Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 111

Θέμα: Απορίες και λύσεις για σκάφη και ιστιοπλοΐα (tips & tricks)

  1. #101
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Πάντως το liferaft μου χρειάζεται συντήρηση και λίγο σκούρα τα βλέπω τα πράγματα εδώ για το πως θα γίνει. Είναι plastimar μου λένε πως δεν πολυκάνουν συντήρηση αυτή την μάρκα κτλ, κτλ. Αν χρειαστεί να αλλάξω (είναι και πανάκριβα - βέβαια θα μου πείτε η ανθρώπινη ζωή δεν έχει αξία) θα πάρω σίγουρα σε κάνιστρο και θα το στερεώσω στα κάγκελα της πρύμης αντί στην κουβέρτα.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  2. #102
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Έχω δοκιμάσει πολλά αλλά τίποτα

    Στην μαίστρα μου, in mast furling, όσο και να προσπαθήσω να την τριμάρω καλά στα όρτσα τρέμει σχεδόν ολόκληρος ο αετός. Έπαιξα με βαγονάκι, με μπαλατσίνι, με outhaul, με σκότα αλλά τίποτα. Λίγο με το κρυφό ηρεμά αν το σφίξω αλλά και πάλι δεν λέει να ηρεμήσει εντελώς. Επίτονο δεν δοκίμασα ούτε και έχω σκοπό να το δοκιμάσω (με furling μηχανισμό προτιμώ να μην ασχολούμαι με αυτόν). Οπόταν καταλήγω στο συμπέρασμα πως το πανί (6 ετών πρώην τσαρτεράδικο το σκάφος αλλά με όχι ιδιαίτερη χρήση) απλά έχει ξεχειλώσει. Ή μήπως είναι κάτι άλλο που κάνώ λάθος;
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  3. #103
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή main sail

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην μαίστρα μου, in mast furling, όσο και να προσπαθήσω να την τριμάρω καλά στα όρτσα τρέμει σχεδόν ολόκληρος ο αετός. Έπαιξα με βαγονάκι, με μπαλατσίνι, με outhaul, με σκότα αλλά τίποτα. Λίγο με το κρυφό ηρεμά αν το σφίξω αλλά και πάλι δεν λέει να ηρεμήσει εντελώς. Επίτονο δεν δοκίμασα ούτε και έχω σκοπό να το δοκιμάσω (με furling μηχανισμό προτιμώ να μην ασχολούμαι με αυτόν). Οπόταν καταλήγω στο συμπέρασμα πως το πανί (6 ετών πρώην τσαρτεράδικο το σκάφος αλλά με όχι ιδιαίτερη χρήση) απλά έχει ξεχειλώσει. Ή μήπως είναι κάτι άλλο που κάνώ λάθος;
    Αν υπάρχει δυνατότητα να το δει ο πανάς σου, θα έχεις καλύτερη άποψη. Πολύ σφιχτό κρυφό σίγουρα απαιτείται, αλλά πάλι το σχήμα στην έξοδο μπορεί να είναι χάλια, όπως το περιγράφεις. Οι προσθήκη μπανέλας/ων θα βοηθούσε, αλλά με furling δεν ξέρω πως γίνεται (νομίζω βάζουν κάθετες μπανέλες).

  4. #104
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Φίλε Κουμπάρε
    Θα πρέπει να ξέρεις σε πρώτη φάση πως οι σοβαρές εταιρείες στο χώρο του τσαρτερ αλλάζουν πανιά σε furlingμαΐστρες τουλάχιστον κάθε τρία η τέσσερα χρόνια .
    Μπορείς να ελέγξεις αν το μαντάρι είναι πολύ τεντωμένο, λασκάροντας το λίγο μεταφέρεις το φορτίο στον αετό .
    Αν είναι ξεχειλωμένη, τότε υπάρχουν μερικά ημίμετρα αλλά αυτά είναι για το πολύ μια σεζόν.
    Μπορείς να δόσεις το πανί στον ιστιοραφτη και να σου αφαιρέσει λίγο Roach από τον αετό.(το λένε αρνητικό)
    Δεν πρέπει να τεντώνεις την ποδιά και όπως σου είπα πριν το μαντάρι.
    Μια καινούρια μαΐστρα θα ήταν η μόνη λύση
    Όσο σχετικά με της κάθετες μπανέλες που πολύ σωστά ανέφερε ο Φίλος Jerry P Πρέπει το κατάρτι να είναι κάποιας διατομής για να χωρέσει το πανί .
    Να σου ευχηθώ μια ευχάριστη λαμπρή και ανάσταση με πολύ Αγάπη!
    Και ο οβελίαςνα είναι λουκούμι
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  5. #105

    Προεπιλογή ΓΥΑΛΙΣΜΑ ΣΚΑΦΟΥΣ

    Εχετε καμια ιδεα για το τελειο γυαλισμα αλοιφες? οι τροπους?
    ευχαριστω εκ των προτερων

  6. #106

    Προεπιλογή

    Εννοείς για τα μεταλλικά μέρη; Τοτε δες σε προηγούμενη σελίδα όπου θα βρεις κάποιες πληροφορίες.

  7. #107

    Προεπιλογή γυαλισμα

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς για τα μεταλλικά μέρη; Τοτε δες σε προηγούμενη σελίδα όπου θα βρεις κάποιες πληροφορίες.
    οχι,για τον πολυεστερα ενδιαφερομαι(gel coat)

  8. #108

    Προεπιλογή Καθαρισμος πανιων

    Χαιρετω ολους.Στο "καραβι" που προσφατα αγορασα τα πανια ειναι καποιων χρονων.Τα επλυνα απλα με λιγο κοινο απορρυπαντικο (φυγαν αλατια,σκονες) αλλα εχει ποτισει μαυριλα απ το καυσαεριο των φουγαρων(βρισκοταν ελλιμενισμενο στην μαρινα Πατρων.Μηπως καποιος εξ υμων μπορει να με φωτισει πως το καθαριζω?
    Εκ των προτερων υποχρεος

  9. #109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από takis560 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετω ολους.Στο "καραβι" που προσφατα αγορασα τα πανια ειναι καποιων χρονων.Τα επλυνα απλα με λιγο κοινο απορρυπαντικο (φυγαν αλατια,σκονες) αλλα εχει ποτισει μαυριλα απ το καυσαεριο των φουγαρων(βρισκοταν ελλιμενισμενο στην μαρινα Πατρων.Μηπως καποιος εξ υμων μπορει να με φωτισει πως το καθαριζω?
    Εκ των προτερων υποχρεος
    Πρώτα απ' όλα δεν πλένουμε τα πανιά με απορρυπαντικό.
    Αν αξίζει το κόπο υπάρχει πλυντήριο πανιών. Παρουσιάσθηκε στην πρόσφατη έκθεση. Το έχει ο αντιπρόσωπος της Quandum (Ταχτατζής).

  10. #110

    Προεπιλογή Ευχαριστω πολυ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mariner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα απ' όλα δεν πλένουμε τα πανιά με απορρυπαντικό.
    Αν αξίζει το κόπο υπάρχει πλυντήριο πανιών. Παρουσιάσθηκε στην πρόσφατη έκθεση. Το έχει ο αντιπρόσωπος της Quandum (Ταχτατζής).
    Ευχαριστω πολυ

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας