Σελίδα 10 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 8910111220 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 91 έως 100 από 305

Θέμα: Ιστορίες Ναυτικών - Εμπειρίες από ταξίδια (Seamen memories - Sea experiences)

  1. #91
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ταξίδια είναι εμπειρίες από εικόνες , μυρωδιές και γεύσεις , αλλά και ήχων
    Ειδικα απο ηχους αλλο τιποτα..ακομα ερχεται στο μυαλο μου ο ηχος απο το σπαστικο ξυπνητηρι παντα στις 7 και τεταρτο το πρωι,φορουσα τη φορμα μου,επινα στα γρηγορα ενα καφε μαζι με τον μαστροαρη τον δευτερο και μετα μπαινοντας στο ασανσερ και φτανοντας στο 2 ακουγοταν το χαρακτηριστικο "ντιν,ντιν,ντιν" το οποιο μου εχει μεινει ακομα,ανοιγε η πορτα και μεσα απο το μηχανοστασιο ερχοταν ενα κυμα ζεστης,εμπαινα στο control με το ενα ματι κλειστο,επαιρνα το ντοσιε μου και ξεκινουσα τις μετρησεις στα τανκια για το ημερολογιο και απο το επανω deck του μηχανοστασιου να ακουγεται ο ηχος της Burmeister,βαρυς και χαρακτηριστικος..!!
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  2. #92
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Και επειδη με επιασε μπαρκαριαση σημερα θα πω και μια ιστορια την οποια ειχα ξεχασει και θυμηθηκα πριν απο λιγο...Περσι τον ιουνιο μπηκαμε επισκευη στα ναυπηγεια του Dubai,χαρα εγω που θα βγω μετα απο 2 μηνες στο καραβι (και οντως και τις 6 ημερες παραμονης μας εκει βγηκα και τις 6)..ενα βραδυ βγαινουμε για κατι ψωνια εγω ο Β μηχανικος και ενας τριτος,στο εμπορικο κεντρο που πηγαμε συναντησαμε τον ηλεκτρολογο που ειχαμε στο καραβι,τον Igor,ουκρανος ηταν,και μας ειπε οτι θα γυρνουσε στο βαπορι εκεινη την ωρα..Μιας και κουρασμενος εγω απο τη δουλεια ειπα να γυρισω μαζι του και να μην συνεχισω πλεον τη βολτα μου..Παιρνουμε ενα ταξι φτανουμε στο ναυπηγειο και πληρωνω εγω το ταξι γιατι ο Igor δεν ειχε ψιλα,παμε στο καραβι παιρνανε μερικες μερες ωσπου φευγουμε για φορτωση στο Ιρακ..Ερχεται λοιπον ενα απογευμα ο Igor στη καμπινα μου,μπαινει μεσα και αφου πιασαμε λιγο τη κουβεντα βγαζει απο τη τσεπη του 20 δολλαρια τα αφηνει πανω στο γραφειο μου και γυριζει και μου λεει στα αγγλικα "ξερω οτι δουλευεις σκληρα και τα εχεις πιο πολυ αναγκη απο εμενα γι'αυτο σου εφερα τα λεφτα για το ταξι που ειχες πληρωσει στο dubai"..πραγματικα ακομα θυμαμαι εκεινη τη σκηνη σαν τωρα οπως επισης θυμαμαι το τι ανθρωπος ηταν..οταν δεν ειχε καποια δουλεια να κανει βοηθουσε σε ολα,βοηθουσε εμενα,τον δευτερο σε πολλες δουλειες,ακομα και τους καθαριστες,καθοταν και καθαριζε μαζι τους.Οταν ξεμπαρκαρε λιγο πριν φτασουμε στη σκαλα γυρισε και μου ειπε "συνεχισε ετσι"...Να ειναι καλα οπου και να ειναι και τον ευχαριστω για ολα...Ελπιζω να μην σας κουρασα και βρειτε βαρετη την ιστορια μου,εμενα παντως με αγγιξε ψυχικα παρα πολυ η κινηση του αυτη..
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  3. #93
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Boston
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    Μην το ξαναπείς αυτό φίλε μαστροπανάγο. χαιρόμαστε να ακούμε ιστορίες απο τους ναυτικούς. και η δικιά σου έχει κατι το ξεχωριστό δείχνει την ανθρωπιά το ενδιαφέρον την συναδελφική αλληλεγγύη. Να΄σαι καλά που την μοιράστηκες μαζί μας. Ευχαριστούμε.
    [I][COLOR="Blue"][B]Πανί δερμάτινο, αλειμμένο με κερί,
    οσμή από κέδρο, από λιβάνι, από βερνίκι,
    όπως μυρίζει αμπάρι σε παλιό σκαρί
    χτισμένο τότε στον Ευφράτη στη Φοινίκη[/B].[/COLOR][/I]

  4. #94
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Σε καποια μελλοντικη συναντηση του nautilia που φυσικα θα ερθω πιο νωρις και οχι τελευταιος θα διηγηθω και αλλες εμπειριες που εζησα και μου εχουν μεινει..θυμαμαι τον δευτερο να μου λεει "εισαι πρωτομπαρκος και εχεις δει παρα πολλα σε ενα μονο βαπορι εσυ"..
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  5. Thumbs up

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrovasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην το ξαναπείς αυτό φίλε μαστροπανάγο. χαιρόμαστε να ακούμε ιστορίες απο τους ναυτικούς. και η δικιά σου έχει κατι το ξεχωριστό δείχνει την ανθρωπιά το ενδιαφέρον την συναδελφική αλληλεγγύη. Να΄σαι καλά που την μοιράστηκες μαζί μας. Ευχαριστούμε.
    Συμφωνώ φίλε..!

  6. Προεπιλογή

    mastropanago , θα χαρούμε να ξαναδιαβάσουμε κάποια ιστορία σου , όποτε έχεις τη διάθεση να την μοιραστείς :smile:

    Εγω θα ήθελα να διαβάσω και μία ακόμα ιστορία απο τον mastrokostas , πραγματικά ότι έχει γράψει σε αυτό το θέμα με έχει "στείλει "
    [URL]http://phorion.blogspot.com/[/URL]

  7. #97

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrovasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην το ξαναπείς αυτό φίλε μαστροπανάγο. χαιρόμαστε να ακούμε ιστορίες απο τους ναυτικούς. και η δικιά σου έχει κατι το ξεχωριστό δείχνει την ανθρωπιά το ενδιαφέρον την συναδελφική αλληλεγγύη. Να΄σαι καλά που την μοιράστηκες μαζί μας. Ευχαριστούμε.
    Tha symfwnhsw ki egw me ton filo Mastrovasilis. Pragmatika, istories pou anadeiknyoun thn anthrwpia kai thn allhleggyh einai xehwristes.:smile:

  8. #98
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastropanagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επειδη με επιασε μπαρκαριαση σημερα θα πω και μια ιστορια την οποια ειχα ξεχασει και θυμηθηκα πριν απο λιγο...Περσι τον ιουνιο μπηκαμε επισκευη στα ναυπηγεια του Dubai,χαρα εγω που θα βγω μετα απο 2 μηνες στο καραβι (και οντως και τις 6 ημερες παραμονης μας εκει βγηκα και τις 6)..ενα βραδυ βγαινουμε για κατι ψωνια εγω ο Β μηχανικος και ενας τριτος,στο εμπορικο κεντρο που πηγαμε συναντησαμε τον ηλεκτρολογο που ειχαμε στο καραβι,τον Igor,ουκρανος ηταν,και μας ειπε οτι θα γυρνουσε στο βαπορι εκεινη την ωρα..Μιας και κουρασμενος εγω απο τη δουλεια ειπα να γυρισω μαζι του και να μην συνεχισω πλεον τη βολτα μου..Παιρνουμε ενα ταξι φτανουμε στο ναυπηγειο και πληρωνω εγω το ταξι γιατι ο Igor δεν ειχε ψιλα,παμε στο καραβι παιρνανε μερικες μερες ωσπου φευγουμε για φορτωση στο Ιρακ..Ερχεται λοιπον ενα απογευμα ο Igor στη καμπινα μου,μπαινει μεσα και αφου πιασαμε λιγο τη κουβεντα βγαζει απο τη τσεπη του 20 δολλαρια τα αφηνει πανω στο γραφειο μου και γυριζει και μου λεει στα αγγλικα "ξερω οτι δουλευεις σκληρα και τα εχεις πιο πολυ αναγκη απο εμενα γι'αυτο σου εφερα τα λεφτα για το ταξι που ειχες πληρωσει στο dubai"..πραγματικα ακομα θυμαμαι εκεινη τη σκηνη σαν τωρα οπως επισης θυμαμαι το τι ανθρωπος ηταν..οταν δεν ειχε καποια δουλεια να κανει βοηθουσε σε ολα,βοηθουσε εμενα,τον δευτερο σε πολλες δουλειες,ακομα και τους καθαριστες,καθοταν και καθαριζε μαζι τους.Οταν ξεμπαρκαρε λιγο πριν φτασουμε στη σκαλα γυρισε και μου ειπε "συνεχισε ετσι"...Να ειναι καλα οπου και να ειναι και τον ευχαριστω για ολα...Ελπιζω να μην σας κουρασα και βρειτε βαρετη την ιστορια μου,εμενα παντως με αγγιξε ψυχικα παρα πολυ η κινηση του αυτη..
    Μικρέ μου φίλε Παναγιώτη ,και πατριώτη !Το μικρός έχει να κάνει μόνο με την ηλικία σου σε σχέση με μένα τον γέρο λυμπερτι. Πρώτα θα πω ότι ο φίλος σου Igor ήταν ηλεκτρολόγος , και εμείς οι ηλεκτρολόγοι ήμαστε ευαίσθητοι άνθρωποι .Δεν ήμαστε σαν τους καπεταναίους .Έτσι για να πειράξω τον φίλο μου τον Leo .Χαίρομαι που έγραψες την ιστορία σου εδώ , και να ξέρεις αυτό που εσύ μεταφέρει από ένα πληκτρολόγιο , για κάποιους είναι εικόνες και αναμνήσεις .Όταν είδα την φωτογραφεία από την επισκευή στο Dubai , το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν , πως έγιναν όλες οι δουλειές με τόση ζεστή .Να σε καλά ,και να καταγράψεις εικόνες σε κάθε σου μπάρκο και να μας τις γράφεις .

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Orion_v Εμφάνιση μηνυμάτων
    mastropanago , θα χαρούμε να ξαναδιαβάσουμε κάποια ιστορία σου , όποτε έχεις τη διάθεση να την μοιραστείς :smile:

    Εγω θα ήθελα να διαβάσω και μία ακόμα ιστορία απο τον mastrokostas , πραγματικά ότι έχει γράψει σε αυτό το θέμα με έχει "στείλει "
    Όταν έγραψα αυτές τις μικρές ιστορίες μετά από προτροπή κάποιων φίλων εδώ μέσα ,αν και νόμιζα ότι αυτά δεν ενδιαφέρουν κανέναν ,και δεν λενε και σε κανέναν τίποτα .Δεν ξέρω αν μόνο εγώ είμαι έτσι , αλλά επειδή εγώ τα ζω όταν τα γράφω ,γινόμουν χάλια ,διότι τα ζούσα πάλι, και δεν μπορούσα να εξηγήσω και στην οικογένεια ,ότι κάτι έγραψα στο Nautilia και γι αυτό είμαι έτσι .Εγώ τα δέκα χρόνια φίλε Orion στα βαπόρια , τα έζησα έντονα , διαφορετικά , και γεμάτα .Γεμάτα από εμπειρίες και εικόνες .Ήταν το ονειρο μου να γίνω ναυτικός .Να μπω να φύγω και να χαθώ ,εκεί πέρα στον ορίζοντα ...που δεν βλέπει άλλο το μάτι .Να παω σε κόσμους άγνωστους , και ξένους .Να δω χώρες που είχα δει και ονειρευτεί από την τηλεόραση , η είχα διαβάσει ,αλλά και ακούσει από παλιούς ναυτικούς .Το έκανα δέκα χρόνια .Μπήκα στα 23 μου και βγήκα στα 33 .Και βγήκα όταν γνώρισα κάτι ποιο δυνατό , αλλά και αυτό γένους θηλυκού , όπως η θάλασσα . Διαφορετικά ....ακόμη από κει θα ήμουν . Δυστυχώς όμως , την στέρησης της δεν την ξεπέρασα ποτέ!
    Με αφορμή το δικό σου post μόλις βρω χρόνο θα ξανά γράψω κάποια μικρή ιστορία από εκεί μακριά .Εκεί που όταν είσαι , μόνο η μάνα σου σε θυμάται πραγματικά .
    Να σε καλά πάντως και σε ευχαριστώ ,που τα διάβασες !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 25-09-2008 στις 23:38

  9. #99
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικρέ μου φίλε Παναγιώτη ,και πατριώτη !Το μικρός έχει να κάνει μόνο με την ηλικία σου σε σχέση με μένα τον γέρο λυμπερτι. Πρώτα θα πω ότι ο φίλος σου Igor ήταν ηλεκτρολόγος , και εμείς οι ηλεκτρολόγοι ήμαστε ευαίσθητοι άνθρωποι .Δεν ήμαστε σαν τους καπεταναίους .Έτσι για να πειράξω τον φίλο μου τον Leo .Χαίρομαι που έγραψες την ιστορία σου εδώ , και να ξέρεις αυτό που εσύ μεταφέρει από ένα πληκτρολόγιο , για κάποιους είναι εικόνες και αναμνήσεις .Όταν είδα την φωτογραφεία από την επισκευή στο Dubai , το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν , πως έγιναν όλες οι δουλειές με τόση ζεστή .Να σε καλά ,και να καταγράψεις εικόνες σε κάθε σου μπάρκο και να μας τις γράφεις .
    Εαν κρινω απο εσενα και τον Igor τοτε ναι μπορω να πω οτι ειστε ευαισθητοι ανθρωποι....Απο ζεστη αλλο τιποτα mastrokosta και η υγρασια που ειχε δεν βοηθουσε καθολου...
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  10. Προεπιλογή

    Και βέβαια μας ενδιαφέρουν οι ιστορίες σας,,μικρές-μεγάλες,,και ειδικά εμάς που ακόμα δεν έχουμε ''ταξιδέψει'' (κυριολεκτικά & μεταφορικά)..
    Ευχαριστούμε...

Σελίδα 10 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 8910111220 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας