Σελίδα 12 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 305

Θέμα: Ιστορίες Ναυτικών - Εμπειρίες από ταξίδια (Seamen memories - Sea experiences)

  1. #111
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για τον νότο .

    Ο ντόκος ήταν γεμάτος από κόσμο. Φορτηγά ξεφόρτωναν τρόφιμα ,και spare parts για το πλοίο. Σε κάθε γωνία του λιμανιού έβλεπες γυναίκες , και μικρά παιδία ,που είχαν έρθει να χαιρετίσουν κάποιον δικό του .Ζευγάρια αγκαλιασμένα ,και με τα τελευταία λόγια παρηγοριάς από εκείνον, πριν τον αποχωρισμό : να προσεχείς τα παιδία ...θα σε πάρω τηλέφωνο από το Ashdod αν μπορέσω ....να προσεχείς ....μην κλαις τέσσερις μήνες είναι και θα γυρίσω...θα σου γράφω κάθε μέρα ..... αλλά να μην είναι αρκετά για να απαλύνουν τον πόνο του χωρισμού! Άλλωστε έχουν χιλιοειπωθεί και πλέον δεν λειτουργούν σαν παρηγοριά.
    Μόνον εγώ ήμουν μες την τρελή χαρά , που μετά από τόση προσπάθεια ,σε μια εποχή που δεν ήταν εύκολο να βρεις δουλεία στα βαπόρια λόγο ανεργίας ,αλλά και διότι ήμουν λευκοφυλλαδίτης ,το όνειρο μου να ταξιδέψω είχε γίνει πραγματικότητα ! Δόκιμος ηλεκτρολόγος σε κρουαζιερόπλοιο,! Seychelles σας έρχομαι, σκεφτόμουν, και το χαμόγελο έφτανε μέχρι τα αυτιά! Το ταξίδι μας θα ήταν από Πειραιά - Ashdod –port said – Suez – Djibouti –Seychelles-Durban.Και μετά κρουαζιέρες στην South Africa ,Cape town-Durban και στα γύρο νησιά . Seychelles, Reunion, Mauricio, Comores.


    -Σε 15 λεπτά το πλοίο θα αναχωρήσει .Παρακαλούνται οι επισκέπτες όπως εξέλθουν του πλοίου !ακούστηκε από τα μεγάφωνα στα Ελληνικά και στα αγγλικά .
    Ο Γιώργος, έσφιξε για τελευταία φορά την Σοφία στην αγκαλιά του, σκούπισε διακριτικά τα δάκρια του ,κάτι της είπε χαμηλόφωνα στο αυτί, την φίλησε ,και κατευθύνθηκε προς την σκάλα του πληρώματος με το κεφαλή κάτω για να μην τον δουν κλαμένο οι άλλοι.
    Ο Γιώργος ήταν γύρο στα σαράντα, από τους Φούρνους της Ικαρίας ,αλλά έμενε Πειραιά στην Νίκαια .Παιδιά δεν είχε ,μόνο την γυναίκα του, γι’ αυτό κάθε φορά που έφευγε ,η Σοφία ήταν ράκος.
    Η θέση μου στο standby ,ήταν στην πρύμη, μαζί με τον υποπλοίαρχο τον καπετάν Δημήτρη ,τον υπολοστρόμο ,τον μαραγκό ,και τρεις ναύτες ,από τους οποίους ο ένας ήταν ο Γιώργος. -Μόλα όλα πλωρα- πρίμα ,ακούστηκε από το μεγάφωνο της πρύμης .
    -Μόλα όλα η πρύμη ,απάντησε ο υποπλοίαρχος .
    Οι εργάτες στο φουλ να πάρουμε του κάβους γρήγορα μέσα ,και αμέσως άρχισαν να ακούγονται τα απόνερα από τις προπέλες .Βιαία στην αρχή σαν να θελαν να σπρώξουν τον ντοκο ποιο πέρα, και μετά έγιναν γλυκά και απαλά σαν μουσική. Ένας γλυκός ήχος αποχαιρετισμού .Το πλοίο αργά -αργά άρχισε να απομακρύνετε από τον ντόκο.
    Ο Γιώργος παράτησε τους κάβους και έτρεξε κατάπρυμα ,ανέβηκε σε μια μπιντα, και άρχισε να αναζητά με το βλέμμα του την Σοφία του . Μόλις την εντόπισε, άρχισε να κουνάει το χέρι του χαιρετώντας την. Ξαφνικά σκοτείνιασε και άρχισε να φωνάζει ανήσυχος ..
    -Σοφία !Σοφία! με όση δύναμη είχε .
    -Σοφία !Σοφία ! ξανά φώναξε ,όλο αγωνία.
    Κοιτώντας προς το ντοκο είδα κόσμο να μαζεύεται πάνω από μια λιπόθυμη γυναίκα .
    -Ρε γαμώτο τι έγινε ?Τι έπαθε ? μονολογούσε !
    Το πλοίο όλο και απομακρυνόταν ,αργά αλλά σταθερά και βασανίστηκα για τον Γιώργο που ενώ ήταν μόνο εκατό μέτρα απόσταση ,δεν μπορούσε ούτε να τρέξει προς τα εκεί, αλλά ούτε να ακούσει τι γινόταν. Τόσο κοντά αλλά και τόσο μακριά ! Αν και έχω την εντύπωση ότι του πέρασε από το μυαλό να πηδήξει στην θάλασσα και να παει κοντά της, διότι κοίταξε αρκετές φορές τα απόνερα αλλά ευτυχώς, δεν το έκανε .
    Ο καπετάν Δημήτρης φώναξε από VHF (τότε δεν υπήρχαν κινητά τηλεφωνά )την λάντζα που ήταν δεμένη δίπλα να μας πει τι συνέβαινε .
    -Δεν είναι τίποτα, απάντησε ! Μια γυναίκα λιποθύμησε και ζητά κάποιον Γιώργο .Σίγουρα κάπου μαζί σας τον έχετε .Αυτή είναι η μοίρα των ναυτικών .Άλλος εδώ και άλλος στην Πόλη Καπταμήτσοοοο!. Άντε γεια καλά ταξίδια και ο Αϊ Νικόλας στην πλώρη σας !
    -Νέτα πλωρα- πρίμα ,ακούστηκε από το μεγάφωνο ,και όλοι έφυγαν για της δουλείες τους, εκτός από μένα και τον Γιώργο. Αυτός να βρίζει ,ανάβοντας ένα ακόμη τσιγάρο, για την κολοδουλειά που διάλεξε, και εγώ να κοιτώ τον Πειραιά καθώς απομακρυνόμασταν, και κάνοντας όνειρα για τα καινούργια μέρη που θα συναντούσα ,αλλά και για την συνύπαρξη μου με τούτη την καινούργια ράτσα ανθρώπων ,που θα μοιραζόμουν 10 χρόνια μαζί τους !
    Από εκείνη την ημέρα για μένα η πρύμη ήταν το ...φεύγω !σ’ αφήνω πίσω !Σ’ αποχωρίζομε !Εσένα ....πατρίδα ,μάνα , γυναίκα , φίλη !Αντίθετα η πλώρη ήταν το ...έρχομαι , γυρίζω ,επιστρέφω ,συναντώ !



    (Σκεφτόμουν σε ποιον να αφιερώσω αυτήν την μικρή ιστορία. Στον Leo , efouskayak , Παναγιώτη , Νίκο , Roi ,Morgan ,Ευρυδίκη ,Ellinis ,Mastropanago, mastrobasili,paroskayak ,rosinante ,manolis m , voyager, nautiko,dimitris ,nikitasko,orion v,espero ,trakman ,scoufgian , Jerry P? Αλλά όλο και ξεχνούσα και κάποιον ,και φοβάμαι ότι σίγουρα έχω ξεχάσει πολλούς .Γι αυτό την αφιερώνω σε όλους εσάς τους φίλους μου .Το ποιοι είστε ?εσείς το ξέρεται !)

  2. #112
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Πραγματικος Μαστροκωστας οπως παντα..Να εισαι καλα φιλε Μαστροκωστα,πραγματικα ετσι οπως διαβαζα την ιστορια σου προσπαθουσα να φερω στο μυαλο μου εκεινες τις στιγμες χωρις να τις εχω ζησει...Αντε μας συγκινησες παλι...
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  3. #113
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Boston
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    Mastrokosta είσαι καταπληκτικός ακόμα ένα ταξίδι νοερό για όλους εμάς. Σ΄ευχαριστούμε πολύ.
    [I][COLOR="Blue"][B]Πανί δερμάτινο, αλειμμένο με κερί,
    οσμή από κέδρο, από λιβάνι, από βερνίκι,
    όπως μυρίζει αμπάρι σε παλιό σκαρί
    χτισμένο τότε στον Ευφράτη στη Φοινίκη[/B].[/COLOR][/I]

  4. #114
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Σ ευχαριστώ Κώστα, ευτυχώς πρόλαβα να σκουπίσω τα μάτια μου μόλις 2 λεπτά πριν μπούν οι συνάδελφοι στο γραφείο. Φανταστική η περιγραφή σου, με πήρες μαζί σου κι έζησα στιγμές ..... με συγκίνησες, με ταρακούνησες, μου θύμισες στιγμές που ζώ απο παιδί... δεν έχω λόγια, απλά σ ευχαριστώ.

  5. #115
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    οπως ειπανε και οι προλαλησαντες, η συγκινηση σε αυτες τις ανθρωπινες στιγμες ξεχειλιζει.ειναι αδυνατον να συγκρατηθεις.πως να το κανουμε!!!!ευχαριστουμε mastrokosta για την υπεροχη διηγηση........nothing else

  6. #116
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για τον νότο.
    Τόσο κοντά αλλά και τόσο μακριά.
    Από εκείνη την ημέρα για μένα η πρύμη ήταν το ...φεύγω !σ’ αφήνω πίσω !Σ’ αποχωρίζομε !Εσένα ....πατρίδα ,μάνα , γυναίκα , φίλη !Αντίθετα η πλώρη ήταν το ...έρχομαι , γυρίζω ,επιστρέφω ,συναντώ !


    Δεν έχω λόγια να περιγράψω τα συναισθήματα που προκαλεί η ανάγνωση του λογοτεχνικού αυτού κειμένου και τις εικόνες που πλάθει στο μυαλό. Δε νομίζω πως ειναι μόνο απ' το γεγονός ότι πολλοί είμαστε σε ναυτική οικογένεια. Αγγίζει με τη γλαφυρότητα και τη "γνησιότητά" του τον καθένα. Θα μπορούσε να είναι κορυφαία σκηνή κινηματογραφικής παραγωγής κι ίσως και να έχει υπάρξει ή να υπάρξει στο μέλλον. Πάνω απ' όλα, όμως, είναι πραγματικότητα που λάμβανε, λαμβάνει και θα λαμβάνει χώρα (με παρεμφερή τρόπο) όσο υπάρχουν ναυτικοί.
    Μαστρο-Κώστα, "respect"...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .voyager : 02-10-2008 στις 09:46

  7. Προεπιλογή

    Mαστροκωστα , να σαι καλα , γιατι καταφερνεις μεσα απο τα γραπτα σου να μας δημιουργεις συναισθηματα που δεν εκφραζονται με τον γραπτο , ουτε με τον προφορικο λογο , καταφερνεις να συγκινησεις τους ναυτικους που εχουν νιωσει αναλογες στιγμες , και εμας τους στεριανους να μας
    ανοιξεις ενα “παραθυρο” να δουμε (οχι να καταλαβουμε απολυτα , δεν μπορει να κατανοηθει αυτο αν δεν το βιωσεις) ., ακομα και αυτο το λιγο που θα “πιασουμε” Μαστορα ειναι πραγματικα πολυ μεγαλο σε αξια ...
    Γραφεις με την ψυχη σου για εναν τροπο ζωης που αγαπας , απλα , και αληθινα και σε ευχαριστουμε που τα μοιραζεσαι , να σαι καλα...
    [URL]http://phorion.blogspot.com/[/URL]

  8. #118
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς έτσι μόνο ξέρω να γράφω .Περισσότερο είναι κάτι σαν να λεμε ιστορίες σε κάποια ταβέρνα όλοι μαζί μια παρέα ,πίνοντας και κάνα κρασάκι. Όλα αυτά που γράφω κατά καιρούς, είναι γεγονότα που με σημάδεψαν στα βαπόρια .Αυτή η συγκεκριμένη ιστορία ,ήταν η αιτία να καταλάβω ότι , όταν θα ήμουν έτοιμος να κάνω οικογένεια , θα έπρεπε να σταματήσω αυτό που τόσο αγαπούσα ,μιας και έβλεπα ότι τέτοιες καταστάσεις ,δεν θα ήθελα να ζήσω .
    Να ήμαστε καλά και έχουμε να πούμε πολλά .
    Σας ευχαριστώ όλους , για καλά σας λόγια .

  9. Thumbs up

    :shock:
    Eυχαριστούμε!!!!!!

  10. #120
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ και εγώ!!!!

Σελίδα 12 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας