Σελίδα 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 111

Θέμα: Απορίες και λύσεις για σκάφη και ιστιοπλοΐα (tips & tricks)

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Ότι έχω γράψει δεν το μεταφέρω σαν δική μου γνώση, είναι ότι έχω δει γραμμένο σε βιβλία. Αν όντος δεν έχει να κάνει με κάτι τεχνικό φαντάζεσαι πως θα πρέπει να αποσταλλούν επιστολές σε συγγραφείς για σχετικές διορθώσεις. Να ρωτήσω κάτι σημαντικό... γνωρίζεις ο ΙΜΟ τι είδους δικαιοδοσία έχει σε σκάφη αναψυχής;;;
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  2. #12
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    αν υπαρχει βιλιο/α που λεει για την θαλασσα οτι :" Δεν ίσχυει κάτι τέτοιο για το 70 ούτε για τα 30-50. Εκτός αν αναφέρεσαι στις VHF που δεν έχουν να κάνουν με τη θάλασσα.
    .............

    Τα κανάλια 67-77 είναι για ιδιωτική χρήση και για να μεταφερόμαστε σε αυτά με από την πρώτη επικοινωνία"


    Γρηγορα γραμμα για διορθωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ο ΙΜΟ δεν ασχολειται ειδικα με τα σκαφη αναψυχης (δες εδω http://www.imo.org/About/mainframe.a...c_id=774)..και σχετικα κεφαλαια για RadioCommunications

    αυτο το regulation για τις επικοινωνιες (και τα καναλια) ΔΕΝ εξαιρει κατηγορια πλοιων / σκαφων οταν μιλαμε για θαλασσιες επικοινωνιες. Διαφερει μονο στις απαιτησεις ανα τυπο πλοιου/σκαφους. Αλλο πραγμα οι γενικες απαιτησεις αλλο οι ειδικες υποχρεωσεις..
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  3. #13
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    ....προσπαθώ να θυμηθώ την ταμπέλα στην τελευταία λάτζα που επιβιβάστηκα... πριν μια βδόμάδα ήτανε, και ε΄χε κόκκινη ταμπέλα ... ναμην χρησιμοποιούνται οι συχνότητες... ???
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  4. #14

    Προεπιλογή

    Στο κανάλι 70 μεταδίδεται αυτόματα ψηφιακά το λεγόμενο distress, φυσικά θα πρέπει το VHF μας να διαθέτει το ανάλογο κουμπί. Η όλη διαδικασία οριστικοποιήθηκε περίπου το το 1999, απο εκείνο το σημείο και μετά όλα τα σταθερά VHF της αγοράς θα πρέπει να διαθέτουν το ανάλογο DSC (Digital Selective Call) έτσι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε το 70 για επικοινωνία γιατί ανα πάσα στιγμή μπορεί να "πατήσουμε" και να αλλοιώσουμε ένα τέτοιο σήμα.Μετά την χρήση του Distress μιλάμε στο 16 με τις αρμόδιες αρχές για περισσότερες πληροφορίες, αυτή η δυνατότητα που έχουν τα VHF μεταδίδει, εάν έχουμε συνδεδεμένο και το GPS με το VHF μας και το στίγμα του σκάφους.

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Σωστά όσα αναφέρονται παραπάνω για τη χρήση του καναλιού 70. Όπως και η επισύμανση με τη χρονολογία 1999. Όσες εκδόσεις είχα στα χέρια μου μέρχι στιγμής προφανώς είχαν γραφεί πρίν από αυτή τη χρονολογία. Σήμερα βρήκα και την έκδοση του κ. Στρούτζα «Ιστιοπλοΐα και Ναυτική τέχνη» η οποία είναι αρκετά πιο σύγχρονη και αναφέρει παρόμοιο κείμενο με το παραπάνω.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  6. #16
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι ξεχάσατε να αναφέρετε ότι πολλά λιμεναρχεία χρησιμοποιούν το κανάλι 12. Όσο για το 16, είναι λυπηρό που πολλοί ψαράδες (εννοώ επαγγελματίες), που έχουν τη θάλασσα σπίτι τους, συχνά το χρησιμοποιούν για κουβεντολόι. Λες και τους κόφτει να ανακοινώσουν αμέσως στο 16 ένα άλλο κανάλι επικοινωνίας μεταξύ τους.

  7. #17

    Προεπιλογή Ταχύτητες, αποστάσεις κ.τ.λ...

    Όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να βρώ μία απάντηση που να με καλύπτει... Τι μέση ταχύτητα μπορεί να πιάσει ένα ιστιοπλοϊκό; Τι απόσταση μπορεί να καλύψει σε μία μέρα ταξιδιού; Ένας ιστιοπλόος πόσο είναι επιτρεπτό να πιλοτάρει σε μία μέρα ( μέση τιμή σε ώρες ) ; Θα μπορούσε π.χ ένα ιστιοπλοϊκό να ξεκινήσει απο το Ηράκλειο και να φτάσει εώς την Σαντορίνη ( 69 Ν.Μ ) σε μία μέρα, με ευνοϊκό καιρό πάντα. Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά καθότι νέους έχω όρεξη για μάθηση τρελή!¨

  8. #18
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimmihel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να βρώ μία απάντηση που να με καλύπτει... Τι μέση ταχύτητα μπορεί να πιάσει ένα ιστιοπλοϊκό; Τι απόσταση μπορεί να καλύψει σε μία μέρα ταξιδιού; Ένας ιστιοπλόος πόσο είναι επιτρεπτό να πιλοτάρει σε μία μέρα ( μέση τιμή σε ώρες ) ; Θα μπορούσε π.χ ένα ιστιοπλοϊκό να ξεκινήσει απο το Ηράκλειο και να φτάσει εώς την Σαντορίνη ( 69 Ν.Μ ) σε μία μέρα, με ευνοϊκό καιρό πάντα. Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά καθότι νέους έχω όρεξη για μάθηση τρελή!¨
    Τα ιστιοπλοικά είναι, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων σε ιδιαίτερες συνθήκες, είναι σκάφη εκτοπίσματος (δεν πλανάρουν). Οι ταχύτητες τους, κατά συνέπεια περιορίζονται από τη γάστρα τους με σημαντικότερο παράγοντα επιρροής το μήκος της ισάλου τους. Ένα ιστιοπλοικό δέκα μέτρων πρέπει να θεωρείς ότι θα ταξιδέψει με μέση μέγιστη ταχύτητα 5-7 knots, άρα καλύπτει την απόσταση που ανέφερες σε 10-14 ώρες. Εάν ταξιδεύεις με πανιά η ταχύτητα μπορεί να διαφοροποιηθεί ανάλογα με την ένταση του ανέμου και οι συνθήκες πλεύσης, σε κάθε περίπτωση, μπορεί επίσης να διαφοροποιήσουν την απόσταση που θα διανύσεις. Για μεγαλύτερα σκάφη μπορείς να υπολογίζεις σε μεγαλύτερες ταχύτητες (6-9 knots π.χ. για 45 feet μήκος). Συνήθως τα σκάφη αυτά ταξιδεύουν με δύο ή περισσότερα άτομα σαν πλήρωμα (με οποιοδήποτε σκάφος είναι λογικό, για λόγους ασφαλείας, να ταξιδεύουν τουλάχιστον δύο άνθρωποί), οπότε τα μπράτσα που κάνεις non-stop εξαρτώνται από τον αέρα, την αντοχή του πληρώματος (και τον εξοπλισμό του σκάφους, π.χ. αυτόματος πιλότος), τις προμήθειες, κ.λ.π. χωρίς άλλους περιορισμούς, αφού τα καύσιμα δεν σε ενδιαφέρουν.
    Ελπίζω να σου έδωσα μια αρχική εικόνα.

  9. #19

    Προεπιλογή

    Με κάλυψες φίλε Jerry σε πολλά πράγματα... Φυσικά έχω απορίες του στύλ τι είναι πλανάρισμα αλλά μάλλον αυτά θα τα μάθω στα μαθήματα που θα παρακολουθήσω... Το φανταζόμουν λίγο πιο γρήγορο βέβαια ως σκάφος αλλά όσο πιο αργά τόσο πιο απολαυστικά μάλλον

  10. #20
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    η διαφορά ενός ιστιοπλοϊκού από ένα ταχύπλοο, κατά την γνώμη μου, είναι ότι το ταχύπλοο θα φτάσει γρήγορα στον προορισμό, και θα αρχίσει γρήγορα τις διακοπές του εκεί ο ιδιοκτήτης του, ενώ στο ιστιοπλοϊκό οι διακοπές αρχίζουν από την πρώτη στιγμή που ταξιδεύεις, δηλαδή ακόμα πιο γρήγορα!!!
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας