Σελίδα 5 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 305

Θέμα: Ιστορίες Ναυτικών - Εμπειρίες από ταξίδια (Seamen memories - Sea experiences)

  1. #41

    Προεπιλογή

    Το έχω ακούσει από πολλούς ότι για τους φιλιππινέζους ο καλύτερος μεζές είναι ο ...σκύλος

  2. #42
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Ισχυει. Εχω δει φωτογραφιες σε ενα βιβλιο που μιλουσε για τη φιλοσοφια και την ψυχολογια του λαου αυτου.

  3. #43
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Τι λετε ρε παιδια.... Δεν ξερω για ποιο λες οτι ειναι σκυλος.
    Από την άλλη οι παραγγελιες των προμηθειων γινονται από Ελλάδα. Δεν μπορει να βαλει ο καθενας οτι θελει μεσα στο βαπόρι.

    Παντως εχω ακουσει κι εγώ οτι το κρεας το σκύλου ειναι σχεδον ιδιο με του κατσικιού και ξερω πως στην Κίνα το τρώνε.

    Ξερω και μια τρελη ιστορια αλλα ειναι εκτος ναυτιλίας και βγαινουμε εκτος θέματος...

    Μαστροκώστα καμιά άλλη καλή ιστοριούλα από τους ωκεανούς?

  4. #44

    Προεπιλογή

    Αυτή η ιστορία σίγουρα δεν είναι από ωκεανούς αλλά είναι από την γραμμή Πάτρα-Ιταλία το πλοίο που θα αναφέρω στην ιστορία είναι το europa(dil saturnus)του Βεντούρη ενώ το πλοίο ήταν έτοιμο να φύγει από ιταλία έρχεται ένα δελτίο καιρού στην γέφυρα κ έλεγε ότι θα έχει αρκετά μποφόρια (8-9)ε συνιθυσμένοι οι πιο πολύ ναυτικοί είπαν τα γνώστα το βαπόρι αναχωρεί κανονικά για Πάτρα κάπου στα μισά η θάλλασα άρχιζε να αγριεύει αμέσως τρέχει ο καπετάνιος(Νίκος Νομικός) στην γέφυρα να δεί το καινούργειο δελτίο καιρού και έπαθε πλάκα ανέφερε ότι στην περιοχή πνέουν άνεμοι 10+ μποφόρ (με βαθμιέα αύξηση) αμέσως χαράζει νέα πορεία κ γυρνά το καράβι κόντρα στο καιρό, ο καιρός πλέον δεν αστειεύεται και μέσα στο καράβι να γίνεται χαμός να αναφέρω ότι από τον καιρό στην καμπίνα του πατέρα μου έφυγε από τον μπουρμέ το γραφείο και πήγε κ σφύνωσε στην πόρτα τα κύματα να καταπίνουν το καράβι στο γκαράζ να έχει γίνει ο χαμός (ευτύχως δεν είχαν πολλές νταλίκες) ο καπετάνιος στην γέφυρα δίνει τον δικό του αγώνα κ το πλοίο από θαύμα φτάνει στην Πάτρα μετά από 40 ώρες!!!!!!(κ κανονικά το δρομολόγιο ήταν 15 ώρες)αφού έφθασαν κ πάτησαν γη ο πατέρας μ πήρε το φυλλάδιό του και τον απέλησαν από το συγκεκριμένο καράβι κ πήγε στο polaris.Αλλά όσοι ήταν μέσα εκείνο το βράδυ τα έπαιξαν,ο καπετάν Ζάχος είχε πει ότι στην συγκεκριμένη γραμμή κάθε 20-30 χρόνια πιάνει θάλλασα που καταπίνει βαπόρια και να που εκείνο το βράδυ του βγήκε
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικόλας : 07-01-2008 στις 03:23

  5. #45
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Μάγκες σας μιλάω ειλικρινά στο τελευταίο που ήμουνα τρώγανε τα αυγά λίγο πριν γεννηθεί το πουλάκι από μέσα και λέγαν ότι αυτό είναι δυναμοτικό και αφροδισιακό...
    [FONT=Arial, Verdana, MS Sans Serif, Tahoma][SIZE=3] Έπεσε το πούσι αποβραδίς
    - το καραβοφάναρο χαμένο -
    κι έφτασες χωρίς να σε προσμένω
    μεσ' στην τιμονιέρα να με δεις.[/SIZE][/FONT]

  6. #46
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    auto pou ginontan kai pws? se ti karavi ?

    ayga me to poulaki sxedon etoimo? mou kanei dyskolo...to xeis dei esy?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  7. #47
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή μου φάνηκε απίστευτο αλλά ναι...

    είχαμε σταματήσει στις φιλιππίνες να πάρουμε στόρια και λάδια με ένα γκαζάδικο panamax και ανέβηκαν πάνω οι πιτσικόμηδες και είχαν αυτές τις αηδίες και τις τρώγανε.Επίσης τους αρέσει πάρα πολύ οι σαρδέλες οι παστές μόλις τις βγάζουν από το κουτί να τις τηγανήζουν και συνεπώς να βρωμάει όλο το ακομοθέσιο...Αλλά τι να πεις... περί ορέξεως...
    [FONT=Arial, Verdana, MS Sans Serif, Tahoma][SIZE=3] Έπεσε το πούσι αποβραδίς
    - το καραβοφάναρο χαμένο -
    κι έφτασες χωρίς να σε προσμένω
    μεσ' στην τιμονιέρα να με δεις.[/SIZE][/FONT]

  8. #48
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Είπαμε είμαι απο οικογένεια ναυτικού, τιμή μας και καμάρι μας! Μόλις γύρισε η μητέρα μου απο ταξίδι στην Αλμέρια της Ισπανίας οπου το πλοίο στο οποίο βρίσκεται ο papo dad θα ξεφόρτωνε κάρβουνο οπου και θα καθόταν για μερικές μερες για συμπληρωματικούς ελέγχους. Της είχα δώσει την Olympus να τραβήξουν μερικές φωτό, μιας και δεν είναι κάτι το οποίο βλέπεις συνέχεια. Έχω τύχει να επισκεφθώ 2-3 φορές μερικά απο τα πλοία στα οποία δούλεψε ο πατέρας μου. Τα πλοία ειναι άσχημο θέαμα - η όψη τους όταν πλησιάζεις με την λαντζα (πλοιάριο το οποίο μεταφέρει το πληρωμα απο την στερια στο πλοίο) είναι τρομακτικη - ιδιαίτερα όταν το πλοίο έχει ξεσαβουρώσει - δηλαδή έχει αδειάσει τις δεξαμενές που ειναι συνήθως γεμάτες τεράστιες ποσότητες νερό και το βοηθάνει να κάθεται μέσα στο νερό και να έχει ευστάθεια.. Τεράστιες κατασκευές, απο λαμαρίνα ορθώνονται στο πουθενά. Κινούμενα γήπεδα τα οποία ταξιδεύουν σε θάλασσες ατελείωτες , 30-40-50 μέρες. Το πλοίο πριν απο ώρες έφυγε για πάρει καύσιμα απο το Γιβλαρταρ και στην συνέχεια θα πάει Βραζιλία για να φορτώσει και στην συνέχεια θα καταλήξει, που αλλού στην Κινα! Όπως λέει και ο πατέρας μου - 'κάθε χρόνο που πάμε εκεί βλέπω τεράστια διαφορά'. Αυτή η χώρα είναι η ατμομηχανή του παγκόσμιου εμπορίου. Αναφέρει ότι μέσα σε μικρά χρονικά διαστήματα λιμάνια και ντόκοι εκσυγχρονίζονται με τα πιο σύγχρονα μέσα. Καταναλώνουν πρώτες ύλες με απίστευτο ρυθμό. Κάρβουνο, σίδερο κτλ κτλ.


    Να σημειώσω κάτι όταν λέμε ότι ένα βαπόρι είναι 180.000 τόνους δεν σημαίνει ότι αν το βάλουμε σε μια ζυγαριά αυτή θα μας δείξει 180.000 τόνους (λέμε τώρα). Σημαίνει ότι μπορεί να πάρει μέσα του φορτίο 180.000 τόνων. Για φορτηγό πλοίο - δεν είναι γκαζάδικο (έτσι λένε αυτά που κουβαλάνε πετρέλαιο - είναι αρκετά μεγάλης κλάσης.Σε κάποιες φωτογραφίες απο το αρχείο εδώ της οικογένειας έχουμε φωτό απο τέρατα 500.000 τόνων (γκαζάδικα) , 300.00 τόνων. Το συγκεκριμένο έχει γύρω στα 140 μέτρα μήκως και 45 μέτρα πλάτος.


    Εδώ είμαστε στην γέφυρα και το γραφείο με τους χάρτες. τα μεγάλα συρτάρια κάτω εχουν μεγάλους χάρτες ανα περιοχες της γης. Είναι το γραφείο που υπολογίζουν οι αξιωματικοί τις πορείες και τις χαράσουν. Για την διαδικασία χρησιμοποιουν και υπολογιστες pc και server με δορυφορικά συστήματα (mainframes υπήρχαν σε βαπόρια) πολύ πριν αποκτήσουν υπολογιστές πολλές ελληνικες εταιρίες και πανεπιστήμια).Θυμάμαι τον πατέρα μου δεκαετία του 80 αρχες 90 να επιστρέφει και στην βαλίτσα να έχει οδηγίες χρήσης του vi!





    Πως φαίνονται τα αμπάρια του πλοίου απο την γέφυρα.Δεξιά και αριστερά τα καλλύματα των αμπαρίων.Φαντάσου ένα αμπάρι ως μια 3-4οροφη πολυκατοικία σαν ογκο.Μέσα του ειναι χωρισμένο σε δωμάτια - μικρότερους χώρους.




    φωτογραφία απο την γέφυρα


    Αυτός ο πίνακας έχει ενδείξεις για την κατάσταση κάθε αμπαριού στο πλοίο και κάθε υποκομματιου (δωμάτιο) στο αμπάρι. Ουσιαστικά το layout οπως το βλέπεις στον πίνακα ειναι και το layout της πραγματικότητας για τους αποθηκευτικους χώρους.




    Ξεφόρτωμα με ειδικό μηχανικό φτυάρι- τανάλια ποσότητας κάρβουνου.Διακρίνεται αριστερα το κάρβουνο μεσα στο αμπάρι. Απο ταξίδι σε ταξίδι το πλοίο μπορεί να αλλάξει τύπο φορτιου. Κατα την διάρκεια της αλλαγής, το πλήρωμα πρέπει να κατέβει μέσα στα αμπάρια και να τα καθαρίσει.Στα συγχρονα πλοια υπάρχουν ειδικοι μηχανισμοί που αναλαμβάνουν το πρώτο επίπεδο καθαρισμου παρόλα αυτά ανάλογα την ιδιότητα κάθε φορτιου πρέπει να κατεβουν συνεργεία για να κάνουν επιπλεόον καθαρισμους. Τι είπες περνάς δύσκολα στην δουλειά σου...φαντάσου πως ειναι μεσα σε αυτη την λαμαρινένια σπηλιά..και παράλληλα να εισαι στον ωκεανό!



    Στην γεφυρα πάλι, το πάνελ εδώ μπροστά ειναι και το τιμόνι - μην περιμένεις να δεις τιμόνι οπως του Jack Sparrow , είναι μικρά σαν αυτοκινήτου!




    Κοντινό στο αμπάρι!


    Καλό ταξίδι...captain...

    Από έναν άνθρωπο που ζει μέσα στην θάλασσα και ποσό θα ήθελα και εγώ να ζήσω τέτοιες στιγμές με κίνδυνο την ιδία την ζωή μου και ως μούτσος το λιγότερο αν γίνεται είναι όνειρο και θα μείνει για πάντα γιατί τα τύχη της Ελλάδος δεν διώχνουν την ναυτιλιακή ζωή της χώρας αυτής είμαστε διασκορπισμένη σε όλο το κόσμο και παράδειγμα αυτός ο άνθρωπος και αυτός που μου φύτρωσε το μεράκι αυτό …


    «Για αυτό παρουσιάζω αυτό κείμενο και ας είναι προσωπικό κείμενο και ζητώ συγγνώμη για αυτό αλλά είναι ένα παράδειγμα για δείξω και μόνο αυτό τη είναι για μένα αυτή η δουλεία οπός λένε μερική για μένα η ζωή μου »




    πηγη : http://javapapo.blogspot.com
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Baggeliq : 07-02-2008 στις 22:36
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  9. #49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Baggeliq Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο έχει γύρω στα 140 μέτρα μήκως και 45 μέτρα πλάτος.
    Μαλλον κανεις καποιο λαθος... Γιατι 180000 DWT και 140m δεν συμβαδιζουν. Μαλλον θα ηθελες να γραψεις 240m που ειναι και πιο λογικο.

  10. #50
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον κανεις καποιο λαθος... Γιατι 180000 DWT και 140m δεν συμβαδιζουν. Μαλλον θα ηθελες να γραψεις 240m που ειναι και πιο λογικο.
    Ναι εχεις δικιο δεν το μετεφερα σωστα ...
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

Σελίδα 5 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας