Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 54

Θέμα: Ελληνες Ναυτικοι - Επίκουρος

  1. #31
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς-Σέριφος
    Μηνύματα
    152

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω έχω πάρει το μπλε Ναυτικό Φυλλάδιο εδώ και ένα χρόνο και έκανα αιτήσεις στις εταιρείες για Τζόβενο ή για Επίκουρος αλλά τίποτα στον ορίζοντα μήπως παίρνουν άτομα μόνο με μέσο; Για να σας βοηθήσω ώστε να μου πείτε και εσείς τις αιτήσεις τις έκανα πριν ένα μήνα στις εταιρείες. Τι άλλο δηλαδή πρέπει να κάνει κανείς για να μπει σε ένα πλοίο να τους γλείψει ή να τους δώσει καμία μίζα μπας και μπούνε σε κανένα πλοίο γιατί δεν είμαι μόνο εγώ είναι πάρα πολλά παιδιά για να μπούνε σε πλοία και ξέρω ότι τα άτομα που δουλεύουν Επίκουροι φεύγουν σχεδών συνέχεια άρα θέσεις κενές υπάρχουν. Σας παρακαλώ ας με βοηθείσει κάποιος τι άλλο μπορώ να κάνω!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!

  2. #32
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Να ξαναπερνάς που και που για να σε έχουν στα υποψιν...

  3. #33
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Ωραια!Καρδια περιβολι καναμε παλι!

  4. #34
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Hellas
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Toν Ιούνιο του 2006 πρώτη φόρα που δούλεψα σε πλοίο ήταν ειδικότητα επίκουρος σε πλοίο των ΜΙΝΩΙΚΟΝ στήν γραμμή Πάτρα-Ιταλία έκατσα 1 μιση μήνα τούς πρώτους προισταμένους που είχα ήτανε μια χαρά με τα αρχίσανε τα όργανα με κατί μα..............κες προισταμένους που ήρθανε εκεί κατάλαβα οτι με εμένα κάτι δεν παεί καλά και έτσι τούς είπα αντίο.
    Τώρα ειδικότητα επίκουρος για μένα αποψεί μου η χειρότερη σε βαπόρι το μετάνιωσα πολύ που πήγα ενω θα μπορούσα άνετα να παω τζόβενο να μάθω 5 πράγματα περί βαπορίου.
    Τώρα οσο για λεφτά κανονικά είναι 570Ε αλλά με υπερορίες φτάνει τα 1600Ε με λίγα λόγια παω και δουλεύο σε HOTEL και κάνω και το 8ωρο μου και είμαι σπιτί μου και δεν εχω των κάθε μα.............κα να μούν τη λέει.

  5. #35

    Προεπιλογή Louis Cruise...!

    Χαιρετω ολα τα μελη του forum και χαιρομαι ιδιαιτερα που μπηκα στην παρεα σας.

    Εχω καποιες αποριες.

    Μου εγινε προταση να εργαστω σε κρουαζιεροπλοιο και συγκεκριμενα στην Louis.

    Εχω σπουδασει τουριστικα επαγγελματα(σερβιτορος)

    Επειδη δεν εχω ξαναδουλεψει σε κατι αναλογο,θα δουλευω μονο στα εστιατορια ή θα κανω σχεδον τα παντα οπως γραψανε καποια μελη παραπανω;Δεν υπαρχει θεμα οκνηριας,απλα θελω να ξερω τι γινεται στην πραγματικοτητα.
    Γενικα η Louis ειναι καλη απο αποψη συνθηκων εργασιας και διαβιωσης των εργαζομενων;Απο χρηματα ειναι ενταξει σαν εταιρια;
    Γενικα η ζωη πως κυλαει μεσα σε ενα κρουαζιεροπλοιο ακομα και στον ελευθερο χρονο του;(αν υπαρχει).
    Και κατι τελευταιο.Η διαδικασια ειναι ιδια για την εκδοση ναυτικου φυλλαδιου για καποιον που θελει να μπει σε τετοια δουλεια;
    Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις απλα θελω να παρω μια σωστη και υπευθυνη αποφαση χωρις να εκτεθω και να εκθεσω τον γνωστο μου!

    Σας ευχαριστω και περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας!

  6. #36

    Προεπιλογή

    Δεν μας λς σε πια θέση για επίκουρς το έχουμε αναφέρει παραπάνω:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Επίκουρος είναι ο βοηθός του καμαρότου στα επιβατικά .Κάνει διάφορες βοηθητικές δουλείες στο ξενοδοχειακό χώρο .Αν είναι επίκουρος σε κρουαζιερόπλοιο , βοηθάει για τον καθαρισμό των καμπίνων , μεταφέρει του σάκους με τα σεντόνια στο laundry ,καθαρίζει τους διαδρόμους ,τους κοινόχρηστους χώρους ,βοηθάει στους μπουφέδες ,κουβαλάει τα σκευή από τους μπουφέδες κτλ .Μην φοβάσαι δεν είναι τίποτα ακατόρθωτο από την στιγμή που το κάνουν κάποιοι ήδη .
    Ας δούμε τι λέει το ΒΔ 683/1960 (Κανονισμός Εσωτερικής υπηρεσίας επί ελλ.επιβ.πλοίων άνω 500 κ.οχ.):
    Για τους καμαρώτους
    Ειδικώτερον οι θαλαμηπόλοι: α) επιμελούνται της απολύτου καθαριότητος, καλής συντηρήσεως και ευπρεπείας των ανατιθεμένων αυτοίς ενδιαιτημάτων των θέσεων. β) οφείλουσι να είναι απολύτως καθαροί, ευπρεπείς εν γένει την εμφάνισιν και ευγενείς την συμπεριφοράν, να φέρωσι δε ένδον διαρκώς και ευπρεπώς την εκάστοτε κατά τας περιστάσεις οριζομένην στολήν. γ) καταβάλλουσι ιδιαιτέραν μέριμναν, όπως εξυπηρετώσι αδιαλείπως τους επιβάτας και παρέχωσιν εις αυτούς πάσαν δυνατήν περιποίησιν και άνεσιν μετά προθυμίας και ταχύτητος και συμφώνως προς τους κανόνας της καλής συμπεριφοράς και της ξενοδοχειακής εθιμοτυπίας.
    δ) εκτελούσι φυλακάς αναλόγως των προσεγγίσεων του εκτελουμένου δρομολογίου. ε) αναφέρουσι αμέσως εις τον Αρχιθαλαμηπόλον πάσαν ανωμαλίαν ή οιονδήποτε έκτακτον γεγονός.

    Οι επίκουροι:
    Οι Επίκουροι βοηθούσι τους θαλαμηπόλους εις τα ειδικά καθήκοντά των ασχολούμενοι ειδικώτερον εις την σάρωσιν και στίλβωσιν των δαπέδων, την στίλβωσιν των μεταλλίνων και εκ πορσελάνης σκευών και ειδών, την πλύσιν των επιτραπεζίων σκευών και την ευθέτησιν αυτών εις τας συσκευοθήκας, εις την παραλαβήν και μεταφοράν των αποσκευών των επιβατών εκ του καταστρώματος εις τας θέσεις και τανάπαλιν κατά την επιβίβασιν και αποβίβασίν των και εν γένει εις πάσαν βοηθητικήν εργασίαν ειδικότητος, θαλαμηπόλου, ανατιθεμένη αυτοίς υπό του Αρχιθαλαμηπόλου της θέσεως, εις ην ανήκουσιν.

  7. #37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μας λς σε πια θέση για επίκουρς το έχουμε αναφέρει παραπάνω:


    Ας δούμε τι λέει το ΒΔ 683/1960 (Κανονισμός Εσωτερικής υπηρεσίας επί ελλ.επιβ.πλοίων άνω 500 κ.οχ.):
    Για τους καμαρώτους
    Ειδικώτερον οι θαλαμηπόλοι: α) επιμελούνται της απολύτου καθαριότητος, καλής συντηρήσεως και ευπρεπείας των ανατιθεμένων αυτοίς ενδιαιτημάτων των θέσεων. β) οφείλουσι να είναι απολύτως καθαροί, ευπρεπείς εν γένει την εμφάνισιν και ευγενείς την συμπεριφοράν, να φέρωσι δε ένδον διαρκώς και ευπρεπώς την εκάστοτε κατά τας περιστάσεις οριζομένην στολήν. γ) καταβάλλουσι ιδιαιτέραν μέριμναν, όπως εξυπηρετώσι αδιαλείπως τους επιβάτας και παρέχωσιν εις αυτούς πάσαν δυνατήν περιποίησιν και άνεσιν μετά προθυμίας και ταχύτητος και συμφώνως προς τους κανόνας της καλής συμπεριφοράς και της ξενοδοχειακής εθιμοτυπίας.
    δ) εκτελούσι φυλακάς αναλόγως των προσεγγίσεων του εκτελουμένου δρομολογίου. ε) αναφέρουσι αμέσως εις τον Αρχιθαλαμηπόλον πάσαν ανωμαλίαν ή οιονδήποτε έκτακτον γεγονός.

    Οι επίκουροι:
    Οι Επίκουροι βοηθούσι τους θαλαμηπόλους εις τα ειδικά καθήκοντά των ασχολούμενοι ειδικώτερον εις την σάρωσιν και στίλβωσιν των δαπέδων, την στίλβωσιν των μεταλλίνων και εκ πορσελάνης σκευών και ειδών, την πλύσιν των επιτραπεζίων σκευών και την ευθέτησιν αυτών εις τας συσκευοθήκας, εις την παραλαβήν και μεταφοράν των αποσκευών των επιβατών εκ του καταστρώματος εις τας θέσεις και τανάπαλιν κατά την επιβίβασιν και αποβίβασίν των και εν γένει εις πάσαν βοηθητικήν εργασίαν ειδικότητος, θαλαμηπόλου, ανατιθεμένη αυτοίς υπό του Αρχιθαλαμηπόλου της θέσεως, εις ην ανήκουσιν.
    Σ ευχαριστω Παναγιωτη για την απαντηση.Δηλαδη αν καταλαβα καλα δεν υπαρχει καποιος υπαλληλος μεσα σε κρουαζιεροπλοιο που να ασχολειται μονο με ενα αντικειμενο εργασιας οπως πχ μονο σε εστιατοριο για καποιον οπως εμενα που ειναι πτυχιουχος σχολης τουριστικων επαγγελματων;
    Οσον αφορα τα υπολοιπα ερωτηματα μου σε σχεση με την ιδια την εταιρια μπορεις να μου απαντησεις ή εστω καποιος που να γνωριζει;

  8. #38

    Προεπιλογή boh8eia gia mparko!!

    kalhspera ,onomazomai vaggelis,eimai 19 -20 etwn kai spoudazw sto tmhma nautilias ths xiou .
    8a h8ela na ma8w ean kapoios kserei pws mporw na mparkarw se cruise ship pou 8a kanei international taksidia san bartender gia 3-6 mhnes ksekhnontas to suntomotero dunaton
    8a h8ela na ma8w ean sumferei kati tetoio, pws mporw na er8w se epikoinwnia me diafores etairies kai ti 8a xreiastei na kanw gia na me dextoun .

    zhtw sugnwmh ean ekana post se la8on section

    euxaristw

  9. #39
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Φίλε Vaggelaki Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με Ελληνική γραμματοσειρά .
    Τώρα στο ερώτημα σου .Μπάρμαν δεν υπάρχει περίπτωση να μπαρκάρεις σαν πρωτομπαρκος .Αν πραγματικά το θελεις θα ξεκινήσεις από επίκουρος .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 23-10-2010 στις 18:39

  10. #40

    Προεπιλογή

    οταν λες επικουρος ? δηλαδη ποια θα ειναι η δουλεια μου μεσα στο καραβι ??

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας