Σελίδα 19 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 9171819202129 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 181 έως 190 από 305

Θέμα: Ιστορίες Ναυτικών - Εμπειρίες από ταξίδια (Seamen memories - Sea experiences)

  1. #181
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    pireas
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ

    ΕΚΑΝΑ ΔΟΚΙΜΟΣ ΣΕ ΠΟΣΤΑΛΙΑ.ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΟΜΠΑΡΚΑΡΙΣΑ ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΓΚΑΖΑΔΙΚΑΚΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΩΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ.ΕΙΔΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΤΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ.ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΓΩ ΚΑΙ 5 ΑΝΤΡΕΣ ΠΛΗΡΩΜΑ.ΣΤΗ ΑΡΧΗ ΦΡΙΚΑΡΑ,ΟΛΟΙ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΑΝ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΩ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΩ.ΕΚΛΕΙΣΑ 8 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΑΚΑΘΕΚΤΗ.ΛΑΜΑΡΙΝΙΑΣΗ?ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΧΡΟΝΟ ΕΔΩ.ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ,ΕΓΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ.ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΛΙΜΑΝΙΑ,ΤΟΥΣ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΤΟ ΕΤΑΞΕΣ ΛΕΝΕ ΤΟ ΤΑΔΕ ΦΑΓΗΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΟΤΑΝ ΒΡΗΚΑ ΖΟΡΙΑ,ΤΩΡΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΟΛΑ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΒΓΑΙΝΑ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΟΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΠΑΕΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΣΤΕΡΙΑ, ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ?ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΑΝ ΑΛΛΟΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΟΥΝ.

  2. #182
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    ΠΡΟΣ ΑPOLLO..

    Θα ηθελα να σου πω πως οσο καιρο ειμαι εδω μεσα αλλα και στην ζωη μου ως τωρα, περαν του οικογενειακου μου κυκλου, δεν εχω συναντησει ανθρωπο που μπορει να χρησιμοποιει και να αντιλαμβανεται αυτες τις εννοιες. Πραγματικα ειναι θαυμασιο..
    Θα ηθελα ομως να κανω μια παρεμβασουλα ως προς το υπερσυνειδητο αλλα νομιζω οτι θα ειμαι εκτος θεματος γι' αυτο και θα το αποφυγω.
    Ειμαι της αποψης πως - οπως και ανεφερες ορθωτατα!! - ειναι στο χερι του καθενος αν ενδιαφερεται να μαθει για ολα αυτα μια και οι πληροφοριες ειναι παντου.
    Ας κανω ομως ενα μικρο σχολιασμο για τα παρακατω, καταρχην ηλικιακα εχουμε απ' οτι καταλαβα διαφορα μιας και ειμαι 28. Επισης να βαλω σαν αρχη πως σε καθε αναλυση υπαρχουν δυο τροποι, ο ενας ειναι ο γενικα παραδεκτος και ο αλλος ειναι ο προσωπικος ή εμπειρικος.
    Θα ηθελα λοιπον να σου πω πως γενικα το να εισαι ενας μεσα σ' ενα ξενικο πληρωμα ειναι ομορφο και συμβαινουν ολα οσα αναφερεις. Ομως περα απο τη λογικη, υπαρχει και το συναισθηματικο επιπεδο του ατομου. Απ' αυτο λοιπον το επιπεδο θεωρω πως ερχεται το προβλημα. Γιατι οσο και καλοι, οσο και φιλοι να ειναι εσυ γι' αυτους θα εισαι ενας ξενος και σιγουρα θα αναπολυσεις / φανταστεις ποσο ομορφα θα ηταν αν υπηρχε και καποιος αλλος εδω να του μιλησεις ή να ακουσεις ρε αδερφε τη γλωσσα σου. Να σε καταλαβει. Δυστυχος μια απο τις σημανττικοτερες αναγκες που πρεπει να καλυψει ενας ανθρωπος - κατα τον Μασλοου - ειναι η αναγκη του να ανηκει να ειναι και να νιωθει μελος σε μια ομαδα απο ομοιους ανθρωπους με αυτον που να τον καταλαβαινουν. Σ' αυτη ακριβως την φυσικη αναγκη αναφερομαι οταν λεω πως ειναι ασχημα να ζεις μονος μεταξυ ξενων. Γι' αυτη την απομονωση αναφερομαι. Και σε μια ευρητερη κλιμακα, κατ'εμαι αυτο ειναι και η λαμαρινιαση. Ειναι η απομονωση του ναυτικου απο τους ανθρωπους της στεριας.

    ΠΡΟΣ captainmitsi

    Καταρχην θα ηθελα να σου πω πως ειναι μεγαλη μου τιμη να μιλησω με μια γυναικα ναυτικο! Θεωρω οτι αν χρειαζεται καποιος τσαγανο για να γινει ναυτικος, τοτε μια γυναικα εχει πολυ πολυ περισσοτερο τσαγανο που αποφασιζει να ακολουθησει αυτο το επαγγελμα. Πραγματικα ειναι δυσκολο να φανταστω πως νιωθεις σε τετοιες ερωτησεις, ξερω ομως οτι οταν αγαπας αυτο που κανεις και εχεις μια ισχυρη προσωπικοτητα μεσα σου, τοτε σιγουρα μπορεις να σταθεις οπουδηποτε. Απο τις ωραιοτερες εμπειριες ηταν οταν γνωρισα μια καπετανισσα σ' ενα γκαζαδικο στη Πολωνια οπου πραγματικα η λεβεντια και ο σεβασμος που ενεπνεε σε ολους ηταν κατι το απιστευτο. Τιποτα λοιπον δεν ειναι προδιαγεγραμμενο, αν εχεις Προσωπικοτητα τοτε ο Σεβασμος ειναι απλα φυσικο επακολουθο.
    Ευχομαι λοιπον τα καλυτερα στα ταξιδια σου και συντομα να βρεις την απαντηση που ζητας..

  3. #183
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στον εμπνευστή αυτής της ενότητας. Μακράν το καλύτερο κομμάτι όλου του Site! Συνεχίστε ΟΛΟΙ να διηγήστε τις όμορφες ιστορίες σας, απλά να εκφράζεστε όπως πάρα πολύ καλά κάνετε μέχρι τώρα.
    Και επειδή η προσωπική μου ιστορία είναι από αυτές που δεν θες να διηγείσαι, μιας και ξυπνούν μνήμες που μάταια προσπαθείς να σβήσεις από την μυαλό (και είμαι σίγουρος ότι σχεδόν όλοι όσοι ταξιδεύουν έχουν μια τέτοια), θα σας διηγηθώ ένα πραγματικό αστείο γεγονός που συνέβει σε ένα πολύ καλό, κολλητό, φιλαράκι μου.
    Το όνομά του είναι Καζαντζής και δεν είχε ούτε έχει σχέση με το χώρο της ναυτιλίας.
    Εκεί λοιπόν στα φοιτιτικά χρόνια, που όλοι ψάχναμε καμιά δουλίτσα να τσοντάρουμε στο χαρτζιλίκι, βρήκε μια άκρη και παρουσιάστηκε η ευκαιρία να δουλέψει για κάποιους μήνες σε ένα κρουαζιερόπλοιο που θα έκανε επισκευές στον Πειραιά.
    - Και τι θα κάνω? Ρωτάει ο φίλος
    - Α τίποτα μωρέ! θα κάθεσε στη πόρτα το πλοίου και θα γράφεις τα ονόματα αυτών που μπαίνουν και βγαίνουν.
    - Μόνο αυτό?
    - Ναι, δεν είναι τίποτα. Λίγο το πρωί θα τρέχεις που θα πλακώνουν τα συνεργεία και όταν σχολάνε.
    Ακούστηκε εύκολο και πράγματι ξεκίνησε τη δουλειά. Κάποια στιγμή μετά από μερικές μέρες ήρθε ο Πλοίαρχος στο βαπόρι και αφού έπεσε το ψιθυριστό σύρμα "ο πλοιαρχος, ο πλοίαρχος" ανέβηκε τη σκάλα. Αντικρύζοντας το φιλαράκι τον ρωτάει:
    - Ποιός είσαι εσύ?
    - Ο Καζαντζής, απαντάει εκείνος
    Κοντοστέκεται και τον κοιτάει καλά καλά ο Καπετάνιος.
    - Ποιός? ξαναρωτάει
    - Ο Καζαντζής, επαναλαμβάνει
    - Ποιός καζαντζής ρε? Μήπως είσαι βατσιμάνης?
    - Ποιος βατσιμάνης? Ο Καζαντζής είμαι!
    - Έτσι κυριλάτος? Και τι κάνεις εδώ?
    Το φιλαράκι παραξενεύτηκε λίγο με το "κυριλάτος" αλλά απάντησε
    - Γράφω στο βιβλίο ποιοί μπαίνουν και ποιοί βγαίνουν από το πλοίο
    - Ε, άρα ο βατσιμάνης είσαι, απαντησε σίγουρος ο Καπετάνιος
    - Όχι, ο Καζαντζής είμαι και γράφω στο βιβλίο, απάντησε το φιλαράκι έντονα θέλοντας να δείξει οτι ήξερε τι κάνει! (έτσι ψαρομένος που ήταν κιόλλας...)
    Πέρασαν κανενα δεκάλεπτο εκεί μέχρι να βγάλουν άκρη αφού και οι δύο είχαν δίκιο χωρίς να το ξέρουνε και σκάσανε στα γέλια.
    Για το φιλαράκι η ειδικότητα του καζαντζή στο πλοίο έμεινε αξέχαστη και για το καπετάνιο ο βατσιμάνης φαντάζομαι.

    Σημείωση για όσου ίσως δεν γνωρίζουν οτι ο καζαντζής είναι ειδικότητα. Βέβαια τύχαινε να είναι και το όνομα του φίλου που η ειδικότητά του ήταν βατσιμάνης!!

  4. #184
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Οταν ημουνα μπαρκαρισμενος ενα ωραιο απογευματακι του Μαιου λεω να ανεβω στη γεφυρα να κανω λιγο παρεα στον Αλεκο τον ανθυποπλοιαρχο,ανεβαινω λοιπον κατα τις 8 μολις επιασε βαρδια και αφου εριξε μια καλη ματια γυρω γυρω ξεκινησαμε να πουμε τιποτα να περασει η ωρα...Γυρνουσαμε απο Ταυλανδη και ημασταν κατω απο Σρι Λανκα περιπου,η θαλλασσα λαδι και βαπορι δεν φαινοταν στον οριζοντα...Καποια στιγμη ακουμε στο VHF "ελα καπτα κωστα παμε 69",ωπα λεμε ελληνικο βαπορι ειναι κοντα,κοιταμε το οργανο που εχει στη γεφυρα που δειχνει τα βαπορια τριγυρω,τιποτα απο Ελλαδα,γυριζουμε και εμεις 69 και περιμενουμε να ακουσουμε τι θα πουνε...Ετσι οπως ακουγαμε τους 2 γραμματικους να μιλανε ακουμε κατι γνωστα ονοματα,ξανακοιταμε γυρω γυρω πουθενα βαπορι,τοτε λεω του καπτα Αλεκου "δικοι μας ειναι αυτοι"...Αφου περναει λιγη ωρα κοιταω παλι μηπως εμφανισει κανενα βαπορι και βλεπω οτι κοντα μας ηταν ενα αλλο της εταιριας,φωναζουμε το Καπετανιο παρεμβαινει στο καναλι και ξεκινησε να μιλαει με τον αλλο καπετανιο που ηταν και γνωστοι,αφου τελικα φανηκε το βαπορι μπροστα μας κανονισαν να περασουν πολυ κοντα να τους δουμε κιολας....Οταν εφτασε το αλλο βαπορι διπλα μας βγηκαμε στη βαρδιολα και ξεκινησαμε να χαιρετιομασταν και να φωναζουμε απο κατι ντουντουκες και η μπουρου να σφυριζει συνεχεια,οταν ακουσα το καπετανιο απο το αλλο βαπορι να φωναζει "καλα ταξιδια" και να χαιρεταει,ανατριχιασα...Ξερετε τι ειναι στη μεση του Ινδικου να βρισκεις Ελληνες και μαλιστα γνωστους σου???Τρομερη αισθηση και κατι το οποιο μου εχει μεινει πολυ απο το μπαρκο....
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  5. #185
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή Ο Γιαννης απο τους Παξους.

    Παρανάγουα Βραζιλία. Το μπαρ είναι απο αυτά που για να μπεις μέσα κάνεις save πρώτα .
    Ένα μπουκάλι Bacardi ,το έχει κατεβάσει στον πάτο .Δίπλα του μια κοπελιά, λίγο σιτεμένη ,διότι την ξέρει απο τότε που ερχόταν με τα ψυγεία του Ρέστη .
    Ο Γιάννης!
    Ναυταρα απο τους Παξούς .Χρόνια στα βαπόρια, έχει φαει αυτά τα μέρη με το κουτάλι .Το επόμενο τραγούδι που παίζει το στερεοφωνικό είναι αυτό .Σηκώνετε και αρχίζει να χορεύει ένα ζεμπέκικο ,αργό , αντρίκειο . Η κοπελιά του ,γονατιστή του κτυπά παλαμάκια .Αυτός φέρνει αργές στροφές με τα μάτια κλειστά ,ταξιδεύει κοιτώντας μία κάτω και μια τα καρφώνει στο ταβάνι .Ετσι οπως πρεπει να χορευεται ενα ζεμπεκικο .Η μικρή πίστα είναι γεμάτη σπασμένα ποτήρια και πιάτα ,που απο τα χυμένα ποτά και την σκόνη ,έχει γίνει μια λάσπη .Ο λοστρόμος στο διπλανό τραπέζι ,κάνει νόημα να φέρουν πιάτα .Τα πιάτα έρχονται σε καφάσια απο φρούτα ,και είναι σε ντάνες όρθια .Τα παίρνει και παει στην πίστα δίπλα του ,και αρχίζει να τα πετάει στα πόδια του, καθώς αυτός χορεύει .Τα πιάτα τελειώνουν, τελειώνει και το τραγούδι . Είναι πέντε το πρωί .Ζητά λογαριασμό .Εκατό πενήντα δολάρια είναι όλη η ζημιά .Βγάζει διακόσια πληρώνει το μαγαζί , δίνει τα πενήντα στην κοπέλα , και φεύγει μόνος του για το βαπόρι .
    Το πρωί τον παίρνει το μάτι μου κρεμασμένο στην σκαλωσιά, να βάφει την δεξιά μάσκα .
    - Ναυτάρα ο Γιάννης Μποση ,λεω στον λοστρόμο που είναι δίπλα μου .
    - Μπαρμπαναυτης !Έχει και αυτός την ιστορία του ! Σε ένα του μπάρκο με γκαζάδικο το 75 , κόντευε να καεί ζωντανός .
    Και αμέσως θυμήθηκα τους στίχους του τραγουδιού που χόρευε τα ξημερώματα :

    ....χρόνια στις φουρτούνες δυπλοβαρδια ,
    ναύτης σε γκαζάδικο φονιά ......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 31-08-2009 στις 22:10

  6. Thumbs up

    Mastrokosta να ξέρεις οτι οι ιστορίες με τα εξωτικά μπαράκια είναι φοβερές!!
    Απο κοντά λές να είναι πιο καλά;;
    Είμαστε πάντα stand by!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roger Rabbit : 31-01-2009 στις 20:24

  7. #187
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή Ο Γιαννης απ' τους Παξους...

    Μαστροκωστα, τον νιωθω απολυτα..
    Θελω να γραψω μια ιστορια μου αλλα νιωθω τοσο..μικρος μπροστα του. Ο χορος, η ζεμπεκια, η κινηση ειναι σαν εκεινη τη στιγμη να φευγεις.. Να χανεσαι στις σκεψεις σου γιατι απλα το τραγουδι μιλαει απο μεσα σου. Και πισω απ τα κλειστα ματια το δακρυ κρυβεται, ζεστο ετοιμο να κυλισει. Για τα χρονια που περασαν και χαθηκαν, για την οικογενεια, για τους φιλους που τοσο σου λειπουν. Δεν ειναι απλα ο χορος ενος τραγουδιου αλλα ο χωρος συναισθηματων με ολη τη Μαγκια και τη Λεβεντια που σε χαρακτηριζει!! Και σαν τελειωσει και ξανα ανοιξεις τα ματια σου, και οσο ολοι σε χειροκροτανε εσυ πηγαινεις πισω και κρυβεις τον πονο σου μεσα στο ποτήρι με το Bacardi αποφευγοντας ολους οσους σε κοιταν στα ματια..
    Και φευγεις μονος... Γιατι εισαι μονος και πισω στη καμπινα ισως βαλεις παλι το γνωριμο CD να παιξει μια πενια, βαρια, αργη και μες στις νοτες να αφεθεις στον υπνο.
    Ειναι ο πονος του ναυτικου που δεν τον συνηθιζεις..
    Να ειναι καλα ο μπαρμπαναυτης Γιαννης!
    Να εισαι καλα και συ Κωστα γιατι νιωθω οτι ακομα και συ μεσα σου...δεν εχεις γειανει...

  8. #188
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Αθηνα για την ωρα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastropanagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ημουνα μπαρκαρισμενος ενα ωραιο απογευματακι του Μαιου λεω να ανεβω στη γεφυρα να κανω λιγο παρεα στον Αλεκο τον ανθυποπλοιαρχο,ανεβαινω λοιπον κατα τις 8 μολις επιασε βαρδια και αφου εριξε μια καλη ματια γυρω γυρω ξεκινησαμε να πουμε τιποτα να περασει η ωρα...Γυρνουσαμε απο Ταυλανδη και ημασταν κατω απο Σρι Λανκα περιπου,η θαλλασσα λαδι και βαπορι δεν φαινοταν στον οριζοντα...Καποια στιγμη ακουμε στο VHF "ελα καπτα κωστα παμε 69",ωπα λεμε ελληνικο βαπορι ειναι κοντα,κοιταμε το οργανο που εχει στη γεφυρα που δειχνει τα βαπορια τριγυρω,τιποτα απο Ελλαδα,γυριζουμε και εμεις 69 και περιμενουμε να ακουσουμε τι θα πουνε...Ετσι οπως ακουγαμε τους 2 γραμματικους να μιλανε ακουμε κατι γνωστα ονοματα,ξανακοιταμε γυρω γυρω πουθενα βαπορι,τοτε λεω του καπτα Αλεκου "δικοι μας ειναι αυτοι"...Αφου περναει λιγη ωρα κοιταω παλι μηπως εμφανισει κανενα βαπορι και βλεπω οτι κοντα μας ηταν ενα αλλο της εταιριας,φωναζουμε το Καπετανιο παρεμβαινει στο καναλι και ξεκινησε να μιλαει με τον αλλο καπετανιο που ηταν και γνωστοι,αφου τελικα φανηκε το βαπορι μπροστα μας κανονισαν να περασουν πολυ κοντα να τους δουμε κιολας....Οταν εφτασε το αλλο βαπορι διπλα μας βγηκαμε στη βαρδιολα και ξεκινησαμε να χαιρετιομασταν και να φωναζουμε απο κατι ντουντουκες και η μπουρου να σφυριζει συνεχεια,οταν ακουσα το καπετανιο απο το αλλο βαπορι να φωναζει "καλα ταξιδια" και να χαιρεταει,ανατριχιασα...Ξερετε τι ειναι στη μεση του Ινδικου να βρισκεις Ελληνες και μαλιστα γνωστους σου???Τρομερη αισθηση και κατι το οποιο μου εχει μεινει πολυ απο το μπαρκο....
    Καταλαβαινω την συγκινηση σου Μαστροπαναγο. Την αισθανθηκα κι εγω καποιο Πασχα στο Malacca Strait. Αλλα επισης αισθανομουνα συγκινηση κι οποτε εβλεπα ελληνικο καραβι οπουδηποτε ειτε στο πελαγο ειτε στο πορτο.
    Κι ακομα σαν μεταναστης συγκινηση ενιωθα οταν συναντουσα αλλους Ελληνες σε χωρες του εξωτερικου.

    Οταν πριν 3 χρονια μετακομισα απο το Τοροντο σε μια μικρη πολη στην υπαιθρο του Καναδα, το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να ψαξω στον τηλεφωνικο καταλογο για ελληνικη εκκλησια και ελληνικα ονοματα. Βρηκα μια εκκλησια και 3 ονοματα. Αυτο με χαροποιησε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apollo : 03-02-2009 στις 11:14
    [LEFT][B]What we perceive with our 5 senses is just an illusion.[/B][/LEFT]

  9. #189

    Προεπιλογή

    Παρόλο που δεν υπήρξα ναυτικός αλλά έζησα 9 μήνες πάνω στο ROMANZA του Χανδρή σαν shore excursion manager, θα ήθελα και εγώ να μεταφέρω μία εμπειρία μου από τον Μαϊο του 1985. Ημασταν στο Ajaccio της Κορσικής και φεύγαμε με προορισμό το λιμάνι της Menorca στις Βαλεαρίδες της Ισπανίας. Ο καιρός ήταν ήδη κακός 7-8 μποφόρ το μεσημέρι και όσο σουρούπωνε ο καιρός αγρίευε. Το πλοίο ήταν ναυλωμένο αποκλειστικά για ένα γραφείο της Ελβετίας γεμάτο μέχρι τελευταίας καμπίνας και κατεβαίνοντας τον κόλπο του Λέοντος είχε αρχίσει να μποτζάρει γερά. Μετά την δύση του ηλίου ο καιρός φρέσκαρε σε 9 και αργότερα 10. Οι σκηνές στο πλοίο δεν περιγράφονται. Σχοινιά παντού στους διαδρόμους γιατί έχανες το βήμα σου από το μποτζάρισμα και δεν μπορούσες να διασχίσεις ένα σαλόνι, και κύματα κάτασπρα που χτυπούσαν την αριστερή μπάντα του πλοίου. Πήγα στο πλωριό σημείο του accomodation και πίσω από τα φινιστρίνια έβλεπα την πλώρη να χάνεται μέσα στο κύμα και να ξεπροβάλλει λες και ήταν έτοιμη να απογειωθεί. Οι περισσότεροι επιβάτες ήταν στις καμπίνες τους και τρεις, οπως και δύο του πληρώματος από πέσιμο έπαθαν κατάγματα σε χέρια ή πόδια. Αλλοι, λόγω ναυτίας ούρλιαζαν και ο γιατρός του πλοίου με την νοσοκόμα δεν προλάβαιναν τις καταπραϋντικές ενέσεις. Γύρω στις 10 το βράδι ακούστηκε ο πρώτος κρότος που ήταν ένα γερό κτύπημα στην πλώρη με αποτέλεσμα να σπάσουν τα φινιστρίνια σε δύο καμπίνες του πληρώματος πλώρα και να πλημμυρίσουν οι καμπίνες τους. Σύντομα ακολούθησαν και άλλοι κρότοι, γιατί η θάλασσα έμπαινε ζωντανή στους πλευρικούς ανοιχτούς διαδρόμους στο μπαρκαρίζο, και έσπασαν οι σωληνώσεις του νερού στο αριστερό μπαρκαρίζο. Ο τρίτος και δυνατότερος κρότος ήταν μία σωστική λέμβος που έφυγε από τα καπόνια και κρέμασε. Οι δε καρέκλες στο ανοιχτό κατάστρωμα έφευγαν η μία πίσω από την άλλη στην ανοικτή θάλασσα. Ευτυχώς, δεν είχα μέχρι τότε αιστανθεί φόβο σε καράβι και ούτε τότε φοβήθηκα. Βέβαια, όπως και σε όλο το πλήρωμα υπήρχε αγωνία, ιδίως για τις ζημιές που διαδέχονταν η μία την άλλη και τα αγήματα αποκατάστασης με κίτρινες νιτσεράδες τρέχαν και δεν φτάνανε. Γύρω στα μεσάνυκτα, ο καιρός βελτιώθηκε κάπως και κυκλοφόρησαν τα πρώτα σάντουιτς στα άδεια σαλόνια γιατί η τραπεζαρία δεν ήταν δυνατόν να ανοίξει. Το πρωί που φτάσαμε στην Menorca, η κατάσταση του πλοίου ήταν επιεικώς κάκιστη. Συνεργεία επιβιβάστηκαν για συγκολήσεις, γερανός για την σωστική λέμβο κα μερικοί επιβάτες εγκατέληψαν το πλοίο. Οποιος έβλεπε την ημέρα εκείνη το ROMANZA θα νόμισε ότι ανελκύστηκε από ναυάγιο. Εμπειρία που δεν θα την ξεχάσω ποτέ. Το καράβι όμως άντεξε, καρφωτό και γερή κατασκευή του 1939 πάλεψε παλικαρίσια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 03-02-2009 στις 14:13

  10. #190
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apollo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα επισης αισθανομουνα συγκινηση κι οποτε εβλεπα ελληνικο καραβι οπουδηποτε ειτε στο πελαγο ειτε στο πορτο.
    Κι ακομα σαν μεταναστης συγκινηση ενιωθα οταν συναντουσα αλλους Ελληνες σε χωρες του εξωτερικου.
    Αν δεν το έχει ζήσει κάποιος ,νομίζω ότι είναι δύσκολο να το καταλάβει !Όταν βλέπεις την Ελληνική σημαία στην πρύμη κάποιου βαποριού εκεί πέρα μακριά ........
    Οποίο βαπόρι και να είναι το θεωρείς δικό σου ,γνώριμο .
    Αν και νομίζω ότι έχουμε την ποιο όμορφη σημαία !Με τα χρώματα της θάλασσας ,και του ουρανού. Και είναι αυτό που βλέπεις ατελείωτα όταν είσαι ναυτικός .Θάλασσα και ουρανό !

Σελίδα 19 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 9171819202129 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας