Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 54

Θέμα: Ελληνες Ναυτικοι - Επίκουρος

  1. #1
    mitsos Guest

    Προεπιλογή Ελληνες Ναυτικοι - Επίκουρος

    γεια σας παιδια και συγχαρητηρια για το φορουμ σας.το βρισκω πολυ ενδιαφερον.λοιπον πηρα και εγω την αποφαση να βγαλω ναυτικο φυλλαδιο.το πηρα την παρασκευη και ημουν και τυχερος γιατι προλαβα στο παραπεντε την σχολη σωστικων στον ασπροπυργο πριν κλεισει για το καλοκαιρι.προλαβα να γραφτω στα τελευταια μαθηματα για φετος.για την αποφαση μου αυτη με παροτρηνε και ο θειος μου που ειναι και πλοιαρχος Α στην ΑΝΕΚ.αυτες τις μερες θα παω στην ανεκ να κανω αιτηση.μπορει καποιος να μου καποια πραγματα για την ειδικοτητα του επικουρου?δηλαδη γυρω απο την εργασια,βαρδιες,μισθο,κτλ.και οποιος θελει και καμια συμβουλη?ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Καλωσήρθες mitsos,
    Μην ανησυχείς, η δουλειά του επίκουρου δεν είναι τίποτα δύσκολο με φοβερές ευθύνες. Σίγουρα όμως θα κληθείς να κάνεις αρκετές δουλειές μερικές από τις οποίες ίσως να μην είναι και τόσο ευχάριστες... Εννοώ δηλαδή καθαρισμούς, κουβαλήματα κτλ. Αλλά τι να κάνουμε κάθε δουλεία έχει τις δικές τις δυσκολίες και από χαμηλά ξεκινάς για τα ψηλά. Από την άλλη όμως έχει τις ευχάριστες στιγμές.
    Να ξέρεις πως το σπουδαιότερο πράγμα σε κάθε δουλειά και πολύ περισσότερο σε ένα πλοίο είναι οι ανθρώποι και οι μεταξύ τους αναπτυσσόμενες σχέσεις. Δηλαδή, αν έχεις καλούς συναδέλφους περνάς καλά. Αν έχεις όχι καλούς συναδέλφους, περνάς όχι καλά...
    Εσύ από την μεριά σου να κοιτάς να είσαι τυπικός στην δουλειά σου και να μην δημιουργείς προβλήματα ούτε να μπλέκεις σε ζητήσεις που κρίνουν και κατακρίνουν ο ένας τον άλλο. Στην αρχή θα είσαι λίγο συγκρατημένος στις γενικότερες σχέσεις με το υπόλοιπο πλήρωμα και στην συνέχεια σιγά- σιγά θα καταλάβεις ποιοί είναι σωστοί, ποιοί πονηροί, ποιοί αυτοί που μπορείς να πεις μαζί τους δυο κουβέντες παραπάνω και ποιοί αυτοί που θα σου κάνουν τον δήθεν "καλό" μπροστά σου και από πίσω θα σε "θάβουν" και θα κοιτάν σε εκμεταλευτούν. Έτσι είναι η ζωή, όχι μόνο στα πλοία, αλλά παντού. Απλά στα πλοία εργάζεσαι και ζεις στον ίδιο περιορισμένο χώρο. Αυτό καμμιά φορά κάνει τους ανθρώπους λίγο περίεργους. Δεν έχουν τίποτα καλύτερο να ασχοληθούν καμμιά φορά και ασχολούνται ο ένας με τον άλλο. Δηλαδή, με την ρουφιανιά κτλ. Μην δίνεις όμως σημασία σε τέτοια πράγματα. Αν είσαι τυπικός στην δουλειά σου και στις σχέσεις σου δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
    Ένα άλλο σημείο που πρέπει να προσέξεις είναι η ασφάλεια. Η δική σου ασφάλεια και των άλλων. Στο πλοίο υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι που δεν υπάρχουν στην στεριά. Το πλοίο πχ δεν είναι σταθερό. Κινείται, κουνιέται και μαζί με αυτό ό,τι δήποτε βρίσκεται μέσα σε αυτό. Δηλαδή, άνθρωποι, αυτοκίνητα, αντικείμενα διάφορα. Γι' αυτό πρόσεξε που αφήνεις τι, πρόσεξε όταν ανεβαίνεις σε ψηλά σημεία ή όταν βιάζεσαι. Να ακούς τους παλιούς ναυτικούς σε ό,τι αφορά θέματα ασφαλείας και να κρίνεις και μόνος σου μήπως αυτό που πας να κάνεις μπορεί να είναι επικίνδυνο, ακόμα και αν είναι κάτι πολύ απλό. Λέονταρισμοί και γεναιότητες δεν χρειάζονται. Η δουλεία που είναι να γίνει θα γίνει. Δεν χρειάζεται να διακινδυνεύσουμε για αυτό. Διότι άμα πάθεις καμμιά σοβαρή ζημιά, όλοι θα πουν "τον κακόμοιρο" ή "τον βλάκα" και θα σε ξεχάσουν ύστερα από λίγο. Η ζημιά όμως (εννοώ τραυματισμός ή και αναπηρία) σε εσένα θα παραμείνει... Για αυτό πρώτα από όλα η ασφάλεια και ας σε πουν όπως θέλουν, αρκεί να είσαι υγιής και αρτιμελής.
    Είναι βασικό επίσης να είσαι καθαρός και επιμελημένος στην εμφάνιση σου ακόμα. Αυτό βοηθάει στην καλή εικόνα, αλλά και στη υγεία. Να προσέχεις ιδιαίτερα όταν καθαρίζεις να φοράς γάντια και να πλένεις τα χέρια σου κτλ. Δεν ξέρεις τι αρρώστειες κουβαλά ο κάθε επιβάτης που έχει περάσει από εκεί.
    Ε, αυτά σαν γενικές "συμβουλές" νομίζω είναι αρκετά και περιεκτικά. Τώρα για λεφτά κτλ πιστεύω θα βρεθούν να σου απαντήσουν άλλα μέλη του σάιτ, διότι εγω δεν τα γνωρίζω πλέον και τόσο καλά.
    Πάντως ό,τι θες ρώτα. Αν το γνωρίζουμε, να απαντήσουμε. ¶ντε και καλά ταξίδια!
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  3. #3
    mitsos Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael
    Καλωσήρθες mitsos,
    Μην ανησυχείς, η δουλειά του επίκουρου δεν είναι τίποτα δύσκολο με φοβερές ευθύνες. Σίγουρα όμως θα κληθείς να κάνεις αρκετές δουλειές μερικές από τις οποίες ίσως να μην είναι και τόσο ευχάριστες... Εννοώ δηλαδή καθαρισμούς, κουβαλήματα κτλ. Αλλά τι να κάνουμε κάθε δουλεία έχει τις δικές τις δυσκολίες και από χαμηλά ξεκινάς για τα ψηλά. Από την άλλη όμως έχει τις ευχάριστες στιγμές.
    Να ξέρεις πως το σπουδαιότερο πράγμα σε κάθε δουλειά και πολύ περισσότερο σε ένα πλοίο είναι οι ανθρώποι και οι μεταξύ τους αναπτυσσόμενες σχέσεις. Δηλαδή, αν έχεις καλούς συναδέλφους περνάς καλά. Αν έχεις όχι καλούς συναδέλφους, περνάς όχι καλά...
    Εσύ από την μεριά σου να κοιτάς να είσαι τυπικός στην δουλειά σου και να μην δημιουργείς προβλήματα ούτε να μπλέκεις σε ζητήσεις που κρίνουν και κατακρίνουν ο ένας τον άλλο. Στην αρχή θα είσαι λίγο συγκρατημένος στις γενικότερες σχέσεις με το υπόλοιπο πλήρωμα και στην συνέχεια σιγά- σιγά θα καταλάβεις ποιοί είναι σωστοί, ποιοί πονηροί, ποιοί αυτοί που μπορείς να πεις μαζί τους δυο κουβέντες παραπάνω και ποιοί αυτοί που θα σου κάνουν τον δήθεν "καλό" μπροστά σου και από πίσω θα σε "θάβουν" και θα κοιτάν σε εκμεταλευτούν. Έτσι είναι η ζωή, όχι μόνο στα πλοία, αλλά παντού. Απλά στα πλοία εργάζεσαι και ζεις στον ίδιο περιορισμένο χώρο. Αυτό καμμιά φορά κάνει τους ανθρώπους λίγο περίεργους. Δεν έχουν τίποτα καλύτερο να ασχοληθούν καμμιά φορά και ασχολούνται ο ένας με τον άλλο. Δηλαδή, με την ρουφιανιά κτλ. Μην δίνεις όμως σημασία σε τέτοια πράγματα. Αν είσαι τυπικός στην δουλειά σου και στις σχέσεις σου δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
    Ένα άλλο σημείο που πρέπει να προσέξεις είναι η ασφάλεια. Η δική σου ασφάλεια και των άλλων. Στο πλοίο υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι που δεν υπάρχουν στην στεριά. Το πλοίο πχ δεν είναι σταθερό. Κινείται, κουνιέται και μαζί με αυτό ό,τι δήποτε βρίσκεται μέσα σε αυτό. Δηλαδή, άνθρωποι, αυτοκίνητα, αντικείμενα διάφορα. Γι' αυτό πρόσεξε που αφήνεις τι, πρόσεξε όταν ανεβαίνεις σε ψηλά σημεία ή όταν βιάζεσαι. Να ακούς τους παλιούς ναυτικούς σε ό,τι αφορά θέματα ασφαλείας και να κρίνεις και μόνος σου μήπως αυτό που πας να κάνεις μπορεί να είναι επικίνδυνο, ακόμα και αν είναι κάτι πολύ απλό. Λέονταρισμοί και γεναιότητες δεν χρειάζονται. Η δουλεία που είναι να γίνει θα γίνει. Δεν χρειάζεται να διακινδυνεύσουμε για αυτό. Διότι άμα πάθεις καμμιά σοβαρή ζημιά, όλοι θα πουν "τον κακόμοιρο" ή "τον βλάκα" και θα σε ξεχάσουν ύστερα από λίγο. Η ζημιά όμως (εννοώ τραυματισμός ή και αναπηρία) σε εσένα θα παραμείνει... Για αυτό πρώτα από όλα η ασφάλεια και ας σε πουν όπως θέλουν, αρκεί να είσαι υγιής και αρτιμελής.
    Είναι βασικό επίσης να είσαι καθαρός και επιμελημένος στην εμφάνιση σου ακόμα. Αυτό βοηθάει στην καλή εικόνα, αλλά και στη υγεία. Να προσέχεις ιδιαίτερα όταν καθαρίζεις να φοράς γάντια και να πλένεις τα χέρια σου κτλ. Δεν ξέρεις τι αρρώστειες κουβαλά ο κάθε επιβάτης που έχει περάσει από εκεί.
    Ε, αυτά σαν γενικές "συμβουλές" νομίζω είναι αρκετά και περιεκτικά. Τώρα για λεφτά κτλ πιστεύω θα βρεθούν να σου απαντήσουν άλλα μέλη του σάιτ, διότι εγω δεν τα γνωρίζω πλέον και τόσο καλά.
    Πάντως ό,τι θες ρώτα. Αν το γνωρίζουμε, να απαντήσουμε. ¶ντε και καλά ταξίδια!



    σ ευχαριστω πολυ michael.με αυτα που εγραψες πιστευω θα με βοηθησουν αρκετα στην νεα μου δουλεια.εχω αλλη μια απορια.οι βαρδιες ειναι συνεχομενες η σπαστες?δηλαδη θα δουλευω επι οχτω,εννια,δεκα,κτλ,ωρες συνεχομενες?ευχαριστω παλι για τις πολυτιμες συμβουλες σου!

  4. #4

    Προεπιλογή

    Φίλε μου καλησπέρα!Θα σου δώσω εγώ ότι πληροφορίες θέλεις για τους επίκουρους.Έκανα αυτο το επάγγελμα πριν 2 χρόνια περίπου και δεν μπορώ να πω ότι ήταν ευχάριστη εμπειρία.Συγκεκριμένα ήμουν στην ΑΝΕΚ,σε αυτά που πάνε Πάτρα-Ανκόνα.Σε αυτή τη δουλειά δεν υπάρχουν ωράρια.Ξυπνάς στις 630 το πρωί και δουλεύεις μέχρι τις 0030 το βράδυ.Φυσικά σταματάς για φαγητό 2 φορές τη μέρα για κανένα μισάωρο την κάθε φορά.Με λίγα λόγια είσαι το παιδί για όλες τις δουλειές.Εγώ το λιγότερο που δούλεψα στους 7 μήνες που ήμουν εκεί,ήταν 15 ώρες και το περισσότερο 22!Βέβαια αυτα γίνονται στο δρομολόγιο που σου είπα,γιατί απ'ότι έχω μάθει στα Κρητικά είναι καλύτερα τα πράγματα.Ο μισθός σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλός.Το καλοκαίρι δηλαδή κυμαίνεται από 1300e μέχρι 1900e!Ότι άλλο θέλεις να ρωτήσεις ευχαρίστως θα σου απαντήσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasosrs2000 : 22-07-2006 στις 23:06

  5. #5
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    nav.bridge deck
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    παιδια ενας στην ανεκ μου ειπε οτι παιρνουν νεους για το καλοκαιρι ειμαι 17 , στην ανεκ παιρνουν ανηλικους?
    και αν ναι στους ανηλικους (πχ καμαροτος ή επικουρος ) τι μισθους δινουν , και αν παιρνουν θες γερο μεσο ?

    θα ενδιφερομουν για χανια_πειραια
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis_creta : 25-08-2006 στις 14:20

  6. #6

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και από εμένα μετα απο τόσους μήνες!!!
    Η ηλικία λοιπόν δεν έχει σημασία για το πόσα χρήματα θα παίρνεις. Απ τη στιγμή που ναυτολογήσαι επίκουρος θα πάρεις τη συλλογική σύμβαση, γυρω στα 1500 ευρώ δηλαδη. Όσο για το μέσο πάντως, όλο και κάτι χρειάζεται. Όπως παντού. Εγώ θα σου έλεγα να περάσεις από διάφορες εταιρείες. Έχω 2 χρόνια υπηρεσία επίκουρος και αυτό που έμαθα είναι ότι (σαν επίκουρος τουλαχιστον) δε μπορείς να είσαι και τόσο επιλεκτικος για τις γραμμες. Και αυτή που θες έχει και μεγάλη ζητηση.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από κοστασ1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια ενας στην ανεκ μου ειπε οτι παιρνουν νεους για το καλοκαιρι ειμαι 17 , στην ανεκ παιρνουν ανηλικους?
    και αν ναι στους ανηλικους (πχ καμαροτος ή επικουρος ) τι μισθους δινουν , και αν παιρνουν θες γερο μεσο ?

    θα ενδιφερομουν για χανια_πειραια

    Φίλε Κώστα σου απάντησα με pm σ'αυτά που με ρώτησες.Πάντως δεν σου λέω και τίποτα διαφορετικό από τον φίλο jolly_roger!

  8. #8
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    nav.bridge deck
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    παιδια οταν το βαπορι κανει την ετισια του το πληρωμα πληρονετε κανονικα ?

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    efoson eisai melos tou plhrwmatos kai den exeis apolythei, den vriskw logo na mhn plhrwnesai. se deksamenoploia otan pas gia episkeyh kai kathese ston ntoko gia 10-20-30 meres, plhrwnesai kanonika .

    p.s. vaze tis erwthseis se swsth enothta
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  10. #10
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    nav.bridge deck
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    τελικα πηγα επικουρος η δουλια ειναι γενικα καλη για οσους το αντεχουν το απογευμα και το βραδυ ειναι καλα δηλαδη δουλευεις απο 16.00 - 18.00 καμια μικροαγγαρια και μετα απο 20.00 εως 24.00 η 01.00 λατζα το πρωι ειναι τα ασχημα ... ειμαστε 24 επικουροι οι 10 καθαριζουν καμπινες 5 πεντε ειναι μονιμα και οι αλλοι 5 απο τους 19 πανε με την σειρα με λιγα λογια αδικο ... ειναι η χειροτερη δουλεια ειδικοτερα αν εχεις προισταμενο ψυχοπαθη που να φωναζει να απιλει κ.λ.π εμενα δυο φορες δον του αρεσαν τα μπανια και εκανε ολοκληρο σκηνικο ολο με ειχε στριμοξει σε μια γωνια και φοβιθηκα μην απλωσει το χερι του πανω μου ειχε γινει κοκκινος
    σε δυο καμπινες βρικε καραμελες κατω απο το κρεβατι...οκ εκανα μαμακια ....

    εν το μεταξυ εγω δεν μπορω να κανω τις καμπινες εχω και καποιο βαρος και μου βγαινει η παναγια για να τα καταφερω ... και καθυστερω και τα ακουω και απο εκει ... κανοντας με ρεζιλι μπροστα σε ολους τους συναδελφους μου οτι ειμαι αργοσχολος


    εν το μεταξυ με φωναζει κυριως μονο εμενα αλλα και τους αλλους επικουρους που εχουν διαμερισμα να κανουμε διαφορες αλλες δουλιες διακοπτοντας τις καμπινες καθε λιγο και λιγακι στην μεση...και τελιωνω στις 2 το μεσσιμερι

    05.30-14.00
    16.30-18.00
    20.00-24.00 μπορει και 1 και 2 το βραδυ και ολα αυτα 997 ευρω...

    χαρακτιριστηκα μια φορα απο τις πολες φορες που μας διεκοψε μας ειπε να κατεβασουμε ολες τις ηλεκτρικες σκουπες στην ρεσιψιον να κανει ελενχο παλι φοναζοντας ο λαμπρος μας φιλος και εχοντας γινει κοκκινος απο το κακο του μια κοπελια κατα την διαρκεια του κυριγματος του προσππαθισε να σιμαζεψει λιγακι την σκουπα της και θεωρισε οτι δεν το προσεχε , και την πεταξε πανω της το πελμα της ηλ.σκουπας...


    στην κουζινα γλιστρισα σε κατι λαδια με ενα δισκο με ποτιρια του σελφ-σερβις και αυτος αντι να δει αν χτιπισα αρχισε να χλεβαζει και να ρωταει ποσα ποτιρια ηταν και οτι θα μου εκοβε χρεοστικο....

    δεν ξερω τι να κανω τωρα ειμαι δυο μερες εξω με υπερκοποση
    απο την κυριακη ενημερωσα το πλοιο τηλεφωνικα ... σημερα που γιρισε πισω το πρωι δεχθικα ενα τηλεφωνιμα και μου ειπαν να περασω απο το πλοιο να απολυθω ... αφου ειχα ενημερωσει και εχω πιστοπιητικο νοσοκομειου... τι να κανω ?

    συγνωμη αν σας κουρασα , και ξεχασα να σας αναφερω οτι η καμπινα μου ειναι κοντα δυο ντεκ κατω απο το γκαραζ και δεν κλιμαζετε ,εχει αφοριτη ζεστη ειναι σκουριαζμενη τα πανελ τις ψευδοροφης λειπουν και ειναι διπλα σε μια υδατοστεγη πορτα που λεει οτι ειναι κλειστη κατα την διαρκεια του ταξιδιου αλλα ποτε δεν ειναι



    ξεχασα να σας πω οτι την δευτερη φορα που δεν του αρεσαν οι καμπινες μου ειπε να του υπογραψω μια παραιτιση και την επομενη φορα που δεν θα του αρεσε κατι θα την προοθουσε στη εταιρια ... εγω φυσικα δεν ενεδωσα στις απειλες του
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis_creta : 26-06-2007 στις 15:54

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας