Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 92

Θέμα: Ποντοπόρος - Πειρατεία (Oceangoing - Piracy and Casualties)

  1. #31

    Προεπιλογή

    Στη συνημμένη εγκύκλιο του IMO (Circular letter No.3164) που εκδόθηκε στις 14-2-2011 αναφέρονται τα μέτρα που προτίθεθεται να προωθήσει ο Οργανισμός για την αντιμετώπιση της πειρατείας. Σε αυτό λέει ότι ο ο ΓΓ του OHE παραδέχτηκε ότι η η κατάσταση είναι εντελώς απαράδεχτη.

    Ανάμεσα στις ενέργειες που προτείνει εγώ ξεχωρίζω σαν πιο ουσιαστική πρόταση την παροχή υποστήριξης στη μετατραυματική περίοδο στα πληρώματα πουπέφτουν θύματα πειρατείας και στις οικογένειές τους. Για τα υπόλοιπα δεν είμαι σίγουρος πως μπορούν να εφαρμοστούν πχ περισότερες ναυτικές δυνάμεις στις επικίνδυνες περιοχές.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    • Τύπος Αρχείου: pdf 3164.pdf (32,6 KB, 4 εμφανίσεις)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 17-02-2011 στις 13:14

  2. #32
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Piracy

    Η διεθνής κοινότητα δεν εμπόρεσε να σταματήση αποτελεσματικκά το φαινόμενο αυτό. Είναι εξοργιστικά αξιοπερίεργο το γεγονός ότι αφού γηνωρίζουμε τον εγκληματία, γνωρίζουμε το θύμα και ακόμη γνωρίζουμε που ευρίσκονται τα προϊόντα του εγκλήματος έχουμε ατιμωρησία και ανομία. Το ζήτημα είναι περίπλοκο όπως και τα διαπλεκόμενα συμφέροντα. Ο ναυτικός όμως δεν είναι μισθοφόρος και αναγκασμένος να αντιμετωπίσει πειρατικές επιδρομές με όπλο μια μάνικα του νεςρού. Πλοίο και πλήρωμα που αιχμαλωτίζεται πότε δεν επιστρέφει αλόβητο . Στα πληρώματα δε η εμπερία της αιχμαλωσίας είναι εξαιρετικά τραυματική. Τι πρέπει να πραξουμε, λοιπόν; Προς στιγμά και έως ότου η διεθνής κοινότητα αποφασίση να αναλάβη ένοπλο δράση κατά των πειρατών να πιέσομε έτσι ώστε τα πλοία που διαπλέουν τις περιοχές αυτές να έχουν ομάδες security καταλλήλως εκπαιδευμένες και εξοπλισμένες. Μην περιμένουμε να χυθή αίμα ναυτικών για να κινηθούμαι.

  3. #33
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Δηλαδη να υποθεσω πως οταν εγω μπαινοντας στο Αντεν και περασω απο το p.Salalah και παρω 10 μισθοφόρους - που χρωνουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ - και γινει δυστυχως η πειρατια και πεσουν πυροβολισμοι, γιατι ως γνωστο οι πειρατες απο τις λεμβους εχουν ημι αυτοματα ομβιδοβολα οπλα. Τοτε εγω δεν διακινδυνευω το πληρωμα μου? Η λυση δλδ ειναι ο πολεμος ή η δημιουργια πολεμικου σκηνικου?
    Σαν να μου φαινεται υπερβολικα απλη η λυση που προτινεις.
    Και αν οπως αναφερεις γνωριζουμε ποιοι ειναι οι "εγκληματιες" αυτων των γεγονοτων τοτε η δημιουργεια πολεμικου σκηνικου ειναι και παλι η καταλληλη λυση?
    Δεν νομιζω. Η λυση δεν νομιζω καν πως ειναι στα χερια μας, καθως οι αιτιες που την προκαλουν δυστυχως ειναι πολυ βαθιά κριμενες και αυτουν εκει που μονο η φαντασια φτανει. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μεινουμε στους Κανονισμους που εκδιδονται απο τους αρμοδιους ναυτιλιακους οργανισμους.

  4. #34
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Ακομα και αν πιέσουμε έτσι ώστε τα πλοία που διαπλέουν τις περιοχές αυτές να έχουν ομάδες security καταλλήλως εκπαιδευμένες και εξοπλισμένες, όπως προτεινει ο φιλος albatros_3 αλλα και τα έξοδα τα επομίζονταν άλλοι και όχι ο πλοιοκτήτης, για προστασια του πληρώματος, σε ποια πλοία θα αναφερόμαστε? Κάποτε μιλάγαμε για τον κολπο του 'Αντεν και την εξαρση της πειρατειας εκεί. Έγινε και συγκεκριμένη περιοχή ασφαλούς πλεύσης εκεί η οποία παρακολουθείται στενά από ναυτικές δυνάμης κτλ κτλ. Τωρα μιλάμε για εξαρση της πειρατείας σε όλο τον Ινδικό Οκεανό. Έχουμε δει κρούσματα κοντα στις ακτες τις Ινδιας, του Πακισταν, στην Αραβική θάλασσα, το στενο της Μοζαμβικης κτλ κτλ. Η περιοχη δρασης είναι τεραστια και ανεξελεγκτη. Ήταν πιο ευκολο να ελενξεις μια περιοχή, όπως αυτη του κολπου του Αντεν, οπου τα πλοια στριμώχνονται κατα καποιο τροπο για να μπουν η να βγουν απο την Ερυθρα. Τώρα που η περιοχη δρασης των πειρατων εχει αμβληνει τοσο πολύ τι να πρωτοκαλύψεις. Σκεφτητε για ποσες ρότες πλοίων μιλάμε. Ποσα πλοια περναν απο αυτα τα νερα προς οποιαδηποτε κατευθυνση.

    Σιγουρα οι δημιουργία εμπολεμης καταστασης στο πλοίο δεν είναι προτεινόμενη. Αφού θέλουν οι μεγάλες δυνάμεις να βγάλουν άκρη ας κάτσουν να δουν τι παιζεται στη Σομαλία. Ας πιεσουν το κράτος γιατί κάπως στηρίζονται όλα αυτά. Δεν μπορεί οι πειρατές να τσιμπάνε πλοια και πλήρωμα και να τα οδηγούν στης ακτες της Σομαλίας χωρις να τρέχει κάστανο! Επιπλέον και οι ίδιοι οι πειρατές θέλουν φράγκα για να τα κάνουν όλα αυτα και να επεκταθούν έτσι. Κάποιοι τους τροφοδοτούν. Εχουν εξελιχθεί και χρησιμοποιούν ακόμα και ως πλοια μανες τα πλοια που εχουν καταλαβει. Είναι μεγάλη μπίζνα και πολλά τα λεφτά (¶ρη). Σκεφτήτε μόνο τις ασφαλιστικές εταιρίες τι φράγκα τσιμπάνε από τά επιπλέον ασφάλιστρα για κάλυψη απαγωγής και λύτρων που κανουν πολλά απο τα πλοια που περνανε τέτοιες περιοχές, τους securitαδες που πουλανε services κτλ κτλ. Καποιους τους ευννοεί η όλη κατάσταση.
    Το Λονδίνο ακούει?? Κάπου βαράνε καμπάνες!!

  5. #35

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς αυτό πλασσάρεται "πάρτε ΄ένοπλους φρουρούς για να γλιτώσετε" αν και ποτέ μου δεν υποστήριζα τις θεωρίες συνομωσίας, υποψιάζομαι ότι μαζέυονται οι δουλειές στο Ιρακ των εταιρειών ασφαλέιας όπως ονομάζαν οι Αμερικάνοι τους μισθοφόρους και ψάχνουν να βρούν νέα αγορά.
    Όπως ο Natsios κι ο Eng συμφωνώ κι εγώ με την σύσταση του IMO ότι δεν πρέπει αν υπάρχουν όπλα στα βαπόρια γιατί μπορέι αν οδηγέισει σε κλιμάκωση της κατάστασης, δηλαδή ακόμα και αν δεν είχαν σκοπο οι πειρατές να χρησιμοποιήσουν όπλα αν ξέρουν ότι στο βαπόρι υπάρχουν θα χρησιμποιήσουν.

    Διάβαζα τα σχόλια που έκαναν δίαφοροι στη σελίδα της Ευρωπαικής Ναυτικής Δύναμης στον κόλπο του ¶ντεν στην ενημέρωση για το πρόσφατο χτύπημα σε ελληνικό βαπόρι (μπορέις να σχολιάζεις την είδηση). Σχολίασαν επαγγελματίες που ξεκάθαρα διαφήμηζαν το μαγαζί τους εκμεταλευόμενοι την κατάσταση "για να μην πάθετε τα ίδια πάρτε εμάς να σας φυλάμε δείτε και τη σελκίδα της εταιρείας μας [κάποιο λινκ για εταιρεάι ασφαλέιας]".
    Σχολίασαν διάφοροι που πρότειναν διάφορα καουμπόικα όπως να οπλοφορούν οι αξιωματικοί των πλοίων (side arms το γράφει κάποιος) δηλαδή να πηγαίνεις στη βάρδια με κουμπόυρια σαν να είσαι ο Τζον Γουέην ή ο Τσαρλς Μπρόνσον. Κάποιος ανέφερε ότι η εμπειρία έχει δείξει ότι οι πειορατές αν δουν ότι έχει το βαπόρι φρουρούς απλά (;;; ) πυροβολούν με τα όπλα και τις ρουκέτες και μετά φεύγουν. Τα αναφέρω για να δούμε τις διάφορες απόψεις.

    Μερικές δικές μου απορίες. Πες ότι έχει το βαπόρι ένοπλη φρουρά και με το που πλησιάζουν πειρατές αρχίζει να τους βαράει και οι πειρατές απαντήσουν. Δυστυχώς δεν είμαστε στον κόσμο των ταινιών δράσης που οι κακοί είναι άστοχοι και μόνο το παλικάρι βρίσκει στόχο (και βγάζει και γκόμενα στο τέλος). Τι θα γίνει αν τα πυρά των πειρατών (ή τίποτα αδέσποτες των φρουρών από εξοστρακισμό) σκοτώσουν ένα-δύο ναυτικούς; Ακόμα και μέσα στο ακομοδέσιο δεν είανι κάποιος ασφαλής αφού μια σφάιρα από καλάσνικοφ περνέι άνετα λαμαρίνα. 'Η ακόμα χειρότερα τι θα γίνει αν μία αντιαρματική ρουκέτα βρει ένα γκαζάδικο φορτωμένο με παράγωγα πετρελαίου σε κάποιο αμπάρι ή βρει τη γέφυρα; (Κάποια RPG μπορούν να περάσουν πέριππου μισό μέτρο θωράκιση ). Τι άνθρωποι είναι αυτοί που θα είναι στο βαπόρι και μάλιστα αρματωμένοι;

    Τι μπορέι να γίνει; Κάποια μέτρα αναφέρονται στην εγκύκλιο του IMO σε προηγούμενο μήνυμα αλλά πρέπει να υπάρχει βούληση των κυβερνήσεων και για αυτό δεν το ανάεφερα μια και δεν ξέρω αν οι κυβερνήσεις θα ακολουθήσουν τις προτάσεις του IMO.

    Αναφόρονται:
    Πολιτικές πιέσεις ώστε να εκλέιψουν τα αίτια που προκαλούν συνθήκες ώστε να ευνοείται η πειρατεία. Αλλά και εξασφάλιση ότι αθ τιμωρούνται όσοι πιάνονται.

    Περισσότερες ναυτικές δυνάμεις ώστε να μπορέουν αν επάμβουν άμεσα όταν ένα βαπόρι υποστεί επίθεση. Κάποιος μπορεί πει οτι τα πολεμικά πλοία χρειάζονται για την άμυνα της χώρας γιατί να στείλουμε ελληνικά πολεμικά στη Σομαλία, όμως κάθε πλοίο με ελληνική σημαία είναι κομμάτι της ελληνικής επικράτειας κάθε επίθεση σε αυτό είναι επίθεση σε ένα κομμάτι της Ελλάδας, επίσης οι έλληνες ναυτικοί είναι ακι αυτοί Έλληνες Πολίτες και οφείλει το κράτος να φροντίζει για την ασφάλειά τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 17-02-2011 στις 16:43

  6. #36
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος μπορεί πει οτι τα πολεμικά πλοία χρειάζονται για την άμυνα της χώρας γιατί να στείλουμε ελληνικά πολεμικά στη Σομαλία, όμως κάθε πλοίο με ελληνική σημαία είναι κομμάτι της ελληνικής επικράτειας κάθε επίθεση σε αυτό είναι επίθεση σε ένα κομμάτι της Ελλάδας, επίσης οι έλληνες ναυτικοί είναι ακι αυτοί Έλληνες Πολίτες και οφείλει το κράτος να φροντίζει για την ασφάλειά τους.
    Συγνωμη ρε Παναγιωτη που θα το πω αλλά Ε ΣΚ Ι Σ Ε Σ !!!!!!!!!!!
    Τιποτε αλλο και τιποτα αλλο δεν σηκωνει να αναφερθει εδω....
    Δεν ειναι πολεμος σε αλλο μερος. Εκει βάλονται και ΕΛΛΗΝΕΣ. Και ξερεις κατι? Οταν περασα
    το Αντεν ηταν μια Ελληνικη φρεγατα και οταν τους μιλησαν μου ειπαν "Σε εχουμε στο ρανταρ και ειμαστε στο πλευρο σας". Αυτο σε συγκινει οσο δεν φανταζεσαι.........

  7. #37
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Πειρατίας συνέχεια

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη να υποθεσω πως οταν εγω μπαινοντας στο Αντεν και περασω απο το p.Salalah και παρω 10 μισθοφόρους - που χρωνουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ - και γινει δυστυχως η πειρατια και πεσουν πυροβολισμοι, γιατι ως γνωστο οι πειρατες απο τις λεμβους εχουν ημι αυτοματα ομβιδοβολα οπλα. Τοτε εγω δεν διακινδυνευω το πληρωμα μου? Η λυση δλδ ειναι ο πολεμος ή η δημιουργια πολεμικου σκηνικου?
    Σαν να μου φαινεται υπερβολικα απλη η λυση που προτινεις.
    Και αν οπως αναφερεις γνωριζουμε ποιοι ειναι οι "εγκληματιες" αυτων των γεγονοτων τοτε η δημιουργεια πολεμικου σκηνικου ειναι και παλι η καταλληλη λυση?
    Δεν νομιζω. Η λυση δεν νομιζω καν πως ειναι στα χερια μας, καθως οι αιτιες που την προκαλουν δυστυχως ειναι πολυ βαθιά κριμενες και αυτουν εκει που μονο η φαντασια φτανει. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μεινουμε στους Κανονισμους που εκδιδονται απο τους αρμοδιους ναυτιλιακους οργανισμους.

    Εύχομαι ποτέ να μην πέσετε θύματα πειρατίας. Δεν κάνω έκκλησι για αυτοδικία. Ότι αναφέρω εφαρμόζεται μερικώς. Η επιλογή δεν γίνεται επιπόλαια, όπως αναφέρεις. Η εθνικότηυτα άλ΄λωστε των πλοίοων που κρατούνται αυτή την στιγμή στις ακτές της Σομαλίας θα σας κάνει να βγάλετε και άλλα συμπεράσματα. Η πειρατία είναι μια συντονισμένη και καλοστυμένη επιχείρησι. Και μέσα στο convoy μπορεί να σου επιτεθούν γιατί είσαι το εύκολο θύμα. Οι Αμερική έδωσες την απάντησι της στην (Somalian Pirate Sentenced in Manhattan Federal Court to 405 Months in Prison for Hijacking Three Ships and for Hostage Taking
    Pirate and His Crew Were Responsible for the 2009 Hijacking of the Maersk Alabama)

  8. #38
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Natsios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα και αν πιέσουμε έτσι ώστε τα πλοία που διαπλέουν τις περιοχές αυτές να έχουν ομάδες security καταλλήλως εκπαιδευμένες και εξοπλισμένες, όπως προτεινει ο φιλος albatros_3 αλλα και τα έξοδα τα επομίζονταν άλλοι και όχι ο πλοιοκτήτης, για προστασια του πληρώματος, σε ποια πλοία θα αναφερόμαστε? Κάποτε μιλάγαμε για τον κολπο του 'Αντεν και την εξαρση της πειρατειας εκεί. Έγινε και συγκεκριμένη περιοχή ασφαλούς πλεύσης εκεί η οποία παρακολουθείται στενά από ναυτικές δυνάμης κτλ κτλ. Τωρα μιλάμε για εξαρση της πειρατείας σε όλο τον Ινδικό Οκεανό. Έχουμε δει κρούσματα κοντα στις ακτες τις Ινδιας, του Πακισταν, στην Αραβική θάλασσα, το στενο της Μοζαμβικης κτλ κτλ. Η περιοχη δρασης είναι τεραστια και ανεξελεγκτη. Ήταν πιο ευκολο να ελενξεις μια περιοχή, όπως αυτη του κολπου του Αντεν, οπου τα πλοια στριμώχνονται κατα καποιο τροπο για να μπουν η να βγουν απο την Ερυθρα. Τώρα που η περιοχη δρασης των πειρατων εχει αμβληνει τοσο πολύ τι να πρωτοκαλύψεις. Σκεφτητε για ποσες ρότες πλοίων μιλάμε. Ποσα πλοια περναν απο αυτα τα νερα προς οποιαδηποτε κατευθυνση.

    Σιγουρα οι δημιουργία εμπολεμης καταστασης στο πλοίο δεν είναι προτεινόμενη. Αφού θέλουν οι μεγάλες δυνάμεις να βγάλουν άκρη ας κάτσουν να δουν τι παιζεται στη Σομαλία. Ας πιεσουν το κράτος γιατί κάπως στηρίζονται όλα αυτά. Δεν μπορεί οι πειρατές να τσιμπάνε πλοια και πλήρωμα και να τα οδηγούν στης ακτες της Σομαλίας χωρις να τρέχει κάστανο! Επιπλέον και οι ίδιοι οι πειρατές θέλουν φράγκα για να τα κάνουν όλα αυτα και να επεκταθούν έτσι. Κάποιοι τους τροφοδοτούν. Εχουν εξελιχθεί και χρησιμοποιούν ακόμα και ως πλοια μανες τα πλοια που εχουν καταλαβει. Είναι μεγάλη μπίζνα και πολλά τα λεφτά (¶ρη). Σκεφτήτε μόνο τις ασφαλιστικές εταιρίες τι φράγκα τσιμπάνε από τά επιπλέον ασφάλιστρα για κάλυψη απαγωγής και λύτρων που κανουν πολλά απο τα πλοια που περνανε τέτοιες περιοχές, τους securitαδες που πουλανε services κτλ κτλ. Καποιους τους ευννοεί η όλη κατάσταση.
    Το Λονδίνο ακούει?? Κάπου βαράνε καμπάνες!!

    Φίλες μου συμφωνώ με τα περισσότερα. Η διεθνής κοινότητα αντιδρά, αλλά το θέμα είναι πολιτικό και σαν όλα τα πολιτικά θέματα που αναζητούν λύση βαλτώνει. Είμαι σε θάση να γνωρίζω ότι γραφεία σχετικά με θέματα πειρατίας ιδη δραστηριοποιούνται στην
    ελλάδα. Το θέμα τους είναι πώς θα αντιμετωπίσουν οικονομικότερα το πρόβλημα. Με τον ναυτικό όμως τι γίνεταις; Ρωτήστε συναδέλφους ππου ζήσανε αυτό το δράμα. Λοιπόν, να πιέσομαι η να περιμένουμε έως ότου θρηνήσουμαι θύματα.

  9. #39
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνωμη ρε Παναγιωτη που θα το πω αλλά Ε ΣΚ Ι Σ Ε Σ !!!!!!!!!!!
    Τιποτε αλλο και τιποτα αλλο δεν σηκωνει να αναφερθει εδω....
    Δεν ειναι πολεμος σε αλλο μερος. Εκει βάλονται και ΕΛΛΗΝΕΣ. Και ξερεις κατι? Οταν περασα
    το Αντεν ηταν μια Ελληνικη φρεγατα και οταν τους μιλησαν μου ειπαν "Σε εχουμε στο ρανταρ και ειμαστε στο πλευρο σας". Αυτο σε συγκινει οσο δεν φανταζεσαι.........
    Καλά, σωστά και ωραία είναι αυτά που λέτε αλλά το θέμα είναι ο Έλληνας ναυτικός και ο κάθε ναυτικός να συγκινήται ακούγοντας τον πατριώτη του στο VHF από λησμονιά στη πατρίδα και όχι επειδή βρίσκεται σε εμπόλεμη ζώνη και νιωθει κάποιον δικό του κοντά του. Βεβαια αφού εχουμε φτάσει εκει και είναι η κατάσταση έτσι σε αυτα τα μέρη τι να κάνεις. Έφτασε ο ναυτικός να κοντευει να γίνει στρατιώτης και το πλοιο φρούρειο/ οχυρό που πρεπει να υπερασπιστεί απο πυροβολισμους και ορμιδοβολα

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από albatros_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλες μου συμφωνώ με τα περισσότερα. Η διεθνής κοινότητα αντιδρά, αλλά το θέμα είναι πολιτικό και σαν όλα τα πολιτικά θέματα που αναζητούν λύση βαλτώνει. Είμαι σε θάση να γνωρίζω ότι γραφεία σχετικά με θέματα πειρατίας ιδη δραστηριοποιούνται στην
    ελλάδα. Το θέμα τους είναι πώς θα αντιμετωπίσουν οικονομικότερα το πρόβλημα. Με τον ναυτικό όμως τι γίνεταις; Ρωτήστε συναδέλφους ππου ζήσανε αυτό το δράμα. Λοιπόν, να πιέσομαι η να περιμένουμε έως ότου θρηνήσουμαι θύματα.
    Νομιζω φιλε οτι η ναυτιλιακη κοινοτητα πιέζει γιατι αυτη ζημιώνεται (απο πολλες απόψεις). Τώρα το θεμα του δικαστηριου πειρατων απο Αμερικανους που ανεφερες είναι ενα ζήτημα γιατι εκτως των αλλων η νομική πλευρά της ολης ιστοριας που λεγεται πειρατεια είναι και αυτη ενα κουβάρι νομιζω. Π.χ. πιανονται Σομαλοί πειρατες σε διεθνή υδατα απο πλοιο οποιας αλλη εθνικότητας. Που πανε οι πειρατες? Επαναπατρίζονται να δικαστούν στην πατρίδα τους? ή στο κρατος του πλοιου που τους συνελαβε? ή στο κρατος του πλοιου που είχαν πιασει οι πειρατές? ή αλλού? Θυμίζω οτι η συλληψη τους εγινε σε διεθνή υδατα? Τι γινεται? Οι Αμερικανοι καπως τα κατάφεραν!

  10. #40
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα(Νέα Αρτάκη)Ευβοίας,¶γιος δημήτριος Ικαρίας,Αιγάλεω
    Μηνύματα
    263

    Προεπιλογή

    Αφού πέρασαν οι Αμερικάνοι απο την Σομαλία και την ισοπέδωσαν και εφόσον δεν υπάρχει πλέον κράτος εκεί είναι πολύ εύκολο για μερικές ομάδες οι οποίες βγάζουν εκατομμύρια απο τις πειρατείες να κάνουν κ ό,τι θέλουν...Δεν ξέρω αν παίζονται πολιτικά ή οικονομικά παιχνίδια αλλά το μόνο σίγουρο είναι οτι την πληρώνει ο ναυτικός ο οποίος ανακαλύπτει οτι ούτε το κράτος ούτε η εταιρεία ούτε κανένας αλλος πέρα απο την οικογένεια του νοιάζονται για αυτόν.Και τέτοια παραδείγματα έχουμε αρκετά...
    Είμαι απ' τη χώρα των δημοσίων υπαλλήλων αγαπάτε αλλήλων των εχθρών και των φίλων εκεί που ζω δεν γουστάρουν και τόσο τους Αλβανούς αλλά Αλβανοί φτιάξαν τα έργα για τους Ολυμπιακούς εκεί που δουλεύουνε όλη την εβδομάδα κι όσα βγάζουνε τα τρώει το δάνειο κι η φιλενάδα εκεί που η παιδεία τελειώνει κάπου χαμηλά ενώ τα στάνταρ στην αγορά εργασίας είναι υψηλά εκεί που τα θέατρα μένουνε άδεια και οι πίστες γεμάτες..

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας