Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 82

Θέμα: ιστιοπλοικα τριημερα της Γραμματειας νεας γενιας

  1. #21

    Προεπιλογή

    Είναι γεγονός ότι κάποιοι όμιλοι παίρνουν μίζα από τους ιδιοκτήτες προκειμένου να τους δώσουν ναύλο. ¶ρα υπάρχουν σκάφη που ικανοποιούνται και με λιγότερα χρήματα. Σίγουρα υπάρχουν σκάφη ιδιωτικά που θα ενδιαφέρονταν να πάρουν το ναύλο, πληρούν τις προδιαγραφές και επειδή δεν είναι επαγγελματικά και δεν έχουν άλλο ναύλο θα μπορούσαν να πάνε το διήρερο (Παρασκευή απόγευμα μέχρι Κυριακή απόγευμα) με τον ιδιοκτήτη ως σκίπερ. Νομίζω ότι αντίθετα με αυτό που λες (δεν υπάρχουν σκάφη αυτή την περίοδο) γίνεται σκοτωμός για το ποιος θα συμμετέχει.
    Το υπουργείο έχει μεγάλη ευθύνη διότι δεν οργανώνεται έτσι μια δραστηριότητα. Αφήνει ουσιαστικά τους ομίλους να κάνουν ότι θέλουν. αλλά μέχρι εκεί.
    Οι όμιλοι θα μπορούσαν να ωφεληθούν από αυτή την διοργάνωση και να αποκτήσουν μαθητές για τις σχολές τους, νέα μέλη που θα πληρώνουν τις εισφορές τους, πληρώματα για τους αγώνες κλπ. Όμως κάποιοι το βλέπουν διαφορετικά και προσπαθούν να κονομήσουν. Αν οι ίδιοι οι όμιλοι δεν περιφρουρούν την διοργάνωση από ποιον περιμένουν ανταπόκριση. Στο κάτω κάτω αν δεν έφταναν τα χρήματα να μην δέχονταν να διοργανώσουν τα τριήμερα και να ζήταγαν περισσότερα. Αν το είχαν κάνει αυτό πέρσι και δεν γινόταν τίποτα τότε φέτος τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Αντίθετα όμως τους φτάνουν από ότι φαίνεται και τους περισσεύουν υποβαθμίζοντας την ποιότητα και θέτοντας σε κίνδυνο, όπως πολύ σωστά λες, τους επιβαίνοντες. Ας αρχίσει να εξετάζεται το ποιόν του κάθε ομίλου και σίγουρα να φανεί ότι πολύ λίγοι είναι αυτοί που λειτουργούν με διαφάνεια και για το καλό του αθλήματος. Το γεγονός ότι οι νέοι άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται για την θάλασσα που βρίσκεται μπροστά στα πόδια τους είναι ευθύνη των ομίλων.

  2. #22
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από spiros K Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γεγονός ότι κάποιοι όμιλοι παίρνουν μίζα από τους ιδιοκτήτες προκειμένου να τους δώσουν ναύλο. ¶ρα υπάρχουν σκάφη που ικανοποιούνται και με λιγότερα χρήματα. Σίγουρα υπάρχουν σκάφη ιδιωτικά που θα ενδιαφέρονταν να πάρουν το ναύλο, πληρούν τις προδιαγραφές και επειδή δεν είναι επαγγελματικά και δεν έχουν άλλο ναύλο θα μπορούσαν να πάνε το διήρερο (Παρασκευή απόγευμα μέχρι Κυριακή απόγευμα) με τον ιδιοκτήτη ως σκίπερ. Νομίζω ότι αντίθετα με αυτό που λες (δεν υπάρχουν σκάφη αυτή την περίοδο) γίνεται σκοτωμός για το ποιος θα συμμετέχει.
    Το υπουργείο έχει μεγάλη ευθύνη διότι δεν οργανώνεται έτσι μια δραστηριότητα. Αφήνει ουσιαστικά τους ομίλους να κάνουν ότι θέλουν. αλλά μέχρι εκεί.
    Οι όμιλοι θα μπορούσαν να ωφεληθούν από αυτή την διοργάνωση και να αποκτήσουν μαθητές για τις σχολές τους, νέα μέλη που θα πληρώνουν τις εισφορές τους, πληρώματα για τους αγώνες κλπ. Όμως κάποιοι το βλέπουν διαφορετικά και προσπαθούν να κονομήσουν. Αν οι ίδιοι οι όμιλοι δεν περιφρουρούν την διοργάνωση από ποιον περιμένουν ανταπόκριση. Στο κάτω κάτω αν δεν έφταναν τα χρήματα να μην δέχονταν να διοργανώσουν τα τριήμερα και να ζήταγαν περισσότερα. Αν το είχαν κάνει αυτό πέρσι και δεν γινόταν τίποτα τότε φέτος τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Αντίθετα όμως τους φτάνουν από ότι φαίνεται και τους περισσεύουν υποβαθμίζοντας την ποιότητα και θέτοντας σε κίνδυνο, όπως πολύ σωστά λες, τους επιβαίνοντες. Ας αρχίσει να εξετάζεται το ποιόν του κάθε ομίλου και σίγουρα να φανεί ότι πολύ λίγοι είναι αυτοί που λειτουργούν με διαφάνεια και για το καλό του αθλήματος. Το γεγονός ότι οι νέοι άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται για την θάλασσα που βρίσκεται μπροστά στα πόδια τους είναι ευθύνη των ομίλων.
    σωστα τα λες.Οντως περσυ παρατηρηθικαν "παρτυ" με τα λεφτα του υπουργειου.Δεν θα πω σε ποιον/ποιους ομιλους.Γιναν καποια παραπονα απο τους συμμετεχοντες και φετος κοπηκαν θεσεις απο αυτους και δοθηκαν σε αλλους ομιλους,που τα παιδια εμειναν ευχαριστημενα.Αυτα που λεω τα ακουσα απο ατομο μεσα απο ομιλο.
    Να θεσω ομως ενα αλλο ερωτημα:θα μπορουσε μια τετοια διοργανωση να πραγματοποιηθει απο επαγγελματικα σκαφη χωρις την αναμιξη ομίλων;Διοτι οι απαιτησεις σε σκαφη ειναι σχετικα μεγάλη και απαιτειται συντονισμος.το υπουργειο εδωσε την οργανωση σε ομιλους ωστε να γλιτωσει απο τον συντονισμο.Αν ζητουσε απο επαγγελματιες να συμμετασχουν στο προγραμμα,θα επρεπε να βαζει υπευθυνους ανα περιοχη να συντονιζουν το ταξιδι,να επιλεγουν τους σταθμους,την συσταση των πληρωματων των σκαφων κτλ.Επαγγελματικα σκαφη συμμετεχουν στο προγραμμα.Αλλα ειναι λιγα.και οι λογοι ειναι δυο: 1)τις περιοδους οπου δεν ειχαν κοσμο θελαν να ειναι στο προγραμμα,αλλα την full season δεν θελαν.Πραγμα που δεν βολευε τους ομιλους,καθως θελουν να εχουν σταθερα σκαφη. 2) ελαχιστοι επαγγελματιες ειναι μελη ομιλων.οι περισσοτεροι ειναι εκτος.και ειναι φυσιολογικο ο ομιλος,ο οποιος εχει αναγκες απο συνδρομες,τωρα που εχει την ευκαιρια να προσφερει κατι στα μελη του να το κανει.Και ειναι σωστο για μενα.Γιατι δεν μπορεις να θυμασαι τον ομιλο που ανηκεις μονο οταν εχεις συμφερον.
    Απο κει και περα το τι γινεται με την φορολογια δεν γνωριζω.Οι ομιλοι εχουν κανονικα ΑΦΜ και σε αυτους πηγαινουν τα χρηματα.κατοπιν αυτοι δινουν το ποσο που αναλογει σε καθε σκαφος.Αρα υπαρχει τροπος να γινει η φορολογηση,καθως οι ομιλοι διαθετουν μπλοκ αποδειξεων παροχης υπηρεσιων.Δεν ειμαι λογιστης για να ξερω περισσοτερα.Απλα υποθεση κανω.
    "γιε μου που πας;" μανα θα παω στα καραβια...
    [URL="http://www.sailman.gr/"]http://www.sailman.gr[/URL]

  3. #23
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Η παρανομία λόγω χρησιμοποίησης ιδιωτικών σκαφών για επαγγελματικούς σκοπούς (ενοικίαση το Σαβ/κύριακο) είναι βεβαίως ζήτημα απαράδεκτο κατά τρόπο αδιαπραγμάτευτο. Λυπούμαι που η Γραμματεία Νέας Γενεάς αντιμετώπισε το πρόβλημα αναθέτοντας την οργάνωση στους ομίλους, και μάλιστα σε τιμές που αποκλείουν τη συμμετοχή επαγγελματικών σκαφών και κυβερνητών, Η ορθή πρακτική θα ήταν, εφόσον λείπουν τα απαραίτητα χρήματα, οι ιδιοκτήτες των σκαφών να διαθέτουν δωρεάν ως εθελοντές έμψυχο και άψυχο υλικό (την εργασία τους και το ιδιόκτητο πλοίο τους) και ο φορέας-οργανωτής της εκδήλωσης να αποζημιώνει ορισμένα έξοδα του σκάφους. Αντίθετα, αν γίνεται άδηλη ενοικίαση υπό καθεστώς φοροδιαφυγής, το λόγο έχει ο έφορος!

  4. #24
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Έχω σκοπό να μαζέψω στοιχεία (ποιά σκάφη ναυλώνονται παρανόμως, ποιοί φοροδιαφεύγουν, με τι σωστικά και για πόσους επιβάτες είναι τα σκάφη και πόσοι τελικά επιβαίνουν κλπ) και εφ όσον προκύψουν βάσει στοιχείων ότι οι όμιλοι διακινουν μαύρο χρήμα σε μέλη τους, και γενικά υπάρχει όλη η παρανομία που φαίνεται ότι τελικά υπάρχει, θα πέσει πολύ γέλιο!!!

    Έχω σκοπό να το τραβήξω μέχρι εκεί που δεν πάει...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vas Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθεια πως γινεται κανεις επαγγελματιας??
    Για να γίνεις επαγγελματίας που εκμεταλλεύεσαι τουριστικά σκάφη άνευ πληρώματος (μέχρι 20 μέτρα δηλαδή), πρέπει συζτήσεις εταιρεία ή ατομική επιχείρηση, να εγγραφείς στο Ναυτικό Επιμελητήριο, να κάνεις έναρξη εργασιών στην ΔΟΥ αφού μισθώσεις κάποια έδρα, να θεωρήσεις βιβλία και στοιχεία, να αποκτήσεις σκάφος, και αφού το εξοπλίσεις με επιπλέον εξοπλισμό από τα ιδιωτικά σκάφη αναψυχής της ίδιας κατηγορίας (με VHF DSC, Epirb, life raft, περισσότερους πυροσβεστήρες, περισσότερα καπνογόνα βεγγαλικά και αλεξιπτώτου, υποχρεωτικές ζώνες ασφαλείας για τους μισούς τουλάχιστον επιβαίνοντες, ψαλίδι ξαρτιών, πλήρες-πανάκριβο φαρμακείο και Ιατρικό οδηγό κλπ) και αφού περάσεις τα 40 κύματα από επιθεωρήσεις και από το ΥΕΝ για να βγάλεις σχετική άδεια... μετά γίνεσαι επαγγελματίας στα χαρτιά!!!

    Στην πράξη, πρέπει να στρώσεις κώλο στο λιμάνι, κοντά σε κάποιον άλλον που να έχει ήδη γράψει πολλά χιλιόμετρα, και με τα χρόνια να μάθεις τι πρέπει να κάνεις για την συντήρηση, πως πρέπει να φερθείς στους πελάτες, τι πρέπει να αποφεύγεις και τι πρέπει να κάνεις με τα γραφεία και πολλά πολλά άλλα...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  6. #26
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrondi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παρανομία λόγω χρησιμοποίησης ιδιωτικών σκαφών για επαγγελματικούς σκοπούς (ενοικίαση το Σαβ/κύριακο) είναι βεβαίως ζήτημα απαράδεκτο κατά τρόπο αδιαπραγμάτευτο. Λυπούμαι που η Γραμματεία Νέας Γενεάς αντιμετώπισε το πρόβλημα αναθέτοντας την οργάνωση στους ομίλους, και μάλιστα σε τιμές που αποκλείουν τη συμμετοχή επαγγελματικών σκαφών και κυβερνητών, Η ορθή πρακτική θα ήταν, εφόσον λείπουν τα απαραίτητα χρήματα, οι ιδιοκτήτες των σκαφών να διαθέτουν δωρεάν ως εθελοντές έμψυχο και άψυχο υλικό (την εργασία τους και το ιδιόκτητο πλοίο τους) και ο φορέας-οργανωτής της εκδήλωσης να αποζημιώνει ορισμένα έξοδα του σκάφους. Αντίθετα, αν γίνεται άδηλη ενοικίαση υπό καθεστώς φοροδιαφυγής, το λόγο έχει ο έφορος!
    Είπες συνοπτικά ότι λέω εγώ με πολλά λόγια, και χάνεται το νόημα όσω θέλω να πω!!!
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  7. #27
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω σκοπό να μαζέψω στοιχεία (ποιά σκάφη ναυλώνονται παρανόμως, ποιοί φοροδιαφεύγουν, με τι σωστικά και για πόσους επιβάτες είναι τα σκάφη και πόσοι τελικά επιβαίνουν κλπ) και εφ όσον προκύψουν βάσει στοιχείων ότι οι όμιλοι διακινουν μαύρο χρήμα σε μέλη τους, και γενικά υπάρχει όλη η παρανομία που φαίνεται ότι τελικά υπάρχει, θα πέσει πολύ γέλιο!!!

    Έχω σκοπό να το τραβήξω μέχρι εκεί που δεν πάει...
    Δεν θα ειναι κακη προσπαθεια.Να μαθουμε τελικα αν οντως υπαρχει παρανομια στα χρηματα,καθως το να κλεβουνε με εμμεσο τροπο χρηματα που τα δικαιουσθε,οπως λες,ειναι καθ' ολα παρανομο.Αν και κατα την αποψη μου ολα θα το βρεις νομοτυπα(διαφορετικο απο το νομιμο,αλλα οχι αρκετο για να τους κατηγορησεις για κατι)

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrondi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παρανομία λόγω χρησιμοποίησης ιδιωτικών σκαφών για επαγγελματικούς σκοπούς (ενοικίαση το Σαβ/κύριακο) είναι βεβαίως ζήτημα απαράδεκτο κατά τρόπο αδιαπραγμάτευτο. Λυπούμαι που η Γραμματεία Νέας Γενεάς αντιμετώπισε το πρόβλημα αναθέτοντας την οργάνωση στους ομίλους, και μάλιστα σε τιμές που αποκλείουν τη συμμετοχή επαγγελματικών σκαφών και κυβερνητών, Η ορθή πρακτική θα ήταν, εφόσον λείπουν τα απαραίτητα χρήματα, οι ιδιοκτήτες των σκαφών να διαθέτουν δωρεάν ως εθελοντές έμψυχο και άψυχο υλικό (την εργασία τους και το ιδιόκτητο πλοίο τους) και ο φορέας-οργανωτής της εκδήλωσης να αποζημιώνει ορισμένα έξοδα του σκάφους. Αντίθετα, αν γίνεται άδηλη ενοικίαση υπό καθεστώς φοροδιαφυγής, το λόγο έχει ο έφορος!
    το θεμα ομως ειναι να απαντησει ο συλλογος των επαγγελματιων αν θα μπορουσε να οργανωσει κατι σαν αυτο που πολυ ευστοχα προτεινει ο chrondi.τουλαχιστον να διαλεξει μια μερα και να επιτρεπει απλα στη νεολεα να ξεναγηται στα σκαφη,οσων μπορουν.Διοτι το να σταματησει μια καλη ομολογουμενως προσπαθεια μονο και μονο επειδη αντιβαινει στα συμφεροντα μας ειναι ακομα πιο παρανομο στα ματια του κοσμου.Να ακουσουμε μια αντιπροταση και μετα συζηταμε...Το προγραμμα της νεας γενιας διαθετει περιορισμενες θεσεις.Θα μπορουσαν οι επαγγελματιες να κανουν μια προσφορα και να προσφερουν μια τετοια εκδρομη με χαμηλο κοστος;(κατι σαν δειγμα δωρεαν,σαν διαφημηση!)Γιατι και αυτο το προγραμμα διαφημηση ειναι,αλλα δεν θελεις να το δεις.
    "γιε μου που πας;" μανα θα παω στα καραβια...
    [URL="http://www.sailman.gr/"]http://www.sailman.gr[/URL]

  8. #28
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Προφανώς ο νομότυπος τρόπος είναι ότι το παρουσιάζουν σαν δραστηριότητα των ομίλων για την εκμάθηση ιστιοπλοΐας σε νέους. Γι αυτό το προγραμμα παρουσιάζει το όλο εγχείρημα σαν μάθημα ναυαγωσωστικής, διάσωσης, μετεωρολογίας, προσανατολισμού κλπ και όχι σαν εκδρομή!!!

    Αν όμως το "σκαλίξουμε", πιστεύω πως θα βγάλει πολύ πύον!!!(φορολογικό και νομικό)

    Δεν θέλω να αραδιάσω ξανά τις φορολογικές παραβιάσεις, ούτε την καταστρατήγηση του νόμου περί της μεταφοράς προσώπων.
    Έτσι και αλλιώς, όσες σχολές δεν χρησιμοποιούν επαγγελματικά σκάφη, τελικά παρανομούν.
    Γι αυτό οι περισσότεροι όμιλοι που έχουν σχολές, πληρώνονται από τους μαθητές μεν, παίρνει δε σχετικό ναυλοσύμφωνο ότι νοικιάζει το επαγγελματικό σκάφος στον όμιλο για την επίτευξη του σκοπού της σχολής, και φυσικά εκδίδεται σχετικό τιμολόγιο.

    Εαν ο όμιλος χρησιμοποιεί δικά του σκάφη, ή δωρεάν σκάφη μελών του, τότε δεν παρανομεί. Αλλά τότε αξίζει να δούμε ποιοί παιρνουν τα λεφτά!!!
    Γιατί τζάμπα δεν γίνεται, και το ξέρω καλά.

    ---------------------

    Επειδή τυχαίνει να είμαι ενεργό μέλος του ΣΙΤΕΣΑΠ, του συλόγου επαγγελματιών, σας διαβεβαιώ ότι ουδέποτε έγινε κάποια προσέγγιση από το Υπουργείο για προτάσεις μας. Η ιδέα που προτείνεται, είναι πολύ καλή, και θα την εισηγηθώ. ¶σχετα από το πρόγραμμα του Υπουργείου, θα μπορούσαμε να διοργανώσουμε κάποιες εκδρομές γνωριμίας με νέους ή φοιτητές.

    Θα το προτείνω.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  9. #29
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ....

    Δυστυχώς, ο φίλος mangos και αρκετοί από τους γράφοντες, έχουν δίκιο. Και για τις σχολές των ομίλων ακόμα, πρέπει το σκάφος να είναι επαγγελματικό, δεν μπορεί να είναι ιδιωτικό (εξ όσων γνωρίζω τηρείται ευλαβικά). Γενικά είναι παράνομο να μεταφέρεις ανθρώπους για οποιοδήποτε σκοπό επί πληρωμή χωρίς το μέσο να πληρείς τις προϋποθέσεις που τίθενται σχετικά. Αλήθεια, το δικό μου ασφαλιστήριο το αναφέρει ρητά, δεν μπορώ να μεταφέρω επιβάτες με ναύλο !!! Τα ασφαλιστήρια των σκαφών που χρησιμοποιούνται τους καλύπτουν με ειδική επιπρόσθετη συμφωνία ή ούτε ασφαλιστική κάλυψη υπάρχει ???
    είμαι από την πλευρά αυτών που δραστηριοποιούνται εντός ομίλων και έχει ιδιωτικό σκάφος, αλλά δεν νομιμοποιούμαι να συντάσομαι με μια μη παραδεκτή κατάσταση (ευτυχώς ο όμιλος μου δεν έχει αναμιχθεί).

  10. #30
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jerry_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς, ο φίλος mangos και αρκετοί από τους γράφοντες, έχουν δίκιο.
    Κι εγώ λυπάμαι που έχω δίκιο, εύχομαι (αν και δεν το ελπίζω) να έχω άδικο.

    Συνάντησα έναν φίλο πυο ανήκει σε κάποιον όμιλο, και τον "ψάρεψα" αν ο όμιλος του συμμετέχει στο φαγοπότι...
    Στον όμιλο του έχουν μόνο 2 επαγγελματικά, και αυτά είναι για την σχολή τους.

    Ο Όμιλος του φίλου μου δεν παίζει μπάλα στο θέμα...

    Όμως ο φίλος μου έχει μάθει, ότι κάποιοι άλλοι όμιλοι (που δεν θα κατονομάσω/δεν έχω αποδείξεις και δεν νομίζω ότι εδώ είναι ο κατάλληλος χώρος για τέτοιες καταγγελίες έτσι και αλλιώς) όχι μόνο κάνουν όσα είπαμε πιο πάνω, αλλά κάνουν και το ακόμα καλύτερο:
    Βάζουν δικούς τους ανθρώπους 18-30 χρονών να δηλώσουν συμμετοχή, ποτέ δεν γίνεται η εκδομή, και τρώνε τα χρήματα.

    Για 1000 ευρώ? Τον ρώτησα?
    Για 1000 ευρώ επί 100 γκρουπ τον χρόνο, είναι 100,000 ευρώ. Δεν είναι κακή μπιζνα!!!

    Πρέπει να μαζέψουμε στοιχεία. Εγώ θα ξαμολυθώ.

    ---------------------------

    Πάντως θεωρώ πολύ χρήσιμη την συζήτηση που κάναμε, με έχει βοηθήσει πολύ για να αποφασίσω να ψάξω το θέμα, και αν τελικά βρω τα στοιχεία, η γενεσιουργός αιτία είναι αυτή η συζήτηση που κάναμε εδώ. Αν δεν το είχαμε κουβεντιάσει, δεν θα το έψαχνα...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας