Σελίδα 31 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 21293031
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 301 έως 305 από 305

Θέμα: Ιστορίες Ναυτικών - Εμπειρίες από ταξίδια (Seamen memories - Sea experiences)

  1. #301
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    PIRAEUS
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Υπεροχη ιστορια θα μπορουσε να γινει σεναριο ταινιας, ειναι πολλοι που δεν γνωριζουν την ζωη των ελληνων ναυτικων και τις εμπειριες στους στα λιμανια του κοσμου. Δεν ειναι τυχαιο που στο πιο απομακρυσμενο λιμανι και αν βρεθεις καποιος θα σου πει δυο λεξεις ελληνικες. Ευχαριστω

  2. #302

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Δημήτρης Φάββας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκινητική η ιστορία σου αλλά και ο τρόπος που την περιγράφεις μαστροκώστα.
    Έχω γνωρίσει την περιοχή του Αμαζονίου και μια μεγάλη περιοχή της Βραζιλίας, όχι όμως σαν ναυτικός. Πρόσφατα έγραψα την ιστορία της ζωής μου σε στίχους (275 σελίδες)
    το παρακάτω κομμάτι το παραθέτω για να δείξω ότι τρόπον τινά γνωρίζω τα μέρη της Βραζιλίας που αναφέρεσαι. Αυτή η γάτα πάντως πρέπει να ήταν onca. Σαρκοφάγο πολύ επικίνδυνο.

    ...μ' ένα σταθμό στο Σανταρέμ φτάνουμε στο Μανάος
    μικρό τ' αεροπλάνο μας γύρω στις τριάντα θέσεις
    βρίσκομαι μέσα στο ταξί και για την πόλη πάω
    κι η πρώτη μου εντύπωση: Αφόρητη η ζέστη.


    Πόλη μιας άλλης εποχής παλιάς ξεπερασμένης
    που οι φυτείες καουτσούκ τη γέμισαν χρυσάφι
    ήτανε μέχρι πρό τινος απ' όλους ξεχασμένη
    περμένοντας την ώρα της να βγει από το ράφι...




    ,ηταν το 1968
    το 68 ε;;κληρούχοι είμαστε. τότε ήταν καλές εποχές, έχω γράψει κι εγώ μερικές ιστορίες αλλά είναι 25 σέλιδες. μεγάλες για να τις φέρω εδώ. λες να κάναμε σε ίδια εταιρεία;;;

  3. #303
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Santarem Amazon river 1987.
    Αφιερωμένη σε όλους σας !

    Από κάτι τέτοιες αφηγήσεις !!! από τους ΑΝΘΡΏΠΟΥΣ... Με όλη την σημασία της λέξης = ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ με κάνουν να πιστεύω ότι όλη η ζωή η δική μας είναι μια Τετάρτη απόγευμα δική τους.
    Να είσαι πάντα καλά.

  4. Προεπιλογή

    Καλές γιορτές να έχει η οικογένεια μας που ταξιδεύει αυτές τις άγιες μέρες μακριά απο τους δικούς της ανθρώπους.
    Καλές και ήρεμες θάλασσες

  5. Προεπιλογή

    ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΙΚΕ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΅ΑΝΔΡΙΩΤΗΣ΅ ΤΗΝ Τετάρτη 11 ΙΟΥΛΙΟΥ 1963 (Έτος 37ον Περίοδος Γ΄Αριθ.145-1249)

    Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΜΑΣ
    ----------------------------------

    Να φεύγης απ’τη θάλασσα και να σ’ακολουθη το μίσος κι’η κατακραυγή των συναδέλφων σου είναι φρικτό......Αλλά ν’αφίνης πίσω σου μια ζωή πολλών δεκάδων χρόνων ταξιδιών, νάσαι Καπετάνιος, κι’ οι ναυτικοί που σε γνώρισαν, σ’έζησαν και σ’αγάπησαν να σ’αποχαιρετούν με δάκρια, είναι η μεγαλύτερη τιμή, είναι το όνειρο του ανωτέρου ανθρώπου.........

    Αυτό τ’όνειρο είδε να ζωντανεύη ο Ανδριώτης Πλοίαρχος Μαθιός Κουτσούκος, πούφαγε τη θάλασσα με το κουτάλι και ταξίδεψε με τρείς γενειές ναυτικών.
    Τελευταίο λιμάνι η Φιλαδέλφεια, εκεί που θα «παραδώση» και θάρθη στην Πατρίδα να ζήση πιά με αναμνήσεις.......Αλλά ο αποχαιρετισμός γίνεται απ’το Σάντος της Βραζιλίας, απ’όπου όλα τα πληρώματα των εκεί 10 Ελληνικών καραβιών του στέλλουν ευχές , μαζύ με τους τρείς μακρούς συριγμούς των πλοίων, που άφισαν εκστατικούς τους ξένους και σταμάτησαν την κίνηση όλου του λιμανιού που παρακολουθούσε την συγκινητική αυτή στιγμή. «Καλή Πατρίδα» του εύχονται ό λ ο ι. Η ζωή του στη θάλασσα ήταν τέτοια που μόνο φίλους έκανε.

    Άραγε, εμείς οι καινούργιοι, όσο ικανοί κι’αν γίνωμε στο επάγγελμά μας, θα μπορέσωμε να φτάσωμε τέτοια παραδείγματα; Θα κατορθώσωμε ν’ανέβωμε ηθικά τόσο ψηλά; Γιατί η αγάπη των συναδέλφων, αξίζει πειό πολύ απ’όλες τις τιμές και τις περιουσίες που μπορούμε να μαζέψωμε!.........


    Χ............Κ.Κ.............
    Δόκιμος Πλοίαρχος ΕΝ

Σελίδα 31 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 21293031

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας