Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 54

Θέμα: Ελληνες Ναυτικοι - Επίκουρος

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    δεν φεύγεις να βρεις την υγειά σου..
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Εγώ απορώ ακόμα πως και δεν είσαι φυλακή

  3. #13
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Έπεσες στην περίπτωση !Δεν χρειάζεται σκέψη .Φεύγεις να γλιτώσεις και γρήγορα κιόλας ! Δυστυχώς αυτή είναι μια άλλη πραγματικότητα των ποσταλιων και μερικών που νομίζουν ότι έχουν ...αλλά άσε να μην το πω !

  4. #14
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από κοστασ1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    997 ευρω...
    εσύ θα ζυγίσεις το όφελος που έχεις (και την ανάκη να το έχεις) και το κόστος (ψυχολογικό, σωματικό κλπ) που καταβάλεις για να το αποκτήσεις, και στην συνέχεια παίρνεις τις αποφάσεις σου.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από κοστασ1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην κουζινα γλιστρισα σε κατι λαδια με ενα δισκο με ποτιρια του σελφ-σερβις και αυτος αντι να δει αν χτιπισα αρχισε να χλεβαζει και να ρωταει ποσα ποτιρια ηταν και οτι θα μου εκοβε χρεοστικο....
    Μάλλον στον εαυτό του έπρεπε να κόψει χρεωστικό υπερ της μιχαλούς...
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από κοστασ1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξεχασα να σας πω οτι την δευτερη φορα που δεν του αρεσαν οι καμπινες μου ειπε να του υπογραψω μια παραιτιση και την επομενη φορα που δεν θα του αρεσε κατι θα την προοθουσε στη εταιρια ... εγω φυσικα δεν ενεδωσα στις απειλες του
    Μηπως απλά θέλει να βάλει κανέναν δικό του στην δουλειά;
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από κοστασ1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω τι να κανω τωρα ειμαι δυο μερες εξω με υπερκοποση
    απο την κυριακη ενημερωσα το πλοιο τηλεφωνικα ... σημερα που γιρισε πισω το πρωι δεχθικα ενα τηλεφωνιμα και μου ειπαν να περασω απο το πλοιο να απολυθω ... αφου ειχα ενημερωσει και εχω πιστοπιητικο νοσοκομειου... τι να κανω ?
    Τρεις επιλογές:
    1. Βρίσκεις ένα δικηγόρο και του λες να τους κυνηγήσει και από όσα πάρει τα μισά ή και όλα δικά του.
    2. Πας στο σωματείο και ζητάς βοήθεια (χλωμή την βλέπω, αλλά σαν δευτερη επιλογή είναι καλή).
    3. Σήκώνεσαι και φευγεις και μην ξεχάσεις στο φεύγα να τους δώσεις και μια μούτζα.
    Αυτοί τώρα προφανώς φοβήθηκαν μην θεωρηθούν υπεύθυνοι για την υπερκόπωση και έχουν τίποτα τρεχάματα (νομικά, οικονομικά, κανάλια). Για αυτό θέλουν να σε διώξουν και να ξεμπερδευούν (μετα την την απομάκρυνση εκ του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζεται...). Τι σημαίνει όμως απόλυση; Αυτοί σε απολύουν; Με ποιά αιτιολογία; Μήπως απλά θέλουν να παραιτηθείς από μόνος σου ή αμοιβαία συναινέσει; Σε κάθε περίπτωση πρόσεξε τι υπογράφεις και μην ψαρώνεις. Κάποια δικαιώματα σαν εργαζόμενος έχεις και εσύ. Τουλάχιστον έναν μισθό ΄για όσο είσαι ασθενής θα το δικαιούσαι φαντάζωμαι. Γιατί να το χάσεις; Από την στιγμή που έχεις χαρτί και από γιατρό (δημόσιο πιστεύω) έχεις και ένα ατού.
    Fight for your job or, at least, fight for your right!
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  5. #15

    Προεπιλογή

    Εφόσων ασθένησες ενώ ήταν στην εργασία και λόγω αυτής (αν μπορείς να το αποδείξεις΄πχ με το που βγήκες από το πλοίο πήγες στο νοσοκομέιο και δεν μπορεί να έπαθες υπερκόπωση από άλλο λόγο) έχουν υποχρεώσεις (αυτό τουλάχιστον ισχύει στη στεριά, αλλά νομίζω ότι στη θάλασσα έιναι πιο αυστηρά τα πράγματα). Αν βρώ καιρό το βράδυ θα ψαξω τον Κώδικα Ναυτικού Δικαίου (κάπου τον έιχα βρεί ξάχνοντας για κάποιο θέμα στο φόρουμ) να δω τι λέει. Νομίζω ότι πρέπει να δηλώσεις το συμβάν (ότι ήσουν ναυτολογημένος στο συγγεκριμένο πλοίο, ότι διακομίστηκες στο νοσοκομείο με υπερκόπωση την τάδε ημερομηνία κ.λπ. στο Λιμεναρχείο. Σε καμία περίπτωση μην υπογράψεις "εθελουσία αποχώρηση", συνήθως (στη στεριά) τάζουν διάφορα πχ θα πάρεις γερή και "μάυρη" αποζημίωση, ή απειλούν πχ θα μπέις black list σε όλες τις εταιρείες (λες και άλλη όρεξη δεν είχαν οι έλλες εταιρείες να ρωτάνε για να προσλάβουν τον κάθε επίκουρο, δηλαδή στους καπετανάιους τι κάνουν βάζουν ντέντεκτιβ να κάνει έρευνα) ή θα στρα φάνε οι δικηγόροι (για θέματα ασφάλειας και υγείας γίνεται αυτεπάγγελτη μήνυση).

  6. #16
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    nav.bridge deck
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    τελικα μετα την υπερκοποση που μου περασε τουλαχιστον στα χαρτια ξαναγυρισα στο πλοιο ηταν απογευμα και το χαρτι ελεγε οτι θελω ξεκουραση τουλαχιστον 4 ημερες, παω λοιπον και τελικα το βραδυ δεν δουλεψα , ομως την επομενη το πρωι παω στην ρεσεψιον , περιμενα να μου πουν να κανω καμια μικροαγγαρια ετσι για να ξεκουραστω λιγο , αντα αυτου ο ψυχακιας φιλος μας μου εδωσε 22 καμπινες...του λεω οτι δεν αντεχω τοσο πολυ δουλεια , τα πειρε αγρια και μου ειπε να παω πισω απο την ρεσεψιον σε ενα αποθικακι και με εβελε να καθησω , αυτος αρχισε παλι τα ιδια περι υποχρεωσεων , οτι αυτος κανει κουμαντο και λοιπες μαμακιες , ειχε γυρει το κεφαλι του ειχε σκυψει και σε αποσταση 30-40 εκατοστων και απο τα και απο τα χοντρα του χειλια εβγεναν κουβεντες βουτιγμενες μεσα στην κακια και ειρωνια του τυπου οτι ειμαι αχριστος κ.α


    τελικα μετα το φτυσιμο που εφαγα και τις προσβολες με το κιλο εδωσε τις καμπινες σε αλλο επικουρο και εμενα με εβαλε να κανω τα αεροπορικα τα φουαγιε 3χ150 τετραγωνικα και να κουβαλισω κατι κουτες στα γραφεια της εταιριας στον πειραια


    ολα καλα μεχρι εδω , μετα ειχαν τα μπαρ παραλαβη νερων , ολοι πιγεναν μια μια κουτα νερο. εμενα με ειχε βαλει στην αποθικη να τα στιβασω απο εκει που τα αφηναν μεχρι την στιβα ηταν 5 μετρα , σικωσα 220 κουτες νερο εγω εν το μεταξυ απο τα πολλα πιγενε ελα ολες αυτες τις μερες ειχα συγκαει στα μπουτια και δεν μπορουσα να περπατισω , εκανα υπομονη και δεν ειπα τιποτα , αλλα το βραδυ στην λατζα υπεφερα απο τους πονους παρακαλαγα τον προσταμενο να με αφισει να παω στον γιατρο να μου βαλει καμια αλιφη και θα γυρναγα ξανα ... δεν με αφισε , ολο το βραδυ υπεφερα απο τους πονους , το πρωι μολις εδεσε το καραβι στην σουδα ( σημερα) πηγα στο νοσοκομειο στα εξωτερικα . ο γιατρος επαθε σοκ πως καταφερα να παω στο νοσοκομειο μονος μου... τωρα μου εχει βαλει γαζες αλειφες κ.λ.π . εγω με το πλοιο τελειοσα οριστικα δεν προκετε να ξαναπαω παρα μονο για να παρω τα δεδουλευμενα και να απολυθω

    υπαρχουν και αλλα πλοια που δεν εχουν τετοιους ανθρωπους
    δεν θα πεθανω εγω για 1000 ευρω

    ευχαριστω για την συμπαρασταση
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis_creta : 28-06-2007 στις 14:46

  7. #17

    Προεπιλογή

    Και πολύ έκατσες φίλε μου,εγώ θα τον είχα χτυπήσει κιόλας,μπράβο για την υπομονή σου.Δεν τον λένε Μ****κη ε?Παράτα το παλιοκάραβο,και διανομέας να πας αυτά τα λεφτά θα τα βγάλεις,δεν αξίζει να χαλάς την υγεία σου.Τα έχω περάσει και εγώ και σε καταλαβαίνω γιατί είχα και εγώ κάποια κιλά και μ*****ς υπομαίτρ.Μπορείς να ζητήσεις να σε στείλουν και σε άλλο καράβι αν θες της ίδιας εταιρίας.Πάντως κοίτα να φύγεις για τα καλά απ'το συγκεκριμένο γιατί σε λίγες μέρες μπαίνει ο Ιούλιος και τότε θα αρχίσει η δουλειά!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgan : 28-06-2007 στις 21:00 Αιτία: Ας αποφυγουμε την αναφορα ονοματων παιδες-αυτα με π.μ.

  8. #18
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    nav.bridge deck
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tasosrs2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πολύ έκατσες φίλε μου,εγώ θα τον είχα χτυπήσει κιόλας,μπράβο για την υπομονή σου.Δεν τον λένε Μ****κη ε?Παράτα το παλιοκάραβο,και διανομέας να πας αυτά τα λεφτά θα τα βγάλεις,δεν αξίζει να χαλάς την υγεία σου.Τα έχω περάσει και εγώ και σε καταλαβαίνω γιατί είχα και εγώ κάποια κιλά και μ*****ς υπομαίτρ.Μπορείς να ζητήσεις να σε στείλουν και σε άλλο καράβι αν θες της ίδιας εταιρίας.Πάντως κοίτα να φύγεις για τα καλά απ'το συγκεκριμένο γιατί σε λίγες μέρες μπαίνει ο Ιούλιος και τότε θα αρχίσει η δουλειά!!!

    δεν νομιζω οτι τον λενε μ****κη τον συγκεκριμενο (εγω αναφερομαι σε καποιο λαμπρο) ο μ****κης νομιζω πως ειναι ο αλλος ο γιαννης
    ειναι γενικα 2 υπομαιτρ ο γιαννης και ο λαμπρος και ο Δ****ς Ν**** ο αρχικαμαροτος ο οποιος ομως δεν ασχολιται γενικα με αυτα τα θεματα , αρα δεν εχω να εκφρασω αποψη για το ν****η... παντος απο αυτους ο λαμπρος ειναι ο μ.....ας . που απο οτι εχω συζτισει με το πληρωμα κανεις δεν τους παει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgan : 28-06-2007 στις 21:02 Αιτία: Ας αποφυγουμε την αναφορα ονοματων παιδες-αυτα με π.μ.

  9. Προεπιλογή

    Μόλις τώρα είδα το μυνημα αυτό. Δυστυχως απο τα χειροτερα ποστα στα ποσταλια ειναι ο επικουρος. Ουτε μουτσος!καλυτερα περναει.
    Ο καθενας βγαζει το αχτι του στα καμαρωτακια. Οι ανωτεροι βγαζουν ολοι την κακια και προσπαθουν να μυισουν τον νεοφερμενο στην αποκτηση αντιλιψης.
    Δεν φτανει που ως ποστο ειναι δυσκολο, καθαριζεις τουαλετες, ενιοτε βουλωμενες απο την αλλη εχει τον καθενα να σε εχει του κλωτσου και του μπατσου.Μαλλον θα επρεπε να ασχοληθεις με την κουβερτα ή την μηχανη, μπορει να εισαι μεσα στα λαδια ή στο καυσαεριο του γκαραζ αλλα ειναι Ανθρωπινα!!!!!.
    Δυστυχως το ξενοδοχειακο προσωπικο στα καραβια δεν εχει ¨παιδεια¨

    Οταν πρωτομπαρκαρισα σαν καμαρωτακι ηρθε ενας επιβατης εγγλεζος και μου ζητησε μια πετσετα για την καμπινα επειδη του ειχε πεσει μεσα στα νερα η μια που ειχε στο μπανιο.Πηγα αμεσως στην ιματιοθηκη και του εφερα μια καθαρη. Ο ανθρωπος μονο που δεν μου φιλησε τα ποδια λεγοντας μου ότι εδω και ωρα ζητουσε απο τους καμαρωτους πετσετα και του λεγανε να σκουπιστει με αυτη που ειχε η καμπινα δεν εχει σημασια να λερωθηκε δεν δικαιουται αλλη!!!!!.
    Μου εδινε συγχαριτηρια για την συμπεριφορα μου μεχρι στον καπετανιο πηγε και του ειπε για μενα και επιπλεον ο ενθρωπος αυτος μου εξηγησε οτι ηταν πλοιαρχος του εγγλεζικου ναυτικου .Τι να σας πω μεχρι την γυναικα του μου γνωρισε και μου ελεγε παρε τα στοιχεια μας να ερθεις στην πατριδα μας να σε φιλοξενησουμε να βρεις δουλεια κλπ.Σκεψου σε τι κατασταση ηταν ο ανθρωπος!!!!!

  10. #20
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Μηνύματα
    4

    Lightbulb ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΕΛΩ ΕΠΕΙΓΩΝΤΟΣ

    Γεία σας,
    ειμαι σπουδαστης στην ΑΕΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ και λογο απουσιων δεν μπορω να κανω εκπαιδευτικο ταξιδι.Αποφασισα λοιπον να μπαρκαρω σαν επικουρος για την εμπειρια περισσοτερο.λοιπν ξεκινησα εκανα αιτησεις σε καποιες εταιριες και περιμενω τωρα:?.λοιπον σας 1000παρακαλω να μου πει καποιος τις αρμοδιοτητες/δουλειες της ανωτερο θεσης, ποσες ωρες ειναι την ημερα,τι μισθοι παιζουν και τι θεσεις που αναλαμβανει ενασ επικουρος..


    ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΛΙΓΟ.ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ.


    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KSYPO : 11-06-2008 στις 22:35

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας