Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 22 από 22

Θέμα: Check-list πριν τον απόπλου

  1. #21

    Προεπιλογή

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους και όλες που βοήθησαν μέσω αυτού του thread έναν πρωτόμπαρκο (στην κυριολεξία!) να φτάσει με τον πρώτο του εβδομαδιαίο ναύλο από τον ¶λιμο μέχρι και τη Σέριφο!

    Τσέκαρα ό,τι μου είπατε πριν τον απόπλου, έιχα το νου μου κατα τη διαρκεια του ταξιδιού σε οτιδήποτε αναφέρατε και αν και το άγχος μου ήταν τις περισσότερες φορές πιο πολύ από αυτό του υπόλοιπου πληρώματος, δεν κάναμε καμια ζημια και περάσαμε καταπληκτικα με ένα Sun Odyssey 43. Mε την ελάχιστη εμπειρία μας δέσαμε και λύσαμε με κάθε δυνατό τρόπο και ενώ φευγοντας από τον ¶λιμο μόνο που δεν το ρίξαμε πάνω στα άλλα σκάφη, στο γυρισμό μπήκα στη μαρίνα με την πρυμνη λες και το έκανα χρόνια!

    Το check list πριν τον απόπλου αποδείχθηκε χρυσός γιατι τσεκάροντας τη μηχανή στο check out, ο ιμάντας ήταν έτοιμος να κοπεί - έτσι και απαιτήσαμε να τον αλλάξουν πριν φύγουμε...

    Και πάλι ευχαριστώ που μοιραστήκατε τις εμπειρίες σας, τις γνώσεις σας και τη ναυτοσύνη σας προς όφελος όχι μόνο των δικών μου καλοκαιρινών διακοπών αλλά και πολλών άλλων...!

  2. #22
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cataman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο νόμος λέει ότι πρέπει να υπάρχει και εφεδρική μπαταρία για το κινητό.
    Πόσοι όμως τον εφαρμόζουν?
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cataman Εμφάνιση μηνυμάτων
    4)Ένα ραδιόφωνο τρανζίστορ με δυνατότητα λειτουργίας καθ όλη την διάρκεια παραμονής στην λέμβο και ένα κινητό τηλέφωνο με εφεδρική μπαταρία ή τροφοδοτικό ή VHF χειρός ναυτικού τύπου ή σταθερό VHF ναυτικού τύπου.

    καλημέρα...

    διαβάζοντας προσεκτικότερα, ο νόμος λέει:
    α) ένα κινητό τηλέφωνο με εφεδρική μπαταρία

    ή

    β) ένα κινητό τηλέφωνο με τροφοδοτικό (τον φορτιστή του)

    ή

    γ)VHF χειρός

    ή

    δ) VHF σταθερό...


    άρα δεν είναι υποχρεωτική η δεύτερη μπαταρία, αρκεί να έχεις τον φορτιστή σου μαζί.
    JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45" 2005 - "ELPIDA"
    [url]www.sailman.gr[/url]

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας