

    Το υπουργείο ξεκίνησε το πρόγραμμα και έδωσε κίνητρα και επιδοτήσεις για να γνωριστούν οι νέοι με την ιστιοπλοΐα. Αυτό είναι υπέροχο και προς την σωστή κατεύθυνση. Είναι κατά την γνώμη μου (όπως έχει ήδη αναφερθεί) και πολύ καλό για τους επαγγελματίες διότι πολλοί από αυτούς που συμμετέχουν στο πρόγραμμα θα νοικιάσουν στην συνέχεια σκάφος για διακοπές. Δεν είναι εύκολο να συνδυαστούν και να πληρώσουν 8 άτομα ένα ταξίδι πολυήμερο χωρίς να γνωρίζουν αν τους αρέσει. Με αυτό το πρόγραμμα τους δύνεται αυτή η δυνατότητα.
    Από εκεί και πέρα ο φίλος mangos έχει απόλυτο δίκιο. Συμβαίνουν τραγελαφικά πράγματα. Όμως αυτά είναι ευθύνη των ομίλων που έχουν αναλάβει την διοργάνωση. Μπορεί το υπουργείο να έπρεπε να θέσει αυστηρές προδιαγραφές και ελέγχους όμως έκανε κάτι άλλο. ανέθεσε στους ομίλους να διοργανώσουν αυτοί τα τριήμερα μια και είναι οι μόνοι που ενδιαφέρονται να "αναπτυχθεί το άθλημα" και γνωρίζουν το τρόπο να το κάνουν σωστά. Παρέκαμψε δηλαδή γραφειοκρατικά κολλήματα που μπορεί να έκαναν το πρόγραμμα μη εφαρμόσιμο.
    Πολλοί όμιλοι είδαν σε αυτήν την διοργάνωση την ευκαιρία να βγάλουν χρήματα και αδιαφορώντας για την ευκαιρία να αναπτύξουν το άθλημα άρπαξαν την ευκαιρία να γεμίσουν τις τσέπες τους. Με την απουσία ελέγχου και με το ελληνικό δαιμόνιο σε λειτουργία βρήκαν τον τρόπο ξεφτιλίσουν την πρωτοβουλία του υπουργείου.
    Συμπερασματικά : Δεν υποστηρίζω ότι το υπουργείο δεν έχει ευθύνη για το αποτέλεσμα του προγράμματος. Υποστηρίζω ότι ο κύριος και βασικός υπεύθυνος είναι ο όμιλος που διοργανώνει τα τριήμερα. Είναι απαράδεκτο ένας όμιλος που θα έπρεπε να υποστηρίζει το άθλημα και την ζωή στην θάλασσα γενικότερα να αδιαφορεί για την ευκαιρία που του δίνεται, να θέτει σε κίνδυνο την ζωή των ανθρώπων που συμμετέχουν και να δυσφημεί την ιστιοπλοΐα γενικότερα. (Όταν λέω όμιλος προφανώς εννοώ τους ανθρώπους που τον διοικούν)

  10. #20
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Spyro K, καλά τα λες.

    Στην πραγματικότητα όμως, το πρόβλημα ίσως ξεκινάει από το ότι τα χρήματα που διαθέτει το υπουργείο δεν αρκούν για κάτι καλύτερο.
    Με 800 ευρώ, δεν νοικιάζεις σκάφος 9 ατόμων, με τα καύσιμα, με το ΦΠΑ, με τον σκίππερ, με πρωϊνο και 2 ελαφριά γεύματα κλπ.
    Μέ 1800 ίσως και να νοίκιαζες...Και πάλι, πόσα επαγγελματικα σκάφη θα παρέμεναν ξενοίκιαστα καλοκαιριάτικα και θα χάνουν εβδομαδιαία ναύλα ή διβδόμαδα για να ενταχθούν στο πρόγαμμα της Νεάς Γενιάς?

    Το Ελληνικό δαιμόνιο βρήκε όμως την λύση:
    Στέλνοντας μη επαγγελματικά σκάφη χαμηλών απαιτήσεων!!!

    Όταν λοιπόν θα προκυρήξει κάποιο άλλο υπουργείο ή και το ίδιο, εκδομές στα Μετέωρα, αν τα χρήματα δεν φτάνουν για τα πούλμαν που θα τους μεταφέρουν εκεί και οι πουλμανατζήδες δεν δελεαστούν, πιθανόν να δούμε φοιτητές και νέους να στοιβάζονται σε καρότσες αγροτικών αυτοκινήτων, και όποιος πουλμανατζής διαμαρτυρηθεί γι αυτό, τότε θα λέμε επιχειρήματα για το πόσο καλό είναι να πάνε φθηνά οι νέοι στα Μετέωρα και να γνωρίσουν τις Ελληνικές ομορφιές...
    Και όταν κάποιος διαμαρτυρόμενος πουλμανατζής πει ότι είναι θέμα χρόνου να γίνει κάποιο ατύχημα, θα κινδυνεύει να θεωρηθεί ότι είναι χαιρέκακος...

    Σε αντίθεση λοιπόν με εσένα, θεωρώ κύριο υπεύθυνο το υπουργείο. Δεν μπορείς να προκυρήσεις ένα πρόγραμμα, πριν μάθεις το κόστος, πριν συμφωνήσεις με τους επαγγελματίες του χώρου, πριν βρεις διαθεσιμότητα για την εποχή που το προκυρήσεις.
    Για ψηφοθηρικούς λόγους, και ποιος ξέρει για τι άλλο (διότι πιθανόν τα χρήματα να προέρχονται από τίποτα κονδύλια της ΕΟΚ, να φάγανε και να ήπιανε όσοι το διοργάνωσαν, και να αφήσανε τα περισεύματα για να πληρωθεί το τελικό κόστος...) εξαγγείλανε ένα πρόγραμμα, αποφασίσανε μόνοι τους το κόστος, και... το οργανώνουνε με ότι καταφέρανε να βρούνε!!!

    Αυτό πιστεύω ότι έγινε.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας