Σελίδα 1 από 22 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 220

Θέμα: Παναγία Σουμελά [Panagia Soumela - Lady of Mann]

  1. #1
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή Παναγία Σουμελά [Panagia Soumela - Lady of Mann]

    Τί γίνεται με αυτό το πολύ όμορφο καράβι (ex LADY OF MAN), της ΣΑΟΣ;

    Photo: Alex McCormac
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Η μετασκευή έχει ολοκληρωθεί και το πλοίο βρίσκεται με τα νέα του σινιάλα μέσα στο λιμάνι του Πειραιά μπροστά στο νέο ΥΕΝ. Λογικά θα ξεκινήσει σύντομα αλλά εγώ προσωπικά τη γραμμή δεν την γνωρίζω. Πάντως είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση. Μια μοντέρνα πρύμη με μία πολύ Old fashion και χαμηλή πλώρη.

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Το πλοίο βρίσκεται στο Λαύριο και αναμένει την έναρξη των δρομολογίων του σε αντικατάσταση του ΣΑΟΣ ΙΙ

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Ξεκίνησε με τα γνωστά επειδοτούμενα Λαύριο - ¶γιο Ευστράτιο - Λήμνο - Σαμοθράκη - Καβάλα.

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Το πλοίο όπως αναφέρθει και εδώ είναι στο Νέο Μώλο Δραπετσώνας. Το μέλλον του???

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μέχρι να ετοιμαστεί το Μακεδονία και να έρθει ( το Akatsuki το Σουμελά τους είναι απαραίτητο για να βγαίνουν οι επιδοτούμενες που έχουν πάρει. Με τον Μανούση να είναι μέσα στα πράγματα τα πλοία του θα συνεχίσουν να παίρνουν άγονες.

    Αλλά ακόμα και όταν ετοιμαστούν τα Μακεδονία και Akatsuki (ζήσε Μάη μου...) το Σουμελά μπορεί να βρεί και νέα γραμμή. Ο υπουργός Ναυτιλίς-Αιγαίου είχε προαναγγείλει πριν λιγο καιρό το άνοιγμα μιας επιδοτούμενης γραμμής Λαύριο-Μεστά που θα του ταίριαζε.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως μας έχεις και μια κοντινή του ΣΟΥΜΕΛΑ? Θα ήθελα να δω σε τι κατάσταση είναι μετά από τους καιρούς που έφαγε στο βόρειο Αιγαίο.
    Φίλε Ellinis δεν ξέρω αν η συγκεκριμμένη φώτο μπορεί να σε βοηθήσει. Όπως καταλαβαίνεις είναι από μακρινή απόσταση, τα πλοία είναι πολύ κοντά μεταξύ τους, και για λόγους που σίγουρα μπορείς να φανταστείς :wink:, σε αυτές τις φωτογραφικές εξορμήσεις δεν παίρνω μαζί μου τις επαγγελματικές και πανάκριβες μηχανές μου, αλλά μία ερασιτεχνική (πολύ καλή μεν, ερασιτεχνική δε ) ψηφιακή, χωρίς ιδιαίτερες δυνατότητες ποιοτικού ζουμ.

    Το Παναγία Σουμελά λοιπον σήμερα, στην Δραπετσώνα. Το συγκεκριμμένο πλοίο προσωπικά το χαρακτηρίζω σαν τον ''Τζέκιλ και Χαιντ'' των πλοίων , μιας και αν το κοιτάξεις πλώρα και μετά πρύμα, σίγουρα θα νομίσεις πως πρόκειται για δύο διαφορετικά καράβια.

    P. SOUMELA.jpg

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ για τη φωτο, αν είχανε προσέξει λίγο το χρωματισμό τουλάχιστον το αποτέλεσμα του πλωραίου τμήματος θα ήταν καλύτερο.

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Εμένα μου φαίνεται καλό για τις "φάπες" που έχει στις γραμμές του Β. Αιγαίου. Η έντονη κιτρινη-σκουριά γύρω από τα όκια οφείλεται στα άπειρα φουνταρίσματα/βιραρίσματα της γραμμής και στην εγκξατάλειψη επιλελούς συντήρησης λόγω επικέιμενης ακινησίας.

    Όσο για το style πλώρης και πρύμης....το σχόλιο μου είναι ...2 σε 1..:roll:
    αρέσει στους old fashion καραβλάτρες για την πλώρη του και στους new tech για την πρύμη του...:shock:.

  10. #10
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Σαν τα σαμπουάν δηλαδή 2 σε 1!!!! Μήν τρελαθούμε! Οι Εγγλέζοι ή θα κάνουν πανέμορφα πλοία ή κακογουστιές! Έλεος!

Σελίδα 1 από 22 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας