Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 69

Θέμα: Μηχανολογικά Σκαφών - Απορίες και λύσεις (tips and tricks)

  1. #21
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή Ανεξαρτησία παρά σιγουριά

    Κυριάκο, και λοιποί φίλοι, καλό φθινώπορο (δυστυχώς επιστρέψαμε)

    Η 9,9 HP δεν απαιτούν φορτισμέμη μπαταρία για σιγουριά. Παίρνει μπροστά με το χέρι ευκολώτατα και σίγουρα. ¶ρα η φόρτιση των μπαταριών στο λιμάνι είναι εφικτή αλλά όχι για σιγουριά. Το πρόβλημα υπάρχει όταν δεν έχεις δυνατότητα φόρτισης από δίκτυο, το οποίο είναι και το σενάριο των διακοπών και ταξιδιών μας. ¶ρα απαιτείται αυτονομία για καταναλώσεις (δευτερευώντος για τη μηχανή) μακριά από τον πολιτισμό και τις μαρίνες με δυνατότητα ηλεκτρικής παροχής. Η λύση του φωτοβολταικού ακούγεται καλή, κατά τη γνώμη μου, ιδιαίτερα εάν προσθέσεις και άλλες καταναλώσεις (cd-player κ.λ.π.). Είναι ιδιαίτερα απλή και αξιόπιστη και δουλεύει ακόμα και όταν εσύ λείπεις. Έτσι μπορείς να έχεις μεγαλύτερο peak καταναλώσεων δια ένα διήμερο-τριήμερο με μπαταρίες φορτισμένες από όλες τις προηγούμενες ημέρες.

  2. #22
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    athens_greece_kiffisia
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή kalhmera

    jerry_p, eisai sto myalo moy... exw sta xeria moy idi ena kainoyrio radio-cd... den to exw balei akoma mias kai xreiazetai wra gia na egkatasthseis thn kereia sto almpoyro alla kyriws thelei wra na egatasthseis ta ekswterika hxeia....thelei omws kai reyma!!!!poy mallon den to exw akoma - sto 100%...
    nomizw oti eimai sto katwtato orio aytonomias aythn thn stigmh, an ypothesoyme oti tha mpei kai to stereofwniko, tote den yparxei allh epilogh - kai mallon oloi symfwnwite - oti xreiazetai mia akoma pigh fwrtishs!!!!
    twra tha einai photovoltaiko??? tha einai aioliko??? den kserw akoma, to mono sigoyro einai oti enas fwrtisths aytokinhtoy gia mpataries, tha agorastei!!!
    asteria, kai egw elpoizw to naftiko saloni na me katatwphsei!!!
    kalhmera, kalh doyleia se oloys!

  3. #23
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή κεραία ραδιοφώνου

    Γιατί απαραίτητα στο άλμπουρο ?
    Ίσως και οπουδήποτε αλλού ευκολώτερα ή ενεργή κεραία αυτοκινήτου μέσα στο σκάφος να σε καλύπτει για απλές λήψεις. Επίσης μπορείς να εξετάσεις τη χρήση της κεραίας του VHF γιά λήψη με χρήση ειδικού εξαρτήματος διαχωρισμού (δεν το έχω κάνει, αλλά νομίζω ότι γίνεται).

  4. #24
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ¶θήνα
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    da_plam όντως δούλεψε πολύ καλά το συστηματάκι που έφτιαξες στο σκάφος, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα και τα πλοϊκά που λέει ο Αστερίας, το πράσινο ήθελε αλαγή λυχνίας και το κορώνης δεν έκανε καλή επαφή(fixed).

    όμως το περισσότερο που πλεύσαμε βράδυ μόνο με πανιά ήταν κανα τρίωρο, οπότε βασικά δεν έγινε μεγάλη σε χρόνο χρήση πλοϊκών με σβυστή μηχανή για να δοκιμάσουμε κι'αυτό.
    Δεμένος πισθάγκωνα στο μεσιανό κατάρτι

  5. #25

    Προεπιλογή Αγορά εξωλέμβιας μηχανής

    Πρόσφατα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο ιστιοπλοικό σκάφος με εσωλέμβια μηχανή 20 hp. Καθώς η εσωλέμβια είναι σε άσχημη κατάσταση, σκέφτομαι να την αντικαταστήσω με μία εξωλέμβια, για ευκολία και οικονομία στο service. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόση ιπποδύναμη πρέπει να έχει μιά εξωλέμβια μηχανή για να κινεί ικανοποιητικά το σκάφος για τους χειρισμούς μέσα στις μαρίνες και για να καλύπτει αποστάσεις 3-4 νμ σε καταστάσεις άπνοιας, με μιά ταχύτητα πχ 6-7 κόμβων. Το σκάφος είναι μήκος 7 μ. και πλάτους 2,2 μ. Σύμφωνα με τον πρώην ιδιοκτήτη του, το σκάφος έχει καθαρό βάρος γύρω στους 2 τόνους. Ευχαριστώ για τις τυχών απαντήσεις σας.

  6. #26
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Απορώ πως δεν το σκέφτηκε ο σχεδιαστής.
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  7. #27
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Φίλε μάλλον πρέπει να κάνεις κάποιο λάθος .Καταρχήν που θα την βάλεις την εξωλέμβια ?Έχει προδιαγραφές το σκάφος να δέχεται και τέτοιου τύπου μηχανή ?Χλωμό μου φαίνεται !
    Ποιος σου είπε ότι η εξωλέμβια είναι καλύτερη και φθηνότερη σε service ?
    Για να πιάσεις σε ένα σκάφος των δυο τόνων ταχύτητα 7-8 μίλια και χωρίς να ζορίζετε ,θα χρειαστεί μια αρκετά μεγάλη σε ιπποδύναμη μηχανή !
    Πήγαινε στον Πειραιά στα μεταχειρισμένα μαζί με κάποιον γνώστη μηχανικό και βρες ένα ντηζελακη εσωλεμβιο μοτέρ να κάνεις την δουλειά σου για πάντα !
    Καλύτερα μοτέρ για αυτήν την δουλειά είναι τα YANMAR ,αλλά δύσκολα θα βρεις μεταχειρισμένο !
    Πρόσεχε γιατί ιστιοπλοϊκό με εξωλέμβια θα είναι σαν τα DATSUN των τσιγγάνων που είναι γεμάτο διακοσμητικά καλούδια !

  8. #28
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Το θέμα δεν είναι τόσο απλό όσο το σκέφτεσαι. Τα θέματα που θα αντιμετωπίσεις είναι τα παρακάτω:
    1. ασφάλεια, καθώς η εσωλέμβιά σου προφανώς είναι diesel, οπότε με την επιλογή εξωλέμβιας θα χρησιμοποιήσεις βενζίνη αυξάνοντας κατά πολύ τον κίνδυνο σχετικού ατυχήματος.
    2. τοποθετώντας την προπέλα πίσω από το τιμόνι, αλλάζεις σε πολύ μεγάλο βαθμό την ικανότητα χειρισμών, οπότε θα πρέπει συνέχεια να παίζεις με ένα περίεργο συνδυασμό κίνησης της μηχανής και του τιμονιού. Πρέπει να εξασκηθείς αρκετά για να είσαι ασφαλής σε δύσκολες μανούβρες με αέρα.
    3. Η ταχύτητα που αναφέρεις (7 νμ/ώρα) ίσως είναι μεγάλη για τη γάστρα σου (μήκος ισάλου κ.λ.π.), οπότε θα χρειάζεσαι δυσανάλογα μεγαλύτερη ιπποδύναμη. Ο υπολογισμός της ιπποδύναμης που χρειάζεσαι δεν είναι εύκολος, καθώς οι παράμετροι της γάστρας αλλά και της προπέλας πρέπει να ληφθούν υπόψιν. Δεν είμαι ειδικός να σου απαντήσω με μεγαλύτερη λεπτομέρεια, ίσως αναγκαστείς να πορευτείς με δοκιμή.
    4. Η εσωλέμβιά σου θα διέθετε προφανώς κάποιο alternator για την παροχή ηλεκτρικής ισχύος φόρτισης μπαταριών. Οι μπαταρίες είναι απαραίτητες για την κάλυψη διαφόρων φορτίων ενός ιστιοπλοικού. Η εξωλέμβια υποθέτω ότι δεν θα μπορεί να έχει αντίστοιχη ικανότητα παροχής ηλεκτρικής ισχύος για το σκοπό αυτό.

    Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα, αλλά η πρότασή μου είναι να το ξανασκεφθείς.

  9. #29
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή κλίση σκάφους & λειτουργία κινητήρα

    καλημέρα σε όλους....

    με αφορμή τη συζήτηση για την κομπλάρισμα της προπέλας όταν κινούμαστε με τα πανια, μου ήρθαν στο μυαλό μου κάποιες απορίες που εχω. έκανα μια αναζήτηση στο φορουμ μήπως και εχει ξανασυζητηθει, αλλα δε βρήκα τίποτα.


    τις περισσότερες φορές (ειδικά στα delivery) στα ταξίδια μας, ο αέρας έρχεται απο το μέρος που θέλουμε να παμε (γκαντεμιά ή συχνό φαινόμενο????? ). και επειδή το σκάφος ειναι charterαδικο (=μεγάλες γωνίες στα ορτσα), συνήθως ταξιδεύουμε με συνδιασμό μηχανής και πανιών (για να μικρένουμε τις γωνίες στα ορτσα και να κρατάμε μια ικανοποιητική ταχύτητα).

    σε έντονους καιρούς, το πλάγιασμα του σκάφους είναι αρκετό.
    γνωρίζει κανένας τί ανοχή έχουν οι κινητήρες στο να δουλεύουν υπο κλίση??

    ο δικός μας κινητήρας είναι ενας yanmar 75Hp.
    είχα στείλει και email στη yanmar πριν απο 2 χρόνια και τους ρωτούσα το ίδιο πραγμα, αλλα απάντηση δε πηρα ποτέ....

    JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45" 2005 - "ELPIDA"
    [url]www.sailman.gr[/url]

  10. #30
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή λίπανση ...

    Υπάρχουν σίγουρα πιο ειδικοί από εμένα να απαντήσουν, αλλά και οι κατασκευαστές συνήθως δίνουν τη μέγιστη κλίση λειτουργίας. Το βασικό (ίσως και μοναδικό) πρόβλημα είναι η αποθήκευση και άντληση λαδιών για τη λίπανση του κινητήρα. Εάν αυτή δεν εξασφαλίζεται λόγω κλίσης, ή γίνεται προβληματικά, αρχίζουν τα προβλήματα ... Όπως γίνεται κατανοητό είναι σημαντική η μορφολογία της λεκάνης αποθήκευσης (carter) και το σημείο αναρρόφησης από την αντλία.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας