Σελίδα 3 από 31 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 305

Θέμα: Ιστορίες Ναυτικών - Εμπειρίες από ταξίδια (Seamen memories - Sea experiences)

  1. #21
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσουν αυτές οι δημοκρατικές διαδικασίες
    Σώπα Νίκο για μας δουλέυω χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

  2. #22
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Μετά όμως μήν μου λέτε ότι το πρωί δέν ξυπνούσατε!

  3. #23
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Εχουμε προυπηρεσία μην νοιάζεσε !!!!!! Δεν μασάμε !!!!

  4. #24

    Προεπιλογή

    Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα... Για να επανέλθουμε στο θέμα θα τολμήσω να γράψω μια ιστορία που μου ήλθε στο μυαλό με αφορμή την ιστορία του mastrokosta.
    Για όσους αναρωτήθηκαν γιατί στην προηγούμενη ιστορία έκαναν τόσα χιλιόμετρα για να πάρουν ένα τηλέφωνο και δεν καλούσαν από το βαπόρι θα θυμίσω ότι μέχρι πριν μερικά χρόνια για να τηλεφωνήσει ένας ναυτικός στο σπίτι θα έπρεπε να καλέσουν το Ελλάς Ράδιο (των παράκτιο σταθμό ασυρμάτου), να τους συνδέσουν με τον αριθμό τηλεφώνου και να μιλάνε λέγοντας "Έτοιμος" στο τέλος κάθε φράσης ώστε να μιλήσει ο άλλος και να ξαναμιλήσουν όταν άκουγαν το "Έτοιμος" από τον άλλο και σε άκουγε και το υπόλοιπο πλήρωμα και τα άλλα καράβια που ήταν στη συχνότητα. Και βέβαια δεν μπορούσαν να μιλάνε πολλά πλοία ταυτόχρονα οπότε περίμεναν τη σειρά τους για να μιλήσουν και ειδικά σε γιορτές που όλοι ήθελαν να πάρουν τηλέφωνο σπίτι τους η αναμονή ήταν για ώρες.
    Έτσι λοιπόν ήταν κάποια γιορτή δεν θυμάμαι ποια Χριστούγεννα, Πάσχα ή άλλη και χτυπάει το τηλέφωνο σπίτι μας αργά το βράδυ το σηκώνει η μάνα μου ακούει το γνώριμο "ομιλείτε με πλοίο ..." μιλάει για λίγο με τον πατέρα μου (δεν ήταν και για φλυαρίες) λέει τις ευχές μας και κλείνοντας μας λέει ότι και στο καράβι γλεντάνε.
    Όταν ξεμπαρκάρισε ο πατέρας μου πως έπιασα που έλεγε κουβεντιάζοντας με ένα συνάδελφο του:
    -Εκέινη τη μέρα μας είχε βγάλει ένα καιρό και δεν μπορούσαμε να σταθούμε όρθιοι από το μπότζι και είχα πάρει και σπίτι να τους πω τα χρόνια πολλά και τους λέω "και εμέις εδώ καλά περνάμε ...χορεύουμε" για να μη στεναχωρηθούνε χρονιάρα μέρα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 02-11-2007 στις 21:02

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    878

    Προεπιλογή

    η ιστορια ηταν πραγματικα φοβερη και απιστευτα συγκινητικη. δεν υπαρχουν λογια νομιζω.
    η ευτυχια ειναι αυτο που περιμενουμε να 'ρθει...

  6. #26
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Αυτά σου μένουν Παναγιώτη ........

  7. #27
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    ¶ντε ας αναφέρω και εγώ μια ιστοριούλα του Ελλάς Ράδιο από τις κλασσικές νομίζω που λέγωνται την ώρα της σκάτζας και που την είχαν διηγηθεί και σε εμένα όταν ήμουν δόκιμος.
    Ήταν μια φορά λένε ένας που πήρε την γυναίκα για τα καθέκαστα. Αυτή προς το τέλος επίμονα όλο του έλεγε να μην ξεχάσει να στείλει και κάποια χιλιάρικα. Αυτός βέβαια το έπαιζε πως δεν ακούει και έβριζε το σήμα που δήθεν χανόταν από τα πολλά παράσιτα... Τότε ένας "αγαθός" συνάδελφος που άκουγε από άλλο πλοίο φιλοτιμήθηκε να πεταχτεί στον ασύρματο μήπως και ήταν πιο κοντά στο πλοίο και τουλάχιστον αυτόν τον άκουγε. Του είπε λοιπόν:
    -"Έλα συνάδελφε λέει η σύζυγος να της στείλεις και 500 χιλιάρικα"
    -"Α, το άκουσες συνάδελεφε;"
    -"Ναι, ναι 500 χιλιάρικα λέει"
    -"Α, μπράβο συνάδελεφε, εσύ που το άκουσες κοίτα και να τα στείλεις τώρα..."
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  8. #28
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παίρνοντας την ευκαιρία από άλλο θέμα , θέλω να σας πω για τα προβλήματα που υπήρχαν με το φαγητό στα φορτηγά και γκαζάδικα .
    Για της προμήθειες του πλοίου υπεύθυνος ήταν ο καμαρότος με τον μάγειρα , αλλά τον τελευταίο λόγο τον είχε ο καπετάνιος πάντα . Πολλοί ανέντιμοι καπεταναίοι έχουν κάνει περιουσίες στην πλάτη των ναυτικών, από την τροφοδοσία του πλοίου .Οι καβγάδες για το φαγητό ήταν άγριοι ,με μπουνιές και πιάτα που έπεφταν σε κεφάλια .Μέχρι και στάσεις εργασίας έχουν γίνει. Ένα άλλο πρόβλημα ήταν στα λογκαδα ( από το long ) ταξίδια είκοσι και τριάντα ημερών , η έλλειψη φρέσκων φρούτων και λαχανικών. Δεν μπορούσαν να διατηρηθούν για τόσο μεγάλο διάστημα
    Υπήρχε μενού εβδομαδιαίο. Από ότι θυμάμαι κάθε Δευτέρα είχε πιλάφι , Πέμπτη μακαρόνια κτλ Έδιναν κρασί και μπίρες, κάθε Πέμπτη Κυριακή και αργίες .
    Μεγάλο ρόλο έπαιζε ο μάγειρας .Αν ήταν καλός, έκανε αρκετές παραλλαγές και έσπαγε την μονοτονία , αλλά και το φαγητό ήταν νόστιμο .Αν ήταν άσχετος , τα πιάτα γίνονταν ιπτάμενα .
    Το νερό ήταν ένα άλλο πρόβλημα . Τα πλοία όταν είναι αροδου εφοδιάζονταν από της λεγόμενες μπαριζες. Μικρά δεξαμενόπλοια που φέρνουν πετρέλαιο η νερό .Στα λιμάνια νερό παίρνεις από τον ντοκο, από μόνιμες παροχές .Σε κάποια παντος το νερό που έπαιρνες δεν έκανε ούτε για πότισμα λουλουδιών .Από Djibouti για παράδειγμα .Το νερό αυτό δεν είχε καμιά διαφορά από το θαλασσινό !
    Πάντως το δικό μας βαπόρι M/V Nautilia έχει καλό φαγητό και νερό !Λόγο γραμματικού!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 05-02-2008 στις 00:46 Αιτία: δημιουργήθηκε σύνδεσμος για το άλλο θ&a

  9. #29
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή Ο μαστρονικος!

    Διάλογος στα αγγλικά μεταξύ μάγκα πρώτου μηχανικού από Κεφαλονιά (κοιλιά αερόσακος φόρμα ανοικτή μέχρι τον αφαλό, ύφος και περπάτημα μάγκα), με αξιωματικό του cost guard στο Cape Town που έχει έρθει να κάνει έλεγχο στο βαπόρι . Ο πρώτος από αγγλικά τίποτα, στέκετε μπροστά του και τον κοιτά στην κυριολεξία με ένα μάτι .

    - Chief! Can we please check the emergency generator and then the emergency light?
    - Yes!
    - I would like to see also the bilge
    - Yes! Yes!
    - When deed you clean them last?
    - Yes!
    Ο τύπος συνεχίζει διότι νομίζει ότι ο πρώτος δεν τον άκουσε .
    - What is the condition of the bilge separator?
    - Yes!
    - Can we start the inspection please?
    - Yes! Yes!
    Οι ερωτήσεις συνεχίζονται για πολύ ώρα ,αλλά οι απαντήσεις είναι ίδιες. yes- yes .
    - To start from the engine room or from the emergency generator?
    - Yes! Yes!
    - From the engine room or from the emergency?
    - Yes! Yes!
    - What yes yes! Do you understand what a fucking im talking about? φωνάζει εκνευρισμένος και κόκκινος ξεσπά ο αξιωματικός του cost guard .
    Και ο πρώτος με τη βραχνή και μάγκικη φωνή του, γυρίζει σε μένα ήρεμος αλλα και όλο απορία και μου λεει :
    - Ρε τι θέλει ο μαλάκας !!!!
    Κόκαλο εγώ!

  10. #30
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    878

    Προεπιλογή

    κλασικος Ελληναρας..... χαχαχαχα
    η ευτυχια ειναι αυτο που περιμενουμε να 'ρθει...

Σελίδα 3 από 31 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας