Σελίδα 30 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 2028293031 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 291 έως 300 από 305

Θέμα: Ιστορίες Ναυτικών - Εμπειρίες από ταξίδια (Seamen memories - Sea experiences)

  1. #291
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Santarem Amazon river 1987.

    Κατεβαίνω στον ντόκο να περπατήσω λίγο να ξεμουδιάσω από την κλεισούρα του βαποριού ! Μικροπωλητές και εδώ όπως σε κάθε λιμάνι, έχουν απλώσει την πραμάτεια τους κοντά στην σκάλα και κατά μήκος του ντοκου.
    Καρποσταλ ,ξυλόγλυπτα , δέρματα από πίθωνες , από αλιγάτορες , βαλσαμωμένα πιράνχας , όνυχες , πεταλούδες και διάφορα άλλα καλούδια .
    Η μυρωδιά του ποταμού και της ζούγκλας έντονη όπως σε κάθε λιμάνι του Αμαζονίου. Ο ήλιος έχει ανέβει αρκετά ψηλά. Η ζεστή αφόρητη αν και υπάρχουν αρκετά σύννεφα , και κρύβουν τον ήλιο .
    Με πλησιάζει ένας ταξιτζής και με ρωτά αν θέλω να αγοράσω κάτι που έχει στο ταξί του , που από τις περιγραφές δεν καταλάβαινα περί τίνος πρόκριτε !Από περιέργεια και μόνο τον ακολουθώ .
    Ανοίγει το πορτμπαγκάζ και μέσα είναι μια μικρή αγριόγατα με ένα σταχτί παχύ τρίχωμα και μακριά ουρά .
    -Μην φοβάσαι είναι εξημερωμένη .μου εξηγεί με μισά αγγλικά και πορτογεζικα μαζί !Χάιδεψε την !Είναι 4 μηνών μόνο .
    Για 4 μηνών είναι πολύ μεγάλη για γάτα σκέφτηκα ,μιας και ήταν λίγο ποιο μικρή από ένα κυνηγόσκυλο .
    Απλώνω το χέρι μου, και διστακτικά , άρχισα να την χαϊδεύω .Στην αρχή ήταν νευρική αλλά μετά αφέθηκε στα χάιδια μου και άρχισε να γουργουρίζει ,αλλά όχι σαν γάτα .Αλλά σαν λιονταράκι . Καταλάβαινες ότι ετούτο το ζώο ήταν πολύ μακρινός συγγενής της γάτας που εγώ ήξερα.
    -Πόση γίνεται αν μεγαλώσει τον ρώτησα , και αυτός άνοιξε σχεδόν όλη την έκταση τον χεριών του .
    Κατάλαβα ότι θα ήταν μεγάλο ζόρι να χωρέσουμε και τα δυο ζώα στην καμπίνα μου .και αργούσαμε να παμε και Ελλάδα !Αλλά και στην Ελλάδα, θα έπρεπε να την χαρίσω κάπου ,διότι ήμουν συνέχεια μπαρκαρισμένος .Μου άρεσε τρομερά ,μιας και λάτρευα τις γάτες ,αλλά εγκατέλειψα κάθε σκέψη να την πάρω .
    - Ξέρει που μπορώ να βρω έναν καλό παπαγάλο ,τον ρωτάω μιας και έψαχνα να βρω και εγώ έναν παπαγάλο .όπως είχε όλο το πλήρωμα.
    - Ξέρω μου λεει , αλλά είναι λίγο έξω από την πόλη , και δεν ξέρω αν τον πουλάνε !
    - Μιλάει? Είναι ήμερος ?
    - Και μιλάει και χορεύει και κάνει διάφορα .Είναι απίθανο πουλί ,μου απαντά .
    - Καπετάν Βαγγέλη τι ώρα έχουμε αναχώρηση ?ρώτησα τον υποπλοίαρχο που είχε βάρδια στην σκάλα .
    - Στις δυο είναι το standby , μου λέει .
    Σκέφτηκα ότι χρόνο είχα αρκετό ,οπότε του λέω να πάμε να δω τον παπαγάλο, και αν ήταν όπως τα έλεγε, θα τον έπαιρνα .¶λλωστε το μεροκάματο στην Βραζιλία τότε ήταν 1$ ,και με 30$ αγόραζες και σπίτι που λεει ο λόγος!
    Η διαδρομή απίστευτη μέσα από χωματόδρομους , δέντρα και παράγκες που ήταν σχεδόν όλα τα σπίτια που συναντήσαμε !
    Παιδιά πετάγονταν και έκλειναν τον δρόμο και ζητούσαν να τους δώσω κάτι !¶λλοι πίσω από τις γωνίες κοιτούσαν διερευνητικά προσπαθώντας να καταλάβουν ποιος είμαι και τι ψάχνω .Δεν πρέπει να περνούν ξένοι συχνά από εδώ σκέφτηκα .Ο οδηγός με καθησυχάζει λέγοντας ότι είναι η γειτονία του, και ότι όλοι τον ξέρουν και δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα .
    Ένοιωθα όμως ότι κάτι δεν πήγαινε καλά ,και ότι αν ήμουν μόνος, θα με έκοβαν κομματάκια για να μου πάρουν ότι κουβαλούσα μαζί μου.
    Είχα κάνει λάθος να ακολουθήσω τον ταξιτζή, και να μην του πω να τον φέρει αυτός στο λιμάνι, σκέφτηκα .Αλλά τώρα είμαστε εδώ, όποτε ότι γίνει ας γίνει.
    Διασχίσαμε αργά –αργά τον χωματόδρομο μέσα από ένα πυκνό δασός ,που συναντούσαμε που και που και κάποια καλύβα .
    Φτάσαμε σε ένα μικρό υψωματάκι ,όπου υπήρχε μια μικρή παράγκα ,φτιαγμένη από λαμαρίνες τενεκέδων .Ένα παράθυρο χωρίς τζάμι αλλά με ένα πανί, και για πόρτα μια παλέτα βαμμένη αρκετά χρόνια πριν πράσινη (με αυτά προσπαθούν να κρύψουν το εσωτερικό της) .Μπροστά υπάρχουν αρκετά δέντρα, και το χώμα από τα πατήματα έχει γίνει σαν τσιμέντο . Ο ταξιτζής φωνάζει κάτι στα βραζιλιάνικα , και ένας τύπος με ένα σορτσάκι ξυπόλητος εμφανίζετε στην πόρτα .
    Κάτι λενε μεταξύ τους ,καθώς με κοιτά διερευνητικά που και που .
    Έρχεται κοντά και μου λεει ότι ο παπαγάλος είναι της μικρής του κόρης και δεν ξέρω αν θα τον αφήσει να τον πάρουμε .Όλα αυτά με την συνδρομή του ταξιτζή που παίζει και το ρόλο του διερμηνέα αλλά περισσότερο νοηματική ήταν η συνεννόηση μας .
    - Μπορώ να τον δω και τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε , λεω.
    ¶ρχισε λοιπόν να φωνάζει στον παπαγάλο που ήταν επάνω στην κορυφή ενός δέντρου για να κατέβει .
    -Loro !Loro ! Venha aqui meu amor !Venha!Venha !Φώναξε, ξανά φώναξε
    ,αλλά ο παπαγάλος δεν έκανε καμιά κινήσει να κατέβει .
    Ένα κοριτσάκι εμφανίστηκε πίσω από την καλύβα ,γύρω στα πέντε από ότι μπόρεσα να υπολογίσω .Φορά ένα βρόμικο σορτάκι και ένα κίτρινο μπλουζάκι !
    Τα μαλλιά του αχτένιστα ,και ξυπόλητο, με μαγουλάκια μπρούτζινα, και δυο ματάκια που κοιτούν το έδαφος από ντροπή στον ξένο που έχει έρθει σήμερα
    Κάτι του είπε ο πατέρας του ,και αυτό άρχισε να φωνάζει αυτό τώρα στον παπαγάλο !Ήταν ένας παπαγάλος καταπράσινος ,με κόκκινο και κίτρινο χρώμα επάνω από το ράμφος του στην άκρη των φτερών του και πίσω στην ουρά .Σιγά- σιγά άρχισε να κατεβαίνει με τα πόδια από εκεί ψηλά ,καθώς του είχαν κόψει τα φτερά .Όταν έφτασε κάτω ,περπάτησε αργά προς το κοριτσάκι .
    Αυτή τον πήρε στην αγκαλιά της και άρχισε να τον χαϊδεύει .Στην αγκαλιά της φαινόταν τεράστιος .Φούσκωσε τα φτερά του και απολάμβανε τα χάδια του παιδιού !Μετά τον ακούμπησε σε ένα τραπέζι και άρχισε να του τραγουδά κτυπώντας ρυθμικά τα χεράκια της .Ο παπαγάλος άρχισε να χορεύει και να κάνει στροφές .Του μιλούσε ,και αυτός επαναλάμβανε λέξεις πεντακάθαρα .Τρελάθηκα !Αυτόν τον παπαγάλο ήθελα .Να παω στην πρύμη το απόγευμα που θα φεύγαμε και θα μαζευόταν όλο το πλήρωμα ,να κάνω το κομμάτι μου, μιας και τέτοιο πουλί δεν υπήρχε σε όλο στο βαπόρι .
    -Πόσο θέλουν , λεω του ταξιτζή .
    -Κάτσε να δούμε διότι ο παπαγάλος είναι του παιδιού και δεν ξέρουν τι θα πει μου λεει .

    Το παιδί μόλις το άκουσε ότι ο ξένος θα της έπαιρνε τον παπαγάλο ,έβαλε τα κλάμα και έτρεξε μαζί με τον παπαγάλο και αγκάλιασε το πόδι της μάνα της ,που είχε ζυγώσει και αυτή εκεί.
    - 40 δολάρια λεω κοιτώντας τον πατέρα του κοριτσιού .
    Γίνονται οι υπολογισμοί να δουν πόσα cruseros είναι ,μιας και τα δολάρια δεν του λενε και πολλά .
    - Τα λεφτά μου λέει είναι πολλά, αλλά δεν μπορούν να στον δώσουν ,διότι το κοριτσάκι διαμαρτύρεται .
    - 60 δολάρια ,τελική τιμή του φωνάζω !
    Ξανά ξεκίνησαν οι υπολογισμοί ,και μόλις κατάλαβε ότι 60 δολάρια ήταν 1,500,000 cruzeiros , βούτηξε τον παπαγάλο από τα χέρια του κοριτσιού ,τον έβαλε σε μια μικρή κούτα και μου τον έφερε ..
    Του δίνω τα 60 δολάρια ,και γύρισα να κατηφορίσω για το ταξί όλο χαρά που είχα βρει ένα τέτοιο πουλί .
    Το κλάμα του παιδιού ακουγόταν τώρα ποιο δυνατό . Ένα κλάμα απελπισίας που γινόταν ποιο έντονο καθώς απομακρυνόμουν !
    Σταμάτησα !γύρισα και κοίταξα το κοριτσάκι .Το μελαψό προσωπάκι του μούσκεμα από τα δάκρια του ,με κοιτούσε με ένα βλέμμα απόγνωσης !
    Τόση ώρα με τα παζάρια και τον ενθουσιασμό , που είχα βρει ένα τόσο όμορφο πούλι ,δεν είχα δώσει και πολύ σημασία στο παιδί .Δεν είχα καταλάβει ότι της είχα πάρει ίσως το μοναδικό παιχνίδι που είχε .
    Τώρα που το παρατηρούσα και άκουγα το γοερό κλάμα του ,κοκάλωσα .Δεν μπορούσα να κάνω βήμα .Κοίταξα γύρω από αμηχανία ,χωρίς να θέλω να δω κάτι συγκεκριμένο .
    -Τι κάνεις σκέφτηκα ! Ένοιωθα άσχημα ! ντρεπόμουν !
    Ξανά κοίταξα το παιδί ,και τα πόδια μου δεν ξεκολλούσαν από το έδαφος .
    Γύρισα πίσω και άφησα την κουτά κάτω μπροστά στον πατέρα της ,και γύρισα να φύγω .
    - Τα λεφτά! μου φώναξε ο ταξιτζής !
    Δεν απάντησα αλλά συνέχιζα να κατεβαίνω προς το ταξί .
    - Ε !estranhero !Μου φώναξε η μάνα του παιδιού .
    Γύρισα και είδα το κοριτσάκι να έρχεται τρέχοντας προς το μέρος μου .
    Έσκυψα ,την πήρα αγκαλιά και μου δώσε ένα φιλί, βρέχοντας το μάγουλο μου με τα δάκρια του .
    Έσφιξα το μωρό στην αγκαλιά μου και τα μάτια μου άρχισαν να τρέχουν !Την κράτησα στην αγκαλιά μου αρκετή ώρα και μετά την ακούμπησα προσέχτηκα κάτω λες και φοβόμουν να μην σπάσει. Αυτή γεμάτη χαρά έφυγε βολίδα για το σπίτι .
    ¶ναψα ένα τσιγάρο, κατέβηκα , και μπήκα στο ταξί .
    - Πίσω στο βαπόρι, ψιθύρισα με μεγάλη προσπάθεια .
    - Ξέρω κάποιον άλλον που έχει και αυτός έναν παπαγάλο που ......πήγε να πει ο ταξιτζής.
    - Στο βαπόρι ,του ξανά λεω άλλα με διαφορετικό τόνο αυτήν φορά !αμέσως κατάλαβε ότι δεν είχα διάθεση για πολλά .
    Το γεμάτο δάκρυα βλέμμα αυτού του παιδιού έμεινε χαραγμένο στην μνήμη μου, όλα αυτά τα χρόνια . Αλλά ούτε ξέχασα ποτε μου το μάθημα που είχα πάρει εκεί ,σε ένα μικρό χωριο στην μέση του Αμαζόνιου !


    Αφιερωμένη σε όλους σας !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 28-02-2011 στις 15:05

  2. #292
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Κώστα, χαίρομαι πολύ που σε έχω γνωρίσει! Καθώς το διάβαζα ήμουν σίγουρος ότι θα γύρναγες να επιστρέψεις τον παπαγάλο!!
    Σε ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες την ιστορία σου μαζί μας!! Προσωπικά με συγκίνησες!!!

    ΥΓ: Για να κάνουμε και λίγο χιούμορ...έπρεπε να πάρεις τη γάτα τελικά!!! (Να δεις χαμός που θα γινόταν στο πλοίο με το πουλιά των συναδέλφων σου!!!)

  3. #293
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Ότι είχα να σου πω στο είπα! Ένα δημόσιο ευχαριστώ εδώ επιβάλλεται γιατον ΑΝΘΡΩΠΟ Κώστα, που κοσμεί την ναυτική οικογένεια με το ήθος και τη όμορφη ψυχή του.

  4. #294
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον Leo και επαυξάνω!!!!!!!!

  5. #295
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Boston
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    Για ακόμα μια φορά αποκαλύπτει ο φίλος Μαστροκωστας Τις υπέροχες και συνάμα συγκινιτικες ιστορίες του καθώς επίσης και τα αστειρευτα συναισθήματα που τρέφει ένας ναυτικός της κλάσης του. Ένα μεγάλο Ευχαριστώ για Όλα
    [I][COLOR="Blue"][B]Πανί δερμάτινο, αλειμμένο με κερί,
    οσμή από κέδρο, από λιβάνι, από βερνίκι,
    όπως μυρίζει αμπάρι σε παλιό σκαρί
    χτισμένο τότε στον Ευφράτη στη Φοινίκη[/B].[/COLOR][/I]

  6. Προεπιλογή Συγκινητικό

    Συγκινητική η ιστορία σου αλλά και ο τρόπος που την περιγράφεις μαστροκώστα.
    Έχω γνωρίσει την περιοχή του Αμαζονίου και μια μεγάλη περιοχή της Βραζιλίας, όχι όμως σαν ναυτικός. Πρόσφατα έγραψα την ιστορία της ζωής μου σε στίχους (275 σελίδες)
    το παρακάτω κομμάτι το παραθέτω για να δείξω ότι τρόπον τινά γνωρίζω τα μέρη της Βραζιλίας που αναφέρεσαι. Αυτή η γάτα πάντως πρέπει να ήταν onca. Σαρκοφάγο πολύ επικίνδυνο.

    ...μ' ένα σταθμό στο Σανταρέμ φτάνουμε στο Μανάος
    μικρό τ' αεροπλάνο μας γύρω στις τριάντα θέσεις
    βρίσκομαι μέσα στο ταξί και για την πόλη πάω
    κι η πρώτη μου εντύπωση: Αφόρητη η ζέστη.


    Πόλη μιας άλλης εποχής παλιάς ξεπερασμένης
    που οι φυτείες καουτσούκ τη γέμισαν χρυσάφι
    ήτανε μέχρι πρό τινος απ' όλους ξεχασμένη
    περμένοντας την ώρα της να βγει από το ράφι...




    ,ηταν το 1968
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημήτρης Φάββας : 25-02-2011 στις 23:40

  7. #297

    Προεπιλογή

    Mπράβο φίλε μου. μεγάλη λαχτάρα το παιδάκι!!!!

  8. #298
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστήσω όλους για τα σχόλια σας ,και να πω ότι μερικές φορές η θάλασσα και η μοναξιά του ταξιδιού ,μας κάνουν σκληρούς και απότομους στην συμπεριφορά μας . Όμως είναι αρκετό ένα δάκρυ ενός παιδιού, να μας επαναφέρει στην τάξη .

  9. #299
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Ότι και να πεί κανείς είναι λίγο για αυτά που μοιράζεται ο Κώστας μαζί μας, πραγματικά οι ιστορίες του μας ταξιδεύουν ...
    Σε ευχαριστώ Κώστα για αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας.

  10. #300

    Προεπιλογή

    συγκινητικη ιστορια.

    Σε ευχαριστω πολυ.

Σελίδα 30 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 2028293031 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας