Σελίδα 86 από 97 ΠρώτηΠρώτη ... 3676848586878896 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 851 έως 860 από 966

Θέμα: Κρήτη ΙΙ [Kriti II, New Yukari]

  1. #851
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 182311 21-8-08

    Tα γιαπωνεζάκια έβγαλαν κ βγάζουν ψωμί στην εταιρεία.
    Λαμβάνοντας υπόψη τη σχέση κόστους αγοράς/μετασκευής και κερδών που έφεραν στην εταιρεία, τα ΚΡΗΤΗ Ι και ΙΙ, θυμούνται οι πιο παλιοί πόσο κερδοφόρα ήταν τα πρώτα χρόνια, τι 'εκπληξη" προεκάλεσαν στα στατιστικά της γραμμής της Αγκώνας αλλά και τι ανατροπή επέφεραν στις συνολικές εισπράξεις της γραμμής το 1997 και 1998 (πρωτίστως). Εξαιρετικά ορθολογιστική μετασκευή, με καλό "δρόμο", άσχετα αν τότε δεν προορίζονταν για γραμμές της Κρήτης (όπου στο Ηράκλειο θριάμβευσαν).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη renetoes : 08-04-2017 στις 18:40

  2. #852
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από renetoes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαμβάνοντας υπόψη τη σχέση κόστους αγοράς/μετασκευής και κερδών που έφεραν στην εταιρεία, τα ΚΡΗΤΗ Ι και ΙΙ, θυμούνται οι πιο παλιοί πόσο κερδοφόρα ήταν τα πρώτα χρόνια, τι 'εκπληξη" προεκάλεσαν στα στατιστικά της γραμμής της Αγκώνας αλλά και τι ανατροπή επέφεραν στις συνολικές εισπράξεις της γραμμής το 1997 και 1998 (πρωτίστως). Εξαιρετικά ορθολογιστική μετασκευή, με καλό "δρόμο", άσχετα αν τότε δεν προορίζονταν για γραμμές της Κρήτης (όπου στο Ηράκλειο θριάμβευσαν).
    Οι παλιές καλές εποχές της ΑΝΕΚ αλλά βεβαίως και της Αδριατικής. Τα Κρήτη τα θυμάμαι πράγματι έκαναν μεγάλη θραύση την πρώτη χρονιά και την δεύτερη τα πήγαν καλά αλλά μετά τα έριξαν στα βραδινά μιας και δεν είχαν τις ταχύτητες να ανταγωνιστούν τα ''ατελείωτα'' νεότευκτα των Μινωικών και της Superfast.
    Το 1998 δεν μπορούμε να πούμε ότι έφεραν και την μεγάλη ανατροπή μιας και εκείνη την χρονιά δρομολογήθηκαν τα Ίκαρος Πασιφάη και τα Superfast III και Superfast IV...Που έκαναν αυτά την μεγάλη θραύση και άλλαξαν τα στάνταρ της γραμμής αλλά και αναβάθμισαν τον τρόπο ταξιδιού και θεμελίωσαν τις δρομολογήσεις των νεότευκτων πλέων ρίχνοντας τα άλλα εκτός. Εξού και τα Superferry Hellas και Ionian Victory της Strintzis Lines το έριξαν στο Αγκώνα - Βενετία για να έχουν έσοδα μιας και στην Αγκώνα δεν την έβγαζαν. Όπως και να έχει μιλάμε για από τις πιο καλές αλλά και πετυχημένες μετασκευές της εταιρίας

  3. #853
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Μήπως βοήθησε ότι οι μετασκευές τους δεν ήταν τεράστιες (άρα και δαπανηρές) με αποτέλεσμα και να μην αλλάξουν πολύ τα χαρακτηριστικά των πλοίων (πχ ταχύτητες); Έτσι έγινε και γρήγορα η απόσβεσή τους.
    Σίγουρα δεν μοιάζουν με τις πολυδάπανες μετασκευές των ΛΙΣΣΟΣ, ΛΑΤΩ, ΕΛΥΡΟΣ.


    Υ.Γ. Πρέπει όμως η εταιρεία σύντομα να αποφασίσει την αντικατάστασή τους. Σε μερικά χρόνια θα έχουν μαζευτεί και άλλα πλοία που θα θέλουν αντικατάσταση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να το κάνει ταυτόχρονα σε πολλά πλοία. Αναγκαστικά τότε θα μειώσει τα ιδιόκτητα του στόλου της και θα προσφύγει σε ενοικιαζόμενα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 09-04-2017 στις 09:11
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  4. #854
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    ΚΡΗΤΗ ΙΙ β.jpg 5-10-08

    Αν κ ιαπωνολάτρης,θεωρώ ότι το πλοίο "χάνει" 'οταν το βλέπεις από την πάντα λόγω μήκους,κάνει λίγο κούρμπα κ έχει χαμηλά φουγάρα.Ίσως αν τα ψήλωναν κ με μεγαλύτερο φτερό,όπως ήταν στo artist's impression που είχε κυκλοφορήσει αρχικά,νομίζω θα ήταν καλύτερα.
    Η πόζα 3/4 πλώρα ή κατάπλωρα είναι το "δυνατό' του σημείο. Αχ αυτή η γιαπωνέζικη πλωράκλα!

  5. #855
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Λοιπόοον...πρώτη φορά ταξίδεψα με τον βάπορα και οι εντυπώσεις σαν ταξιδιώτης-τουρίστας-πελάτης ήταν παραπάνω από καλές, συνυπολογίζοντας ότι ο Ιάπωνας κοντεύει τα 40 πλέον.. Περιποιημένος, άνετος, καθαρός στο εσωτερικό. Μου άρεσε πολύ το εκκλησάκι του Αγίου Νικόλα (πραγματικά πολύ ζεστή αίσθηση) και το ότι σε κανένα σημείο του πλοίου δεν ένιωθες τον αρκετό κόσμο που είχε (σε αντίθεση με το Blue Horizon, που έχει μια διαφορετική προσέγγιση στο ξενοδοχειακό, ίδιον της Blue Star).

    Δεν ξέρω τι συμβαίνει, δεν είμαι μηχανικός ή ειδικός, αλλά το τι άφησε το αριστερό φουγάρο, στο ανάποδα μέσα στον Πειραιά, είναι απερίγραπτο. Με το βοριά πρέπει να ντουμάνιασε μέχρι και το Καβούρι...

  6. #856
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι συμβαίνει, δεν είμαι μηχανικός ή ειδικός, αλλά το τι άφησε το αριστερό φουγάρο, στο ανάποδα μέσα στον Πειραιά, είναι απερίγραπτο. Με το βοριά πρέπει να ντουμάνιασε μέχρι και το Καβούρι...
    Pώτα μας κ εμάς που τον "ζούμε" εδώ κάτω στο λιμάνι με την μία ηλεκτρομηχανή να ντουμανιάζει μονίμως! Στη Βόρεια Ευρώπη θα είχε φάει κόκκινη κάρτα με το καλημέρα!
    Γιαπωνέζος είναι κ όσο να'ναι τώρα στα γεράματα φουμάρει λίγο παραπάνω...
    Χαλάλι του όμως,εμείς τα απολαμβάνουμε.Το αδελφό δίνει τα ρέστα του εκεί στην ξενιτειά.
    Εμένα τουλάχιστον θα μου λείψει κάποτε.

  7. #857
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Κάπνιζε και το βράδυ στο Ηράκλειο, αλλά αυτό το πρωινό ήταν εκπληκτικό...δύο φορές στο ανάποδα διαλύθηκε το σύμπαν. Είδα κόσμο να μπαίνει μέσα τρέχοντας...

  8. #858
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.087

    Προεπιλογή

    Το πλοίο απ' τις 16 έως τις 20 Οκτωβρίου θα βρεθεί στη μεγάλη πλωτή δεξαμενή του Περάματος για τον καθιερωμένο δεξαμενισμό του.

    Ας δούμε και το όμορφο εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου που βρίσκεται στο εσωτερικό του πλοίου.

    DSCN9873.jpg

  9. #859

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους!!!!
    Πριν απο 3 εβδομάδες ταξίδεψα με το πλοίο απο το Ηράκλειο για τον Πειραιά.Στο πλοίο μου άρεσε πολύ, το ευγενικό πλήρωμα,οι καθαρές καμπίνες,και η άψογη εξυπηρέτηση στο γκαράζ και στη reseption.Όμως δεν μου άρεσε ο πολύς καπνός.

  10. #860
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Panagiotisg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους!!!!
    Πριν απο 3 εβδομάδες ταξίδεψα με το πλοίο απο το Ηράκλειο για τον Πειραιά.Στο πλοίο μου άρεσε πολύ, το ευγενικό πλήρωμα,οι καθαρές καμπίνες,και η άψογη εξυπηρέτηση στο γκαράζ και στη reseption.Όμως δεν μου άρεσε ο πολύς καπνός.
    Σε παραπέμπω στο δικό μου 856.

Σελίδα 86 από 97 ΠρώτηΠρώτη ... 3676848586878896 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας