Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 111

Θέμα: Απορίες και λύσεις για σκάφη και ιστιοπλοΐα (tips & tricks)

  1. #41
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Η προπέλα να γυρίζει;

    Όταν ένα ιστιοφόρο ιστιοπλοιεί είναι καλύτερα να μην γυρίζει η προπέλα του (π.χ βάζωντας ανάποδα σε μια δεξιότροφη); Και όταν λέω 'καλύτερά' εννοώ για δύο λόγους:
    α. Καλύτερες επιδόσεις
    β. (και κυρίως) καλύτερα από μηχανικής άποψης. Δηλαδή αφού είναι σβηστή η μηχανή και γυρίζει ο άξονας μήπως προκαλεί κάπου ζημιά.
    Ευχαριστώ

  2. Προεπιλογή απαντηση

    σε πολλα ιστιοπλοικα με ποδι η προπελα μπορει και κλινει ωστε να μην περιστρεφεται οταν η προωθηση γινεται μεσω αερα-πανιων.
    σε αυτα που δεν κλινει στην νεκρα ο λεβιες -μανετα δεν υπαρχει προβλημα.
    στα αξωνικα που τα θεωρω και καλυτερο τροπο μεταδωσης ( πολυ καλυτερο τιμονεμα με μηχανη καθως η προπελα ειναι πολυ κοντα στην φτερωτη ετσι υπαρχει καλυτερο πιο γρηγορο τιμονεμα ) παλι μανετα στα νεκρα.
    τωρα εαν εχει βγει καποιο μοτερ που η μεταδωση του εχει καποιες ιδιετεροτητες δεν ξερω.
    ολα αυτα οταν κινεισαι μονο με πανια σβηστη μηχανη.
    αναμενη μηχανη και κινηση ιστια και μηχανη νομιζω οτι καταλαβαινουμε οτι προσω με μηχανη στα νεκρα η μανετα στα προσω. στα αναπλωρα καλο ειναι τα πανια να εχουν αντινεμωσει η να εχουν κατεβει.
    σε περιπτωσεις που πρεπει να δωσεις αναπλωρα στην μηχανη αλλα εισαι προσω με τα πανια καντο σε μια εκτακτη αναγκη μονο.
    φυσικα και θα ταλαιπωρησεις το ολο συστημα και σε καποιες περιπτωσεις να προκαλεσεις και ζημια.
    αυτα εαν καταλαβα καλλα το ερωτημα σου.
    ευχαριστρω.
    με καυσιμο τον αερα μονο

  3. #43
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Όταν πηγαίνεις με τα πανιά, στο νεκρό, γυρίζει η προπέλα. Αυτό δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

    Κάποιοι κομπλάρουν ανάποδα, για να μην γυρίζει η προπέλα. Αν και δεν είμαι μηχανικός για να το εξηγήσω, μου έχουν πει να μην το κάνω, γιατί υπό κάποιες προυποθέσεις η πίεση στην κομπλαρισμένη προπέλα μπορεί να κάνει ζημιά στην μηχανή.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  4. #44
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    σε εμάς παντως μας έχουν πει να έχουμε κομπλαρισμένη την προπέλα όταν κινούμαστε μόνο με πανια.

    μας ειπαν πως αν κινείται ο άξονας χωρίς να δουλεύει η μηχανη, κανουμε ζημια στο transfer (έχω κολλήσει τωρα και δε μπορώ να θυμηθώ πως μας το ειπαν... ).

    βέβαια με κομπλαρισμένη προπέλα έχεις λίγο μεγαλύτερη αντίσταση στο νερό (= χάνεις λίγο σε ταχύτητα). γιαυτό σκεφτόμαστε να βάλουμε μια folding προπέλα, αλλα το κόστος της προς το παρόν ειναι λίγο αλμυρό (στο περσινό ναυτικό σαλόνι μας ειχαν πει κοντά στα 3.000 ευρώ )
    JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45" 2005 - "ELPIDA"
    [url]www.sailman.gr[/url]

  5. #45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε εμάς παντως μας έχουν πει να έχουμε κομπλαρισμένη την προπέλα όταν κινούμαστε μόνο με πανια.

    μας ειπαν πως αν κινείται ο άξονας χωρίς να δουλεύει η μηχανη, κανουμε ζημια στο transfer (έχω κολλήσει τωρα και δε μπορώ να θυμηθώ πως μας το ειπαν... ).

    βέβαια με κομπλαρισμένη προπέλα έχεις λίγο μεγαλύτερη αντίσταση στο νερό (= χάνεις λίγο σε ταχύτητα). γιαυτό σκεφτόμαστε να βάλουμε μια folding προπέλα, αλλα το κόστος της προς το παρόν ειναι λίγο αλμυρό (στο περσινό ναυτικό σαλόνι μας ειχαν πει κοντά στα 3.000 ευρώ )
    Όταν πρόκειται για δίφτερη προπέλα σημειώνουμε τον άξονα ώστε να την κομπλάρουμε με τα φτερά κάθετα οπότε το ένα παραμένει επάνω και "κρυμμένο".
    Στην τρίφτερη προσπαθούμε να "κρύψουμε", με τον ίδιο τρόπο το ένα φτερό.
    Μπορείτε να πάτε στη λύση της Maxprop (Καφετζιδάκης) περίπου 2-2,5 χιλιάρικα ή στην Kiwi prop ( http://www.kiwiprops.co.nz/ ) 1,2 - 1,4 χιλιάρικα (αμφότερες της ίδιας συλλογιστικής).

  6. Προεπιλογή κομπλα

    και γω ξερω για κομπλαρισμενη στο αναποδα την προπελα...
    Αν και εχω την εντυπωση πως το ερωτημα τεινει στο φιλοσοφικο και θα βρεθουν απειρες αποψεις γιατι να κανεις το ενα και οχι το αλλο, και θα ειναι ολες λιγο πολυ σωστες. Ειναι θεμα tradeoff.... εγω οπως ειπα κομπλαρω για να μην ακουω το σφυριγμα... :-)

  7. Προεπιλογή περι προπελας

    εαν μεταφερεται αξονικα η κινηση μην κομπλαρετε , να ειναι στην νεκρα.

    εαν εχετε ποδι ρωτηστε τον κατασκευαστη της μηχανης
    (παντος με τις βαλβολινες κομπλε αφηστε στην νεκρα μην δημιουργηται οπισθελκουσα οι δυναμεις που δημιουργουνται ειναι μεγαλες)

    χρειαζεται και μια καλη συντηρηση του ολου μηχανικου συστηματος
    μην ξεχναμε οτι τα περισοτερα ιστιοπλοικα ( φορανε ) τις λιγοτερες σε υποδυναμη μηχανες ως βοηθητικα στοιχεια.

    ευχαριστω.
    με καυσιμο τον αερα μονο

  8. #48
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή αναδιπλούμενες ...

    @ synthiaii

    Με αναδιπλούμενες προπέλες (folding, maxprop, κ.λ.π.), γιατί να μην είναι κομπλαρισμένος ο άξονας ? οι δυνάμεις δεν τείνουν σε περιστροφή, ούτως ή άλλως και το αρχικό κομπλάρισμα είναι απαραίτητο για το γρήγορο και καλό κλείσιμο.

  9. #49
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Εξελίσσεται ωραία η συζήτηση....
    vas το ερώτημα μου δεν είναι καθόλου φιλοσοφικό. Με ανησυχεί κυρίως το μηχανικό της ζήτημα. Δηλαδή τι θα προκαλούσε ζημιά (αν προκαλούσε). Και για να ειμαι και πιο συγκεκριμένος με ενδιαφέρει για σκάφος με 'κανονικό' άξονα όχι ποδαράκι και προπέλα δίφτερη σταθερή (όχι αναδιπλούμενη).
    ¶τε καλές πλέυσεις να χουμε.

  10. #50
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από synthiaii Εμφάνιση μηνυμάτων
    εαν μεταφερεται αξονικα η κινηση μην κομπλαρετε , να ειναι στην νεκρα.
    Γιατί???????
    θα ηθελα αν μπορεις να μου το εξηγήσεις


    μην ξεχναμε οτι τα περισοτερα ιστιοπλοικα ( φορανε ) τις λιγοτερες σε υποδυναμη μηχανες ως βοηθητικα στοιχεια.
    τι σημασια εχει που ειναι μικρης ιπποδυναμης η μηχανη???
    JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45" 2005 - "ELPIDA"
    [url]www.sailman.gr[/url]

Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας