Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 111

Θέμα: Απορίες και λύσεις για σκάφη και ιστιοπλοΐα (tips & tricks)

  1. #31
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Καταπληκτικη η απαντηση σου Jerry p!!!!
    Εισαι χρονια στο αθλημα προφανως...

  2. Προεπιλογή απαντηση

    οτι εχει γραφτει ειναι σωστο.
    εαν το σκαφος ειναι νοικιαρικο τα πανια του ειναι βαρια, μουδα μαιστρα την καθιστα πιο βαρια το σκαφος καρφωνει και περιστρεφεται απο την ρολερ τζενοα. το παθαινουν και ιδιωτικα οταν εχουν καιρο να κανουν σερβις αρματωσιας πανιων ,βασικοτερο των βασικων για ενα σκαφος αερα . λυση σκοτα στο χερι η σκοτισμα οπως λεω γιατι με το καρφωμα εχεις χασει περιπου 40%-60% τιμονι.
    ευχαριστω
    με καυσιμο τον αερα μονο

  3. #33
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από synthiaii Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι εχει γραφτει ειναι σωστο.
    εαν το σκαφος ειναι νοικιαρικο τα πανια του ειναι βαρια, μουδα μαιστρα την καθιστα πιο βαρια το σκαφος καρφωνει και περιστρεφεται απο την ρολερ τζενοα. το παθαινουν και ιδιωτικα οταν εχουν καιρο να κανουν σερβις αρματωσιας πανιων ,βασικοτερο των βασικων για ενα σκαφος αερα . λυση σκοτα στο χερι η σκοτισμα οπως λεω γιατι με το καρφωμα εχεις χασει περιπου 40%-60% τιμονι.
    ευχαριστω
    Να σημειώσουμε επίσης ότι ορτσάροντας το σκάφος, το κρατάς πορεία με το τιμόνι, ΑΡΑ χάνεις σε ταχύτητα λόγω αύξησης αντίστασης.

    ....πόσο εύκολο είναι να στρίψεις με τα πανιά ΜΟΝΟ....?
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  4. Προεπιλογή απαντηση

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σημειώσουμε επίσης ότι ορτσάροντας το σκάφος, το κρατάς πορεία με το τιμόνι, ΑΡΑ χάνεις σε ταχύτητα λόγω αύξησης αντίστασης.

    ....πόσο εύκολο είναι να στρίψεις με τα πανιά ΜΟΝΟ....?
    δεν εναι ευκολο το καθε σκαφος εχει τα δεδομενα του για αυτο αλαζοντας σκαφος ειναι σαν να αλλαζεις συντροφο πρεπει να το εξερευνησεις απο την αρχη . υπαρχουν βασικοι κανονες αλλα περισοτερο ειναι ζητημα εξασκησης για να βρεις τις ανοχες του συντροφου σου μιλαω θεωρητικα γιατι μονο στην πραξη μπορεις να το καταλαβεις.
    προσπαθησε με λιγο αερα στην αρχη .
    το ιστιοπλοικο τιμονευεται και με τα πανια του.
    ευχαριστω
    με καυσιμο τον αερα μονο

  5. #35
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Ταξίδι με πανιά σε αυτό το καιρό

    Ας υποθέσουμε πως έχεις να κάνεις μια πορεία περίπου 250 μίλια (π.χ Ρόδος – Πάφος), ο αέρας είναι δευτερόπρυμα 20-25 κόμβους και κύμα 4-5 μέτρα. Λόγω κύματος το σκάφος φυσικά δεν μπορεί να μείνει σταθερό στην πορεία του με αποτέλεσμα ο αέρας να σε κτυπά άλλοτε δευτερόπρυμα δεξίνεμα, άλλοτε κατάπριμα και κάποιες φορές αριστερίνεμα (όπως επισης και το κύμα). Να αλλάξεις πορεία για να πλαγιοδρομίσεις είναι μάλλον δύσκολο γιατί θα κάνεις πολύ περισσότερα μίλια σε τόσο μεγάλο ταξίδι και επικίνδυνο να έχεις στο πλάι τόσο ψηλό κύμα. Το ερώτημα μου είναι πως μπορείς να ταξιδέψεις με πανιά σε τέτοιο καιρό ή έστω συνδυασμός πανί με μηχανή;

  6. #36

    Προεπιλογή

    Κουμπάρε, αν είναι αγώνας να το συζητήσουμε.
    Αν είναι αναψυχή διάβασε το έγραφο εθνικότητας που γράφει "σκάφος αναψυχής" και όχι "ταλαιπωρίας".
    Πρποσωπικά θα περίμενα να πέσει ο καιρός. Θα έπαιρνα πρόβλεψη και θα ξεκινούσα όταν το επέτρεπε ο καιρός.
    Επίσης μια λίγο πιο συντηρητική πορεία θα ήταν από Λίνδο για Πάφο 225 μίλια.

  7. #37
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Καλό τιμόνεμα ,μάλλον είναι το μονό που σε σώζει..Το να κατεβάσεις πανιά δεν είναι και η καλύτερη λύση γιατί το σκάφος δεν θα έχει ισορροπία και με τα κύματα θα κουνιέσαι σαν καρυδότσουφλο.Κανένας σε σημείο που μπορεί να κτυπηθεί από την μάτσα, και ένα άτομο στην σκότα για να προλάβει μια ανεξέλεγκτη πότζα. Εναλλακτικά μπορείς να δέσεις την μάτσα με ένα σχοινί στο βαγονάκι της genoa για να λειτουργεί ως preventer .Αυτό το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.Μου το είπε κάποιος,αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι καθώς 1/αν θελήσεις να κάνεις πότζα μέχρι να λύσεις θα σου πάρει ώρα και 2/ μπορείς να βρεθείς σε πολύ δύσκολη κατάσταση αν ο άνεμος σου έρθει από την άλλη μπάντα και δεν προλάβεις γρήγορα να επαναφέρεις το σκάφος.
    "γιε μου που πας;" μανα θα παω στα καραβια...
    [URL="http://www.sailman.gr/"]http://www.sailman.gr[/URL]

  8. Προεπιλογή ταξιδεμα με χοντρο καιρο

    φιλε μου εαν ειναι να ξεκινησεις, δεν ξεκινας , εαν σε βρει μεσα ο καιρος τοτε καλη ταλαιπορια και επιδεξιο τιμονεμα.
    φυσικα μιλας για ρολερ τζενοα,ισως και μεγιστη γιατι εαν εχεις σκυλακια και θελεις να παιξεις με αυτο το ειδος ταξιδεματα τοτε παμε αλλου.
    ευχαριστω
    με καυσιμο τον αερα μονο

  9. #39
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Καλό τιμόνι, η μοναδική λύση, αλλιώς μηχανή-αυτόματος πιλότος και μπόλικη υπομονή, αφού το σκάφος θα παίζει από 20 μοίρες πιο αριστερά της πορείας σου, μέχρι και 20 μοίρες δεξιά!!!

    Παλιότερα, νομίζοντας ότι θα μειώσω τον κίνδυνο της ανεπιθύμητης μπότζας, κρατούσα την μαΐστρα μου πιο κλειστή, με αποτέλεσμα σε κάθε στραβοτιμονιά να παθαίνω ανεπιθύμητες μπότζες!!!
    Έτσι φοβόμουνα ακόμα περισσότερο τις ανεπιθύμητες μπότζες...

    Τελικά, εαν η μαΐστρα είναι τελείως ανοιχτή, μειώνεται η πιθανότητα ανεπιθύμητης μπότζας, πιθανόν να φτάνεις και στην πεταλούδα όταν τα κύματα σε γυρίζουν περισσότερο, αλλά κι ένα πρηβέρτερ κανέναν δεν έβλαψε... Φροντίζω να έχω την τζένοα τόσο ανοιχτή και την υπήνεμη σκότα τόσο μαζεμένη, ώστε να δουλεύει σαν σελφ τάκινγκ. Δεν ξέρω αν είναι σωστό, αλλά επειδή συνήθως χειρίζομαι μόνος μου το σκάφος με βολεύει να μειώνω όσα έχω να κάνω.

    Πάντως τα κατάπριμα είναι η χειρότερη πλεύση, με το σκάφος μου τουλάχιστον... Όσα έχουν πιο στενή πρύμνη, ταξιδεύουν καλύτερα σε αυτήν την πλεύση.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  10. #40
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό τιμόνι, η μοναδική λύση, αλλιώς μηχανή-αυτόματος πιλότος και μπόλικη υπομονή, αφού το σκάφος θα παίζει από 20 μοίρες πιο αριστερά της πορείας σου, μέχρι και 20 μοίρες δεξιά!!!
    στο δικό μας σκάφος, δευτερόπρυμα με αυτόματο πιλότο και κύμα δε παιζει... το κύμα αλλαζει την πορεια του σκάφους. μέχρι να αντιδράσει ο αυτόματος πιλότος έχει έρθει άλλο κύμα και ξανα αλλαζει η πορεια.. οποτε με τον αυτόματο πας.... στο γαμο του καραγκιόζη


    επίσης, στα δευτερόπρυμα, το μεγάλο κύμα εχει την τάση να ορτσάρει το σκάφος, οπότε για να το αποφυγεις, λίγο πριν σε φτάσει το κύμα, γυρνάς έτσι το σκάφος ώστε να σου έρθει οσο δυνατόν καταπρυμα. αυτο βεβαια προυποθέτει συνεχεις διορθώσεις με το τιμόνι... (κάνεις κάτι μπράτσα!!!! )
    JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45" 2005 - "ELPIDA"
    [url]www.sailman.gr[/url]

Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας