Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 69 από 69

Θέμα: Μηχανολογικά Σκαφών - Απορίες και λύσεις (tips and tricks)

  1. #61
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv8zi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μηχανή μου Perkins perama 18 hp , μόλις φθάσει την θερμοκρασία λειτουργίας της (80) , χάνει 800 στροφές . Αν ψύξω την αντλία πετρελαίου με λίγο νερό οι στροφές επανέρχονται στο full εως ότου ξαναθερμανθει ξανα (2 λεπτα).
    Ο μηχανικός που φρόντησε την αντλία λέει οτι είναι εντάξη , όμως το σκάφος σέρνεται . Μήπως πρέπει να φέρω ένα παππά να την διαβάσει;
    Με την ταπεινη μου γνωμη φιλε μου ΜΑΛΛΟΝ εχεις βρει το προβλημα αλλα δεν εχεις βρει μηχανικο !!!!

  2. #62
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ......

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Enigma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την ταπεινη μου γνωμη φιλε μου ΜΑΛΛΟΝ εχεις βρει το προβλημα αλλα δεν εχεις βρει μηχανικο !!!!
    Μάλλον θα συμφωνήσω με τον φίλο enigma. Ακόμα και εάν είχες υπερθέρμανση του κινητήρα, δεν είναι λογικό να επηρεάζονται οι στροφές τόσο έντονα και η τελική ροπή που παίρνεις. Επίσης έχεις διαπιστώσει σαφή σχέση θερμοκρασίας της αντλίας με το πρόβλημα, η οποία μάλιστα είναι επαναλαμβανόμενη και κλασική σαν συμπτωματολογία. Η πρόσκαιρη απλή παλιά λύση είναι φάσκιωμα με ένα βρεμένο πανί και συχνό βρέξιμο. Εάν διορθωθεί η κατάσταση είσαι πλέον μπροστά στον ένοχο.

  3. #63

    Προεπιλογή Ψυξη αντλίας

    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση .
    Αυτή η ανόητη βλάβη με ταλαιπωρεί ολο το καλοκαίρι και το πιθανώτερο να αλλάξω αντλία . Ο ειδικός τεχνικός (επι των αντλιών , μοναδικός στό νησί μου ), οχυρωμένος πίσω απο τα μανόμετρα και τους δοκιμαστικούς σωλήνες του και αφου μου πείρε τα 300 ευρώ με ύφος μεγάλου επιστήμονα μου απέκλεισε την περίπτωση βλάβης της αντλίας . Για να μη παραπονιέμαι όμως , στα γεράματά μου πλήρωσα και έμαθα απο τον ίδιο ότι οι πετρελαιομηχανές αποδίδουν καλύτερα κρύες !! και γιατι δεν βγάζω τον θερμοστάτη ;
    Εξ αιτίας της επιμονής του("κατι άλλο συμβαίνει στον κινητήρα") δαπάνησα και άλλα χρήματα προκειμένου να ελεχθουν και να αποκλεισθούν οι άλλες αιτίες .
    Θα σας ενημερώσω οταν τελειώσω .

  4. #64
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Ενταξυ για να μην <<χτυπαμε>> και τον μηχανικο πολυ να σκεφτουμε το εξεις
    Τα μανομετρα του κτλ σωστα δειχνουν να μην εχει βλαβη η αντλια μιας και την βλαβη την παρουσιαζει ....οταν ειναι ζεστη ....οχι κρυα που την μετραει αυτος .....
    Παντως αν κανεις αυτο που λεει και ο jerry_p ( αυτο με το βρεγμενο πανι) και καρατσεκαρεις οτι αυτο φταιει ..... θα πας ποιο ανετα να αλλαξεις αντλια ....μην δωσεις λεφτα αδικα

  5. #65

    Προεπιλογή

    Η αντιμετώπιση ηταν χωρις να έχω καμία αμφιβολία περα για πέρα αντιεπαγγελματική και ο λόγος που με κάνει να το λέω ειναι ότι μου ζήτησε τα χρήματα στο εργαστήριο του και εστειλε τον μικρό να την τοποθετήσει .
    Και αφου του παραπονέθηκα επειδη δεν διόρθωσε τίποτα μου είπε να αλλάξω αντλία .Πως να μη τα έχω με τον "μάστορα"

  6. #66
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Απιθανος ο τυπος ε? παει να σε βγαλει και <<κερατα>> και <<δαρμενο>>...
    Αν μηνεις μεσοπελαγα να τον παρεις να ερθει να σε μαζεψει αλλα οχι με ρυμουλκο ...να κανει κουπι !!!
    Κατι τετοιοι βγαζουν κακο ονομα και στον κλαδο τους αλλα και σε μαρκες επειδη αν του ειχες τυφλη εμπιστοσηνη πχ οταν εμενες θα ελεγες οτι η μαρκα του μοτερ σου δεν ειναι αξιοπιστη .....Τι να λεμε .....

  7. #67

    Προεπιλογή Τρόμπας συνέχεια

    Μεταφέρθηκε σε συνεργείο αντλιών της Πάτρας και με έκπληξη πληροφορήθηκα ότι οι εσωτερικές τρόμπες δεν μπορούν να ελεγχθούν και να μετρηθούν πουθενά στην Ελλάδα .
    Ο μόνος έλεγχος που μπορεί να γίνει είναι οπτικά .
    Μετά την αποσυναρμολόγηση και τον « οπτικό έλεγχο » δεν διαπιστώθηκε κάποια σημαντική φθορά .
    Στην αναζήτηση εξαρτημάτων από την αντιπροσωπεία η μιας καινούριας αντλίας , έμαθα ότι πρέπει να τα φέρουν από έξω και όταν έμαθα το κόστος μου έφυγε η μασέλα .
    Ετσι μένει ως έχει και πάμε για λίγο μεγαλύτερο νέο μοτερ .

  8. #68
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Αουτς .....Αμα ειναι να σκεφτεσαι καινουργιο μοτερ ....μαλλον δεν θελω να μαθω την τιμη της καινουργιας τρομπας ...ΠΑ πα πα

  9. #69

    Προεπιλογή

    geia sas...exw mia ekswlemvia mixani SELVA dixroni 6ara CAPRI montelo tou 2003 kai tha ithela na rwtisw an mporw na tin metatrepsw me miza (na pairnei mpros me miza kai oxi me sxoinaki) kai poso tha mou kostisei...????

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας