Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 44

Θέμα: Βοήθεια για ρεμέτζο

  1. #21
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από moschos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως θα ηταν καλύτερα να το αφήσω ετσι (δηλαδή με βάρος 70~100 κιλά) για ολο το καλοκαίρι και τον χειμώνα, αν είναι εφικτό, να κάνω πλαγιοδέτηση δένωντας πρύμα-πλώρα και με springs στο κριπίδωμα? Δεν θα κρατάει πιο καλά έτσι στον καιρό?
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια παρατηρήσει ! Ποτέ πλαγιοδέτηση , και ιδίως σε μόνιμο ρεμέτζο, αλλα και όταν θα επισκέπτεσαι διάφορα λιμάνια που δεν ξέρεις τι καιρό μπορεί να πετάξει( το καλοκαιρινά μπουρίνια ) ,πάντα πριμοδετηση για να φύγεις σίγουρα και γρήγορα ,αν τα πράγματα στραβώσουν !
    Όλα αυτά από την εμπειρία μου ! Το σκάφος όμως είναι δικό σου και εσύ θα πάρεις την τελική απόφαση, άλλωστε τι καπετάνιος είσαι !!!
    @kouklentes
    για να διευκολύνω την ροή, τα προηγούμενα posts αναφέρονταν στα παραπάνω γραφούμενα.

  2. #22

    Προεπιλογή Το γιαπί, το πηλοφόρι, το μυστρί...

    Και λίγα πρακτικά για την κατασκευή για να είναι το θέμα ολοκληρωμένο.

    Πάνω σε σάκους της εταιρείας ΗΡΑΚΛΗΣ βρήκα ρτην παρακάτω πρακτική συνταγή για μπετό:
    1 σακί τσιμέντο
    8 ντενεκέδες άμμο
    10 ντενεκέδες χαλίκι
    3 ντενεκέδες (30 lt) νερό
    Δίνουν 140 lt σκυρόδεμα (μπετό)
    (1 ντενεκές = 10 lt, 6 ντενεκέδες = 1 καρότσι = 60 lt)

    Η παρα[άνω συνταγή δίνει ένα μπετό με περιεκτικότητα τσιμέντου 357 kg/m³ και λόγο νερό προς τσιμέντο 0,6 που είναι μέσα στις προδιαγραφές για άοπλα σκυροδέματα λιμενικών έργων, δηλαδή μπορεί να αντέξει στο χρόνο.

    Η ποσότητα των 140 lt (0,14 m³) είναι κάτι λιγότερο από ένα βαρέλι πετρελαίου (1 βαρέλι=42 US gal = 0,158987 m³ = 159 lt). Ο όγκος αυτός ζυγίζει (0,14x2.400 kg/m³) 336 kg έξω από τη θάλασσα και (0,14 x(2.400 - 1.024)) 192,64 kg μέσα στη θάλασσα.

    Τα υλικά κοστίζουν με ένα πρόχειρο υπολογισμό γύρο στα 15~20 ¤. Αλλά μπορεί κάποιος να πάει σε μια κοντινή οικοδομή που ρίχνουν μπετά και να ζητήσει να του γεμίσουν το καλούπι του με τα υπόλοιπα στις βαρέλες και στην πρέσα, δεν νομίζω να του αρνηθούν.

  3. #23
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    δε ξέρω για το ρεμετζο τι θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κανεις....

    αλλα με κανει εντύπωση πως ενω μιλάμε για σκάφος 5.600 κιλων, 10 μέτρων.... (φαντάζομαι με ένα αρκετά μεγάλο κόστος αγοράς), προσπαθούμε να βρούμε λύσεις για το ρεμέτζο με κόστος τα 15-20 ευρώ...
    JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45" 2005 - "ELPIDA"
    [url]www.sailman.gr[/url]

  4. #24

    Προεπιλογή

    Οι ογκόλιθοι από σκυρόδεμα είναι η πιο διαδεδομένη λύση για αγκύρωση μόνιμων αγκυροβολίων. Παραθέτω παρακάτω απόσπασμα από προδιαγραφές κατασκευής καταφυγίου τουριστικών σκαφών (μαρίνας):

    "Τα σκάφη θα προσδένονται προς μεν την πλευρά του κρηπιδώματος ή του πλωτού προβλήτα σε δέστρες και κρίκους κατάλληλου τύπου, προς δε την πλευρά της θάλασσας σε μόνιμα αγκυροβόλια (ρεμέτζα) τα οποία θα δημιουργηθούν με πόντιση τεχνητών ογκολίθων αγκυροβολίας, οι οποίοι θα συνδεθούν μεταξύ τους με αλυσίδα "μάνα". Η σύνδεση πάνω στην αλυσίδα "μάνα" θα γίνει με αλυσίδα επαρκούς αντοχής και στη συνέχεια με βυθιζόμενο σχοινί νάιλον."

    Η συγκεκριμένη προδιαγραφή είναι κοινή στις αποφάσεις Χωροθέτησης -παραχώρησης καταφυγίων τουριστικών σκαφών. Στα οποία πληρώνει κάποιος αρκετά για ελλιμενισμό.

    Και για το κόστος τους παραθέτω απόσπασπασμα από το Τιμολόγιο Λιμενικών Έργων του ΥΠΕΧΩΔΕ (με αυτό τιμολογούνται τα σχετικά έργα και σε αυτές τις τιμές μπάινει έκπτωση):

    ¶ρθρο 5.01 Συμπαγείς τεχνητοί ογκόλιθοι από σκυρόδεμα
    Κατασκευή έργων σε οποιοδήποτε βάθος θαλάσσης ή ύψος άνω αυτής, με συμπαγείς τεχνητούς ογκόλιθους, από άοπλο ή ελαφρώς ωπλισμένο σκυρόδεμα κατηγορίας C16/20 κατά τον ΚΤΣ 97, ελάχιστης περιεκτικότητας σε τσιμέντο 350 kg τσιμέντου ανά κυβικό μέτρο σκυροδέματος, δηλαδή για την προμήθεια και μεταφορά ανεξαρτήτως αποστάσεως όλων των απαιτουμένων εν γένει υλικών επί τόπου των έργων, συμπεριλαμβανομένων των τυχόν προβλεπομένων προσθέτων υλικών του σκυροδέματος...



    ...5.01.01 Συμπαγείς τεχνητοί ογκόλιθοι βάρους μέχρι 35 τόνων
    Κωδικός Αναθεώρησης ΛΙΜ 3110
    ΕΥΡΩ (Ολογράφως): Εκατό
    (Αριθμητικώς): 100,00


    Δηλαδή για ένα ογκόλιθο αγκύρωσης 0,15 m³ περίπου 200 kg το κόστος είναι 15 €!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 06-07-2007 στις 13:32

  5. #25
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Ολες οι πληροφοριες ειναι πολυ κατατοπιστικες και τεκμηριωμενες!! Ευχαριστουμε παρα πολυ γιατι ειναι ωραιο να διαβαζουμε τετοια πραγματα!!!
    Η ζωή είναι ωραία!!!!

  6. #26

    Προεπιλογή

    Εγω έχω μια άλλη απορία. Υπολογισα ότι για το σκάφος μου χρειάζεται περίπου 250κιλα σκυροδέματος (έξω απο το νερο)
    ΠΩΣ θα το μεταφέρω στο σημείο που θέλω να το ρίξω μεσα στην θάλασσα?εχει κανεις καμια ιδέα???(δεν εχει λιμανι και ειναι γυρω στα 15-20 μετρα απο την ακτη ισως και παραπανω)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsafou : 28-05-2008 στις 17:53

  7. #27

    Προεπιλογή

    Να δούμε καταρχήν τι πρέπει να μεταφέρεις:
    Ας πουμε ότι το φτιάχνεις κυβικό ο κυβος αυτός θα έχει πλευρά 250kg/2400kg/m³=0,104167 m³ --> ³√0,104167=0,47 m Δηλαδή κάτι λιγότερο από μισό μέτρο. Οπότε μεταφέρεται σχετικά εύκολα, αν δεν θέλεις να επιβαρύνεις το αμάξι σου μπορείς να νοικιάσεις κάποιο φορτηγάκι ("αγροτικό"). Για τη μετφορά μέσα στη θάλασσα μάλλον με το σκάφος ίσως και και τη βοήθεια κα΄ποιου φίλου για το φόρτωμα. Μερικά σίδερα σε σχήμα Ω μπηγμένα στο μπετό για χερούλια θα βοηθήσουν.

  8. #28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να δούμε καταρχήν τι πρέπει να μεταφέρεις:
    Ας πουμε ότι το φτιάχνεις κυβικό ο κυβος αυτός θα έχει πλευρά 250kg/2400kg/m³=0,104167 m³ --> ³√0,104167=0,47 m Δηλαδή κάτι λιγότερο από μισό μέτρο. Οπότε μεταφέρεται σχετικά εύκολα, αν δεν θέλεις να επιβαρύνεις το αμάξι σου μπορείς να νοικιάσεις κάποιο φορτηγάκι ("αγροτικό"). Για τη μετφορά μέσα στη θάλασσα μάλλον με το σκάφος ίσως και και τη βοήθεια κα΄ποιου φίλου για το φόρτωμα. Μερικά σίδερα σε σχήμα Ω μπηγμένα στο μπετό για χερούλια θα βοηθήσουν.
    Λογικα θα ειναι 1μ επι 1μ επι 0.1μ περιπου. για το αυτοκινητο δεν εχω προβλημα.το θεμα ειναι οτι θα ειναι 250-300 κιλα και θα πρεπει να το σηκωσουμε 4 ατομα φανταζομαι...στην στερια ενταξει αλλα μεσα στην βαρκα πως θα γίνει να το "πεταξω" στο νερο???μου φαινεται καπως δυσκολο γιατι δεν θελω να χτυπησω και την βαρκα(μη γρατζουνιστει κλπ)

  9. #29

    Προεπιλογή

    Μια πρώτη ιδέα που μου ήρθε έιναι να το ρυμουλκήσεις μάχρι εκέι φτιάχνοντας ένα πρόχειρο σάτι από βαρέλια πετρελαίου (νομίζω ότι δύο φτάνουν αν το κρατήσουν) μέχρι το σημείο που θα το ρίξεις.

  10. #30
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή λιμενικά έργα και άλλα ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tsafou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικα θα ειναι 1μ επι 1μ επι 0.1μ περιπου. για το αυτοκινητο δεν εχω προβλημα.το θεμα ειναι οτι θα ειναι 250-300 κιλα και θα πρεπει να το σηκωσουμε 4 ατομα φανταζομαι...στην στερια ενταξει αλλα μεσα στην βαρκα πως θα γίνει να το "πεταξω" στο νερο???μου φαινεται καπως δυσκολο γιατι δεν θελω να χτυπησω και την βαρκα(μη γρατζουνιστει κλπ)
    Δεν χρειάζεται να ανέβει επάνω στη βάρκα ή άλλο πλωτό μέσο. Αρκεί να κρέμεται από τα σημεία εξάρτησης (βλέπε απάντηση Παναγιώτη - 4 καλύτερα για ισορροπία) κάτω από τη βάρκα. Προσέχεις να μην έχεις σχοινιά στην προπέλα και προσέχεις το μάινα να μην σου φύγει μονόπατα και έχεις καμιά ανατροπή (δεν ξέρω το μέγεθος της βάρκας). Θέλει λίγη οργάνωση και σωστά σημεία εξάρτησης στη βάρκα για να μην κάνεις ζημιά. Μέσα στο νερό θα είναι άλλωστε ελαφρύτερο (πάλι βλέπε απάντηση Παναγιώτη).

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας