Σελίδα 13 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 328

Θέμα: Αχαιός [Achaios]

  1. #121
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φίλε Thanasis89 και τα 2 πλοία είναι υπέροχα. Το Αχαιός λόγο πιο νέου, είναι πιο εξελιγμένο. Την εποχή έκείνη οι κ. Παπαιωαννίδης και Πετυχάκης έκαναν την μεγάλη διαφορά σε Ελληνικής κατασκευής πλοία. Δυστυχώς δεν υπήρχε συνέχεια.
    Νο 10. Ηπλώρη-πρύμη,
    Νο 25 - Νο 67. οι σκάλες πριν και μετά,
    Νο 24 - Νο 74. η γέφυρα πρίν και μετά.
    Χαρισμένες σε όσους προαναφέρω και όλους τους φίλους του πλοίου.

    ΑΧΑΙΟΣ 10.jpg

    ΑΧΑΙΟΣ 24.jpg

    ΑΧΑΙΟΣ 67.jpg

    ΑΧΑΙΟΣ 25.jpg

    ΑΧΑΙΟΣ 74.jpg

  2. #122
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Thanasis89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Εκπλήρωσες μία από τις μεγαλύτερες επιθυμίες μου, που δεν ήταν άλλη από το να δω την γάστρα αυτού του αμφίπλωρου. .....
    μα καλα ρε Θαναση,ειχες τετοια επιθυμια και δεν το ανεφερες ποτε???αφου ξερεις ποιο ειναι το καλυτερο μερος για να θαυμασεις τις γαστρες των πλοιων
    ρεπορταζ απο τις 12-04-10 απο το γνωστο μου λιμερι,εξαιρετικα αφιερομενο για παρτη σου

    εχουμε λοιπον την γασταρα σε πλανο απο κοντα
    konta.JPG

    απο πιο κοντα
    pio konta.JPG

    απο ακομα πιο κοντα (μετα φοβομουν μην φαω τη κεφαλι μου...)
    akoma pio konta.JPG

    μια απο πλαγια
    apo plagia.JPG
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 18-11-2010 στις 16:30
    Όλους τους ξέμπαρκους τους τρώει το σαράκι
    μα όσοι ταξίδεψαν ζηλεύουν την ΙΘΑΚΗ

  3. #123
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Γιώργαρε σε ευχαριστώ πάρα πολύ... Δεν το είχα σκεφτεί ! ops:
    Το πλοίο αξίζει... Από όλες τις πλευρές... !

    Και τώρα μία απορία προς τους γνώστες. Αν παρατηρήσετε καλύτερα θα δείτε ότι οι προπέλες που βρίσκονται πάνω στο ίδιο ελικοπηδάλιο είναι διαφορετικού βήματος, δηλαδή η μία εκ των δύο έχει περισσότερα πτερύγια. Γιατί γίνεται αυτό ; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanasis89 : 18-11-2010 στις 16:32

  4. #124
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    611

    Προεπιλογή !

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Thanasis89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργαρε σε ευχαριστώ πάρα πολύ... Δεν το είχα σκεφτεί ! ops:
    Το πλοίο αξίζει... Από όλες τις πλευρές... !

    Και τώρα μία απορία προς τους γνώστες. Αν παρατηρήσετε καλύτερα θα δείτε ότι οι προπέλες που βρίσκονται πάνω στο ίδιο ελικοπηδάλιο είναι διαφορετικού βήματος, δηλαδή η μία εκ των δύο έχει περισσότερα πτερύγια. Γιατί γίνεται αυτό ; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    Και εγω το ιδιο εχω αυτη την απορια για τα πτερυγια και οι ειδικοι ας μας εξηγησουνε....

  5. #125
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Έχω μια πιθανή απάντηση αλλά λόγο άγνοιας επί του θέματος θα ήθελα να δείξετε κατανόηση. Πρωτίστως να πω ότι θεωρώ ως προωστήρια προπέλα εκείνη με τα λιγότερα πτερύγια δεν μπορώ όμως να εξηγήσω τον λόγο που καταλήγω σ' αυτό το συμπέρασμα. Μπορώ όμως να εξηγήσω γιατί θεωρώ ως δευτερεύουσα προπέλα εκείνη με τα περισσότερα πτερύγια. Με την περιστροφή της πρώτης δημιουργείται ένα κενό το οποίο πρέπει να καλυφθεί. Εκείνο το κενό, να το πω έτσι, καλείται να το καλύψει η δευτερεύοσα προπέλλα με το μεγαλύτερο βήμα. Το πλεονέκτημα του όλου συστήματος, στα δικά μου μάτια είναι ότι το ίδιο ελικοπηδάλιο και έλκει και ωθεί με την ίδια παρεχόμενη ισχύ από την κύρια μηχανή.

  6. #126
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Thanasis89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια πιθανή απάντηση αλλά λόγο άγνοιας επί του θέματος θα ήθελα να δείξετε κατανόηση. Πρωτίστως να πω ότι θεωρώ ως προωστήρια προπέλα εκείνη με τα λιγότερα πτερύγια δεν μπορώ όμως να εξηγήσω τον λόγο που καταλήγω σ' αυτό το συμπέρασμα. Μπορώ όμως να εξηγήσω γιατί θεωρώ ως δευτερεύουσα προπέλα εκείνη με τα περισσότερα πτερύγια. Με την περιστροφή της πρώτης δημιουργείται ένα κενό το οποίο πρέπει να καλυφθεί. Εκείνο το κενό, να το πω έτσι, καλείται να το καλύψει η δευτερεύοσα προπέλλα με το μεγαλύτερο βήμα. Το πλεονέκτημα του όλου συστήματος, στα δικά μου μάτια είναι ότι το ίδιο ελικοπηδάλιο και έλκει και ωθεί με την ίδια παρεχόμενη ισχύ από την κύρια μηχανή.
    Θαναση σχεδον την ιδια απορρια...η απαντηση που μου ειχε δωσει ενας απο τους μηχανικους του πλοιου,που ηταν πολυ προθυμος να μου εξηγησει,ηταν:
    (θα το πω με δικα μου λογια και με σχεδιο γιατι δεν το θημαμαι κατα λεξη)
    απο την παρακατω φωτο καταλαβαινουμε ποια ηταν η πλωρη του πλοιου βαση της φορας του....
    DSCN2551a.jpg
    επισης βπλεπουμε οτι η πενταπτερη προπελα απο πισω εχει τελειωμα μυτερο,
    ενω αν την ιδια προπελα την δουμε απο μπροστα θα δουμε τι εχει βολβο
    DSCN2553a.jpg
    τωρα αυτο που μου ειχε πει,στο περιπου,ηταν οτι την απολεια του εργου που εχει η μπροστα αριστεροστροφη προπελα,την κανει εργο η πισω δεξιοστροφη προπελα...
    καπως ετσι μου το ειχε πει...
    Όλους τους ξέμπαρκους τους τρώει το σαράκι
    μα όσοι ταξίδεψαν ζηλεύουν την ΙΘΑΚΗ

  7. #127
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Προσπαθώ να το εξηγήσω κι εγώ Γιώργο. Αν είχες μία φωτογραφία από τα χειριστήρια στην γέφυρα την στιγμή που σταμάτησε το πλοίο θα μας λυνόντουσαν όλες οι απορίες. Πάντως η περιγραφή ανταποκρίνεται περισσότερο στην πραγματικότητα.
    Αλλά νομίζω ότι βοηθάει ένα animation στο site της Veth. Σε έναν υποσύνδεσμο δίνει και κάποιες πληροφορίες για την λειτουργία και τα οφέλη του συστήματος αυτού. Μπορείτε να το δείτε εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanasis89 : 19-11-2010 στις 15:14

  8. #128
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    ομορφεs λεπτομερειεs εγω θα βαλω αλλο ενα ερωτημα, παρατηρειστε τη διαφορα εχει η μια πλωρη απο την αλλη?????? περιμενω απαντησειs!!!!!!

  9. #129
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από CORFU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ομορφεs λεπτομερειεs εγω θα βαλω αλλο ενα ερωτημα, παρατηρειστε τη διαφορα εχει η μια πλωρη απο την αλλη?????? περιμενω απαντησειs!!!!!!
    η πλωρη της οποιας ο καταπελτης ακουμπαει στην Ηγουμενιτσα εχει ταμπελα στην οροφη που γραφει σε Αγγλικα και Ελληνικα "Αναχωρηση για Κερκυρα"
    DSCN2546a.jpg

    ενω αντιστιχως η αντιθετη πλωρη που ποιανει στην Κερκυρα αναγραφει η ταμπελα της "Αναχωρηση για Ηγουμενητσα"
    DSCN2560a.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ιθακη : 23-11-2010 στις 16:31 Αιτία: προσθηκη φωτο που ξεχασα
    Όλους τους ξέμπαρκους τους τρώει το σαράκι
    μα όσοι ταξίδεψαν ζηλεύουν την ΙΘΑΚΗ

  10. #130
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    δεν είναι αυτό για να δούμε λίγο καλύτερα είναι ευκολο!!!!!

Σελίδα 13 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας