Σελίδα 11 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 215

Θέμα: Celestyal Cruises (Louis Cruises)

  1. #101
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Φίλοι μου τα πράγματα είναι πολύ ποιο απλά .
    Εγώ θέλω να ρωτήσω .Γιατι καμιά εταιρεία δεν θέλει να έχει Ελληνική σημαία ?Γιατι ?Έχουν κάτι μαζί μας ?
    Έχω δει κρουαζιερόπλοια με Μάλτας , Ιταλίας , Αγγλίας , Κύπρου κτλ .
    Δεν έχω δει όμως μια ξένη εταιρία να έχει Ελληνική σημαία !
    Έχουν κάτι μαζί μας ?Δεν τους αρέσει η φάτσα μας ?
    Όχι !Κάτι λάθος κάνουμε εμείς !
    Ας σταματήσουμε να ψάχνουμε εχθρούς δεξιά και αριστερά ,και να δούμε τι λάθος κάνουμε εμείς .Διότι δεν προσπαθούμε να είμαστε ανταγωνιστικοί , αλλά προσπαθούμε να απειλήσουμε να επιβάλουμε , και αυτή η τακτική δεν περνάει πουθενά .
    Δυστυχώς ο Έλληνας ναυτικός είναι μια Ferrari που προσπαθούν να την κάνουν Lada και να την πουλήσουν στην τιμή της Ferrari .
    Όσο για τις εταιρίες .....όπως εγώ προσπαθώ να βγάλω όσο μπορώ περισσότερα ,το ίδιο κάνουν και αυτές .Εγώ τους καταλαβαίνω απόλυτα .Έτσι είναι η ελεύθερη αγορά όπως λεει και ένας φίλος μου .
    Κρίμα για τον Έλληνα ναυτικό που τον τρωει η θάλασσα μέρα νύχτα ,και έχει αφήσει την τύχη του σε ανίκανους καρεκλοκένταυρους !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 04-02-2011 στις 17:01

  2. #102

    Προεπιλογή

    Ας διευθετήσει κ εξαλείψει πρώτα το ελληνικό κράτος την τεράστια γραφειοκρατία του,ας γίνει αξιόπιστο και ας εγγυηθεί στις εταιρείες ότι δε θα υπάρξουν τα περσινά ρεζιλίκια στα λιμάνια της χώρας κ ας γίνει πιο ανταγωνιστική σημαία με καλύτερους και πιο απλούς όρους,όπως έχουν κάνει άλλες χώρες και μετά να τους ζητάμε κ τον λόγο για ποιό λόγο δεν σηκώνουν την σημαία.............και στο κάτω κάτω όπως είπε κ ο mastrokwstas ας σταματήσουμε να επιβάλλουμε πάντα τα δικά μας!!
    Δεν φταίν οι εταιρείες .......αλλα το κράτος!!!
    Δεν είμαι ειδικός αλλά λίγη λογική βοηθά στο να καταλάβεις κάποια πράγματα!

  3. #103

    Προεπιλογή

    Σχετικό άρθρο τουNigel Lowry από τη χτεσινή Lloyd's List, το παραθέτω αυτούσιο και θα σχολιάσω σε επόμενο μήνυμα:
    LOUIS Cruises has moved to ditch the Greek flag in a stand-off with the authorities over pension fund contributions which threatens to cost about 350 Greek crew jobs.
    If the reflagging is finalised it will mean the Greek registry is void of mainstream cruise vessels for the first time in memory.
    The company has already applied to reflag at least two vessels — the 25,611 gt Louis Cristal and the 11,162 gt Calypso — in Malta and surveyors are expected to survey the ships on behalf of the Maltese registry in the coming days.
    It was unclear whether Louis is also poised to reflag a third Greek flag vessel, the 26,428 gt Emerald, which is in lay-up.
    A fourth ship, the 40,876 gt Louis Majesty is already under Maltese colours but was to have hoisted the Greek flag before starting a season of three- and four-day Greek island cruises, but company executives said this plan has now been abandoned.
    A brief public statement by the company on Thursday said it had “no other choice” but to change the flag, which it dubbed completely uncompetitive in light of recent legislation to encourage non-EU flagged cruiseships to home port in Greek ports for the first time.
    But the catalyst for the company’s move has been legal action against it by the Greek Seamen’s Pension Fund, which is claiming about €5m ($6.8m) in unpaid contributions over the past five years, a total that has swelled to about €15m with interest and punitive fines.
    The switch to Malta flag is calculated to offer savings of about €300,000 per month for each ship.
    A previous Greek government struck a deal with Cyprus-based Louis and seafarers’ unions back in 2005 when the company was persuaded to hoist the flag on condition that the state chipped in the pension fund contributions for Greek crew, which numbered about one-third of the complement employed on the Louis ships.
    A spokesman for Louis told Lloyd’s List that the company had consistently met the number of Greeks required to qualify for the arrangement.
    George Koumpenas, senior general manager of fleet operations, said: “This is unsatisfactory for everybody, but we have reached a point where we have no other means of protesting.”
    A preliminary hearing in the case is scheduled for next week and depending on developments in the next few days the company may launch its own case against the pension fund. This would be to seek the return of about €1.5m in contributions it claims it made without being required to.
    “I am a Greek seafarer myself,” said Capt Koumpenas. “I hope that even at the last moment there will be a solution.”
    Until recently the company operated half a dozen vessels under Greek flag but lately it disposed of the Aquamarine and Aegean Pearl.
    It still employs more than 700 Greek seamen but hotel staff and junior deck and engine ranks will bear the brunt of about 350 job losses, said Capt Koumpenas.
    The company intends keeping Greek masters, senior officers and senior engineers for Maltese flag operation.
    Louis has just extended the charter on two other vessels, Thomson Destiny and Thomson Spirit, to Thomson Cruises until the end of 2014.

  4. #104

    Προεπιλογή

    Για να μην χαθεί κάποιος στη μετάφραση Greek Seamen’s Pension Fund είναι η αγγλική μετάφραση του ΝΑΤ. Επειδή το σχόλιοό μου είναι άσχετο με τη Louis το έκανα εδώ που είναι (σχετικά) εντός θέματος.

  5. #105
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Αλλη μια επιβεβαίωση της πλήρους ασχετοσύνης των ανθρώπων που μας κυβερνάνε !!! Δεν ντρέπονται λιγάκι απο τη μιά να διαβεβαιώνουν οτι έχουν συμφωνήσει με την εταιρεία και απο την άλλη να λένε οτι τους εξαπάτησαν ?. Αναρωτιέμαι που τους βρήκανε ??????

  6. #106
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Mια πολυ σημαντικη συμφωνια επετεφθει στο πλαισιο της συνεχειας συνεργασιας της LOUIS και της Thomson.
    Aξιζει να πουμε οτι στα δυο πλοια Τhomson Destiny & Thomson Spirit εργαζονται και Ελληνες Αξιωματικοι.
    Πιο συγκεκριμενα η ανακοινωση της εταιρειας αναφερει:

    Η Louis plc ανακοινώνει την επέκταση της ναύλωσης των 2 κρουαζιεροπλοίων της, “Thomson Destiny” και “Thomson Spirit” προς την εταιρεία Thomson Cruises της TUI Travel plc, που αποτελεί τον μεγαλύτερο διοργανωτή ταξιδιών της Ευρώπης, μέχρι το τέλος του έτους 2014.
    Σημειώνεται ότι τα δύο πιο πάνω κρουαζιερόπλοια είναι ήδη ναυλωμένα στη Thomson Cruises μέχρι το τέλος του 2011.
    Η ναύλωση κρουαζιεροπλοίων της Louis plc προς την Thomson Cruises άρχισε το 1996 και η πιο πάνω ανανέωση αποδεικνύει την επιτυχία της μακρόχρονης αυτής στρατηγικής συνεργασίας. Αποτελεί δε μια ακόμα έμπρακτη απόδειξη της εμπιστοσύνης με την οποία περιβάλλουν την Louis plc εταιρείες που κατέχουν εξέχουσα θέση στον Παγκόσμιο τουριστικό χάρτη.
    ...απίστευτος ο κόσμος κι ο χαρακτήρας μας...

  7. #107

    Προεπιλογή

    Gnwrizei kapoios an iparxei kapoia e3eli3i me ta krouazieroploia k tin elliniki simaia???

  8. #108
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Μηνύματα
    2.378

  9. #109

    Unhappy

    μπραβο για την αναρτηση απτην lloyds...συνεχισε να μας ενημερωνεις γιατι απο εδω μεσα εχουμε μαυρα μεσανυκτα...το κακο ειναι οτι παλι θα γινει πανικος με το ποιος θα πρωτομπει ακομη και σε αυτα τα πλοια..αντε να δουμε θα εχουμε δουλεια φετος στην ελλαδα η θα παμε εξω...και το ενα απτα δυο ειναι και εποχικο..αλλη πικρα..4,5 στα 12 μηνες

  10. #110
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Εγω πιστεύω οτι ο λόγος που παραμένουν τα 2 πλοια στην Ελληνική σημαία είναι ο κικαιώνας που ονομάζεται ΝΑΤ και κανεις δεν φρόντισε να ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Δεν υπάρχει βέβαια καμμία αμφιβολία οτι είναι πολυ ευχάριστη εξέλιξη, αφου οπως δείχνουν τα πράγματα εστω και σε 2 κρουαζιερόπλοια θα υπάρχει και φέτος η σημαία μας.

Σελίδα 11 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας