PDA

Επιστροφή στο Forum : Hellenic Seaways



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

George
21-01-2005, 02:10
Αυτό είναι το νέο όνομα της HELLAS FLYING DOLPHINS. Όλα τα βαπόρια επιβατηγά και Ro/Ro της εταιρίας (πλην των ΕΞΠΡΕΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝ και ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ που αποσύρονται πιθανόν και το ΕΞΠΡΕΣ ΑΔΩΝΙΣ) θα βαφτούν σκούρα μπλε σαν τα Blue Star (Στριντζης γαρ). Ο ΠΗΓΑΣΟΣ άρχισε ήδη να βάφεται ενώ το ΣΙΕΛΟ ΤΡΕΗΛΕΡ ταξιδεύει με τα καινούρια του χρώματα. Από ότι ακούγεται θα αλλάξουν και τα σινιάλα στα φουγάρα τα οποία θα βαφτούν κόκκινα!!! Θα πίξουμε στα μπλε!! Όσο για τα ταχύπλοα pie προς το παρόν βάφονται ξανά όλα κόκκινα και μάλλον έτσι θα παραμείνουν λόγο Vodafon.

Maroulis Nikos
21-01-2005, 02:23
Hellenic Seaways, το νέο όνομα της Hellas Flying Dolphins

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ
Δευτέρα, 17 Ιανουαρίου 2005 07:00
Λάμπρος Καραγεώργος, Σελίδα: 14, 378 λέξεις, ΝΑΥΤΙΛΙΑ



Με νέο εμπορικό όνομα, ίσως και από σήμερα, στο κοινό η Hellas
Flying Dolphins.
ΜΕ ΕΝΑ νέο εμπορικό όνομα, ένα νέο brand name, το Hellenic Seaways, θα
εμφανισθεί -ίσως και από σήμερα- στο επιβατικό κοινό η Hellas Flying
Dolphins. Παράλληλα, τα πλοία θα βαφτούν μπλε και τα φουγάρα τους
κόκκινα, με σήμα 3 δελφίνια, αντί του ενός που είχε μέχρι σήμερα.

Η αλλαγή της εμπορικής επωνυμίας και γενικά της εταιρικής ταυτότητας
κρίθηκε επιβεβλημένη από τη διοίκηση της, προκειμένου αφενός μεν να
ανταποκρίνεται στη σημερινή της αναπτυξιακή στρατηγική, αφετέρου δε το
επιβατικό κοινό να έχει μία πιο καθαρή εικόνα της εταιρείας.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η σχετική απόφαση ελήφθη ύστερα από μεγάλη
έρευνα αγοράς που πραγματοποιήθηκε, τα αποτελέσματα της οποίας
επιβεβαίωσαν πλήρως τη συγκεχυμένη εικόνα που έχει το καταναλωτικό κοινό
για την ίδια την εταιρεία και το γενικότερο ρόλο της στην ακτοπλοΐα.

Στο πλαίσιο αυτό, ως φυσική συνέπεια ήρθε η απόφαση για αλλαγή εμπορικής
επωνυμίας, όπως και της γενικότερης εικόνας όλων των πλοίων αλλά και του
σήματος.

Οπως διευκρίνισαν πηγές της διοίκησης, η αλλαγή αφορά μόνο το εμπορικό
σήμα της εταιρείας, καθώς η επωνυμία της πλοιοκτήτριας εταιρείας θα
παραμείνει «Hellas Flying Dolphins».

Αλλάζει το brand name, ώστε οι καταναλωτές να μην μας συγχέουν με καμία
άλλη εταιρεία αλλά και γιατί, από την ίδρυση της, η εταιρεία έχει
μεταβάλει ριζικά και τη δραστηριότητά της και το στόλο της, υπογράμμισαν
στη «Ν» πηγές της διοίκησης.

Επισημαίνεται ότι τόσο η αρχική επωνυμία Minoan Flying Dolphins όσο και
η Hellas Flying Dolphins, παραπέμπουν περισσότερο σε μία επιχείρηση
«ιπτάμενων δελφινιών», γεγονός που δεν ανταποκρίνεται πλέον στην
πραγματική σημερινή εικόνα της εταιρείας.

Είναι άλλωστε χαρακτηριστικό ότι, από τα 33 δελφίνια που είχε αρχικά,
μέχρι το τέλος του 2005 θα μείνει με μόλις έξι, ενώ γενικότερα η
εταιρεία έχει προχωρήσει σε μία σημαντική αναδιάρθρωση του στόλου της.

Οπως είναι γνωστό, από τον Ιούνιο του 2005 θα επεκταθεί και στη γραμμή
Πειραιάς-Χανιά, με το «Highspeed 5» εντείνοντας στον ύψιστο βαθμό τον
ανταγωνισμό στη συγκεκριμένη γραμμή.

«Η HFD παύει να είναι η εταιρεία του Αργοσαρωνικού και των Κυκλάδων. Θα
πηγαίνουμε παντού», δήλωσε στη τελευταία συνέντευξη Τύπου ο διευθύνων
σύμβουλος της εταιρείας, Γεράσιμος Στρίντζης. Στην ίδια συνέντευξη, είχε
ανακοινωθεί και το επενδυτικό πρόγραμμα της εταιρείας, ύψους 92
εκατομμυρίων ευρώ.

Τέλος, να σημειωθεί ότι η αλλαγή της επωνυμίας της Hellas Flying
Dolphins συμπίπτει και με την πρόσφατη απόκτηση ποσοστού 11,6% μετοχών
από την Attica Group.

ΛΑΜΠΡΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ

Admin
21-01-2005, 02:27
pie13 wrote at insured.gr

Άρα σαν εταιρεία παραμένει ως Hellas Flying Dolphins απλά αλλάζει το brand name.

Επανήλθε σε κανένα από τα ταχύπλοα της εταιρείας το Vodafone? Καμια επισκευή του γίνεται?? Ή τίποτα το ιδιαίτερο?

George
21-01-2005, 02:32
Σε όλα τα Ηighspeed Νίκο (Pie) έχουν αρχίσει οι εργασίες βαφής των σινιάλων της Vodafon. Τελευταίο άφησαν το 4 αλλά και σε αυτό άρχισαν οι εργασίες την προηγούμενη εβδομάδα. Επίσης εργασίες γίνονται και στα Flyingcat 3,4. Το Flyingcat 2 είναι έτοιμο, φρασκοβαμένο ενώ το μόνο που παραμένει σκέτο κόκκινο είναι το Flyingcat 1. Επίσης στο Πέραμα βάφονται και τα δύο καινούρια Flyingcat 5 και 6.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το Flyingcat 2 και μετά το βάψιμο εξακολουθεί να γράφει Hellas Flying Dolphins. Δεν ξέρω αν στα ταχύπλοα θα το αφήσουν ή θα το αλλάξουν κι εκεί.

Admin
21-01-2005, 11:57
pie13 wrote at insured.gr

Λογικά θα το αλλάξουν και εκεί αφού ο επιβάτης γενικότερα Hellenic Seaways θα ξέρει την εταιρία! Απλά ίσως έχει βαφτεί πολύ νωρίτερα οπότε δεν το ξέρανε???? περίεργο μου φαίνετε! Κανένα νέο από τα δρομολόγια της σαιζόν που έρχεται??

George
22-01-2005, 15:15
Θα υπάρξουν πολλές αλλαγές το καλοκαίρι. Και στα συμβατικά και στα ταχύπλοα. Τα είχα γράψει στο shiplopvers. Από όσα θυμάμαι:

ΕΞΠΡΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ: Πειραιάς - Δυτικές Κυκλάδες.
ΕΞΠΡΕΣ ΑΠΟΛΛΩΝ: Πειραιάς - Πάρος - Νάξος - Ίος - Σαντορίνη
ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ: Πειραιάς - Πάρος - Νάξος - Ίος - Σαντορίνη
ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ: Πειραιάς - Ικαρία - Σάμος
ΕΞΠΡΕΣ ΑΘΗΝΑ: Πειραιάς - Σύρος - Τήνος - Μύκονος
ΚΟΥΦΑΡΙ: Ραφήνα - Άνδρος - Τήνος - Μύκονος
HIGHSPEED 1: Πειραιάς - Ίος - Σαντορίνη
HIGHSPEED 2: Ραφήνα - Σύρος - (Μύκονος) - Πάρος - Νάξος
HIGHSPEED 3: Πειραιάς - Δυτ. Κυκλάδες
HIGHSPEED 4: Πειραιάς - Πάρος - Νάξος
HIGHSPEED 5: Πειραιάς - Σύρος - Τήνος - Μύκονος & Πειραιάς - Χανιά
FLYINGCAT 1: Πειραιάς - Σαρωνικός
FLYINGCAT 2: Θεσ/νίκη - Σποράδες - Βόλος/Αγ. Κωνσταντίνος
FLYINGCAT 3: Πειραιάς - Σαρωνικός
FLYINGCAT 4: Ηράκλειο - Κυκλάδες
FLYINGCAT 5: Βόλος - Σποράδες
FLYINGCAT 6:Βόλος - Σποράδες
OCEAN TRAILER: Κόρινθος - Porto Maguera
ΝΑVE TRAILER:Κόρινθος - Porto Maguera
CIELO TRAILER:Κόρινθος - Porto Maguera

Πιστεύω να σε κάλυψα Νίκο. Τώρα αν κάνω κανένα λάθος sorry αλλά αυτά έμαθα μέχρι τώρα κι ένα μυαλό Χειμώνα - καλοκαίρι...

Admin
22-01-2005, 15:20
pie13 wrote at insured.gr

Σε ευχαριστώ πολύ ρε Γιώργο!!
Κάποια ερωτήματα να θέσω σχετικά με τα δρομολόγια??
1ον)Πρώτη φορά θα δούμε HighSpeed από Ραφήνα για Σύρο-Πάρο-Νάξο(Μύκονο δε νομίζω ότι θα πηγαίνει και καθόλου αφού θα είναι πολυτέλεια από τη στιγμή που θα υπάρχει το κουφάρι που πάνω κάτω κανένα 30-40λεπτο διαφορά θα έχουν, αν και δεν αποκλείω καμια προσέγγιση και στη Μύκονο τα δύσκολα Σαβ-ακα)
2ον)Μας ενφιαφέρει κ όλας...βραδινό HighSpeed για Πειραιά δεν θα υπάρχει από Μύκονο??? Λες να κάνει κανένα κυκλικό το HS4 το απογευματινό όπως παλιά??(λυπάμαι τους Παρο-Ναξίοτες που θα κάνουν κρουαζίερα...την είχα κάνει κ εγώ....από Μύκονο )
3ον)FlyingCat3 στον Σαρωνικό.... !! Κρίμα για την ταχύτητα του...τι να την κάνει στον Σαρωνικό...! Απλά απ'ότι κατάλαβα προτίμησαν το FC2 στην Θεσσαλονίκη για λόγους χωριτικότητας...!(αν και πιστεύω θα έχει καθυστερήσεις, αφού δεν έχει σε καμία περίπτωση τις τρελές ταχύτητες της ΓΑΤΑΣ Νο3)
4ον)Μου την σπάει που για άλλη μια χρονιά δεν θα έχουμε ενδοκυκλαδικό με Flyingcat...και το προτιμούνε και οι ξένοι τουρίστες...αφού ξέρεις για να βρείς εισιτήριο με το FC4 από Μύκονο για Πάρο-Νάξο-ιο-Σαντορίνη πρέπει να έχεις πρωθυπουργικό μέσο.... ! Άντε ρε Στρίντζη παρήγγειλε καμιά γάτα καινούργια !! (Αλήθεια ξέρει κανείς αν υπάρχουν αδερφάκια του FC3-FC4??)

Σας κούρασα ε???χχεχε ... δε πειράζει

George
22-01-2005, 18:30
Απαντήσεις στα 4 θέματα που έθεσε ο pie (κάτι σαν Πανελλήνιες φτου κακα)

1) Μάλλον δεν θα πιάνει Μύκονο για το λόγο που λες κι επιπλέον το κουφάρι θα βγάζει 2 κυκλικά δρομολόγια τη μέρα. Επομένως δεν χρειάζεται να πιάνει και Μύκονο.
2) Ίσως το HIGHSPEED 4 να κάνει πρωινό για Παροναξία και απογευματινό για Συροτηνομυκονία σε συνδιασμό με το 2 από Ραφήνα.
3) Με τη ΓΑΤΑ Νο 3 στον Σαρωνικό κατοχυρώνει ουσιαστικά μια και καλή τη γραμμή και δεν αφήνει περιθώρια για άλλον μιας και αυτές οι ταχύτητες είναι ασυναγώνιστες. Θα ξεκινάει από Πειραιά και θα τερματίζει στο Πόρτο Χέλι. Στη γραμμή της Θεσ/νίκης δεν έχει ανταγωνιστή κι έτσι μια μικρή μείωση της ταχύτητας δεν έχει κανέναν αντίκτυπο. Επιπλέον το Flying cat 2 είναι πολύ πιο ευρύχωρο από το 3 κι έχει και εστιατόριο-self service (τουλάχιστον το 1999 που ταξίδεψα εγώ).
4) Αδερφάκια των Flyingcat 3-4 δεν υπάρχουν. Είχε πει πριν 4 χρόνια ο Γούτος ότι θα κατασκεύαζε 2 παρόμοια αλλά ακόμα "τα κατασκευάζει".

Τι βαθμό παίρνω Νίκο;

Admin
22-01-2005, 18:33
pie13 wrote at insured.gr

Το μόνο που δε κατάλαβα ήταν το 2ο που είπες! Βέβαια και το άλλο το ερώτημα που μου γεννάται είναι αυτό της Ραφήνας πόσα δρομολόγια θα κάνει???

Συνεπώς η βαθμολογία σου είναι στο 75-85%!!

Πάντως αυτά τα 2 Flyingcat είναι κορυφή πραγματικά απ'όλες τις πλευρές και το βασικότερο όμορφα, κάτι που δεν είναι τα υπόλοιπα καταμαράν. Ειδικά το 5 και το 6 απαίσια....

Admin
22-01-2005, 18:39
pie13 wrote at insured.gr

Τι γίνεται καμία φώτο θα δούμε από το κουφάρι??? ΣΤο Αφροδίτη θα γίνει καλή δουλειά όπως και στο Αθηνά?? Με τα παλιά του χρώματα είναι??

George
22-01-2005, 18:40
Στο ΑΦΡΟΔΙΤΗ θα γίνει το ίδιο καλή δουλειά. Αυτή τη στιγμή μάλλον του κάνουν πλαστικοποίηση υφάλων πράγμα που σημαίνει ότι το καλοκαίρι θα πηγαίνει (άμα θέλει) γύρω στα 19-19,5. Στη δεξαμενή είναι με τα παλιά σινιάλα αλλά όπως ο ΠΗΓΑΣΟΣ βάφτηκε μπλέ ολόκληρος, έτσι θα βαφτεί και η ΑΦΡΟΔΙΤΗ. Όσο για foto του κουφαριού είναι πολύ δύσκολο να πλησιάσεις. Μπορείς όμωςνα βρεις στον "Ε" (που μάλλον τις έχεις δει) και στο faktaomfartyg έχει άλλη μία.

Admin
22-01-2005, 18:42
pie13 wrote at insured.gr

Ναι τον Πήγασσο τον έχω δεί και πρέπει να είναι το πρώτο που θα γράψει και το νέο όνομα. Και στον Εφοπλιστή τις έχω δεί. Να δούμε θα είναι έτοιμο σίγουρα τον Ιούνιο για να μπεί και στη γραμμή?? Το άλλο πότε σκοπεύουν να το ξεκινήσουν??? Aqua θα γίνει καμιά επιμίκυνση που είχε ακουστεί???

George
22-01-2005, 18:43
Ιούνιο - Ιούλιο το κόβω να είναι έτοιμο. Πάντως χθες που το είδα, δουλεύουν σαν σκυλιά. Το AQUA βρίσκεται ήδη στη δεξαμενή των ναυπηγείων Lamda για την επιμήκυνση. Δεν το έχουν κόψει βέβαια ακόμα γιατί τώρα φτιάχνουν το κομμάτι που θα προσταιθεί. Όσο βρισκόταν δεμένο στο Νέο μόλο του ξήλωσαν όλα τα πατάρια από τα γκαράζ.

Admin
22-01-2005, 18:44
pie13 wrote at insured.gr

Να το δούμε και αυτό....πάντως με την έλευση του Κουφαριού...τι τύχη μπορεί να έχει??? Ότι μένει από το Κουφάρι θα πέρνει....εκτός και άμα κάνουν τίποτα τρελές εκπτώσεις και άντε από τους Ανδριώτες που κοιτάζουν και το μισό cent....(δεν έχω τίποτα με τους Ανδριώτες...αλλά το αποδείξανε και όταν τους είχανε το Seajet δεν πήγαινε ούτε μισός! )! Μπορεί βέβαια πέρυσι να γλυκαθήκανε που η Hellas είχε κατεβάσει εκεί ότι χειρότερο....

George
22-01-2005, 18:46
Η επερχόμενη όμως κοινοπραξία Αγούδημου - Περογιαννάκη με 20% έκπτωση σε όχημα και οδηγούς θα πάρει όχι μόνο τους Ανδριώτες αλλά καί όλους όσους δεν βιάζονται να φτάσουν στη Μύκονο 1 ώρα νωρίτερα. Σωστά;

Admin
22-01-2005, 18:47
pie13 wrote at insured.gr

Λίγοι θα τα προτιμήσουν πάντως...το καινούργιο ειδικά τραβάει το κόσμο έστω και αν πρέπει να πληρώσει ο άλλος το κάτι παραπάνω. Εγώ επιμένω ότι θα κόψει κόσμο από τον Πειραιά για τη Μύκονο αν μαθευτεί γενικότερα. Και πιστεύω ότι τον περισσότερο κόσμο θα τον πηγαίνει στη Μύκονο κ στην Τήνο(αν και εκεί πάνε και πολλά γκρούπ με γέρους-γριές κλπ). Μη ξεχνάς υπάρχει και το Superferry2...! Εγώ πάντως και με 20% έκπτωση δεν νομίζω να προτιμήσω το Aqua Jewel που το θεωρώ απαράδεκτο από το να ταξιδέψω με κάτι παραπάνω με το Σούπερφέρρυ ή το Κουφάρι...! Σωστά??

andreas
23-01-2005, 01:33
Πιστεύω ότι το AQUA JEWEL θα βελτιωθεί κατά πολύ. Εσωτερικά είναι κλάσεις ανώτερο από όλα τα άλλα της Ραφήνας αλλά στους υπόλοιπους τομείς είναι όντως απαράδεκτο. Εκεί που θα χάσει κάθε ελπίδα είναι αν και μετά την επιμήκυνσή του συνεχίσει να έχει αυτό το αποκαρδιοτικό ταξίδεμα. Το ΚΟΥΦΑΡΙ (το οποίο είναι στη δεξαμενή) από την άλλη θα πάρει πολλούς επιβάτες αναμφισβήτητα αλλά μην ξεχνάς ότι υπάρχουν πάρα πολλοί κυρίως Ανδριώτες αλλά και Τηνομυκονιάτες που έχουν συνδέσει το ταξίδι τους με ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ και με ΠΗΝΕΛΟΠΗ. Ακόμα και με τους πράκτορες που πάντα ξέρουν και τους κρατάνε μια θέση μέσα στο πλοίο.

pie
23-01-2005, 16:17
Δεν πιστεύω ότι το Σούπερφέρρυ μπορεί να συγκρηθεί με το Άκουα και σε εσωτερικούς χώρους αλλά και στο ταξίδεμα...είναι ιεροσυλία πιστεύω. Σίγουρα δεν λέω ότι τα άλλα θα μεταφέρουν μύγες, αλλά σίγουρα θα έχουν λιγότερο κόσμο απ'ότι είχαν συνηθήσει...! Αυτά περί συναισθημάτων κλπ δε πιστεύω ότι ισχύουν και πολύ αφού οι περισσότεροι δεν ενδιαφέρονται καν με πιο πλοίο θα είναι αρκεί να είναι το γρηγορότερο και το πιο καινούργιο. Σίγουρα οι καραβολάτρες είναι πολύ λιγότεροι από τους υπόλοιπους που ταδιδεύουν με τα πλοία και οι περισσότεροι δε γνωρίζουν καν μετά απο μερικές μέρες με πιο πλοίο ταξίδεψαν.

George
23-01-2005, 20:44
Χριστός ανέστη ......κτλ, κτλ!!! :evil: Τέλος πάντων...!! :roll:

Νίκο μη το λες αυτό περί συναισθημάτων γιατί θα σου θυμήσω ότι σε μια ψηφοφορία στο shiplovers έβγαινε το ΟΛΥΜΠΙΑ και το ΑΦΡΟΔΙΤΗ καλύτερο από το ΚΝΩΣΟΣ και τα ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ 8O 8O 8O 8O 8O Φαντάσου λοιπόν τι δέσιμο υπάρχει με τα βαπόρια. Από κει και πέρα οι Ανδριώτες πιστεύεις ότι θα πληρώσουν παραπάνω (έστω και μόνο 3 ή 5 ευρώ το άτομο) για να φτάσουν 25 λεπτά νωρίτερα; Εγώ δε νομίζω. Ότι πάρει θα είναι για Μύκονο και Τήνο. Οι αποστάσεις είναι μικρές για να φανούν οι διαφορές στη ταχύτητα των πλοίων.

andreas
23-01-2005, 23:09
Χριστός ανέστη ......κτλ, κτλ!!! :evil: Τέλος πάντων...!! :roll:

8O 8O 8O 8O :?: :?: Ήρθε το Πάσχα :?: :?: 8O 8O 8O 8O

Δεν ξέρω σε ποια ψηφοφορία βγήκε το ΑΦΡΟΔΙΤΗ και το ΟΛΥΜΠΙΑ καλύτερο από το ΚΝΩΣΟΣ ή τα ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ αλλά δεν θα ήθελα να το σχολιάσω.
Από κει και πέρα παίρνω αφορμή από αυτό που είπε ο George για τις αποστάσεις και τις ταχύτητες. Είναι ολόσωστο και θα φέρω ένα παράδειγμα: Στα 95 μίλια που είναι η απόσταση Πειραιάς - Πάρος τα ΕΞΠΡΕΣ Δωδεκάθεο κατάντησαν να κάνουν 5,5 ώρες το 2003 και το 2004 ενώ τα BLUE STAR με 23,4 μίλια δρόμο έκαναν 4 ώρες και 5 λεπτά (1,5 ώρα λιγότερο). Σε μια απόσταση τώρα Ραφήνα - Άνδρος που είναι 36 μίλια, τι διαφορά να φανεί; Και με 25 μίλια να πάει το ΚΟΥΦΑΡΙ πάλι γύρω στη 1,5 με 1 ώρα και 40 λεπτά θα κάνει τη στιγμή που ΠΗΝΕΛΟΠΗ, ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ και AQUA JEWEL κάνουν 2 ώρες χαλαρά με 18 κόμβους.

pie
23-01-2005, 23:46
Θα δείξει τι να σας πώ...εγώ όπως έχω ξαναπεί πιστεύω ότι θα τραβήξει κόσμο και από Πειραιά(για Τήνο-Μύκονο). Φανταστείτε να μην το θέλουν οι Ανδριώτες και να την κόψουν την Άνδρο??χαχα :D :D Ικανούς τους έχω...!!! Πάντως και λόγω του καινούργιου πιστεύω πως θα το προτιμήσουν.
ΓΙώργο αυτό στην ψηφοφορία πιστεύω πως είναι προφανής ο λόγος...αφού η ψηφοφορία έγινε μεταξύ καραβολατρών και όχι των απλών ταξιδιωτών που στην πλοιοψηφία τους δεν τους ενδιαφέρει με πιο πλοίο θα ταξιδέψει... :!:

George
24-01-2005, 00:38
Σε περίπτωση που κόψει την Άνδρο τότε καλύτερα ΠΗΝΕΛΟΠΗ, ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ και ΑQUA να κάνουν μια κοινοπραξία για τα τοπικά της Άνδρου. Αυτόματα καθαρίζει όλους τους επιβάτες Τήνου και Μυκόνου (ειδικά εγώ κι εσύ με τη Μύκονο κάναμε την τύχη μας) γιατί σε 2 ώρες και 5 λεπτά θα μπορεί να είναι στην Τήνο και σε 3 ώρες το πολύ στη Μύκονο 8O 8O 8O 8O 8) 8)

Maroulis Nikos
25-01-2005, 01:45
Πάντως πλάκα πλάκα άνετα μπορεί να κόψει την Άνδρο γιατί κανείς δεν θα πάρει ένα πλοίο για να κερδίσει 30 λεπτά διαφορά αλλά ούτε και θα πληρώσει κάποιος ένα εισιτήριο με 3 euro διαφορά τα υπολογίζει ο κόσμος ;άλλωστε μην ξεχνάμε ότι ΄όποιο ταχύπλοο μπήκε απέτυχε.

.

elybero
31-01-2005, 17:39
Σύμφωνα με το πρόγραμμα της εταιρείας ξεκινάνε αυτήν την εβδομάδα δρομολόγια τα Express Pegasus και Express Aphrodite για ΙκαροΣαμία και Δυτικές Κυκλάδες αντίστοιχα. Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε αν θα ταξιδέψουν εκ νέου το Σαντορίνη και Αδωνις, τα οποία προστοπαρών θα δέσουν.

George
31-01-2005, 17:56
Το ΑΔΩΝΙΣ δένει και από ότι ξέρω έχει τεθεί ήδη προς πώληση. Μάλλον την τύχη των ΟΛΥΜΠΙΑ και ΠΟΣΕΙΔΩΝ θα έχει. Το ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ θα δέσει κι αν δεν πουληθεί στο εξωτερικό, θα δρομολογηθεί τον Ιούνιο στην Παροναξία μαζί με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ.

Maroulis Nikos
31-01-2005, 23:06
Ενδιαφέρον θα έχει επίσης να δούμε και την ανταπόκριση του κόσμου για τον ερχομό του Αφροδίτη στις Δυτικές Κυκλάδες μιας και ο Αδωνις μόνος του πήγαινε και μόνος του ερχόταν :roll:

George
01-02-2005, 22:32
Παιδιά το Flying Cat 6 έκανε τον πρώτο δοκιμαστικό κατάπλου του στα λιμάνια των Σποράδων αλλά δεν είχε τα σινιάλα της Vodafone. Τι έγινε; Δεν κάνανε τελικά συμβόλαια για τα δύο καινούρια ταχύπλοα; Στα υπόλοιπα 4 Flyingcats και 4 Highspeeds τα σινιάλα βάφονται κανονικά!!

andreas
01-02-2005, 22:34
Τώρα που το λες, είναι γεγονός ότι δεν ακούστηκε κάτι περί συμβολαίων για τα 2 νέα ταχύπλοα. Από την άλλη πάλι (αν δεν κάνω λάθος) πριν λίγο καιρό έγινε το συμβόλαιο για το Highspeed 5.

George
01-02-2005, 22:39
Αύριο ξεκινάει η ΑΦΡΟΔΙΤΗ στις 16:00 με τα νέα της σινιάλα Κύθνο - Σέριφο - Σίφνο - Μήλο και ο ΠΗΓΑΣΟΣ στις 17:00 για Σύρο - Μύκονο - Εύδηλο - Καρλόβασι - Βαθύ.

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΑ!!

Maroulis Nikos
01-02-2005, 22:53
Καλοτάξιδα όντως να είναι .

Ο Άδωνις δηλαδή τελείωσε.

elybero
02-02-2005, 08:11
Μέχρι εχθές το βράδυ η καπνοδόχος του Αφροδίτη ήταν κόκκινη χωρίς τα νέα σήματα της εταιρείας. Επίσης, στα πλαϊνά του πλοίου δεν έχουν γράψει Hellenic SeaWays ή κάτι τέτοιο. Ισως ταξιδέψουν ως έχουν και κατόπιν τα προσθέσουν. Μπορεί να συμβαίνει το ίδιο και για τα FC5.6 σχετικά με τα Logo της vodafone.

pie
02-02-2005, 16:09
Και εμένα μου έκανε εντύπωση αλλά δεν γνωρίζω τίποτα. Πάντως θεωρώ ότι θα βαφτούν στα χρώματα της vodafone για 2 λόγους: 1ον) Τότε γιατι βάφτηκαν κόκκινα αφού το νέο χρώμα της εταιρείας είναι το dark blue?(εκτός και άμα τα ταχύπλοα θέλουν να είναι κόκκινα...) 2ον) Το Hellenic Seaways δεν θα το γράφανε εκεί που είναι τώρα γραμμένο...

George
02-02-2005, 17:07
Κι εγώ πιστεύω ότι θα βαφτούν στην πορεία τα σινιάλα της Vodafon. Από κει και πέρα αν δεν έκαναν συμβόλαιο τότε είναι βαμμένα κόκκινα και το Hellenic Seaways εκεί πάνω καθαρά για λόγους ομοιομορφίας με τα υπόλοιπα. :roll:

George
02-02-2005, 17:12
Μάλλον περιμένουν να βαφτούν όλα μπλε και κόκκινες οι τσιμηνιέρες και μετά να βάλουν τα σινιάλα της εταιρίας. π.χ. το ΑΘΗΝΑ στη Ραφήνα και το ΧΑΡΟΥΛΑ στις Σποράδες είναι ακόμα με τα παλιά σινιάλα της Hellas Ferries.

Κάτι ακόμα: Τα ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ και ΑΔΩΝΙΣ δέσανε στον προλιμένα το ένα δίπλα στο άλλο. Από κει μάλλον θα πάρουν το δρόμο προς Νέο μόλο.

elybero
10-02-2005, 08:20
Επιπλέον μετοχές του μετοχικού κεφαλαίου της HSW απέκτυσαν προχθές οι Μινωικές Γραμμές, ανεβάζοντας το ποσοστό τους σε 33.31%. Σύμφωνα με τον οικονομικό τύπο είναι η απάντηση της εταιρείας στην Αttika Group καθώς δείχνουν όιτι θέλουν να ενισχύσουν τη συμμετοχή τους στην εταιρεία και όχι να εγκαταλείψουν την επένδυσή τους. Σημειώνεται ότι το ίδιο χρονικό διάστημα οι Μινωικές πούλησαν τη συμμετοχή τους στην Aegean Airlines.

Anonymous
12-02-2005, 08:55
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ . ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ HELLENIC SEAWAYS EINAI AKOMA ΡΕΥΣΤΑ. ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΕΞΑΡΤΗΘΟΥΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΗ ΤΟ ΝΕΟ ΠΛΟΙΟ ΤΟΥ ΣΚΑΡΑΜΑΓΚΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΠΑΗ.

Maroulis Nikos
12-02-2005, 14:42
Δηλαδή δεν είναι ακόμα σίγουρο ότι θα παέι στην γραμμή της ΑΝΔΡΟΥ ΤΗΝΟΥ ΜΥΚΟΝΟΥ ?

George
13-02-2005, 02:20
Κατά 95% πάει Ραφήνα. Άλλοστε γι'αυτό δεν χτίζονται πολλά κρεβάτια. Το δεύτερο κουφάρι θα πάει μαλλον Ικαροσαμία ή Παροναξία.

pie
14-02-2005, 18:24
Κατα 99%....

15-02-2005, 10:13
Το νεο πλοιο το οποιο δεν ονομαζεται ΚΟΥΦΑΡ και τετοιες βλακιες,θα παει Ραφηνα,το επωμενο εαν φτιαχτει τελικα μαλλον για Σαμο.

George
15-02-2005, 12:53
Κι εγώ για Ικαροσαμία ξέρω. Γι'αυτό άλλοστε του φτιάχνουν και τα τριπλάσια κρεβάτια (240 αν δεν κάνω λάθος). Έχει κανείς ιδέα για το κανονικό του όνομα; Αυτή τη στιγμή είναι δηλωμένο ως Hull 1701 και το δεύτερο ως Hull 1702.

elybero
15-02-2005, 13:52
Επίσης να ενημερώσω ότι στον Πειραιά βρίσκεται το Χαρούλα, δίπλα από το HS2. Aπ' όλα τα HS Σε πιο προχωρημένη κατάσταση επισκευής τουλάχιστον σε ότι αφορά την εξωτερική τους εμφάνιση βρίσκεται το HS2, 3 ενώ σχεδόν έτοιμο δείχνει εξωτερικά το HS1. Eπίσης με την αναχώρηση των νέων FC5, 6 δουλέυεται εντατικά τόσο το FC4, όσο και το FC3. Για π΄ρωτη φορά βάφτηκε κόκκινο, η απόληξη του AC στα HS2, 3 αφού μάλλον εκεί θα βάψουν τα νέα σήματα της εταιρείας. Τέλος στο HS1 έχουν βάψει μάυρη τη γραμμή των παραθύρων της οικονομικής, θυμίζοντας λίγο τα BlueStar. Τυχαίο άραγε???

Maroulis Nikos
15-02-2005, 18:39
limanigr μήπως γνωρίζεις πως θα ονομαστεί ?

George
15-02-2005, 19:44
Το ΧΑΡΟΥΛΑ έφτασε στον Πειραιά το Σάββατο και αρχικά είχε δέσει δίπλα στο κτίριο του ΟΛΠ. Τώρα πάει να πάρει σειρά για βάψιμο.
Τα Flyingcats 5,6 ξεκίνησαν δρομολόγια και το 3 το Σάββατο ήταν στο Πέραμα. Πάντως από ότι ακούω τα νέα χρώματα των ταχύπλοων δεν πρέπει να εντυπωσιάζουν και πολύ.

pie
16-02-2005, 02:16
Poia nea xrwmata re george??!
Bgalte kamia foto! 8)

elybero
16-02-2005, 09:21
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν νέα χρώματα για τα HS. Βάφονται ακριβώς όπως ήταν (κόκκινα - Vodafone logo) απλά στα HS2 και HS3 είδα ότι φέτος έβαψαν κόκκινο αυτό που προανέφερα, στο ψηλότερο σήμείο του πλοίου. Το μόνο που πιθανά θα αλλάκει είναι το logo και το σημείο στο οποίο θα βαφτεί.

George
16-02-2005, 10:09
Για αυτές τις αλλαγές μιλάω. Σκέψου τώρα κατακόκκινο βαπόρι με κόκκινες "τσιμηνιέρες" και μια μαύρη γραμμή στο ύψος των παραθύρων.

Pie το αρχείο διαθέτει μεγάλη ποικιλία foto από Highspeed και ότι άλλο θέλει η ψυχή σου. Αλλά τώρα τι να σου βγάλω αφού ξάθε βδομάδα όλο και κάτι προστείθεται. Πάνατα στη διάθεση σου!!! :wink:

pie
16-02-2005, 14:48
Pantos ta parathira twn hs2,3,4 einai mavra mono to 1 htan diaforetiko.
E logika tha vaftoun kokkines opws kai sta symbatika oi "tsiminieres". Opws kai ta noumera apo fetos tha einai aspra se sxesh me ta proigoumena xronia pou htan mple. 8)

George
16-02-2005, 17:21
QUIZ για τον pie: Ποιο ήταν το πρώτο ταχύπλοο της HELLENIC SEAWAYS που βάφτηκε το νούμερο του άσπρο; Λογικά πρέπει να το ξέρεις.

pie
16-02-2005, 19:07
Logika kapoio flyingcat htan sigoura. Den eimai sigouros alla nomizo fc6

P.S.: des to pm sou reeee!

George
17-02-2005, 08:06
Χι,χι την πάτησες!! :lol: Flyingcat ήταν αλλά το 2!!! :idea:

pie
17-02-2005, 15:44
Ontws exeis dikio! E to xeimwna skouriazw arketa... :D

NAXOS
20-02-2005, 09:21
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ
ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΘΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΗΝ ΑΤΥΠΗ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΒΕΒΑΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΤΑΞΥ BSF ΚΑΙ HSW.

Maroulis Nikos
20-02-2005, 22:19
Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε από την Νάξο και πατριώτη.
Πιστεύω ότι φέτος ήταν η χειρότερη χρονιά για την Νάξο και όχι μόνο, από πλευράς δρομολογίων.
Ήταν μια μονοπωλιακή κατάσταση καθαρά υπέρ της Blue Star.

NAXOS
21-02-2005, 08:13
Καλημερα Νικο,
ειναι ακριβως οπως τά λες,και φοβαμαι πως ερχονται πολυ χειροτεροι χειμωνες οσο αφορα την ακτοπλοια.
Τωρα για το νέο μονοπωλειο? Ολα εγιναν με τις ευλογ'ιες της HELLAS.

George
21-02-2005, 08:54
Καλώς ήρθες κι από μένα φίλε NAXOS :wink: Για να σου πω την αλήθεια μου χειρότερο χειμώνα για την Παροναξία και γενικότερα για τα νησιά δυσκολεύομαι να φανταστώ. :? Φτάσαμε σε σημείο να έχουμε μόνο Blue Star στη γραμμή και 4 δρομολόγια την εβδομάδα από τον Αγούδημο εκ των οποίων τα δύο με τη ΡΟΜΙΛΝΤΑ ήταν επειδοτούμενα και τα άλλα δύο έπιαναν μόνο Πάρο - Νάξο και συνέχιζαν για Ικαρία - Σάμο. Από την άλλη είχαμε ομαδικούς παροπλισμούς. Αμφιβάλλω αν μπορεί να γίνει χειρότερη η κατάσταση. Θα είναι εξωφρενικό!! :evil:

Maroulis Nikos
21-02-2005, 10:06
Αυτο φοβάμαι και εγώ ότι έρχονται πιο δύσκολες μέρες γιατι δεν βλέπω φώς για αλλαγές στο μέλλον.
Αλήθεια η όλη κατάσταση πόσο πιστεύεις φίλε απο την Νάξο θα επηρεάσει τον τουρισμό?

NAXOS
21-02-2005, 10:50
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΗ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ ΣΤΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΤΟ ΕΞΗΣ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΓΚΡΟΥΠ ΓΙΑ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΓΙΑ
ΠΑΡΟΝΑΞΙΑ ΔΙΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΜΠΛΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΛΟΙΑ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ.
Η ΜΠΛΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΓΚΡΟΥΠ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ
ΨΑΧΝΟΥΝ ΚΑΡΑΒΙΑ ,ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΟΥΝ.

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΟΜΒΑ ΠΟΥ ΕΣΚΑΣΕ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΛΑΒΗ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΩ.
ΜΑΛΛΟΝ ΛΕΩ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΑΡΤΙΟΛΙ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΙΣ ΜΕΤΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ
ΣΤΙΣ ΜΙΝΩΙΚΕΣ ΠΟΥ ?????????? ΣΤΟ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟ !!!!!!!!!!!!

George
21-02-2005, 13:33
Και μετά μου λέτε εμένα... :evil:

Maroulis Nikos
22-02-2005, 04:06
Φίλε από την Νάξο
1. Έχεις ακούσει για την δρομολόγηση πλοίων από τους παραδοσιακούς εφοπλιστές ?
2. Ο κόσμος πηγαίνει με τον Αγούδημο ?

Πάντως έτσι όπως είναι τα πράγματα μέχρι τώρα και δεν πρόκειται να αλλάξουν όποιος θα ταξιδέψει το Πάσχα καλό είναι να προμηθευτεί εισιτήρια πολύ πριν γιατί τα πράγματα μάλλον θα είναι δύσκολα.

NAXOS
22-02-2005, 13:26
ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΠΛΟΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΑΚΤΟΠΛΟΟΥΣ ¦ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥΑΧΥΠΛΟΟ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤ ΒΕΝΤΟΥΡΗ (ΤΥΠΟΥ ΑΙΟΛΟΣ) ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΓΙΑ ΘΗΡΑ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΓΙΑ ΘΗΡΑ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΝΙΟ). ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΦΗΜΕΣ.
ΠΛΟΙΑ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ Ο ΜΙΜΗΣ ΑΓΟΥΔΗΜΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΙΜΑΝΙΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΑ. ΘΑ ΔΟΥΜΕ.
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΤΗΣ GA ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΤΙΜΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ.
ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ Η ΩΡΑ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ Η ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΣΤΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΟΜΩΣ ΕΛΕΙΨΕΙ HFD ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΟ.

ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ HS 4 ETOIMAZETAI ΠΥΡΕΤΟΔΩΣ
ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΗ ΤΟ ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 4 ΜΑΡΤΙΟΥ
ΕΩΣ ΝΑ ΕΡΘΗ ΤΟ HS5. ΟΠΟΤΕ ΑΛΛΑΖΕΙ ΠΑΛΙ ΟΛΟΣ Ο ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ HS ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ.
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΜΕ.............

George
22-02-2005, 13:47
Το ΙΟΝΙΑΝ ΚΙΝΓΚ που έφερε ο Μίμης ο Αγούδημος υπάρχει μια φημολογία ότι μπορεί να πάει Δωδεκάνησα αλλά μόνο Κω - Ρόδο θα μπορούσε. Το αδερφό του (ΙΟΝΙΑΝ GLORY) δεν το έφερε ο Μίμης ο Αγούδημος αλλά ο Τζανετάτος και θα πάει Αδριατική.
Αυτό για το Highspeed 4 το έμαθα κι εγώ μιλώντας με τον φύλακά του κατά τύχη προχθές στον Πειραιά. Προσπαθούν να είναι έτοιμοι στα μέσα Μαρτίου για να ξεκινήσει τα δρομολόγια που θα κάνει το Highspeed 5 από Ιούνιο. Δηλαδή το πρωί Σύρο - Τήνο - Μύκονο και το απόγευμα Χανιά.
Επίσης διαφημίστηκε ότι το Highspeed 2 θα κάνει Ραφήνα - Σύρο - Πάρο - Νάξο. Ξέρεις αν θα υλοποιηθεί τελικά κάτι τέτοιο;

NAXOS
22-02-2005, 18:30
ΤΟ HS2 ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΝΑ ΚΑΝΗ ΠΡΩΙΝΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΡΑΦΗΝΑ-ΣΥΡΟ-ΜΥΚΟΝΟ-ΝΑΞΟ-ΠΑΡΟ-ΜΥΚΟΝΟ-ΣΥΡΟ-ΡΑΦΗΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 15 ΙΟΥΝΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.
ΑΠΟ ΤΙΣ 24 ΜΑΡΤΙΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΤΟ HS2 ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΥΡΟ-ΜΥΚΟΝΟΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.
ΤΟ HS4 ΘΑ ΚΑΝΗ ΠΡΩΙ ΤΗ ΣΥΡΟ -ΜΥΚΟΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΧΑΝΙΑ.
ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.

Maroulis Nikos
22-02-2005, 23:30
To Άγιος Γεώργιος θα παραμείνει στην Παροναξία κάθε κυριακή ?
Φορτώνει κόσμο απο Νάξο ?

elybero
23-02-2005, 09:55
Έτυχε να δω το επίσημο πρόγραμμα της High Season της Hellenic Sea Ways, το οποίο ανάφερε:
1. HS1 Io – Θήρα καθημερινά χωρίς Πάρο.
2. ΗS2 Ραφήνα-Τήνο-Μύκονο-Νάξο χωρίς Πάρο 2 δρομολόγια ημερησίως.
3. HS3 Σέριφο-Σίφνο-Μήλο χωρίς Κύθνο και Πάρο-Νάξο.
4. HS4 Σύρο-Τήνο-Μύκονο και Πάρο-Νάξο
5. HS5 Σύρο-Τήνο-Μύκονο και Χανιά
6. FC1-FC3 Αργοσαρωνικό (ειδικά το τελευταίο με πολλά δρομολόγια μέχρι και το Π. Χέλι).
7. FC4 Ηράκλειο-Θήρα-Πάρο-Νάξο-Μύκονο και επιστροφή.
8. FC5-FC6 Aγιο Κωνστανταντίνο – Σποράδες.
9. FC2 Θεσσαλονίκη – Σποράδες (χωρίς Αλόνησο) μέχρι Αγ. Κωνσταντίνο.
10. Σαντορίνη – Απόλλωνας εναλλάξ 08.00 και 22.00 για Κυκλάδες…

Θεωρώ ότι τα δρομολίογια θα αλλάξουν αρκετά αφού ο περιορισμός της Πάρου από το 1 και 2 μου φαίνεται λίγο πρόχειρος δεδομένης της κίνησης του νησιού, όπως και το 9 για την Αλόνησο.

NAXOS
23-02-2005, 10:33
ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΡΟΓΡΑΝΝΑΤΙΣΜΕΝΑ
ΕΤΣΙ. ΟΜΩΣ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ. Π.Χ. ΤΟ 4 ΑΝ ΘΑ ΕΡΘΗ ΠΑΡΟΝΑΞΙΑ
ΚΑΛΟ ΙΟΥΛΙΟ..... ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ !!!!!!!!!!!!

pie
23-02-2005, 17:27
HS2 thno-mykono....Δηλαδή θα ανταγωνίζετε το νεότευκτο της ίδια εταιρείας???? Περίεργα πράγματα...η Πάρος γιατι τόσο εκτός δρομολογίων???Κάτι δεν έγραψες καλά φίλε elybero! Το 3 και 4 θα κάνουν παροναξία το απόγευμα??? Ε κοίταξε η High Season ξεκινάει 16 Ιουνίου λογικά...οπότε και θα πρέπει να έχει έρθει και το HS5.... Πάντως εγώ προσωπικά αναμένω πολλά μπάχαλα με το πρόγραμμα της εταιρείας.

George
23-02-2005, 22:30
Λογικά θα πάνε
ΠΡΩΙ: HS5 Σύρο - Τήνο - Μύκονο, HS4 Πάρο - Νάξο, HS3 Σέριφο - Σίφνο - Μήλο

ΑΠΟΓΕΥΜΑ: HS5 Xανιά, HS4 Σύρο - (Τήνο) - Μύκονο, HS3 Πάρο - Νάξο

elybero
25-02-2005, 15:29
Το Νεφέλη έχει ήδη δέσει δίπλα στο HS3 από εχθές το απόγευμα. Εχει βαφτεί το σύνολο του πλοίου με τα νέα χρώματα της εταιρείας, ενώ με γοργούς ρυθμούς κυλάναε οι εργασίες στα HS και FC. Σε πιο προχωρημένη κατάσταση έναντι όλων των υπολοίπων βρέσκεται το HS1, ενά κανένα από τα ταχύπλοα δεν έχει δεξαμενιστεί.

George
25-02-2005, 16:25
Ταχύτατα το βάψανε!! 8O Τη Δευτέρα που το είδα εγω στο Νέο μόλο, δεν είχε βαφτεί ούτε μία πινελιά. Τώρα μεταφέρθηκε και το ΧΑΡΟΥΛΑ Νέο μόλο και λογικά παίρνει σειρά για να ντυθεί στα μπλε.

Maroulis Nikos
26-02-2005, 18:26
Χαρούλα στα μπλέ έχουν μείνει πολλά πλοία που δεν έχουνε βαφτεί στα νέα χρώματα της εταιρείας?
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ακόμα τα πρακτορεία είναι με τα παλιά διακριτικά της εταιρείας και ότι στο site μπαίνεις με το παλιό όνομα.

elybero
28-02-2005, 10:59
Σήμερα το πρωί το Highspeed4 φαινόταν έτοιμο να αναχωρήσει – ίσως για δεξαμενισμό. Επίσης όλα τα Highspeed μένουν το βράδυ με αναμμένες τις ηλεκτρομηχανές τους, ενώ πλέον έχουν ξεκινήσει να βάφουν τα καινούρια σινιάλα της εταιρείας τους. Τι HS1 δείχνει πιο έτοιμο από όλα τα υπόλοιπα – έμαθα δε, ότι προγραμματίζεται να δρομολογηθούν όλα πριν το 3ήμερο της 25ης Μαρτίου.

George
28-02-2005, 21:45
Το HIGHSPEED 4 ξεκινάει 23 Μαρτίου για Χανιά!!

elybero
01-03-2005, 08:06
Τα HS1, HS3, HS4 έφυγαν εχθές από το λιμάνι του Πειραιά, προφανώς για δεξαμενισμό. Επίσης στη δεξαμενή του Βασιλειάδη βρίσκεται το Πηνελόπη Α. Το HS3 ξεκινάει δρομολόγιο για Πάρο-Νάξο στις 23 Μαρτίου.

George
01-03-2005, 08:17
Ε λογικά όλα μαζί θα ξεκινήσουν :roll:

NAXOS
21-03-2005, 10:50
Αυριο Τρίτη τό HS4 κάνει δοκιμαστικό δρομολόγιο στά Χανιά μέ τούς
σχετικούς εοπτασμούς γιά την εναρξη της νεας γραμμης.
Αντε καλοταξειδο νά ειναι και γρήγορα να το ξαναδουμε στη ....πατριδα
του τή Παροναξία!!!!

George
21-03-2005, 22:11
Σήμερα πάντως έκανε δρομολόγιο για Σύρο - Τήνο - Μύκονο

Maroulis Nikos
21-03-2005, 23:07
όντως πότε θα το δούμε ξανά στην πατρίδα και προς αποφυγή παρεξηγήσεψβ στην Νάξο εννοώ :D

George
22-03-2005, 10:27
Μάλλον θα σε στεναχωρήσω αλλά φέτος δεν θα έρθει Νάξο :cry: :oops: Τη δουλειά της Παροναξίας θα την αναλάβουν τα μικρότερα HS

NAXOS
22-03-2005, 10:49
O προγραμματισμός που υπάρχει ειναι μόλις ξεκινήση δρομολόγια το HS5
στά Χανιά τό 4 θά επαλέλθη στά κανονικά του δρομολόγια που ειναι
πρωι Παροναξία καί απογευμα Συροτηνομυκονια.

elybero
22-03-2005, 18:56
To HS2 εναλλάξ με το HS4 θα το ξαναδεις στη Νάξο - Πάρο κατά τα θερινά δρομολόγια. Μέχρι τότε HS2 και HS3 το Πάσχα και τις λοιπές ημέρες μόνον HS2. Για την Πάρο Παρασκευή και Κυριακή και HS1, ενώ από Σίφνο και HS3.

George
22-03-2005, 22:37
Sorry παιδιά μπερδεύτηκα (ανεπίτρεπτο). Εννοούσα όσο κάνει το δρομολόγιο των Χανίων δεν θα ξαναέρθει στην Παροναξία

mamouni81
23-03-2005, 01:03
Σύμφωνα με πληφορίες το hs4, σήμερα για Χανιά έκανε 4 ώρες νταν με 40 m/h κενό επιβατών.Άμα θέλει η Μαριωρή...

NAXOS
23-03-2005, 08:18
ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ...
ΠΟΣΑ ΞΕΡΕΙΣ !!!!!!!!!!!!!

mamouni81
23-03-2005, 15:38
Φίλε NAXOS σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά όπως ξέρεις ο Mamouni έχει άνθρωπο μέσα από την εταιρία και παίρνει έμπιστες πληροφορίες, και ότι γράφω το γράφω χωρίς εμπάθεια.

George
26-03-2005, 00:32
Άριστα τέκνον μου!!! :lol: Καλώς όρισες κι από μένα :P

NAXOS
05-04-2005, 08:38
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!
Εκτακτη γενικη συνέλευση στήν HELLENIC SEAWAYS εντός του Απριλη.
Γιά να δουμε τι θα βγαλει ?!?!?!?!

George
11-04-2005, 23:42
Όνομα ΚΟΥΦΑΡ: ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ
Νέο όνομα ΕΞΠΡΕΣ ΧΑΡΟΥΛΑ: ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ

Maroulis Nikos
11-04-2005, 23:50
Η εποχή των εξπρές τελείωσε.

George
12-04-2005, 13:22
Τελείωσε η εποχή του ΕΞΠΡΕΣ Δωδεκάθεου και τον προσωπικών ονομάτων.
Το Δωδεκάθεο θα παραμείνει στα πλοία του Σαρωνικού (θυμίζω μετονομασία ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2 σε ΑΡΤΕΜΙΣ) κι έρχεται πλέον η εποχή των ΝΗΣΟΣ ...

andreas
12-04-2005, 21:56
Δύσκολα θα προλάβει το καλοκαίρι το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ!! Απ'ότι μαθαίνω έχουν βγει από το χρονοδιάγραμμα.

xara
22-04-2005, 15:26
Τα νέα χρώματα της HELLENIC SEAWAYS, νομίζω πως έκαναν τα πλοία, πιό πλοία. Συμφωνείτε;

NAXOS
22-04-2005, 15:48
ΕΓΩ ΧΑΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΡΙΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗ ΝΕΑ ΕΝΔΥΜΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ.
ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕς ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ

Maroulis Nikos
22-04-2005, 15:51
Δείχνει να μπήκε τάξη στα πλοία και στην εταιρεία πρίν έδειχναν εγκετελημένα.....

chrb
22-04-2005, 20:05
Κάποιος που δεν ξέρει από πλοία θα δει διαφορετικά τα πλοία της hs τώρα με τα νέα χρώματα. Τελικά η αισθητική είναι το παν. Σε λίγο στον Πειραιά το άσπρο χρώμα θα κάνει εντύπωση-τόσα μπλέ υπάρχουν τώρα! :D

andreas
23-04-2005, 19:18
Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και όπως αλλιώς γίνεται. Το βάψιμο των πλοίων με αυτό το υπερβολικά σκούρο (για να μη μοιάζουμε με τα Blue Star) μπλε μου δίνει την εντύπωση κονσερβοποίησης όλων των πλοίων. Δεν θα μπορούμε πια να τα ξεχωρίζουμε!!! Άλλωστε τα συγκεκριμένα πλοία άσπρα τα γνωρίσαμε, άσπρα τα αγαπήσαμε. Πολύ εφετζίδικο χρώμα για τους ξένους, πολύ trendy σινιάλα (δελφινάκια, Hellenic Seaways κι έτσι) αλλά έλεος πια. Τα μόνα πλοία που θα παραμείνουν άσπρα είναι των δύο Αγούδιμων.

chrb
24-04-2005, 20:01
Με αυτό το χρώμα όμως ξέρεις τι θα κρύβεται;; Σκουριές!!!
Τα πλοία θα μοιάζουν πάντα καλοσυντηρημένα.
Πάντως αυτό το μουντό μπλε ούτε εγώ το συμπαθώ. Δεν μπορούσαν να το κάνουν πιο ανοιχτό από το μπε των Blue star; Αλλά μετά θα μου πεις πως μοιάζει με το Jewel!! :wink:
Τι να κάνουμε από το να μοιάζουν με τα άλλα καλύτερα να είναι ψυχοπλακωτικά! :evil: :x

xara
25-04-2005, 01:03
Πολλά απο αυτά τα καράβια, οπως ξέρετε, προέρχονται απο την Μάγχη. Το βαθύ μπλε χρώμα, ήταν το χρώμα της SEALINK.

chrb
25-04-2005, 11:20
Ναι , και πολλά είναι του ίδιου ναυπηγείου.

andreas
03-05-2005, 23:49
Άπό το ίδιο ναυπηγείο ήταν μόνο οι 3 ΑΠΟΛΛΩΝΕΣ. Τα άλλα είναι από διαφορετικά αν δεν κάνω λαθος.
Από κει και πέρα αν ήθελαν να κάνουν τη διαφορά θα έπρεπε να τα αφήσουν άσπρα και αν ήταν μάγκες ας έκαναν τις διαφορές στους εσωτερικούς χώρους και μηχανολογικά (βλέπε ΠΗΝΕΛΟΠΗ - ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ).

xara
04-05-2005, 01:59
Ο κ. Στρίντζης έχει κάτι με το μπλέ...

Maroulis Nikos
04-05-2005, 02:26
Εγώ πιστέυω ότι θέλει να δείξει την αλλαγή της εταιρείας προς τον κόσμο η μάλλον την προσπάθεια της αλλαγής θα δούμε πιστεύω στο μέλλον αν το μήνυμα της νέας διοίκησης θα πιάσει τόπο.

chrb
19-05-2005, 18:56
Σωστά. Όχι καλοκαίρι , πάει αυτή η τουριστική περίοδος. Εγώ ,σύμφωνα με τις εργασίες που έχουν γίνει, πιστεύω πως τέλος του χρόνου θα είναι έτοιμο. :( ( όχι Σεπτέμβριο που είχε ακουστεί)

andreas
28-06-2005, 00:53
Σύμφωνα με τη ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ η εταιρία ανακοίνωσε πως μέσα στις επόμενες μέρες αναμένεται το Highspeed 5 και το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ θα είναι έτοιμο για δρομολόγια τον Αύγουστο. Εγώ από τη μεριά μου δεν νομίζω πως τα μηνύματα είναι τόσο αισιόδοξα. Πάντως αν και αυτή τη φορά δεν έρθουν τα πλοία, λυπάμαι αλλά εγώ θα μιλάω για κακόγουστο παιχνίδι εντυπώσεων. Και γιατί το λέω αυτό; Γιατί τους ζαλίσαμε όλους στη Ραφήνα για το καινούριο μας ταχύπλοο συμβατικό και τελικά τους αφήνουμε με το ΕΞΠΡΕΣ ΑΘΗΝΑ και το χειρότερο είναι ότι αν δεν προλάβει ούτε τον Αύγουστο, τότε φοβάμαι πως η Ραφήνα δεν πρόκειται ποτέ να δει το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ.

chrb
28-06-2005, 22:46
Σωστά. Εγώ πιστεύω πως θα κάνει μερικά δρομολόγια και μετά θα το δούμε σε άλλη γραμμή. Και ίσως όχι για Κυκλάδες..

Maroulis Nikos
29-06-2005, 00:38
Το πιο πιθανο ειναι απο αυτα που ακουγονται οτι δεν θα το δουμε στην Ραφηνα κριμα :cry:

gvaggelas
31-12-2005, 11:09
Ανανέωση από το ΥΕΝ της δρομολόγησης του "Ν. ΜΥΚΟΝΟΣ" στη γραμμή Πειραιά, Χίου - Μυτιλήνης έως 31/12/06.

Η εταιρεία HSW ζήτησε και πήρε από το Συμβούλιο Aκτοπλοϊκών Συγκοινωνιών του Υ.Ε.Ν. παράταση της δρομολόγησης του πλοίου της «Ν. ΜΥΚΟΝΟΣ» στη γραμμή Πειραιάς, Χίος, Μυτιλήνη.

nicky
06-01-2006, 12:32
6/1/2006
ΠΗΓΗ: ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΚΕΡΔΟΣ
Του Σάββα Ν. Αθανασίου

Σενάρια συμμαχιών
Τα βασικά σενάρια που ακούγονται και κυκλοφορούν στη χρηματιστηριακή αγορά και στην Ακτή Μιαούλη είναι τρία και αφορούν:
1. Τη συγχώνευση των εταιρειών Minoan Lines και Hellenic Seaways. Το σενάριο αυτό ενισχύει πρωτίστως τον Περικλή Παναγόπουλο και δευτερευόντως τον Πάνο Λασκαρίδη, που διαθέτει ήδη το 5,5% του μετοχικού κεφαλαίου των Μινωικών Γραμμών.
2. Το δεύτερο σενάριο αναφέρεται στην προσέγγιση της Hellenic Seaways και της Blue Star Ferries. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση ευνοεί πολύ δε περισσότερο τον Π. Παναγόπουλο.
3. Η τρίτη λύση φέρει την HSW σε σύγκλιση με την Ναυτιλιακή Εταιρεία Λέσβου, που σε αυτή τη φάση προσπαθεί να εξυγιάνει το χαρτοφυλάκιό της και να ρυθμίσει τα χρέη της προς το ΝΑΤ και τις τράπεζες. Το σενάριο αυτό είναι το παλαιότερο, μη ρεαλιστικό, αλλά πάντοτε στα υπόψη κυρίως των στελεχών των τραπεζών.
Τα δύο πρώτα σενάρια είναι τα επικρατέστερα, αλλά δεν πρόκειται η κατάσταση να ξεκαθαρίσει πριν από το καλοκαίρι, οπότε θα φανούν και οι προθέσεις των μεγαλομετόχων, αν θα οδηγούν σε κόντρα ή σε συνεργασίες προς όφελος των ιδίων και των συνεργατών τους.
Πάντως, αυτή τη στιγμή φαίνεται ότι υπάρχει ένας σκληρός ανταγωνισμός μεταξύ των εταιρειών που αποτυπώνεται στην εκπτωτική τους πολιτική. Στη γραμμή της Ραφήνας υπάρχει έκπτωση στα εισιτήρια μέχρι και 50%, στην Κρήτη οι εταιρείες διαθέτουν εκπτωτικά πακέτα και προνόμια για τους συχνούς πελάτες τους, στις Κυκλάδες, όπου ο ανταγωνισμός είναι στο ζενίθ του υπάρχει ποικιλία τιμών και πλοίων. Ο πόλεμος έχει κορυφωθεί στη γραμμή Πειραιάς - Χίος - Μυτιλήνη, όπου οι δύο εταιρείες, που δραστηριοποιούνται σήμερα, η Ναυτιλιακή Εταιρεία Λέσβου και η Helllenic Seaways χτυπιούνται αλύπητα, αφού η διαφορά της τιμής των εισιτηρίων τους γύρω στα 10 ευρώ, αλλά και με παράπλευρες απώλειες, καθώς η ΝΕΛ έχει μεγαλύτερο αριθμό επιβατών και οχημάτων, αλλά έχει απωλέσει το μισό σχεδόν της κίνησης, αλλά ταυτόχρονα έχει χάσει σημαντικά έσοδα τόσο από τον ανταγωνιστή της όσο και από τις εκπτώσεις. Τα πράγματα δυσκολεύουν, αφού ο Φώτης Μανούσης με τη ΣΑΟΣ ετοιμάζεται να δρομολογήσει στην ίδια γραμμή δύο πλοία, οπότε η κόντρα θα πάρει τεράστιες διαστάσεις.
Μπροστά σε αυτό το σκηνικό, η αστάθεια των τιμών των καυσίμων έχει εκτοξεύσει τα έξοδα των εταιρειών στον ουρανό, αλλά δημιουργούν παρενέργειες και στο κόστος λειτουργίας των πλοίων, αφού ο συντελεστής καυσίμων υπερβαίνει ήδη το 40%, με παρόμοιο ποσοστό και στα έξοδα των πληρωμάτων...

Spyros
06-01-2006, 14:31
Ας κανω λοιπον κι εγω δυο σχολιακια πανω σ'αυτα...
Πρωτα απο ολα να πουμε πως η συγχωνευση ΜΙΝΩΙΚΩΝ και HELLENIC ειναι μια ιστορια που εχει ξεκινησει εδω και δυο μηνες περιπου...Καθολου περιεργο αλλωστε αφου μην ξεχναμε οτι η ΜΙΝΟΑΝ στην ουσια ειναι η μαμα της HELLENIC...Τωρα αν προσεξουμε τα χρωματα στα σινιαλο της ΜΙΝΟΑΝ οπως εμφανιζεται στα τελευταια εγγρεφα ,ημερολογια ακομα και στο βραβειο που πηρε η εταιρεια θα καταλαβουμε πως οντως κατι μαγειρευεται....
Απο την αλλη η ιστορια ΗELLENIC και NEL εινια πολυ παλαιοτερη απο το 2000 οταν ειχε προτοακουστει η δημιουργια εκει μιας εταιρειας με το ονομα OLYMPIC FERRIES στα προτυπα της τοτε HELLAS και που θα περλαμβανε τα πλοια της ΝΕΛ και τα ΦΑΙΔΡΑ και ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ που ειχαν περιελθει τοτε στα χερια της δευτερης...Τελικα ουδεποτε και εγινε κατι τετοιο αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει...
Τωρα την περιπτωση HELLENIC και BLUE STAR την αποκλειω προσωπικα ακριβως γιατι ευνοει πολυ περισσοτερο απο αλλους τον Παναγοπουλο...Και οταν γινεται μια κινηση συγχωνευσης γινεται με σκοπο να ευνοηθουν ολοι στο καλυτερο δυνατο βαθμο.
Τωρα οσον αφορα το θεμα της ποικιλιας και διαφοροποιησης τιμων στις Κυκλαδες καλυτερα να διαφοροποιουσε τις γραμμες ο γραφων το αρθρο και οχι να τα βαλει ολα μαζι στο ιδιο "τσουβαλι" γιατι η καθε γραμμη διαφερει εχει τις δικες της αναγκες και πιστεψτε με δεν υπαρχει κανενας ανταγωνισμος...Αν υπηρχε σιγουρα θα φαινοταν....
Τελος στο θεμα της ΝΕΛ και της τιμολογιακης πολιτικης της εδω εχουμε μια καθαρη κατασταση πανικου απο πλευρας της αφου μεχρι τωρα ποτε δεν απειληθηκε απο αλλους τοσο σοβαρα (ακομα και την εποχη του ΦΑΙΔΡΑ) και την βρισκει σε πολυ αδυνατη στιγμη η κατασταση αυτη...Με τα χρεη να τρεχουν και να πρεπει να συμμαζευτουν με τα ταχυπλοα της δεμενα φετος λογω των γνωστων προβληματων αυτο το κοντραρισμα δεν ηταν και οτι καλυτερο μπορουσε να συμβει...Οποτε ειναι αυτο που λεει και ο σοφος λαος (κι εγω μαζι :D ) τρεχατε ποδαρακια μου.... :!:

nicky
15-01-2006, 13:38
Σε διάψευση των δημοσιευμάτων του Τύπου της 12ης Ιανουαρίου, σχετικά με το ενδεχόμενο συγχώνευσης με απορρόφηση της Hellas Flying Dolphins, προχώρησε η εταιρεία Blue Star Ναυτιλιακή, με σχετική ανακοίνωσή της που γνωστοποίησε σήμερα στο κοινό.

ΠΗΓΗ: ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ (13/01/06)

che
07-02-2006, 14:50
Ρεπορτάζ: Σ. Ν. Αθανασίου
Από εγκλωβισμένος επενδυτής της ακτοπλοΐας, ο εφοπλιστής κ. Πάνος Λασκαρίδης μετεξελίσσεται σε στρατηγικό οραματιστή του χώρου της ακτοπλοΐας. Χθες αγόρασε 9.569.070 μετοχές της εταιρείας Hellenic Seaways ΑΝΕ, που ανήκαν στην Attica ΑΕ Συμμετοχών. Οι μετοχές αυτές αντιστοιχούν σε ποσοστό στο 12,329% του μετοχικού κεφαλαίου.
Ωστόσο, κερδισμένος φαίνεται ότι είναι ο κ. Περικλής Παναγόπουλος, ο οποίος φέρεται ότι πώλησε με κέρδη 0,70 ευρώ ανά μετοχή. Πολλά σενάρια ακούγονταν χθες το βράδυ ότι ο Π. Λασκαρίδης διαπραγματεύεται με τον Π. Παναγόπουλο και το ποσοστό που κατέχει ο τελευταίος στις Μινωικές Γραμμές.
Μετά τη χθεσινή αγοραπωλησία ο Π. Λασκαρίδης ελέγχει πλέον το 17% του μετοχικού κεφαλαίου της HSW και αναδεικνύεται σε σημαντικό διαμορφωτή εξελίξεων στην ελληνική ακτοπλοΐα. Πριν από λίγο καιρό ο κ. Π. Λασκαρίδης αγόρασε τις μετοχές του κ. Δάκη Ιωάννου στην ίδια εταιρεία. Οπως ανακοινώθηκε οι μετοχές μεταβιβάστηκαν στην εταιρεία Amadeus Navigation SA, έναντι συνολικού τιμήματος 21.051.954 ευρώ (2,20 ευρώ ανά μετοχή). Οι μετοχές αυτές αφορούν το σύνολο των μετοχών της Hellenic Seaways που κατείχε η Attica Group από τον Ιανουάριο 2005 μέχρι σήμερα.
Υπενθυμίζεται ότι τον Ιανουάριο του 2005 κ. ο Περικλής Παναγόπουλος είχε αγοράσει από τον κ. Φίλιππο Βρυώνη, ποσοστό, 11,3% σε τιμή σύμφωνα με πληροφορίες 1,5 - 1,6 ευρώ.
Πάντως, η υψηλή ρευστότητα που διαθέτει ο Π. Λασκαρίδης, κυρίως μετά την πώληση των καζίνων της Θεσσαλονίκης και της Πάρνηθας, που του έδωσαν 220 εκατ. ευρώ, τροφοδοτούν πολλά σενάρια και εικασίες για πιθανές νέες αγορές, ακόμα και συγχωνεύσεις εταιρειών του κλάδου της ακτοπλοΐας.

ΠΗΓΗ ''ΚΕΡΔΟΣ''

thanatos
08-02-2006, 18:04
Δεν μπορω να φανταστω τον Στριντζη μακρια απο την Ραφηνα... πολυ φοβαμαι οτι αν δεν παιξει Αθηνα (πραγμα πολυ πιθανο) να πεσει παρα πολυ η ποιοτητα.Το Αθηνα ειναι ο πραγματικος ανταγωνιστης της blue star γιατι και καλοταξιδο και ανετο ειναι το βαπορι και πιο πολυ το προσεξαν απο την εταιρεια του στην "Μακη - Μακη" εποχη του. Για την ωρα παντως οι HSW και BSF εχουν αρχισει ειτε να μην συγκρουονται ειτε να εχουν επικαλυπτομενες υπηρεσιες (πλοια-δρομολογια). Το Μυκονος απ' οτι και γω ξερω θα ειναι ετοιμο τελος του χρονου και στην Ραφηνα δεν θα ερθει παρα μονο για αντικατασταση αλλου οταν βεβαια ρωτησα ποιου? απαντηση δεν πηρα... Κατι ακουστηκε παντως για Δυτικες Κυκλαδες σε συνδυασμο με καποιο παλιο αφου πλεον η εταιρεια παει για τετοιου ειδους συνταγη δηλ. "διπλα" στον Νησος ενα Εξπρεςς για τα δευτερα δρομολογια. Να δω τα γκρουπια που θα πανε φετος και πως θα τα βγαλουν περα τα αποκλειστικα πρακτορεια της Ηellas στην Ραφηνα - Τηνο - Μυκονο με 6 μηνες δουλεια το χρονο και τα πλανα "πουλημενα" απο τις επιστροφες... Καλο κουραγιο!

Spyros
12-02-2006, 11:32
Απο πολυ εγκυρη πηγη της οποιας το ονομα δεν μπορω να αποκαλυψω,εμαθα τα εξης που αφορουν της HELLENIC SEAWAYS.

1oν) Το αδελφο του ΜΥΚΟΝΟΣ το πιο πιθανο ειναι να λαβει την ονομασια ΝΗΣΟΣ ΣΑΜΟΣ τελικα και οχι ΧΙΟΣ και η γραμμη του οποσδηποτε θα εινια η Παροναξια Ικαρια Σαμος.Αρα το ΜΥΚΟΝΟΣ παραμενει τελικα στη Χιο-Μυτιληνη ενω παραλληλα πιθανον να μπει στη σφηνα και το νησι των ανεμομυλων σε καποιες αναχωρησεις...

2ον)...και σημαντικοτερο.Αρνηθηκε το ΥΕΝ καθε εκτακτη δρομολογηση της εταιρειας που αφορα σε ταχυπλοα και συμβατικα...Τι σημαινει αυτο?
Ουτε ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ-ΑΘΗΝΑ για Παροναξια Ιο Σαντορινη,ουτε ΑΦΡΟΔΙΤΗ για Θεσ/νικη-Ηρακλειο klp...H αποφαση αυτη εληφθη με γνωμονα οτι η εταιρεια εχει κανει συστημα τα τελευταια χρονια τις εκτακτες δρομολογησεις αφηνοντας ουσιαστικα τα νησια στο ελεος του θεου (σε ελευθερη μεταφραση βεβαιως) το χειμωνα...
Το μονο που μπορω να διαβεβαιωσω ειναι οτι ηδη εχουν κινητοποιηθει οι λιμενικοι πρακτορες της εταιρειας στα νησια ενω προσωπικα πιστευω οτι η εταιρεια δεν θα το αφησει ετσι...
επισης θα χρειαστει λιγος καιρος μεχρι και η εταιρεια να βγαλει επισημη ανακοινωση κατι που θα γινει εαν τελικα το Υπουργει εμμεινει στην αποφαση αυτη...

MIRSINI
12-02-2006, 13:03
H Hellenic Seaways A.n.e. ανακοίνωσε την υπογραφή σύμβασης ναυπήγησης ενός Eπιβατηγού - Oχηματαγωγού πλοίου, υψηλών προδιαγραφών, με τα Nαυπηγεία Eλευσίνας A.e. και την Tεχνική εταιρεία Mapenko E.π.e.
όπως σημειώνεται σχετικά:
«tο διοικητικό συμβούλιο της Eταιρείας με την απόφασή του να αναθέσει τη ναυπήγηση νεότευκτου πλοίου στην Eλλάδα, εκφράζει εμπράκτως την εμπιστοσύνη του στα «eλληνικά χέρια».
Mε την σύμβαση ναυπήγησης που υπεγράφη, παρέχονται και δημιουργούνται θέσεις εργασίας σε όλη την ναυπηγο-επισκευαστική βιομηχανία του πειραιά, του περάματος και της Eλευσίνας, καθόσον εκτιμάται ότι μόνον η αξία των ημερομισθίων εργατοτεχνικού προσωπικού θα υπερβεί τα 32.000.000 Eυρώ.
Tα χαρακτηριστικά τού υπό ναυπήγηση πλοίου είναι τα εξής:
Mήκος: 141 μέτρα
πλάτος: 21 μέτρα
Xωρητικότητα: 1.800 επιβατών και 418 I.x. οχημάτων
Yπηρεσιακή ταχύτητα: 26,2 κόμβοι.
πηγη:αληθεια

fcuk
09-03-2006, 17:31
24ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ και καθαρότητα ο Έλληνας εφοπλιστής κ. Πάνος Λασκαρίδης, ο οποίος δραστηριοποιείται με επιτυχία πάνω από 35 χρόνια στην ποντοπόρο ναυτιλία και «τάραξε» με τις πρόσφατες επενδυτικές του κινήσεις και τα νερά της ελληνικής ακτοπλοΐας, καλεί την ελληνική πολιτεία να προχωρήσει με τόλμη και θάρρος στη βελτίωση του επιχειρηματικού περιβάλλοντος στην ελληνική ναυτιλία προκειμένου να διαμορφωθεί ένα ελκυστικό κλίμα για νέες επενδύσεις.

Ειδικά σε ό,τι αφορά την ακτοπλοΐα ο κ. Λασκαρίδης, επισημαίνει στη συνέντευξή του στη «Ν», ότι η κυβέρνηση παρανομεί επιμένοντας να μην προχωρεί στην απελευθέρωση του κλάδου, μέτρο το οποίο όπως υπογραμμίζει θα τονώσει τις ακτοπλοϊκές επιχειρήσεις και θα βελτιώσει το συγκοινωνιακό έργο στα νησιά.

Επίσης κρούει τον κώδωνα του κινδύνου προς την κυβέρνηση και τον υπουργό Εμπορικής Ναυτιλίας, προειδοποιώντας ότι εάν η ελληνική πολιτεία δεν λάβει μέτρα ενίσχυσης του έργου αυτού, σε λίγα χρόνια ίσως το κάνουν οι «φίλοι μας οι γείτονες» με απροσδιόριστες συνέπειες για τα νησιά μας.

Ακόμη δηλώνει ότι δεν είναι ευχαριστημένος από τη μέχρι τώρα ακολουθούμενη πολιτική στη ναυτιλία και υπογραμμίζει την ανάγκη έστω και τώρα της λήψης των αναγκαίων μέτρων. Τέλος απαντά σε όλα τα σενάρια που έχουν δει το φως της δημοσιότητας με αφορμή τη μετοχική του συμμετοχή στη Hellenic Seaways και τις Μινωικές Γραμμές (http://javascript<b></b>:void(0);)

Η συνέντευξη του κ. Λασκαρίδη, έχει ως εξής:

- Κύριε Λασκαρίδη, σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και θα ήθελα να αρχίσουμε με αυτό που ρωτούν όλοι όσοι ασχολούνται με την ακτοπλοΐα. Τι επιζητεί ο κ. Λασκαρίδης με την πιο ενεργό του συμμετοχή στον ακτοπλοϊκό κλάδο, και εννοώ βέβαια τη συμμετοχή σας στις Μινωικές Γραμμές με ποσοστό πάνω από 5% και στην Hellenic Seaways με ποσοστό περί το 17,5%;

- Κατά αρχήν να σας πω ότι εγώ δεν θέλω να γίνω ούτε ακτοπλόος εξ επαγγέλματος ούτε να κάνω την ακτοπλοΐα κύρια δραστηριότητά μου. Η δουλειά μας είναι η ποντοπόρος ναυτιλία.

Είμαστε εκεί εδώ και 35 χρόνια και εκεί θα παραμείνουμε. Κατά συνέπεια αυτή η επένδυση στην ακτοπλοΐα είναι μία σχετικά μικρή, λελογισμένη επένδυση. Θα μου πείτε ότι είναι σε ένα κλάδο που δεν πάει πολύ καλά.

-Ακριβώς δεν δίνει και τις καλύτερες αποδόσεις συγκρινόμενος με άλλους κλάδους...

- Νας σας πω πώς το αντιμετωπίζουμε. Όπως είναι γνωστό έχουμε επενδύσει εδώ και αρκετά χρόνια στην πολιτική αεροπορία. Αυτές οι δύο αγορές μοιάζουν σε πολλά μεταξύ τους.

Έτσι όπως και στον αεροπορικό κλάδο μετά από ορισμένα χρόνια εξισορρόπησε κάπως η κατάσταση και μία λογική επένδυση παρουσιάζει μία λογική απόδοση το ίδιο αναμένουμε και στην ακτοπλοΐα. Δεν περιμένουμε να «μεγαλουργήσουμε» στο συγκεκριμένο χώρο.

Ούτε θα γίνει η κύρια απασχόλησή μας. Υπό προϋποθέσεις αναμένουμε μία λογική απόδοση της επένδυσης μας. Αυτό είναι όλο. Όλα τα υπόλοιπα και η παραφιλολογία που έχει αναπτυχθεί δεν έχουν καμιά βάση.

Μας αρέσει η ναυτιλία γενικότερα, η ακτοπλοΐα είναι ναυτιλία, επενδύσαμε και αναμένουμε μία καλύτερη απόδοση. Δεν είναι ούτε πρόκειται να γίνει η κύρια δουλειά μας.

Εάν τώρα εξελιχθεί όπως εξελίχθηκε η πολιτική αεροπορία και αρχίζει να δίνει μία λογική απόδοση τόσο το καλύτερο. Αυτή είναι η απλή απάντηση στην ερώτησή σας.

συνεχιζεται....

fcuk
09-03-2006, 17:33
Σας ρωτώ ευθέως πρόκειται να αυξήσετε τις συμμετοχές σας στις δύο εταιρείες, Hellenic Seaways και Μινωικές Γραμμές;

- Ακούστε όπως ξέρετε οι τιμές των μετοχών ιδίως των εισηγμένων ακολουθούν μία πορεία που δεν ανταποκρίνεται πάντοτε στην πραγματική μεταβολή της αξίας της εταιρείας. Το Χρηματιστήριο έχει τη δική του αυτόνομη πορεία. Τώρα είναι σε μία ανοδική πορεία και συνεπώς αυτοί οι οποίοι πωλούν θεωρούν ότι οι μετοχές τους έχουν μεγάλη αξία. Πιστεύω ότι οι μετοχές είναι πολύ ακριβές αυτή τη στιγμή.

Επίσης αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση. Πιθανότατα με την ερώτησή σας αναφέρεστε στο ποσοστό του κ. Παναγόπουλου στις Μινωικές Γραμμές, το οποίο σε μία προηγούμενη φάση ήθελε να πουλήσει.

Δεν ξέρω εάν εξακολουθούν να θέλουν να το πουλήσουν. Δεν υπάρχει όμως τώρα καμία συζήτηση. Βεβαίως εάν αύριο αλλάξουν τα πράγματα πιθανώς να ακολουθήσει ακόμη μία επενδυτική κίνηση, αλλά αυτής της τάξεως μεγέθους. Δεν μιλάμε για πλειοψηφικά, δεν μιλάμε για πολύ μεγάλα ποσοστά. Ούτε στη μία ούτε στην άλλη εταιρεία.

-Κυκλοφορούν πάντως διάφορα σενάρια που θα ήθελα να σχολιάσετε

- Να τα δούμε ένα-ένα

- Ας πούμε συγχώνευση Hellenic Seaways-Blue Star

- Είμαι κάθετα αντίθετος σε αυτή την κίνηση. Διότι η BlueStar είναι μία ώριμη και κερδοφόρος εταιρεία ενώ η Hellenic Seaways είναι αυτή τη στιγμή στη φάση της ανάπτυξης και της βελτίωσής της.

Συνεπώς για τους μετόχους της HSW μία τέτοια συγχώνευση αυτή τη στιγμή θα ήταν αρνητική. Οι μέτοχοι της HSW δεν είναι σε πλεονεκτική θέση. Εάν η εταιρεία μας δυναμώσει μεγαλώσει γίνει πιο κερδοφόρος τότε αλλάζει το θέμα. Αλλά τώρα να συγχωνευθεί ένας που είναι σε χειρότερη θέση με ένα που είναι σε καλύτερη προφανώς δεν συμφέρει αυτόν που είναι σε χειρότερη.

- Άλλο σενάριο η απορρόφηση της HSW από Μινωικές Γραμμές...

- Η πραγματική απορρόφηση με την έννοια της ενιαιοποίησης δεν μπορεί να υπάρξει. Γιατί άλλη δουλειά κάνει η μία εταιρεία άλλη η HSW. Επίσης η έδρα των Μινωικών είναι στη Κρήτη της HSW στον Πειραιά. Συνεπώς μία πραγματική απορρόφηση θα δυσκολέψει και τις δύο δεν θα λύσει αλλά θα δημιουργήσει προβλήματα.

Αν όμως η «Μινωικές Γραμμές» θέλουν να αυξήσουν το ποσοστό τους στη HSW αυτό είναι άλλο πράγμα. Δεν θα έχει αρνητική επίδραση στην εταιρεία μας. Άλλωστε μέχρι τώρα η μετοχική σχέση των δύο εταιρειών δεν έχει αποβεί σε βάρος της HSW. Δεν υπάρχει αντίρρηση λοιπόν να αυξήσει το ποσοστό της στη HSW. Όχι όμως να συγχωνευθούν οι δύο ή να απορροφηθεί η HSW γιατί δεν θα βοηθηθεί καμιά εταιρεία.

-Υπάρχουν απόψεις τρίτων που αναφέρουν ό,τι το καλύτερο για τις Μινωικές Γραμμές θα ήταν η πώληση της συμμετοχής τους στη HSW. Επίσης ότι εσείς θα μπορούσατε να αγοράσετε αυτή τη συμμετοχή. Πώς τις σχολιάζετε;

- Να σας πως τι δική μου γνώμη. Κατ' αρχήν να αγοράσω εγώ το ποσοστό των Μινωικών θα πρόκειται για μία μεγάλη επένδυση. Η τοποθέτησή μου στην ακτοπλοΐα θα ήταν υπερβολική και το ρίσκο θα μεγάλωνε, γεγονός που δεν θα ήθελα.

Σε ό,τι αφορά την πώληση του ποσοστού των Μινωικών σε άλλους δεν είμαι στο διοικητικό συμβούλιο της Κρητικής εταιρείας ωστόσο οι Μινωικές έχουν και επισήμως δηλώσει ότι δεν επιθυμούν την πώληση του ποσοστού τους. Ίσως γιατί υπολογίζουν σε μία θετική ανάπτυξη της HSW και κατά συνέπεια τη θεωρούν μία επένδυση που έχει μέλλον μπροστά της.

Τώρα η οποία απόφασή τους θα εξαρτηθεί ενδεχομένως και από το πόσο θα χρειασθούν μία βελτίωση των οικονομικών τους. Ακούω όμως ότι η διοίκηση της εταιρείας δεν έχει στο πρόγραμμά της μία τέτοια κίνηση και δεν επιθυμεί να την κάνει.

-Βλέπετε τελικά αλλαγές στον ακτοπλοϊκό χάρτη;

- Κοιτάξτε εγώ νομίζω ότι οι πιο ασήμαντες αλλαγές είναι ποιος επενδυτής θα έχει ποιο ποσοστό σε ποια εταιρεία. Αυτό νομίζω ότι είναι το λιγότερο ενδιαφέρον. Το πραγματικά ενδιαφέρον θέμα για όλους είναι τι θα γίνει στην ακτοπλοΐα.

-Αυτό ήθελα να ρωτήσω στη συνέχεια. Και εσείς επενδύετε σε ένα κλάδο που λειτουργεί κάτω από ένα ιδιόμορφο καθεστώς σύμφωνα με τους εκπροσώπους του. Τι βλέπετε να γίνεται;

- Ότι η ακτοπλοΐα δεν πάει καλά είναι πασιφανές.. Και δεν πάει καλά κυρίως για ένα πολύ βασικό λόγο, που δεν είναι άλλος από την καταναγκαστική της λειτουργία κάτω από το σημερινό της καθεστώς και τη μη απελευθέρωσή της. Τη μη εφαρμογή του κοινοτικού κανονισμού 3577/92.

Πρόκειται για μία βροντερή παρανομία, η μη εφαρμογή του κανονισμού από το ελληνικό κράτος. Έχουν ευθύνη και οι προηγούμενοι υπουργοί και ο σημερινός. Αυτό είναι το κυριότερο πρόβλημα της ακτοπλοΐας. Προσέξτε η αντιμετώπισή του δεν απαιτεί κάποια νέα πολιτική.

Είναι απλώς θέμα εφαρμογής του κανονισμού ο οποίος έπρεπε να ισχύει και στη χώρα μας από το 2004. Δεν εφαρμόζεται λοιπόν για λόγους μικροπολιτικής. Από τους προηγούμενους και από τον παρόντα Υπουργό. Εάν δεν αλλάξει αυτό η ακτοπλοΐα δεν πρόκειται να πάει μπροστά. Αυτό είναι το πρώτο θέμα.

Επίσης εκφράζεται ας το πω έτσι μία λαϊκίστικη άποψη ότι με την απελευθέρωση θα αυξηθούν τα ναύλα και συνεπώς θα δυσκολευθεί η συγκοινωνία με τα νησιά.

Παρά το γεγονός ότι τα ναύλα πρέπει να αυξηθούν λίγο, όταν τα πάντα ακρίβυναν λόγω πετρελαίου, εκτιμώ όμως ότι η ίδια η αγορά δεν θα επιτρέψει μεγάλες αυξήσεις.

Σήμερα με τα πετρέλαια εκεί που βρίσκονται στην ακτοπλοΐα δεν σημειώθηκαν αυξήσεις γιατί υπάρχει ένα αστυνομικό καθεστώς στις τιμές για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους. Όμως όταν γίνει η απελευθέρωση η ίδια η αγορά δεν θα επιτρέψει να επέλθουν μεγάλες αυξήσεις. Και το λέω αυτό και με βάση τη μεγαλύτερη πείρα που έχω από το αεροπορικό κλάδο.

Εάν δοκιμάσετε σήμερα στην Ελλάδα να αυξήσετε τις τιμές των αεροπορικών εισιτηρίων κατά ένα ευρώ θα δείτε αμέσως ότι η κίνηση θα περιοριστεί. Το ίδιο ακόμη και σε μεγαλύτερο βαθμό θα γίνει στην ακτοπλοΐα όπου και το βαλάντιο του κοινού είναι κατά τεκμήριο μικρότερο.

Συνεπώς είναι ανόητο να φοβάται το υπουργείο ότι θα επέλθει δραστική αύξηση τιμών από την απελευθέρωση. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να υπάρξει μία λελογισμένη αύξηση. Και αυτή νομίζω ότι θέλουν και επιθυμούν και οι ακτοπλόοι. Της τάξης του 5%.

Ένα ακόμη θέμα που έχει σχέση με την απελευθέρωση αφορά τους ναυτεργάτες και τη ναυτεργασία. Οι ναυτεργάτες έχουν πολλά δίκια όμως πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι εάν δεν απελευθερωθεί η ακτοπλοΐα δεν θα υπάρξουν καινούργια και περισσότερα καράβια.

Και ένα δεν υπάρξουν περισσότερα καράβια δεν θα αυξηθεί και η απασχόληση. Και το τελευταίο που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι ότι χωρίς απελευθέρωση της αγοράς δεν θα υπάρξει ανανέωση του στόλου δεν θα υπάρξουν νέα πλοία.

-Επιμένω όμως ότι εσείς παρά το γεγονός ότι το πλαίσιο δεν βοηθά επενδύετε..

- Να σας απαντήσω. Πιστεύω ότι οι αλλαγές κάποτε θα γίνουν. Απλώς όσο ποιο πολύ τις καθυστερεί η ελληνική πολιτεία τόσο πιο πολύ δυσκολεύει και χειροτερεύει το κλάδο.

Περιμένουμε εξελίξεις για αυτό και η δική μας εταιρεία είναι η μόνη που επένδυσε σοβαρά σε τρία μεγάλα νεότευκτα σκάφη, τα τελευταία χρόνια.

Το Highspeed 5, το «Νήσος Μύκονος» το πρώτο βαπόρι που φτιάχτηκε στην Ελλάδα τα τελευταία τριάντα χρόνια και το «Νήσος Σάμος» που χτίζεται τώρα και θα είναι έτοιμο του χρόνου την Άνοιξη, αδελφό πλοίο του «Νήσος Μύκονος». Τρία μεγάλα ακριβά και πολύ καλά βαπόρια.

Εμείς επενδύουμε στα σκάφη αυτά που έχουν πολύ καλή αποδοχή στην αγορά και είμαι βέβαιος ότι όποιο καινούριο σκάφος έρθει θα έχει πολύ καλή αποδοχή στην αγορά. Αλλά όταν το πετρέλαιο είναι εκεί που είναι και όταν υπάρχουν πάρα πολλές αγκυλώσεις από τη νομοθεσία όπως π.χ. το υποχρεωτικό δεκάμηνο ως πότε θα γίνονται επενδύσεις.

Η νομοθεσία πρέπει να αλλάξει και να ενισχυθεί η ακτοπλοΐα. Αυτό πρέπει να γίνει και για ένα ακόμη λόγο. Πρέπει όλοι να αντιληφθούμε ότι σε πέντε με επτά χρόνια υπάρχει ο κίνδυνος οι ακτοπλοϊκές γραμμές αντί να ξεκινούν από τον Πειραιά προς τα νησιά να ξεκινούν από απέναντι.

Διότι οι γείτονες και φίλοι μας έχουν πολιτική στην ποντοπόρο ναυτιλία την οποία θέλουν να την μεγαλώσουν, έχουν πολιτική και στις μεταφορές και φοβούμαι ότι όταν μπει για τα καλά σε λειτουργία η διαδικασία σύνδεσης της Τουρκίας με την Ε.Ε., πολλά θα αλλάξουν σε όλους τους τομείς εις βάρος μας.

Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος προστασίας των νησιών μας είναι η ανάπτυξη τους, η βελτίωση των συγκοινωνιών τους με το κέντρο. Και σε αυτό θέλω να προσθέσω το εξής. Γίνεται πολύ συζήτηση για τις επιδοτήσεις των αγόνων γραμμών.

Είναι τόσα πολλά τα 40 εκατ. ευρώ εκ των οποίων τα μισά μάλιστα είναι από τον επίναυλο του 3%, για τη βελτίωση της συγκοινωνίας των νησιών μας; Πόσα δισεκατομμύρια δίνονται κάθε χρόνο για τη δημιουργία δρόμων στα χωριά της Ηπείρου ή της Μακεδονίας; Η Κάλυμνος π.χ. δεν αξίζει μίας ανάλογης στήριξης;

Τέλος συζητούμε για ακριβά εισιτήρια. Το γεγονός ότι αυτά επιβαρύνονται με κρατήσεις υπέρ τρίτων ύψους μέχρι 32%, που είναι το υψηλότερο ποσοστό σε οποιαδήποτε δουλειά, δεν απασχολεί κανένα; Συνεπώς το ακτοπλοϊκό πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπισθεί με μία άλλη οπτική, με άξονα την απελευθέρωση της αγοράς και τη λήψη μέτρων ενίσχυσης του δικτύου ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών.

συνεχιζεται.....

fcuk
09-03-2006, 17:34
Ποντοπόρος Ναυτιλία: Δεν φθάνει μόνο ο πατριωτισμός

- Να πάμε λίγο στην ποντοπόρο ναυτιλία κ. Λασκαρίδη. Η ελληνόκτητη ναυτιλία πηγαίνει πολύ καλά τίθεται όμως από τους φορείς της θέμα ενίσχυσης της ανταγωνιστικότητας της ελληνικής σημαίας. Ποια μέτρα βλέπετε;

- Φοβούμαι ότι και σε αυτό τον τομέα ο υπουργός μας δεν έχει αντιληφθεί τη σοβαρότητα του θέματος. Πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι δουλειές δεν μπορούν να γίνουν μόνο με πατριωτισμό. Η ελληνική σημαία υποφέρει και εδώ υπάρχει πάλι ένας φαύλος κύκλος.

Και εδώ τα μέτρα αφορούν τις συνθέσεις πληρώματος. Και εδώ υπάρχει μία μικροπολιτική στο θέμα της ναυτεργασίας, ενώ είναι πανθομολογούμενο ότι σε πολλές ειδικότητες δεν υπάρχουν αρκετοί Έλληνες ναυτικοί.

Αν το πρόβλημα των συνθέσεων δεν αντιμετωπισθεί όπως και στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες στις οποίες τα νηολόγια τους πήγαιναν κατά κρημνό και τώρα έχουν σταθεροποιηθεί, το ίδιο θα συμβεί και με το ελληνικό νηολόγιο. Θα συρρικνωθεί.

Κατά συνέπεια πρέπει το ΥΕΝ (javascript:void(0);) με θάρρος να λύσει αυτό το γόρδιο δεσμό και να λάβει αυτά τα μέτρα. Πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι δεν εξαρτάται ο εφοπλισμός από τη σημαία αλλά η σημαία από τον εφοπλισμό. Αν λοιπόν θέλουμε ανταγωνιστική σημαία πρέπει να ακολουθήσουμε το δρόμο που χάραξαν και οι ευρωπαίοι ανταγωνιστές μας που είχαν μεγάλες ναυτιλίες.

- Δεν φαίνεσθε πάντως ιδιαίτερα ευχαριστημένος από τη μέχρι τώρα ακολουθούμενη κυβερνητική πολιτική στη ναυτιλία

-Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Όχι γιατί δεν δίδονται αυτά που ζητούν οι ακτοπλοϊκές επιχειρήσεις αλλά γιατί δεν γίνεται τίποτα. Ας γίνουν έστω και σταδιακά κάποια πράγματα. Ας ξεκαθαρίσει το τοπίο έτσι ώστε και οι εταιρείες να μπορούν να προγραμματίσουν.

Σας φέρνω ένα παράδειγμα. Τι θα γίνει τελικά με τα όρια ηλικίας των πλοίων. Δεν πρέπει κάποια στιγμή να ξεκαθαρίσει το θέμα αυτό;

- Και μία τελευταία γενικότερη ερώτηση κ. Λασκαρίδη. Πολλές φορές η κυβέρνηση έχει καλέσει τους Έλληνες εφοπλιστές να επενδύσουν στη στεριά. Βλέπετε βελτίωση του επιχειρηματικού περιβάλλοντος και αυξημένο ενδιαφέρον από κεφάλαια του εξωτερικού για τη χώρα μας;

- Υπάρχει μία βελτίωση δεν είναι όμως αρκετή. Δεν έχει αποκτήσει ακόμη τη δυναμική που χρειάζεται. Από την άλλη ευκαιρίες και ενδιαφέρον υπάρχει από ξένα κεφάλαια και από το εφοπλιστικό το οποίο θεωρείται ξένο, ωστόσο δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένο. Στην Ελλάδα έχουμε την κακή νοοτροπία ότι οποιοσδήποτε έρχεται ως επενδυτής έρχεται να μας εκμεταλλευθεί.

Πρέπει όμως να συνειδητοποιήσουμε ότι τώρα με το άνοιγμα των αγορών υπάρχουν πολλές ευκαιρίες και έξω από την Ελλάδα. Δεν υπάρχει επομένως ιδιαίτερος λόγος να επενδύσει κάποιος στη χώρα μας.

Αναφερόμαστε βέβαια σε παραγωγικές επενδύσεις και όχι σε ακίνητα. Είναι ανάγκη ο τόπος μας να γίνει ακόμη πιο ελκυστικός. Το επιχειρηματικό περιβάλλον πιο φιλικό.

Η πολιτεία διακηρύσσει ότι θέλει να το κάνει και λαμβάνει ορισμένα μέτρα χρειάζεται όμως ακόμη αρκετή προσπάθεια και κυρίως νομίζω ότι χρειάζεται η συλλογική άποψη της κοινωνίας δηλαδή πολιτεία, φορείς και εργαζόμενοι να αποκτήσουν θετική άποψη για τις επενδύσεις. Δεν μπορεί σε όλο τον κόσμο να πιστεύουν ότι με τις επενδύσεις πηγαίνει μπροστά μία οικονομία κα εμείς εδώ να έχουμε άλλη άποψη.

-Κύριε Λασκαρίδη σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

- Και εγώ

35 χρόνια στην ποντοπόρο ναυτιλία


http://www.naftemporiki.gr/news/static/06/03/09/14b.jpgΟ κ. Πάνος Λασκαρίδης δραστηριοποιείται στην ποντοπόρο ναυτιλία πάνω από 35 χρόνια. Σήμερα είναι μέλος του διοικητικού συμβουλίου της Ενωσης Ελλήνων Εφοπλιστών (javascript:void(0);) και Β' Αντιπρόεδρος της Hellenic Seaways.

Η οικογένεια Λασκαρίδη δραστηριοποιείται στην ποντοπόρο ναυτιλία από το 1950 με τον Κωνσταντίνο Λασκαρίδη, πατέρα του κ. Πάνου Λασκαρίδη και του αδελφού του Θανάση.

Από τις αρχές της 10ετίας του '70 τα δύο αδέλφια μπαίνουν δυναμικά στην εταιρεία και μέχρι το τέλος της δεκαετίας του '80 διαχειρίζονταν πάνω από 80 πλοία ψυγεία.

Σήμερα ο όμιλος Λασκαρίδη διαχειρίζεται περί τα 100 πλοία ψυγεία, ενώ έχει σημαντικές επενδύσεις και σε άλλους τομείς. Ειδικότερα ελέγχει δύο ναυπηγεία, το Astican στα Κανάρια Νησιά και το Astander στη Βόρειο Ισπανία. Επίσης ελέγχει το 95% του στόλου ψυγείων της Λετονικής Riga Transport, και μετέχει ως μεγαλύτερος μέτοχος στη κοινοπραξία Alpha Reefer Τransport του Αμβούργου.

Ακόμη ο όμιλος με το 25% αποτελεί το δεύτερο μεγαλύτερο μέτοχο της εταιρείας Stanley Services μετά την κυβέρνηση των νησιών Φώκλαντ, ενώ έχει αναλάβει την αποκλειστική προμήθεια με πετρέλαιο των νησιών. Ακόμη δραστηριοποιείται στην προμήθεια πετρελαίου και σε άλλες περιοχές όπως στη Θάλασσα Μπέρινγκ και στην Ανατολική Αφρική.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι έχει υπογράψει 5ετή συμφωνία στη Σαγκάη με την Deep Sea Fisheries για τη μεταφορά ενός εκατομμυρίου τόνων ψαριών το χρόνο. Στη στεριά έχει σημαντικές επενδύσεις στο ξενοδοχείο Μεγάλη Βρετάνια και είναι μεγαλομέτοχος της Aegean Airlines (javascript:void(0);)

ΛΑΜΠΡΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ

ΠΗΓΗ -ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ-

Spyros
14-03-2006, 09:14
Εναρξη δρομολογιων για τα Highspeed απο 17/03...
Με το 5 πρωινα Παρασκευης και Κυριακης για Παροναξια και το 4 αντιστοιχα για Συροτηνομυκονια...

Maroulis Nikos
14-03-2006, 18:26
Εναρξη δρομολογιων για τα Highspeed απο 17/03...
Με το 5 πρωινα Παρασκευης και Κυριακης για Παροναξια και το 4 αντιστοιχα για Συροτηνομυκονια...


Άντε με το καλό

Giorgos_D
16-03-2006, 04:12
Εναρξη δρομολογιων για τα Highspeed απο 17/03...
Με το 5 πρωινα Παρασκευης και Κυριακης για Παροναξια και το 4 αντιστοιχα για Συροτηνομυκονια...Και τις υπολοιπες μέρες?

gvaggelas
18-03-2006, 00:36
Θέμα προέκυψε για τα δρομολόγια της γραμμής Ηρακλείου - Κυκλάδων από επιστολή που απέστειλε η Hellenic Seaways στο υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας. Το ζήτημα αυτό συζητήθηκε και στην τελευταία συνεδρίαση του Συμβουλίου Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών, όπου η εταιρεία του ταχύπλοου επιβατηγού «Super Jet», του κ. Μάριου Ηλιόπουλου ζήτησε και πήρε πρωινά δρομολόγια από το λιμάνι του Ηρακλείου.
Ωστόσο, χθες η εταιρεία, με επιστολή της προς τον υπουργό Εμπορικής Ναυτιλίας κ. Μανώλη Κεφαλογιάννη υπογραμμίζει ότι το «Συμβούλιο Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών δεν είχε σαφή εικόνα του θέματος και ως εκ τούτου οδηγήθηκε σε λανθασμένη απόφαση, αφού θεώρησε ότι δεν είχε υπάρξει κανένα αίτημα τροποποίησης της τακτικής δρομολόγησης του πλοίου ''Super Jet"».
Η Hellenic Seaways αφού υποστηρίζει ότι εξυπηρετεί τη δρομολογιακή γραμμή ανελλιπώς από το 2002 και έχει αποδεχθεί ότι απασχολεί το προσωπικό του πλοίου σε δωδεκάμηνη βάση, ισχυρίζεται ότι η ανταγωνίστρια εταιρεία «κατάφερε να υφαρπάξει μια απόφαση του ΣΑΣ σύμφωνα με την οποία θα μπορεί συγχρόνως να τροποποιεί τα τακτικά της δρομολόγια, ενώ παράλληλα να εκτοπίζει τη δρομολόγηση του πλοίου μας "Flyincat 4" και μάλιστα μισή ώρα μετά την τροποποιημένη αρχική δρομολόγηση του» και προσθέτει: «Αυτή η τακτική δεν είναι σύμφωνη με το πνεύμα και τις αρχές που επιθυμεί η σημερινή πολιτική ηγεσία να θεσμοθετήσει».
Το όλο ζήτημα έχει προκύψει μετά την απόφαση του ΣΑΣ να αναχωρεί μισή ώρα μετά το «Super Jet», το «Flying cat4» της HSW. Η εταιρεία που θίγεται από τη σχετική απόφαση τονίζει ότι η ανταγωνίστρια εταιρεία θα αρχίσει δρομολόγια από τις 15 Μαρτίου έως τις 30 Απριλίου 2006 στη γραμμή της Ραφήνας - Τήνου - Μυκόνου - Νάξου - Πάρου και από 1η Μαΐου έως στις 30 Ιουνίου στη γραμμή Ηρακλείου - Κυκλάδων και από 1 Ιουλίου έως 31 Αυγούστου στη γραμμή Πειραιά - Κυκλάδων. Με άλλα λόγια, η HSW υπογραμμίζει ότι ενώ εξυπηρετεί την ίδια γραμμή εδώ και πέντε χρόνια συνεχώς και χωρίς διακοπές καλείται τώρα να αναχωρεί μετά από ένα πλοίο που περιστασιακά καλύπτει την ίδια γραμμή και χωρίς να έχει εγκεκριμένα δρομολόγια.
Σύμφωνα με πληροφορίες το θέμα αυτό εξετάζει με ιδιαίτερη προσοχή η ηγεσία του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας και τις επόμενες ημέρες θα επανεξετάσει την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί στη γραμμή Ηρακλείου - Κυκλάδων και αν αληθεύουν οι καταγγελίες της HSW.

Κέρδος
17/3

gvaggelas
05-04-2006, 11:55
«Ρότα» ανανέωσης του υπάρχοντος στόλου της, τον οποίο αποτελούν 43 επιβατηγά-οχηματαγωγά πλοία όλων των τύπων, ανάμεσά τους και τα υπερταχύπλοα Highspeed 1, 2, 3, 4, 5 και τα επίσης «γρήγορα», αλλά μικρότερης χωρητικότητας Flyingcat, «χάραξε» η ακτοπλοϊκή εταιρεία Hellenic Seaways, στο «τιμόνι» της οποίας βρίσκεται ο Γεράσιμος Στρίντζης, ενώ μεγαλομέτοχος είναι ο εφοπλιστής της ποντοπόρου Πάνος Λασκαρίδης, κατέχοντας το 12,329% του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρείας.
Επεκτείνοντας το ναυπηγικό της πρόγραμμα για την κατασκευή νέων πλοίων, η HSW, το 33,3% της οποίας ελέγχεται από τη Minoan Lines, ανακοίνωσε τη ναυπήγηση στα Ναυπηγεία της Ελευσίνας ενός επιβατηγού-οχηματαγωγού πλοίου, που θα αναπτύσσει υπηρεσιακή ταχύτητα 26,2 κόμβους, ενώ θα μεταφέρει με πλήρη ασφάλεια 1.800 επιβάτες και 418 αυτοκίνητα.
Το νέο πλοίο, που θα ενταχθεί στον στόλο της εταιρείας τον Ιούνιο του 2007 και θα ξεκινήσει τα δρομολόγιά του πιθανότατα στα Δωδεκάνησα, θα διαθέτει 3 σαλόνια οικονομικής θέσης με καθίσματα αεροπορικού τύπου, καθώς επίσης πολυτελείς καμπίνες και σαλόνια πρώτης θέσης, όπου οι επιβάτες θα απολαμβάνουν το ταξίδι τους, το οποίο, σημειωτέον, λόγω της μεγάλης ταχύτητας που θα αναπτύσσει το πλοίο, θα είναι μειωμένης διάρκειας. ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 01/04/2006

gvaggelas
18-04-2006, 13:50
ΣΕΙΡΑ επαφών με μεταφορικές εταιρείες της Λέσβου είχαν στελέχη της εταιρείας Hellenic Seaways με επικεφαλής τον γενικό εμπορικό διευθυντή της εταιρείας κ. Βασίλη Κάτσαρη και τον διευθυντή μεταφορών κ. Νίκο Κλωνιζάκη.
Στόχος των συναντήσεων αυτών ήταν η βελτίωση της συνεργασίας των τοπικών επιχειρήσεων με τη Hellenic Seaways, ώστε κατά τη διάρκεια της καλοκαιρινής περιόδου να υπάρξει καλύτερη εξυπηρέτηση και αμοιβαία οφέλη για όλους. Επιπλέον οι συναντήσεις αυτές, ήταν μια ευκαιρία να δοθούν λύσεις σε ζητήματα που απασχολούν τις μεταφορικές εταιρείες και τους ταξιδιωτικούς πράκτορες.
Η εταιρεία σχεδιάζει να είναι πλέον δυναμικά παρούσα στο χώρο του Βόρειου Αιγαίου και για το λόγο αυτό σχεδιάζει να δρομολογήσει από το 2007 το πλοίο «Νήσος Χίος». Σε δηλώσεις του ο κ. Κάτσαρης επισήμανε ότι «η γραμμή Πειραιάς-Χίος-Μυτιλήνη έχει σημαντικές δυνατότητες ανάπτυξης και εμείς σαν εταιρεία θέλουμε να τις αξιοποιήσουμε. Για το λόγο αυτό έχουμε δρομολογήσει ένα ολοκαίνουργιο πλοίο στη γραμμή, αξίας 37 εκ. ευρώ», εννοώντας το «Νήσος Μύκονος».
Οσον αφορά στο νέο πλοίο δηλώθηκε από τα στελέχη της εταιρείας ότι στο τέλος του Ιουνίου του 2007, η Hellenic Seaways θα φέρει στη γραμμή το νέο «Νήσος Χίος» που τώρα ναυπηγείται στα ναυπηγεία Ελευσίνας που θα αντικαταστήσει το «Νήσος Μύκονος», το οποίο θα κάνει δρομολόγια στις γραμμές των Κυκλάδων.

Πηγή: Ναυτεμπορική

chrb
24-05-2006, 13:40
Αυξήσεις στις τιμες των εισητηρίων από την HS . Έως +2 ευρώ για τα συμβατικά και 4 ευρώ για τα γρήγορα.

chrb
30-05-2006, 11:01
Οι «Μινωικές Γραμμές» υπολογίζουν την επένδυσή τους (33,31%) στη Hellenic Seaways στα 66,080 εκατ. ευρώ.

Επίσης, όπως αναφέρεται στις σημειώσεις για τα αποτελέσματα του πρώτου τριμήνου, ο κύκλος εργασιών της Hellenic Seaways, συγγενούς εταιρείας των Μινωικών Γραμμών, ανήλθε στο α' τρίμηνο του 2006 στα 14,896 εκατ. ευρώ, έναντι 12,327 εκατ. ευρώ το αντίστοιχο περυσινό διάστημα, ενώ τα καθαρά ενοποιημένα αποτελέσματα είναι ζημίες ύψους 6,684 εκατ. ευρώ έναντι ζημιών 6,039 εκατ. ευρώ το αντίστοιχο περυσινό διάστημα. Η αύξηση ζημιών οφείλεται, όπως σημειώνεται, στο αυξημένο κόστος καυσίμων.
www.nafteboriki.gr

Paralia
26-09-2006, 15:38
Η HELLENIC SEAWAYS Α.Ν.Ε. ανακοινώνει την απόκτηση ενός ακόμα φορτηγού – οχηματαγωγού πλοίου τύπου Ro-Ro (προηγήθηκε η αγορά του OCEAN TRAILER), το οποίο πρόκειται να παραληφθεί εντός του Οκτωβρίου 2006.
Το πλοίο έχει μήκος 165,14 μέτρα, πλάτος 25,94 μέτρα, υπηρεσιακή ταχύτητα 19 κόμβους και δυνατότητα μεταφοράς 120 φορτηγών οχημάτων.
Η αγορά του πλοίου αυτού εντάσσεται στα πλαίσια των νέων Επενδυτικών Σχεδίων της Εταιρείας και θα ενισχύσει την διεθνή δραστηριότητα της.

www.hellenicseaways.gr (http://www.hellenicseaways.gr)

George
26-09-2006, 22:15
Κατά πάσα πιθανότητα το πλοίο είναι το CARMEN B.

gtnop
26-09-2006, 22:54
Ναι είναι το Carmen B , και πρόκειται για πολύ αξιόλογο ro/ro .

chrb
27-09-2006, 12:23
19 κόμβοι υπηρεσιακή;;; 16,5 παρακαλώ , αν όντως το πλοίο είναι το Carmen B....
Καλωσήλθες φίλε gtnop!!

xara
27-09-2006, 13:56
http://www.spanishshipping.com/jmp2/CarmenBbw.jpg
CARMEN B, Carga Rodada - Ro Ro
En Barcelona el 17 Septiembre 2003 - At Barcelona on 17 September 2003
por - by Jose Miralles Pol
http://www.spanishshipping.com/apm/CarmenB.jpg
CARMEN B, Carga Rodada - Ro Ro
En Barcelona el 3 Octubre 2003 - At Barcelona on 3 October 2003
por - by Arturo Paniagua Mazorra
http://www.spanishshipping.com/em2/CarmenB111103a.jpg
http://www.spanishshipping.com/em2/CarmenB111103b.jpg
CARMEN B, Carga Rodada - Ro Ro
En Ceuta el 11 Noviembre 2003 - At Ceuta on 11 November 2003
por - by Emilio Mesa
1978 - 20169 grt
Mitsui Eng & SB Co Ltd, Ichihara (1183) como/as TIMMERLAND
84 HEKTOS
86 CORTIA
96 FINNROSE
02 CORTIA
02 CARMEN B

gvaggelas
02-10-2006, 12:10
«Δεν είμαστε ικανοποιημένοι από τις έως τώρα προσφορές που έχουν κατατεθεί από τη ΝΕΛ και τον εφοπλιστή κ. Π. Λασκαρίδη για το 33,3% της Hellenic Seaways και πιθανότατα να αγοράσουμε εμείς το ποσοστό που θέλει να πωλήσει η μητρική εταιρεία των Μινωικών Γραμμών». Αυτό δηλώνει ο κ. Γεράσιμος Στρίντζης διευθύνων σύμβουλος της Hellenic Seaways η οποία εδώ και αρκετό διάστημα αποτελεί το μήλον της Εριδος για την εγχώρια ακτοπλοΐα. Ο κ. Στρίντζης επισημαίνει ότι η ίδια η Hellenic Seaways θα προχωρήσει στην αγορά του ποσοστού που ελέγχει σήμερα η μητρική εταιρεία, ενώ αναφερόμενος στην εικόνα που διαμορφώνεται στην εγχώρια ακτοπλοΐα υπογραμμίζεται ότι όσο συνεχίζεται ο κρατικός παρεμβατισμός και δεν απελευθερώνεται ο κλάδος θα δημιουργούνται σοβαρά προβλήματα επιβίωσης για τις εταιρείες του κλάδου που αναγκάζονται να συντηρούν ζημιογόνες γραμμές. Πάντως, ο κ. Στρίντζης εκτιμά ότι δεν θα υπάρξουν σοβαρές ανακατατάξεις στο κλάδο για το επόμενο διάστημα.
Να υπενθυμίσουμε ότι η Hellenic Seaways θυγατρική των Μινωικών Γραμμών έχει εξαγγείλει τη συνέχιση της πολιτικής της για απόκτηση νέων πλοίων και δρομολόγησή τους στην εγχώρια αγορά (το 2007 θα παραληφθεί το Νήσος Χίος και θα παραγγελθεί και άλλο πλοίο), ενώ στο εξωτερικό θα δρομολογηθεί περαιτέρω επέκταση.
Οι εξελίξεις στην ακτοπλοΐα υπαγορεύονται από τη λήξη του πολέμου στην πάλαι ποτέ Γιουγκοσλαβία και η σταδιακή αποκατάσταση της ομαλότητας στις χερσαίες διαδρομές οι οποίες στερούν από τις γραμμές της Αδριατικής μέρος της ελκυστικότητας που είχε τα προηγούμενα χρόνια, ιδίως ως διαμετακομιστική οδός του εμπορίου. Κατά συνέπεια, υπάρχουν σοβαροί προβληματισμοί για την «αναδιάρθρωση» της παρουσίας των ελληνικών εταιρειών.


Πηγή: Καθημερινή, 29/9

chrb
02-10-2006, 19:49
Όμως....

''Στην αντεπίθεση περνάει η Ναυτιλιακή Εταιρεία Λέσβου κάνει αντιπροσφορά για την απόκτηση του 33,3% της Hellenic Seaways. Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες της «Α» η ΝΕΛ ετοιμάζεται να κατέθεσει μέσω του επενδυτικού οίκου UBS, νέα πρόταση η οποία φθάνει στα 3,50 ευρώ ανά μετοχή. Προσφορά η οποία δύσκολα μπορεί να αγνοηθεί από την ηρακλειώτικη εταιρεία για δύο λόγους. Πρώτον , τα 3,50 ευρώ ανά μετοχή είναι η τιμή που αποφάσισε το ΔΣ των Μινωϊκών να ζητήσει προκειμένου να πουλήσει το 33,3% της HSW. Δεύτερον η ΝΕΛ απέμεινε ως ο μόνος ενδιαφερόμενος εάν λάβει κανείς υπόψη ότι ο άλλος διεκδικητής, ο μεγαλοεφοπλιστής Πάνος Λασκαρίδης ξεκαθάρισε την περασμένη εβδομάδα ότι δεν πρόκειται να κάνει άλλη προσφορά πέραν εκείνης των 2,95 ευρώ ανά μετοχή με το σκεπτικό ότι πέραν αυτής της τιμής το «πακέτο» είναι πανάκριβο.''

και

Στον πλειστηριασμό για την απόκτηση της Hellenic Seaways μπαίνει δυναμικά η ΑΝΕΚ. Σύμφωνα με πληροφορίες του MARINEWS.gr, σήμερα Δευτέρα και πριν από λίγα λεπτά ολοκληρώθηκε η συνεδρίαση του ΔΣ της ΑΝΕΚ όπου αποφασίστηκε η χανιώτικη εταιρεία να κάνει πρόταση η οποία θα κυμαίνεται από 3,10 έως 3,30 ευρώ ανά μετοχή. Στην τελική προσφορά θα καταλήξει ειδική επιτροπή της εταιρείας η οποία συνεδριάζει τώρα. (11.20΄π.μ.)
Οι διοικήσεις της ΑΝΕΚ και των Μινωϊκών συζήτησαν το θέμα την περασμένη Παρασκευή, με την χανιώτικη εταιρεία να δηλώνει ότι θα καταθέσει την προσφορά της μέσα στην εβδομάδα αυτή.

www.marinews.gr

Αρχίζω σιγά-σιγά να πιστευω πως τελικά η ΝΕΛ θα αποκτήσει το ποσοστό...

gvaggelas
03-10-2006, 11:18
Δεν θα είναι και η καλύτερη δυνατή εξέλιξη για την γραμμή Πειραιά-Χίου-Μυτιλήνης. Θα γυρίσει στην προηγούμενη μονοπωλιακή κατάσταση. Δεν νομίζω ότι η ΝΕΛ, στην περίπτωση που κλειστεί το deal, θα κρατήσει στην γραμμή το Νήσος Μύκονος, όπως δεν κράτησε και τον Αίολο Κεντέρη. Θα προτιμήσει να το βάλει σε μία άλλη, πιο κερδοφόρα για εκείνη, γραμμή, εξυπηρετώντας την Χίο και την Μυτιλήνη με τα συμβατικά της πλοία.

gvaggelas
03-10-2006, 11:43
ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ευθεία για τις αυξήσεις του μετοχικού κεφαλαίου εισέρχονται δύο ακτοπλοϊκές εταιρείες η ΝΕΛ και η ΑΝΕΚ, με τη δεύτερη να επισημοποιεί και αυτήν την πρότασή της για την εξαγορά του 33,31% των μετοχών της Hellenic Seaways που κατέχουν οι Μινωικές Γραμμές.

Η ΝΕΛ ξεκινά το γύρο των γενικών συνελεύσεων σήμερα, ενώ ακολουθεί η ΑΝΕΚ την επόμενη Παρασκευή 6 Οκτωβρίου.
Ωστόσο όπως εκτιμάται μάλλον και οι δυο εταιρείες θα οδηγηθούν σε επαναληπτικές γενικές συνελεύσεις λόγω έλλειψης της απαιτούμενης απαρτίας.
Η ΑΝΕΚ δηλώνει έτοιμη να κάνει το πρώτο βήμα για τη διεκδίκηση της Hellenic Seaways καταθέτοντας πρόταση, εάν δεν έχει γίνει ήδη προς τις Μινωικές, η οποία προβλέπει τιμή αγοράς στα επίπεδα των 3,20 ευρώ ανά μετοχή.Επισημαίνεται ότι η ΝΕΛ έχει ήδη καταθέσει πρόταση στα 2,90 ευρώ ανά μετοχή και ο εφοπλιστής και μεγαλομέτοχος της Hellenic Seaways κ. Πάνος Λασκαρίδης στα 2,95 ευρώ ανά μετοχή.Ωστόσο θεωρείται βέβαιο ότι η ΝΕΛ θα επανέλθει σύντομα σε υψηλότερα από τα προαναφερόμενα επίπεδα.

Από την πλευρά του ο κ. Πάνος Λασκαρίδης όπως ήδη έχει γράψει η «Ν» δεν σκοπεύει να επανέλθει με άλλη πρόταση και πολύ περισσότερο στα επίπεδα των 3,50 ευρώ ανά μετοχή που ζητούν οι Μινωικές Γραμμές.
Οι μεταβλητές
Σε κάθε περίπτωση, πάντως, το μετοχικό μέλλον της Hellenic Seaways είναι μία από τις «μεταβλητές» των εξελίξεων στην ακτοπλοΐα, δεδομένου ότι τυχόν πώλησή της ανατρέπει τις υφιστάμενες «ισορροπίες» στον κλάδο.
Η Hellenic Seaways έχει ένα κομβικό ρόλο στην εσωτερική ακτοπλοΐα και με την πολιτική της σε μία μάλιστα απελευθερωμένη αγορά επηρεάζει όλες τις υπόλοιπες εταιρείες και κυρίως τη ΝΕΛ (με την οποία συγκρούεται ήδη στις γραμμές Χίου Μυτιλήνης και Κυκλάδων), αλλά και την Blue Star Ferries η οποία δραστηριοποιείται με συμβατικά όμως πλοία στις Κυκλάδες επίσης.
Ανάλογα λοιπόν με το μετοχικό μέλλον τής υπό πώληση εταιρείας θα διαμορφωθούν νέες ισορροπίες στον ακτοπλοϊκό χάρτη. Παράλληλα υπάρχουν και ορισμένες άλλες «μεταβλητές» που επί της ουσίας θα καθορίσουν τις εξελίξεις:
- Η υψηλή ρευστότητα του Ομίλου Attica, που του προσδίδει μία σημαντική «υπεραξία» στην παρούσα φάση, όπως βέβαια και του κ. Λασκαρίδη.
- Η ανάγκη για ρευστότητα των δύο κρητικών εταιρειών (Μινωικές και ΑΝΕΚ) για διαφορετικούς λόγους στη κάθε μία (οι Μινωικές έχουν ανάγκη μείωσης του δανεισμού και χρηματοδότησης νέων επενδυτικών πλάνων και η ΑΝΕΚ νέων πλοίων),
- η ανάγκη εξορθολογισμού της κατάστασης στις γραμμές της Αδριατικής, όπου το πρώτο βήμα έγινε από τις Μινωικές Γραμμές με την πώληση του «Αριάδνη Παλάς» και τέλος
- η εδώ και ένα και πλέον χρόνο προσπάθεια της ΝΕΛ να διαδραματίσει ένα πιο σημαντικό ρόλο στον ακτοπλοϊκό κλάδο.
Οι μικρομέτοχοι των Μινωικών
Η διοίκηση, πάντως, των Μινωικών Γραμμών φαίνεται να έχει εξασφαλίσει και τη συναίνεση των μικρομετόχων στους όποιους χειρισμούς προβεί στο επόμενο διάστημα.
Με ανακοίνωσή του το διοικητικό συμβούλιο του Συλλόγου των μετόχων των Μινωικών Γραμμών, που δημοσιεύτηκε στον τοπικό Τύπο εγκρίνει την πώληση του «Αριάδνη Παλάς», ενώ συμφωνεί στην πώληση της συμμετοχής των Μινωικών στη HSW «αρκεί το πόσο που θα εισπραχθεί να διατεθεί και αυτό για την κάλυψη των χρεών τα οποία ως τώρα αποτελούν τροχοπέδη για την υλοποίηση των στόχων της και οπωσδήποτε μεγάλο εμπόδιο στη διανομή μερίσματος προς τους μετόχους».
Επίσης εκτιμά ότι είναι «καλή» η τιμή των 3,50 ευρώ για την πώληση της Hellenic Seaways όχι όμως και «άριστη» και καλεί τους μικρομετόχους να μην ανησυχούν αφού η «έως τώρα συμμετοχή μας στη Hellenic Seaways δεν έχει αποφέρει κανένα κέρδος, αντίθετα μόνο πίκρες και ζημιές».
Η ΝΕΛ
Επισημαίνεται ότι η ΝΕΛ, η οποία σύμφωνα με πληροφορίες εντάσσεται πλέον στην κατηγορία μεγάλης κεφαλαιοποίησης του ΧΑ, έχει ανακοινώσει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου ύψους μέχρι 93,46 εκατ. ευρώ ή 92,40 εκατ. ευρώ μετά την αφαίρεση των εξόδων αύξησης μετοχικού κεφαλαίου, εκτιμώμενου ύψους 1,06 εκατ. ευρώ.
Τα αντληθέντα κεφάλαια θα διατεθούν με σκοπό «την αύξηση των εταιρικών μεγεθών με αγορά πλοίων ή/και με απόκτηση συμμετοχής σε υφιστάμενα εταιρικά σχήματα».
Η αύξηση θα γίνει σε αναλογία 6 νέων κοινών ονομαστικών μετοχών για κάθε 10 υφιστάμενες με τιμή διάθεσης 1,50 ευρώ ανά μετοχή.
Οι προσφερόμενοι τίτλοι θα είναι κοινές ονομαστικές μετοχές προσφερόμενες για εγγραφή είτε στους μετόχους της εταιρείας είτε σε στρατηγικό επενδυτή είτε σε συνδυασμό των ανωτέρω, σύμφωνα με τις αποφάσεις της Γενικής Συνέλευσης.
Αύξηση μετοχικού
Η ΑΝΕΚ στοχεύει στην άντληση κεφαλαίων ύψους μέχρι 106,63 εκατ. ευρώ ή 102,13 εκατ. ευρώ μετά την αφαίρεση των εξόδων έκδοσης, τα οποία εκτιμάται να ανέλθουν σε 4,5 εκατ. ευρώ.
Τα αντληθέντα ποσά θα διατεθούν για μείωση του δανεισμού (20,42 εκατ. ευρώ) και για αγορά νέων πλοίων ή νέες επενδύσεις και συμμετοχή στο μετοχικό κεφάλαιο άλλων εταιρειών του κλάδου (81,71 εκατ. ευρώ).
Η αύξηση θα γίνει με δικαίωμα προτίμησης των παλαιών μετόχων σε αναλογία 17 νέων κοινών ονομαστικών μετοχών για κάθε 10 υφιστάμενες με τιμή διάθεσης 1,05 ευρώ ανά μετοχή.
Στο μεταξύ χθες η ΑΝΕΚ ανακοίνωσε την πρόθεσή της να προβεί κατά το χρονικό διάστημα από 03/10/2006 έως 31/10/2006, σε πώληση μέχρι 1.834.670 ιδίων κοινών μετοχών, με κατώτερη τιμή πώλησης 1,50 ευρώ, ενώ προέβη ήδη κατά το χρονικό διάστημα από 28/08/2006 έως 30/09/2006, σε πώληση 192.480 Ιδίων κοινών μετοχών με μέση τιμή πώλησης 1,61 ευρώ ανά μετοχή.
Σημειώνεται ότι η ΑΝΕΚ είχε αγοράσει συνολικά 2.027.150 ίδιες μετοχές (3,39% του μετοχικού κεφαλαίου της) με μέση τιμή κτήσης τα 1,14 ευρώ/μετοχή.


Πηγή: Ναυτεμπορική, 3/10

chrb
03-10-2006, 17:25
Η ΑΝΕΚ δηλώνει έτοιμη να κάνει το πρώτο βήμα για τη διεκδίκηση της Hellenic Seaways καταθέτοντας πρόταση, εάν δεν έχει γίνει ήδη προς τις Μινωικές, η οποία προβλέπει τιμή αγοράς στα επίπεδα των 3,20 ευρώ ανά μετοχή.Επισημαίνεται ότι η ΝΕΛ έχει ήδη καταθέσει πρόταση στα 2,90 ευρώ ανά μετοχή .....Ωστόσο θεωρείται βέβαιο ότι η ΝΕΛ θα επανέλθει σύντομα σε υψηλότερα από τα προαναφερόμενα επίπεδα.



3,50 ανά μετοχή κατέθεσε η ΝΕΛ και 3,20 η ΑΝΕΚ!!!

''Πρίν από λίγο η ΑΝΕΚ κατέθεσε προσφορά 3,20 ευρώ ανά μετοχή στις Μινωϊκές για την απόκτηση του 33,31% της HSW.
Όταν το marinews.gr ρώτησε τη διοίκηση της εταιρείας να σχολιάσει την προσφορά της ΝΕΛ η απάντηση ήταν : Δεν έχουμε να πούμε τίποτα περισσότερο. Η ΑΝΕΚ κατέθεσε 3,20 ευρώ''
www.marinews.gr

Γιατί όμως η ΑΝΕΚ να αποφασίσει 3,2 ευρώ αφού ουσιαστικά ήξερε πως η ΝΕΛ θα δώσει πάνω κάτω 3,5;;Μήπως υπάρξει και επόμενη προσφορά και μήπως τελικά η ΑΝΕΚ πάρει την HS;;

gvaggelas
04-10-2006, 11:41
ΑΝΟΙΓΕΙ πλέον το παιχνίδι στην ακτοπλοΐα μετά τις προτάσεις που κατατέθηκαν χθες στο τραπέζι των Μινωικών Γραμμών για το 33,31% που κατέχουν στη Hellenic Seaways.Η κρητική εταιρεία εκ των πραγμάτων τίθεται τώρα στο κέντρο των εξελίξεων καθώς καλείται το επόμενο διάστημα να δώσει απάντηση τόσο στη ΝΕΛ που επανήλθε με μία πρόταση στα 3,50 ευρώ ανά μετοχή χωρίς μάλιστα κάποια πρόβλεψη για due diligent.
Η πρόταση ωστόσο κάνει αναφορά σε λογιστικό έλεγχο και αναπροσαρμογή της τιμής σε περίπτωση που η αξία της είναι χαμηλότερη από όσα προκύπτουν με βάση τις οικονομικές καταστάσεις της χρήσης 2005. Πρόκειται όμως για μία πρόταση στα όρια που έχουν θέσει οι Μινωικές για να εξετάσουν το θέμα της πώλησης.
Την ίδια στιγμή στα γραφεία των Μινωικών έφθασε και η πρόταση της ΑΝΕΚ η οποία σύμφωνα με κύκλους της διοίκησης της είναι στα επίπεδα των 3,20 ευρώ ανά μετοχή.
Βέβαια και οι δύο προτάσεις συνδέονται με τις επικείμενες αυξήσεις των μετοχικών τους κεφαλαίων που έχουν προγραμματίσει.
Η χθεσινή εξέλιξη που αναμένεται να επιβεβαιωθεί και σήμερα από τις Μινωικές Γραμμές αλλά και τις άλλες εμπλεκόμενες εταιρείες χτυπά κατά κάποιο τρόπο το καμπανάκι για τις ευρύτερες εξελίξεις στην ακτοπλοΐα, οι οποίες συνδέονται με αναδιαρθρώσεις στόλων αλλά και κινήσεων σε μετοχικό επίπεδο. Χθες έγινε μία ενημέρωση για τις προτάσεις στο ΔΣ των Μινωικών ενώ εκτιμάται ότι οι πρώτες απαντήσεις θα δοθούν μετά από μία εβδομάδα τουλάχιστον.
Οι Μινωικές και η Attica
Όλο το βάρος αυτό των εξελίξεων πέφτει στις Μινωικές Γραμμές, οι οποίες από την πρώτη στιγμή έχουν συνδέσει το θέμα της πώλησης της Hellenic Seaways με τη δυνατότητα υλοποίησης μίας σειράς άλλων επενδυτικών σχεδίων.
Οι Μινωικές αναμένεται να εξετάσουν όλα τα δεδομένα και όταν μία σειρά σχεδίων και προγραμματισμών «κουμπώσουν» όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά θα ανακοινώσουν τις αποφάσεις τους. Ουσιαστικά λοιπόν το κουβάρι θα ξετυλιχθεί όταν οι Μινωικές καταλήξουν στις οριστικές τους αποφάσεις για τα γενικότερα επενδυτικά τους σχέδια, τα οποία περνούν μέσα από την Αδριατική (καθώς η συγκεκριμένη αγορά είναι βασική για την εταιρεία και όλοι συμφωνούν ότι χρήζει αναδιάρθρωσης) και φθάνουν στην επέκταση τους σε νέες γραμμές.
Οι Μινωικές Γραμμές ήταν άλλωστε και η εταιρεία που έδειξε την κατεύθυνση που πρέπει να κινηθούν και οι υπόλοιπες.
Ωστόσο η αναδιάρθρωση των στόλων στην Αδριατική αφορά και την Attica Group, η οποία είναι επίσης μέτοχος των Μινωικών με ποσοστό 11,6%.
Συνεπώς, μπορούν να εξετάσουν μία «δίκαιη συναλλαγή» με στόχο τον γενικότερο εξορθολογισμό και επιβίωση του ελληνικού επιβατηγού στόλου στη διεθνή αυτή γραμμή, σύμφωνα με ακτοπλοϊκούς κύκλους.
Οι Μινωικές, από την πλευρά τους δεν αρνούνται ότι εξετάζουν και αυτή την περίπτωση στο πλαίσιο των εναλλακτικών αναπτυξιακών προτάσεων που επεξεργάζονται.
Σημειώνεται ότι το βασικό πρόβλημα της Αδριατικής είναι σήμερα το πρόβλημα «υπερπροσφοράς χωρητικότητας» σε συνδυασμό με το αυξημένο κόστος καυσίμων και όχι τόσο μείωσης της κίνησης.
Είναι χαρακτηριστικό ότι σύμφωνα με τα στοιχεία των ακτοπλοϊκών εταιρειών στο επτάμηνο Ιανουαρίου-Ιουλίου 2006 η κίνηση σε ό,τι αφορά τους επιβάτες αυξήθηκε συνολικά κατά 2,25% περίπου και έφθασε τα 1,127 εκατ., ενώ στα φορτηγά αυξήθηκε κατά 3,8% και ξεπέρασε τις 256 χιλιάδες και τέλος στα IΧ υπήρξε μία μικρή μείωση κατά 1,75% και έφθασαν τα 232 χιλιάδες οχήματα.
Όπως σημειώνουν ακτοπλοϊκοί παράγοντες στην Αδριατική παρουσιάζεται επίσης μία «εσωτερική» μετακίνηση φορτίων από την Αγκόνα λιγότερο και το Μπρίντεζι περισσότερο, προς το Μπάρι και τη Βενετία.
Σε ό,τι αφορά το άνοιγμα των οδών μέσω της πρώην Γιουγκοσλαβίας συνιστά πρόβλημα προς το παρόν τουλάχιστον στο βαθμό που η οδική μετακίνηση, η οποία και αυτή έχει τα δικά της κόστη, στοιχίζει λιγότερο από τα ναύλα.
Συνεπώς οι εταιρείες δεν μπορούν να προχωρήσουν σε αυξήσεις στα ναύλα που να καλύψουν πλήρως τα όποια αυξημένα κόστη αντιμετωπίζουν από τα καύσιμα.
ΑΝΕΚ
Στην τιμή του 1,53 ευρώ διατέθηκε χθες μέσω του ΧΑ οι 1.834.670 ίδιες μετοχές της ΑΝΕΚ που αντιπροσωπεύουν το 3,28% του μετοχικού κεφαλαίου.
Οι μετοχές περιήλθαν σύμφωνα με πληροφορίες σε θεσμικούς επενδυτές οι οποίοι τοποθετούνται στη ναυτιλιακή εταιρεία της Κρήτης εν όψει της αύξησης κεφαλαίου που ανακοινώθηκε.
Παράλληλα, πέρασε μέσω του Χ.Α. ακόμα ένα πακέτο 364.000 τεμαχίων, της ΑΝΕΚ στην τιμή του 1,65 ευρώ ανά μετοχή που αντιστοιχεί στο 0,65% του μετοχικού της κεφαλαίου.
Τέλος Η ΑΝΕΚ επιβεβαίωσε χθες με επίσημη ανακοίνωσή της το ενδιαφέρον της για την Hellenic Seaways.
Παρακολουθεί τις εξελίξεις
Ο όμιλος Λασκαρίδη, που ελέγχει πάνω από το 20% των μετοχών της Hellenic Seaways και το 5,2% των μετοχών των Μινωικών Γραμμών, είναι μία ακόμη «μεταβλητή» στο «ακτοπλοϊκό κουβάρι».
Ο όμιλος παρακολουθεί στενά τις εξελίξεις των τελευταίων ημερών ωστόσο δεν ξεκαθαρίζει εάν θα παρέμβει με νέα προσφορά για την Hellenic Seaways.
Κύκλοι του Ομίλου επεσήμαιναν χθες στη «Ν» ότι εξακολουθεί πάντως να ισχύει η παλαιότερη θέση του ότι η τιμή 3,50 ευρώ ανά μετοχή είναι ιδιαίτερα υψηλή, και προς το παρόν εμμένει στην πρώτη προσφορά.
Παράλληλα οι ίδιοι κύκλοι σχολιάζοντας τις σχετικές με την Hellenic Seaways εξελίξεις σημείωναν ότι οι προσφορές που κατατέθηκαν ήταν υπό την αίρεση της έγκρισης από την Επιτροπή Ανταγωνισμού με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην παρούσα συγκυρία.
Ταυτόχρονα σχολιάζοντας τα σενάρια που θέλουν τις Μινωικές Γραμμές να εξετάζουν την περίπτωση αγοράς πλοίων από τον όμιλο Attica σημειώνουν ότι εάν οι τιμές είναι λογικές και δεν επιβαρύνουν υπέρμετρα την εταιρεία τότε είναι μία σωστή επιχειρηματική κίνηση με δεδομένη την κατάσταση στην Αδριατική. Εάν οι τιμές δεν είναι λογικές τότε δεν θα είναι μία σωστή επιχειρηματική κίνηση.

Πηγή: Ναυτεμπορική, 4/10

delta pi
07-10-2006, 13:13
Για gvaggelas...
Είναι σίγουρο ότι η Hellenic θα φέρει νέο πλοίο, μετά το Νήσος Χίος ή απλά φήμες?

gvaggelas
09-10-2006, 09:44
Το μόνο που γνωρίζω μέχρι στιγμής είναι ότι το καλοκαίρι την θέση του Νήσος Μύκονος, το οποίο θα πάει στις Κυκλάδες θα μπει το Νήσος Χίος (είναι πιστεύω καταληλότερο για την συγκεκριμένη γραμμή καθώς θα διαθέτει περισσότερες κλίνες)

gvaggelas
09-10-2006, 09:58
Mετά τον πρώτο γύρο προσφορών από NEΛ και Λασκαρίδη τον περασμένο μήνα για την απόκτηση του 33,3% των μετοχών της Hellenic Seaways που κατέχουν οι Mινωικές Γραμμές, τις προηγούμενες ημέρες άνοιξε νέος χορός προσφορών για την απόκτηση των μετοχών της εταιρείας από την ANEK, αλλά και τη NEΛ.
Oι δύο νέες προσφορές που έχουν στα χέρια τους οι Mινωικές Γραμμές είναι σαφώς βελτιωμένες έναντι των προηγούμενων, προσεγγίζοντας μάλιστα τα όρια που είχαν θέσει οι ίδιες οι Mινωικές Γραμμές για να ανάψουν το πράσινο φως για την πώληση του μεριδίου τους. Tον νέο χορό προσφορών άνοιξε η ANEK καταθέτοντας προσφορά για την εξαγορά του 33,3% της HSW στην τιμή των 3,2 ευρώ ανά μετοχή. H αντίδραση της NEΛ ήταν άμεση με νέα βελτιωμένη προσφορά έναντι της πρώτης που είχε καταθέσει πρόσφατα, περιέχοντας αυτή τη φορά τίμημα ύψους 3,5 ανά μετοχή. Oι προσφορές αυτές είναι σαφώς βελτιωμένες σε σχέση με την προηγούμενη προσφορά της ίδιας της NEΛ, που περιελάμβανε τίμημα 2,95 ευρώ ανά μετοχή αλλά και την προσφορά στην περιοχή των 3 ευρώ που φέρεται να έκανε πρόσφατα ο ήδη μέτοχος της HSW κ. Πάνος Λασκαρίδης.
Πάντως, θα πρέπει να σημειωθεί πως NEΛ και ANEK έχουν ήδη αποφασίσει να προχωρήσουν σε αύξηση του μετοχικού τους κεφαλαίου με σκοπό την αγορά νέων πλοίων, την αύξηση των μεριδίων αγοράς και τη μείωση του τραπεζικού τους δανεισμού.
Oι δύο αυτές εταιρείες αλλά και ο επιχειρηματίας Παναγιώτης Λασκαρίδης, επιθυμούν διακαώς -η κάθε μια πλευρά για λογαριασμό της- την πολύφερνη νύφη της ακτοπλοϊας, την Hellenic Seaways, διασταυρώνοντας τα ξίφη τους.

Πηγή: Έθνος, 7/10

parianos
10-10-2006, 20:14
Μιλας σοβαρα;θα μπει στις Κυκλαδες το Νησος Μυκονος;σε ποια γραμμη;ελπιζω στην Παροναξια...

Giorgos_D
11-10-2006, 08:59
Μάλλον για Σύρο-Τήνο-Μύκονο-Ικαρία-Σάμο. Όπως τα είχε σχεδιάσει από παλιά ο Στρίντζης.

NAXOS
11-10-2006, 11:15
ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΜΙΛΑΤΕ ?
ΤΟ ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ ΓΙΑ ΧΙΟ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ ΓΙΑ ΧΑΝΙΑ ΜΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ HIGHSPEED 4 H 5 ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ.
AYTA EINAI TA ΣΧΕΔΙΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΒΕΒΑΙΑ.

George
11-10-2006, 13:15
Κι εγώ για Ικαρία Σάμο ξέρω ότι προορίζεται το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ μετά το τέλος της ναυπήγησης του ΧΙΟΣ. Και δεν βρίσκω και λόγω να πάει το ΜΥΚΟΝΟΣ στα Χανιά από τη στιγμή που η δρομολόγηση του, όπως και να το κάνουμε, καλύτερου BLUE STAR 2 κρίθηκε ασύμφορη.

parianos
11-10-2006, 22:50
Θα ελεγα οτι δεν συμφερει να παει για Χανια το Νησος Μυκονος διοτι δεν θα εχει εσοδα απο τα εισιτηρια και αμα παει Κυκλαδες τοτε θα παρει παρα πολλα κερδη, οπως εγινε την πρωτη φορα οταν δρομολογηθηκαν τα Blue Star Paros και Naxos και Ithaki στις Κυκλαδες.

gvaggelas
13-10-2006, 10:55
Minoan Lines have denied that they have set a deadline for the selling of the 33.1 percent of their subsidiary company Hellenic Seaways (HSW).
A company’s official said that “we have received the offers, but we still haven’t set any specific date” adding that all the offers are being examined carefully and the final desicion will be based on the company’s policy in the sector.
Rival companies ANEK and NEL have submitted their offers for the purchase of HSW’s stake, of EUR3.5 per share and EUR3.2 per share respectively.

(Source: Imerisia)

Paralia
27-10-2006, 08:53
Το 35% του μετοχικού κεφαλαίου της Hellenic Seaways ελέγχει ο εφοπλιστής Πάνος Λασκαρίδης, όπως εξακριβώθηκε πριν από λίγο. Ο μεγαλοεφοπλιστής αγόρασε πακέτο μετοχών που κατείχε η Eurobank (για το 3,2%), διάφορα Αμοιβαία Κεφάλαια της Interamerican (για το 4%), αλλά και η Alpha Bank καθώς και διάφοροι μικρομέτοχοι (για το 1%) και από τον Κώστα Αγαπητό (6,2%).

Με το ποσοστό αυτό ο Πάνος Λασκαρίδης γίνεται απόλυτος κυρίαρχος της HSW ανεξάρτητα αν πουλήσουν το 33,3% οι Μινωικές Γραμμές ή όχι. Ήδη οι περισσότεροι μικρομέτοχοι από τους 2.300 της HSW στρέφονται με εμπιστοσύνη στο πρόσωπο του κ. Λασκαρίδη που σημαίνει ότι εξασφαλίζει τη συναίνεση άνω του 50% με τη βοήθεια της μεγάλης πλειοψηφίας και των μικρομετόχων οι οποίοι αναζητούν την επίσπευση των διαδικασιών για την εισαγωγή της εταιρείας στο ΧΑ.

Πάντως η επίσημη μεταβίβαση δεν έχει πραγματοποιηθεί. Ωστόσο, αναμένεται να ολοκληρωθεί εντός των επόμενων ημερών.

Όπως είχε αναφέρει και νωρίτερα το Capital.gr η πεποίθηση ότι ο Πάνος Λασκαρίδης γίνεται κυριάρχος στην Hellenic Seaways επικρατούσε και νωρίτερα στην αγορά, προτού επιβεβαιωθούν οι προαναφερθείσες κινήσεις. Σημειώνεται ότι με βάση το μετοχολόγιο της HSW ο κ. Λασκαρίδης εμφανίζεται να κατέχει το 21,20% της εταιρείας, αν και ήταν ευρέως γνωστό ότι έχει εξασφαλίσει μετοχές άνω του 25%.

Από την πλευρά των Μινωϊκών Γραμμών αρνήθηκαν να κάνουν οποιοδήποτε σχόλιο, για το θέμα αυτό. Τα σήριαλ στις ακτοπλοικές εταιρείες συνεχίζεται και δεν αποκλείεται μέσα στις επόμενες ημέρες να έχουμε κάποιες οριστικές και επίσημες αποφάσεις.

Σ. Αθανασίου
www.capital.gr (http://www.capital.gr)

delta pi
27-10-2006, 12:19
Αν πάτε στο λιμάνι του Πειραια θα δείτε το Εξπρες Αφροδίτη δεμένο εκεί που ήταν μέχρι προτίστως ο Διαγόρας.μηπως αυτό σημαίνει ότι τέλος και Αφροδίτη;Άλλωστε η εταιρεία του έχει εκφράσει από καιρό την ανανέωση του στόλου της και το Αφροδίτη θα ακολουθήσει προφανώς την ίδια μοίρα όπως και τα άλλα Εξπρές...

George
27-10-2006, 14:59
Don't panic!! Και η ΜΙΛΕΝΑ είναι εκεί αλλά δεν σημαίνει ότι πάει για καρφίτσες. Απλά πρέπει κάπου να ξεχειμωνιάσει κι αυτό.

gvaggelas
04-11-2006, 11:41
Προς ανανέωση του στόλου της Hellenic SeaWays και αυτόνομη είσοδό της στο Χρηματιστήριο κινείται ο εφοπλιστής Πάνος Λασκαρίδης, ο οποίος πριν από λίγες ημέρες απέκτησε το 35% του πακέτου των μετοχών της, βάζοντας έτσι τέρμα στην πρόθεση της διοίκησης των Μινωικών Γραμμών να πουλήσει το πακέτο (33,3%) που κατέχει στην εύρωστη οικονομικά ακτοπλοϊκή εταιρεία.
Η ανανέωση του στόλου της HSW δεν περιορίζεται, σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, στην παραλαβή (Ιούνιο 2007) του υπερσύγχρονου επιβατηγού-οχηματαγωγού «Νήσος Χίος» και του επίσης οχηματαγωγού «Mediterranean Treinter» (ήδη ναυλώθηκε στο εξωτερικό), αλλά και στην απόκτηση τουλάχιστον ενός ταχύπλοου -τύπου Highspeed- που θα μεταφέρει μόνο 1.500-2.000 επιβάτες και όχι αυτοκίνητα.
Ηδη με εντολή του Δ.Σ. και του διευθύνοντος συμβούλου Γεράσιμου Στρίντζη έχουν εντοπιστεί και εξετάζονται 3 πλοία αυτού του τύπου, ενώ δεν αποκλείεται και η αγορά συμβατικού επιβατηγού-οχηματαγωγού ηλικίας μικρότερης των 10 χρόνων για να αντικαταστήσει ένα από τα παλιά συμβατικά πλοία.
Κατά τις ίδιες πληροφορίες, ο μεγαλομέτοχος πλέον Π. Λασκαρίδης ανέθεσε σε ομάδα ειδικών συμβούλων το θέμα της εισόδου της HSW στο Χρηματιστήριο, ενώ την ίδια στιγμή στο διοικητικό συμβούλιο της Minoan Lines επικρατεί σύγχυση και έντονος προβληματισμός καθώς κάθε κίνηση εξεύρεσης αγοραστή για το 33,3% θα «σκοντάψει» στον κ. Λασκαρίδη.
* Ενδεικτικό του κλίματος στις Μινωικές είναι ότι στην προχθεσινή συνεδρίαση του Δ.Σ., στο Ηράκλειο Κρήτης, δεν συζητήθηκε καν η πώληση του πακέτου της HSW, αφού, όπως τόνισε στην «Ε» μέτοχος της κρητικής ακτοπλοϊκής, η κίνηση του Π. Λασκαρίδη όχι μόνο φρέναρε την πρόθεση της Minoan, αλλά «απονεύρωσε» και τις προτάσεις για την εξαγορά της ΝΕΛ και της ΑΝΕΚ.
Ομως «λάδι στη φωτιά» έριξε και ο πρώην πρόεδρος της Minoan Κώστας Κληρονόμος, ο οποίος με δηλώσεις του στον κρητικό Τύπο χαρακτήρισε «σφάλμα» ενδεχόμενη πώληση του 33,3% των μετοχών, επισημαίνοντας ότι η HSW έχει άριστες προοπτικές στην ακτοπλοΐα και συνεπώς είναι η καλύτερη δυνατή επένδυση στρατηγικού χαρακτήρα, για τις Μινωικές Γραμμές.
Να επισημανθεί ότι μετά την απόκτηση του 35%, ο κ. Λασκαρίδης ενημερώνεται συνεχώς τόσο για τα οικονομικά όσο και για τα μελλοντικά ακτοπλοϊκά σχέδια της HSW, η οποία σημειωτέον έκλεισε το 12μηνο του 2006 με κέρδη που ξεπερνούν τα 10.000.000 ευρώ με τα αποθεματικά του ταμείου της να πλησιάζουν τα 30.000.000 ευρώ.
Πηγή: Ελευθεροτυπία, 2/11/2006

delta pi
04-11-2006, 13:18
Προς ανανέωση του στόλου της Hellenic SeaWays και αυτόνομη είσοδό της στο Χρηματιστήριο κινείται ο εφοπλιστής Πάνος Λασκαρίδης, ο οποίος πριν από λίγες ημέρες απέκτησε το 35% του πακέτου των μετοχών της, βάζοντας έτσι τέρμα στην πρόθεση της διοίκησης των Μινωικών Γραμμών να πουλήσει το πακέτο (33,3%) που κατέχει στην εύρωστη οικονομικά ακτοπλοϊκή εταιρεία.
Η ανανέωση του στόλου της HSW δεν περιορίζεται, σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, στην παραλαβή (Ιούνιο 2007) του υπερσύγχρονου επιβατηγού-οχηματαγωγού «Νήσος Χίος» και του επίσης οχηματαγωγού «Mediterranean Treinter» (ήδη ναυλώθηκε στο εξωτερικό), αλλά και στην απόκτηση τουλάχιστον ενός ταχύπλοου -τύπου Highspeed- που θα μεταφέρει μόνο 1.500-2.000 επιβάτες και όχι αυτοκίνητα.
Ηδη με εντολή του Δ.Σ. και του διευθύνοντος συμβούλου Γεράσιμου Στρίντζη έχουν εντοπιστεί και εξετάζονται 3 πλοία αυτού του τύπου, ενώ δεν αποκλείεται και η αγορά συμβατικού επιβατηγού-οχηματαγωγού ηλικίας μικρότερης των 10 χρόνων για να αντικαταστήσει ένα από τα παλιά συμβατικά πλοία.
Κατά τις ίδιες πληροφορίες, ο μεγαλομέτοχος πλέον Π. Λασκαρίδης ανέθεσε σε ομάδα ειδικών συμβούλων το θέμα της εισόδου της HSW στο Χρηματιστήριο, ενώ την ίδια στιγμή στο διοικητικό συμβούλιο της Minoan Lines επικρατεί σύγχυση και έντονος προβληματισμός καθώς κάθε κίνηση εξεύρεσης αγοραστή για το 33,3% θα «σκοντάψει» στον κ. Λασκαρίδη.
* Ενδεικτικό του κλίματος στις Μινωικές είναι ότι στην προχθεσινή συνεδρίαση του Δ.Σ., στο Ηράκλειο Κρήτης, δεν συζητήθηκε καν η πώληση του πακέτου της HSW, αφού, όπως τόνισε στην «Ε» μέτοχος της κρητικής ακτοπλοϊκής, η κίνηση του Π. Λασκαρίδη όχι μόνο φρέναρε την πρόθεση της Minoan, αλλά «απονεύρωσε» και τις προτάσεις για την εξαγορά της ΝΕΛ και της ΑΝΕΚ.
Ομως «λάδι στη φωτιά» έριξε και ο πρώην πρόεδρος της Minoan Κώστας Κληρονόμος, ο οποίος με δηλώσεις του στον κρητικό Τύπο χαρακτήρισε «σφάλμα» ενδεχόμενη πώληση του 33,3% των μετοχών, επισημαίνοντας ότι η HSW έχει άριστες προοπτικές στην ακτοπλοΐα και συνεπώς είναι η καλύτερη δυνατή επένδυση στρατηγικού χαρακτήρα, για τις Μινωικές Γραμμές.
Να επισημανθεί ότι μετά την απόκτηση του 35%, ο κ. Λασκαρίδης ενημερώνεται συνεχώς τόσο για τα οικονομικά όσο και για τα μελλοντικά ακτοπλοϊκά σχέδια της HSW, η οποία σημειωτέον έκλεισε το 12μηνο του 2006 με κέρδη που ξεπερνούν τα 10.000.000 ευρώ με τα αποθεματικά του ταμείου της να πλησιάζουν τα 30.000.000 ευρώ.
Πηγή: Ελευθεροτυπία, 2/11/2006

ΤΡΕΛΟ.ΤΕΤΟΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΤΕ ΚΥΡΙΕ GVAGGELA:D :p

Paralia
15-11-2006, 07:18
ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ενός ακόμη επιβατηγού οχηματαγωγού πλοίου από την Ιαπωνία αναμένεται να ανακοινώσει σήμερα στην τελετή καθέλκυσης του «Νήσος Χίος» η διοίκηση της Hellenic Seaways.

Πρόκειται για ένα πλοίο μικρής σχετικά ηλικίας, το οποίο θα ενισχύσει σημαντικά τη χωρητικότητα του στόλου της. Το πλοίο αυτό είναι το δεύτερο που αγοράζει το τελευταίο διάστημα η Hellenic Seaways μετά το οχηματαγωγό που απέκτησε πρόσφατα και το ναύλωσε αμέσως στη Βόρειο θάλασσα.

Παλαιότερα είχε αγοράσει ένα ακόμη οχηματαγωγό το «Ocean Trailer». H Hellenic Seaways, η οποία βρέθηκε το τελευταίο διάστημα στο κέντρο των εξελίξεων στην ακτοπλοΐα, συνεχίζει το επενδυτικό πρόγραμμα εκσυγχρονίζοντας παράλληλα το στόλο της αλλά και αυξάνοντας την αξία της.

Επισημαίνεται ότι η ενίσχυση του στόλου της εταιρείας είναι από τις πρώτες προτεραιότητες τις διοίκησής της αλλά και του νέου μεγαλομέτοχου της κ. Πάνου Λασκαρίδη, ο οποίος με τις επενδυτικές του κινήσεις στην ακτοπλοΐα φαίνεται να δίνει νέα πνοή στη συγκεκριμένη εταιρεία, ενώ αναδιαμορφώνει και το γενικότερο σκηνικό στον κλάδο.

Περισσότερες λεπτομέρειες των επενδυτικών σχεδίων της Hellenic Seaways αναμένεται να γίνουν γνωστές σήμερα στην τελετή καθέλκυσης του «Νήσος Χίος», η οποία πραγματοποιείται στις 12 το μεσημέρι στα ναυπηγεία Ελευσίνας.

Τέλος σε ό,τι αφορά τις εξελίξεις σε μετοχικό επίπεδο, επισήμως η NΕΛ εξακολουθεί να ενδιαφέρεται για το 33,31% των μετοχών της Hellenic Seaways, ενώ από την πλευρά της η διοίκηση των Μινωικών Γραμμών κρατά με τη στάση της ανοικτό το όλο θέμα.
www.naftemporiki.gr (http://www.naftemporiki.gr)

chrb
15-11-2006, 15:01
To πλοίο είναι το FERRY HIMUKA( Rainbow bell-αυτό που κάποτε θα αγόραζε η ΑΝΕΚ)....Πανέμορφο πλοίο και γρήγορο.

Giorgos_D
16-11-2006, 03:01
Είναι πολύ όμορφο για γιαπωνέζικο.

delta pi
16-11-2006, 14:47
Είναι ένα βαπόρι που μοιάζει με τα IONIAN KING-QUEEN δηλαδή το αδελφάκι τους?

chrb
16-11-2006, 15:48
Όχι, δεν έχει και πολλές ομοιότητες με αυτά. Μοιάζει όμως πολύ με τα Σοφοκλής και Λευκά Όρη της Ανεκ.

George
16-11-2006, 15:55
Ουσιαστικά είναι ένα κονταδελφό των ΣΟΦΟΚΛΗΣ και ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ. Μία όμορφη ναυπηγική εξέληξή τους (επειδή είμαι και πολύ ποιητής) ή πολύ απλά μια μοντέρνα έκδοση αυτών με πολύ ομορφότερη πλώρη, καθρεύτη και φουγάρο. Το βασιλικό ζεύγος είναι άλλη πορτάδα πλοίων.

gvaggelas
16-11-2006, 19:01
ΕΝΑ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΟ πρόγραμμα ύψους 200 εκατ. ευρώ υλοποιεί η Hellenic Seaways η μοναδική ελληνική ακτοπλοϊκή εταιρεία που ναυπήγησε τα τελευταία χρόνια δύο πλοία και μάλιστα σε ελληνικά ναυπηγεία.
Τα παραπάνω τόνισε χθες ο διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας, Γεράσιμος Στρίντζη [STR.AT] ς, μιλώντας στη τελετή καθέλκυσης του επιβατηγού οχηματαγωγού «Νήσος Χίος» στα Ναυπηγεία Ελευσίνας τονίζοντας ότι η εταιρεία συνεχίζει το πρόγραμμα επέκτασης και εκσυγχρονισμού του στόλου της βελτιώνοντας παράλληλα το επίπεδο των παρεχόμενων υπηρεσιών προς τους επιβάτες.
Εκτός ωστόσο από τα δύο αδελφά νεότευκτα πλοία τα Νήσος Μύκονος που ναυπηγήθηκαν πέρυσι στα ναυπηγεία Σκαραμαγκά και Νήσος Χίος, η εταιρεία απέκτησε μόλις προχθές ένα ακόμη σύγχρονο μεγάλο επιβατηγό-οχηματαγωγό πλοίο το «Χιμούκα» το οποίο μετά τις απαραίτητες μετασκευές θα δρομολογηθεί στο εσωτερικό ή θα ναυλωθεί σε διεθνείς γραμμές.
Οπως ανακοίνωσε ο πρόεδρος της εταιρείας, Κωνσταντίνος Κληρονόμος, η συνολική επένδυση για το νέο πλοίο (μαζί με τη μετασκευή του) ανέρχεται στα 50 εκατ. ευρώ. Το «Χιμούκα» ναυπηγήθηκε το 1996, έχει μήκος 195 μέτρα και πλάτος 27 μέτρα, η υπηρεσιακή του είναι 26 κόμβοι. Μπορεί να μεταφέρει μέχρι 1.700 επιβάτες, 700 Ι.Χ. και 120 φορτηγά.
Το πλοίο όπως είπε ο κ. Κληρονόμος θα φέρει την ελληνική σημαία και θα δραστηριοποιηθεί στην ελληνική ακτοπλοΐα.
Πάντως η διοίκηση της Hellenic Seaways εξετάζει και άλλα σενάρια όπως τη ναύλωση του πλοίου στο εξωτερικό.
Ο κ. Κληρονόμος αναφέρθηκε και στα αποτελέσματα της Ηellenic Seaways και ανακοίνωσε ότι στο εννεάμηνο τα κέρδη της εταιρείας έφθασαν τα 20 εκατ. ευρώ. ενώ στο τέλος του χρόνου θα διαμορφωθούν στα 9-10 εκατ. ευρώ.
Ο πρόεδρος της Ένωσης Επιχειρήσεων Ακτοπλοΐας και πρόεδρος των Μινωικών Γραμμών, Στυλιανός Σαρρής, στην ομιλία του κάλεσε τους συναρμόδιους υπουργούς να φανούν γαλαντόμοι προς την ακτοπλοΐα προς όφελος της ανάπτυξης και των επιβατών αλλά και του ίδιου του κλάδου, προχωρώντας στην πλήρη απελευθέρωση του κλάδου.
Ο υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας, Μανώλης Κεφαλογιάννης, από την πλευρά του υπογράμμισε ότι προχωρεί η απελευθέρωση της ακτοπλοΐας και σημείωσε ότι το ΥΕΝ βρίσκεται σε συζητήσεις με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή για την επιδότηση του ξενοδοχειακού τμήματος της κατασκευής των νέων πλοίων. Ο υπουργός Αιγαίου, Αριστοτέλης Παυλίδης, σημείωσε ότι η πολιτεία ακούει και ανακοίνωσε ότι δεν θα αυξηθεί ο ΦΠΑ στις άγονες γραμμές.
Ο Πρόεδρος των Ναυπηγείων Ελευσίνας Νίκος Ταβουλάρης, χαρακτήρισε τη χθεσινή ημέρα σημαντική καθώς είναι ύστερα από μια 20ετία το πρώτο μεγάλο εμπορικό πλοίο που καθελκύεται στα ναυπηγεία μας και το δεύτερο στη χώρα. (Το πρώτο, αδελφό πλοίο καθελκύστηκε το 2004 στον Σκαραμαγκά).
Τόνισε ιδιαίτερα τη συμβολή του Γεράσιμου Στρίντζη, στην εξέλιξη αυτή καθώς «εδώ και πολλά χρόνια πιστεύει ότι τα πλοία της ακτοπλοΐας μας μπορούν και πρέπει να ναυπηγούνται στη χώρα μας».
Στη συνέχεια ο πρόεδρος των Ναυπηγείων παρατήρησε ότι τα εγχώρια ναυπηγεία καθυστέρησαν να δώσουν τη μάχη του εκσυγχρονισμού και της παραγωγικότητας.
Μερικοί αγνόησαν ότι αφού δεν μπορούσαμε να διαμορφώσουμε στα μέτρα μας τη διεθνή αγορά έπρεπε εμείς να προσαρμοστούμε στους κανόνες της, είπε χαρακτηριστικά ο ομιλητής.
Ωστόσο πρόσθεσε η ναυπηγική μας βιομηχανία έδειξε ότι έχει ισχυρές αντοχές και πρόσθεσε ότι στόχος των ναυπηγείων είναι να συμβάλλουν στην ανανέωση και ανάπτυξη του ακτοπλοϊκού μας στόλου.
Ο κ. Ταβουλάρης αναφέρθηκε επίσης στην ανάγκη της προώθησης του σχήματος των κρατικών εγγυήσεων για τη χρηματοδότηση ναυπηγήσεων σε εγχώρια ναυπηγεία, ένα σημαντικό βήμα για την ανάπτυξη της ναυπηγικής βιομηχανίας της χώρας.
Tο «Νήσος Χίος»
Το νέο πλοίο έχει μήκος 141 μέτρα και πλάτος 21 μέτρα. Η μεταφορική του ικανότητα είναι 1.800 επιβάτες και 320 αυτοκίνητα Ι.Χ., ή 45 φορτηγά και 130 Ι.Χ. Αναπτύσσει μέγιστη ταχύτητα 28,2 κόμβους και υπηρεσιακή 26,2 κόμβους.
Το πλοίο θα δρομολογηθεί στη γραμμή Χίου-Μυτιλήνης και θα αντικαταστήσει το επιβατηγό οχηματαγωγό «Νήσος Μύκονος», από τον Ιούνιο του 2007.
Η ναυπήγηση του χρηματοδοτήθηκε από τη γαλλική τράπεζα Natexis Banques Populaires, η οποία εκπροσωπείται στην Ελλάδα από την εταιρεία Τραπεζικών Συμβούλων XRTC ltd, του γνωστού τραπεζίτη, Γεώργιου Ξηραδάκη.
Η σχεδίαση του πλοίου περιλαμβάνει 272 κλίνες σε πολυτελείς καμπίνες, 640 καθίσματα αεροπορικού τύπου, πολυτελή σαλόνια, εστιατόριο, self-service και τέσσερα κυλικεία (Bar).
Η ναυπήγηση γίνεται από την τεχνική εταιρεία ΜΑΡΕΝΚΟ Ε.Π.Ε σε συνεργασία με τα ναυπηγεία Ελευσίνας.
Στην τελετή καθέλκυσης παρέστησαν οι υπουργοί Εμπορικής ναυτιλίας, Μανώλης Κεφαλογιάννης, Αιγαίου, Αριστοτέλης Παυλίδης, ο υφυπουργός Ανάπτυτξης, Αναστάσιος Νεράντζης, βουλευτές, εκπρόσωποι της Τοπικής αυτοδιοίκησης, ο αρχηγός του Λιμενικού σώματος, Ηλίας Σιωνίδης, ο πρόεδρος της Ενωσης Ελλήνων Εφοπλιστών Νίκος Ευθυμίου, και άλλοι επίσημοι. Ανάδοχος του πλοίου ήταν η κα Δ. Αγαπητίδου - Αλογοσκούφη.


Πηγή: Ναυτεμπορική, 16/11/2006

gvaggelas
23-11-2006, 17:20
TΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ των επισκεπτών της Διεθνούς Έκθεσης Τουρισμού Philoxenia 2006, προκάλεσε το περίπτερο της Hellenic Seaways, όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση της εταιρείας.
Η Hellenic Seaways συγκέντρωσε το ενδιαφέρον των επισκεπτών με τις νέες δρομολογιακές γραμμές της για τη σεζόν 2007 και τα νεότευκτα πλοία της εταιρείας «Νήσος Μύκονος» και «Νήσος Χίος», τονίζεται στην ανακοίνωση στην οποία προστίθεται ότι στη διάρκεια της έκθεσης παρουσιάστηκαν οι παρακάτω δρομολογιακές γραμμές:
- Σαντορίνη σε 4 ώρες με το Highspeed 5
- Χανιά σε 6 ώρες και 15’ με το νεότευκτο πλοίο «Νήσος Μύκονος»
- Χίο και Μυτιλήνη με το νεότευκτο πλοίο «Νήσος Χίος»
Στελέχη της εταιρείας είχαν τη δυνατότητα να παρουσιάσουν σε συνεργάτες και επισκέπτες τις μοναδικές υπηρεσίες και παροχές που προσφέρει στους επιβάτες της η Hellenic Seaways όπως είναι οι on-line πωλήσεις εισιτηρίων ( www.hellenicseaways.gr (http://www.hellenicseaways.gr/) ), η 24ωρη τηλεφωνική αγορά εισιτηρίων (IVR), οι εύκολοι τρόποι αγοράς του εισιτηρίου μέσω τηλεφώνου ή Ίντερνετ (e-ticket), τα προνόμια τους τακτικούς επιβάτες (Bonus Miles), εκπτώσεις και ευκολίες πληρωμής.
Τέλος, στην ανακοίνωση αναφέρεται ότι η υπουργός τουριστικής ανάπτυξης κ. Φάνη Πάλλη Πετραλιά, ο υφυπουργός Εξωτερικών κ. Βαλλινάκης, ο νομάρχης της Θεσσαλονίκης κ. Π. Ψωμιάδης επισκέφθηκαν το περίπτερο της Hellenic Seaways και ενημερώθηκαν για τα νέα δρομολόγια (http://www.chiosonline.gr/transportation_gr.asp).
Πηγή: Ναυτεμπορική, 21/11/2006

NAXOS
14-12-2006, 19:09
Παει και το ΑΦΡΟΔΙΤΗ . Επωλήθη . Θα παη για Σαουδικη Αραβια.

delta pi
14-12-2006, 19:14
Παει και το ΑΦΡΟΔΙΤΗ . Επωλήθη . Θα παη για Σαουδικη Αραβια.

Καλά μιλάς σοβαρα????http://forum.naytilia.gr/images/smilies/icon_eek.gifΠότε έγινε αυτό?Σε ποια εταιρεία.Μωρε καλά το ελεγα εγώ οτί δεν το εβλεπα καλά εκεί που το είχαν δέσει.Επί τη ευκαιρεία ο Απόλλωνας ποτε αναχωρεί για λιμάνια ξένα?http://forum.naytilia.gr/images/smilies/icon_cry.gif

cortomaltese
15-12-2006, 01:46
Κλαψε με μαννα καλψε με, τα βαπορια της νιοτης μας γερασανε και αυτα και πανε περιπατο, α ρε να χα λεφτα να τα μαζευα στον κηπο μου να τα βλεπω

raflucgr
31-12-2006, 20:52
Hello

The Ariadne of hsw is passing Suez canal, and she should arrive in Greece shortly, probably tomorrow night, or on tuesday. She is still annouced for Pireaus-Chania line
The Express Pegasus was on dry-dock, she will resume sailing between Pireaus-Syros-Mykonos-Ikaria-Samos shortly, on the other hand, the Express Aphrodite was sold to red sea interests,and her fleetmate, the Express Athina will follow the same way, I remind that the Express Apollon was sold to Arkoumanis, so next season we will find only two old tonnages in HSW fleet, actually, the Express Pegasus and Express Santorini which are likely to sail together from Pireaus to Paros-Naxos-Ios-Santorini, on the other hand from june 2007, the Nissos Mykonos will sail from Pireaus to Syros-Mykonos-Ikaria-Samos line, and the Nissos Chios will take Pireaus-Chios-Mytilini line.

Cheers
Lucas
http://raflucgr.ra.funpic.de

raflucgr
13-01-2007, 14:29
On account of the fact that the Nissos Mykonos is having annual refit, the Express Santorini which was on Pireaus-Syros-Mykonos-Ikaria-Samos line, (now replaced by the Express Pegasus), is now on Pireaus-Chios-Mytilini line.

Cheers
Lucas

Paralia
06-02-2007, 00:12
Για μετακόμιση ετοιμάζονται στην HSW. Νοίκιασαν το Μέγαρο Γιαννουλάτου, στο οποίο θα μετακομίσουν στο τέλος του χρόνου, όταν θα έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες αναπαλαίωσης.
Τα εκδοτήρια της εταιρίας μπορεί να μεταφερθούν αρκετά νωρίτερα ώστε να προλάβουν την καλοκαιρινή περίοδο.

delta pi
07-02-2007, 18:35
Που είναι αυτό το Μέγαρο?

Paralia
07-02-2007, 19:53
Που είναι αυτό το Μέγαρο?

Στην Πλατεία Καραϊσκάκη

xiwtis81
08-02-2007, 17:31
8/2/2007 - Έναρξη Δρομολογίων του πλοίου Ε/Γ-Ο/Γ ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ



Η εταιρεία ανακοινώνει ότι την Παρασκευή 09/02/2007 το πλοίο Ε/Γ – Ο/Γ ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ επανέρχεται στα εγκεκριμένα του δρομολόγια από Πειραιά προς Χίο και Μυτιλήνη, μετά την ολοκλήρωση των εργασιών συντήρησης και επιθεώρησης που πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια της προγραμματισμένης ετήσιας ακινησίας του.

πηγή www.hellenicseaways.gr (http://www.hellenicseaways.gr)

Paralia
18-06-2007, 10:09
ΟΡΙΣΤΙΚΗ είναι η απόφαση της διοίκησης της Hellenic Seaways να βάλει πλώρη για το Χρηματιστήριο, αξιοποιώντας για την εισαγωγή τα κριτήρια των ιδίων κεφαλαίων και κερδών EBITDA. Σχετική πρόταση περιλαμβάνεται στον απολογισμό της διοίκησης της εταιρείας, εν όψει της ετήσιας τακτικής γενικής συνέλευσης των μετόχων, η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 29 Ιουνίου 2007.


Κοινή γραμμή των βασικών μετόχων

H απόφαση αυτή, αποτέλεσμα της κοινής γραμμής των βασικών μετόχων της επιχείρησης, δηλαδή του κ. Πάνου Λασκαρίδη και της Minoan Lines δημοσιοποιείται με τον πλέον επίσημο τρόπο, σε μία περίοδο που ο κ. Απόστολος Βεντούρης, ως νόμιμος εκπρόσωπος της C-Link Ferris, θυγατρικής της Nel Lines, έχει προσφύγει στη δικαιοσύνη καταγγέλλοντας ωραιοποιήσεις στον ισολογισμό της χρήσης του 2005 της HSW, ένα κρίσιμο έτος σε ό,τι αφορά την εισαγωγή της εταιρείας στο Χ.Α., με βάση το κριτήριο των καθαρών κερδών.

Επισημαίνεται ότι ο κανονισμός του Χ.Α. αναφέρει ότι μία εταιρεία θα πρέπει να έχει ίδια κεφάλαια, κατά την υποβολή της αίτησης εισαγωγής, τουλάχιστον τριών εκατομμυρίων (3.000.000) ευρώ, σε ενοποιημένη βάση, ενώ σε ό,τι αφορά την κερδοφορία, η εταιρεία «πρέπει να εμφανίζει κατ' ελάχιστον κέρδη προ φόρων και δικαιωμάτων μειοψηφίας τριετίας ύψους τεσσάρων εκατομμυρίων (4.000.000) ευρώ και όχι λιγότερα από ένα εκατομμύριο (1.000.000) ευρώ ανά έτος, ή EBITDA (κέρδη προ φόρων, χρηματοδοτικών, επενδυτικών, αποτελεσμάτων και αποσβέσεων) τριετίας τουλάχιστον έξι εκατομμυρίων (6.000.000) ευρώ και όχι λιγότερο από ένα εκατομμύριο πεντακόσιες χιλιάδες (1.500.000) ευρώ ανά έτος, σε ενοποιημένη βάση». Τη συγκεκριμένη δυνατότητα για τη Hellenic Seaways είχε επισημάνει η «Ν» από το φύλλο της 11ης Σεπτεμβρίου 2006.

Στο 34,7% η συμμετοχή Λασκαρίδη

Επίσης, στην έκθεση διαχείρισης αναφέρεται ότι «κατά το τελευταίο τετράμηνο του 2006, η μέτοχός μας, Amadeus Navigation S.A. (συμφερόντων Π. Λασκαρίδη), αύξησε περαιτέρω το ποσοστό συμμετοχής της, ώστε σήμερα να κατέχει το 34,70% του μετοχικού κεφαλαίου και μαζί με τις Μινωικές Γραμμές ΑΝΕ, οι οποίες κατέχουν το 33,35% των μετοχών, να αποτελούν τους δύο βασικούς μετόχους του ομίλου.

Θεωρούμε πως η αύξηση του συνολικού ποσοστού που κατέχουν οι δύο βασικοί μέτοχοι της εταιρείας αποδεικνύει την εμπιστοσύνη τους στην προοπτική της εταιρείας και παράλληλα διαμορφώνει μία ισχυρή πλειοψηφική μετοχική βάση, που ευνοεί την ανάληψη αναπτυξιακών πρωτοβουλιών».

Οπως αναφέρεται στην έκθεση, η Hellenic Seaways, στη διάρκεια του 2006, πέτυχε αύξηση των ενοποιημένων εσόδων κατά 17,4% (στα 166 εκατ. ευρώ), αύξηση λειτουργικών κερδών κατά 55% (σε 26,1 εκατ. ευρώ), ενώ τα καθαρά κέρδη μετά από φόρους υπερπενταπλασιάστηκαν, φθάνοντας τα 11,3 εκατ. ευρώ.

Η αύξηση των εσόδων οφείλεται, όπως τονίζεται, στην πλήρη δραστηριοποίηση των πλοίων «Νήσος Μύκονος», «Highspeed 5» και «Ocean Trailer» (που το 2005 είχαν δρομολογηθεί μόνο για λίγους μήνες) και της βελτίωσης των πληροτήτων μας σε όλες τις γραμμές.

Επίσης, στην αύξηση των εσόδων συνέβαλε και η αύξηση του μεσοσταθμικού ναύλου ανά μεταφερόμενο επιβάτη και όχημα, που έγινε δυνατή μετά τη μερική απελευθέρωση του κρατικού ναυλολογίου, στις αρχές του καλοκαιριού του 2006.

Σημαντική αναφορά γίνεται στο επενδυτικό πρόγραμμα της εταιρείας, συνολικού ύψους άνω των 200 εκατ. ευρώ, του οποίου «η πρώτη φάση υλοποιήθηκε με την είσοδο πέντε νέων πλοίων στο στόλο της εταιρείας εντός του 2005, ενώ εισήλθε στη δεύτερη φάση του στη χρήση 2006, με την αγορά των πλοίων 'Αριάδνη' και 'Celtic Sun' και τη ναυπήγηση του 'Νήσος Χίος', τα οποία θα δραστηριοποιηθούν εντός της χρήσης 2007».

Κέρδη μετά από φόρους 10,8 εκατ. και μέρισμα 0,06 ευρώ

Τα κέρδη μετά από φόρους της μητρικής εταιρείας Hellenic Seaways ΑΝΕ ανέρχονται σε 10,8 εκατ. ευρώ (έναντι 2 εκατ. ευρώ της προηγούμενης χρήσης) και το διοικητικό συμβούλιο, «λαμβάνοντας υπόψη την ανωτέρω βελτίωση της κερδοφορίας, την ισχυρή κεφαλαιακή θέση της εταιρείας και την αυξημένη ρευστότητά της, αποφάσισε να προτείνει στην τακτική γενική συνέλευση τη διανομή μερίσματος 0,06 ευρώ ανά μετοχή. Το συνολικό ποσό του προτεινόμενου μερίσματος προς διανομή ανέρχεται σε 4,66 εκατ. ευρώ».

Ο συνολικός τραπεζικός δανεισμός ανερχόταν, στις 31.12.2006, σε 145,86 εκατ. ευρώ. Παρά την αύξησή του σε σχέση με την προηγούμενη χρήση, η κεφαλαιακή δομή της εταιρείας παραμένει από τις ισχυρότερες του κλάδου, επισημαίνεται στην έκθεση και προστίθεται ότι «ο δείκτης κεφαλαιακής μόχλευσης (σχέση ξένων προς ίδια κεφάλαια) ανερχόταν στις 31.12.2006 σε 0,82, επίπεδο πολύ ικανοποιητικό για εταιρεία έντασης κεφαλαίου και αποτελεί με μεγάλη διαφορά το χαμηλότερο σε όλο τον κλάδο της ελληνικής ακτοπλοΐας».

Τέλος, από την 1.1.2007, η εταιρεία εφαρμόζει, σύμφωνα με σχετική απόφαση της περυσινής τακτικής γενικής συνέλευσης, τα Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα στην τήρηση των λογιστικών της βιβλίων</P>

Πηγή: Ναυτεμπορική

Περισσότερα στο Ετήσιο Δελτίο (http://www.hellenicseaways.gr/media/apologismos/annual_report_2006.pdf) της εταιρίας.

Petros
18-06-2007, 11:09
Σχετικα με τα εισιτηρια της συγκεκριμενης εταιρειας, μου εκανε εντυπωση (και μου εχει διατυπωθει η ιδια εντυπωση και απο αλλους), το γεγονος οτι οταν πας να κλεισεις θεση, συνηθως η απαντηση ειναι οτι υπαρχει μονο business class, ακομα και αν εχεις παει αρκετα νωρις για να κανεις την κρατηση σου.

Αν ξερετε κατι περισσοτερο θα ηθελα να το ακουσω, παντως να εχει συμβει συμπτωματικα σε 4-5 ατομα και οχι σε high peak season μου φαινεται τουλαχιστον περιεργο.

Paralia
18-06-2007, 13:34
Εξαρτάται σε ποιο πρακτορείο ρωτάς. Ένα πρακτορείο στην Αθήνα για παράδειγμα, δεν “βλέπει” όλες τις θέσεις μιας εταιρίας. Σε όλες τις εταιρίες, η λογική είναι η ίδια: Όλη τη διαθεσιμότητα τη βλέπει η ίδια η εταιρία, μετά ο λιμενικός πράκτορας του κάθε νησιού που έχει δικό του allotment και μετά τα υπόλοιπα πρακτορεία που είναι συνδεδεμένα με τη CRS.
Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα μπορείς να βρεις εισιτήρια, για τη συγκεκριμένη εταιρία, μέσα στον Αύγουστο, όχι μόνο οικονομικής θέσης, αλλά και με την έκπτωση του early booking (-15%).

Petros
18-06-2007, 13:43
Απο τη στιγμη που οπως λες δεν ευθυνεται αμεσα η εταιρεια και δεν ειναι καποιο ειδος 'πονηρης' πρακτικης, αλλα θεμα πρακτορειων κτλ, ξεκαθαριζεται το θεμα.

Ταξιδεψα με τη συγκεκριμενη εταιρεια 2 φορες και το επιπεδο ποιοτητας υπηρεσιων απο πολλες πλευρες ηταν πολυ ικανοποιητικο.

Paralia
18-06-2007, 22:42
Συγνώμη αλλά αυτό που λες είναι αδύνατον να συμβαίνει στη συγκεκριμένη εταιρία αφού εδώ και περισσότερα από 4 χρόνια δεν κάνει κρατήσεις αλλά μόνο πωλήσεις εισιτηρίων (μέσω των γραφείων της, του call center και της ιστοσελίδας της). Συνεπώς δεν μπορείς να κάνεις κράτηση παρά μόνο να αγοράσεις το εισιτήριο σου με πιστωτική κάρτα, στην τιμή που σου λένε εκείνη την ώρα.
Αν τώρα κάποιο συνοικιακό πρακτορείο, από άγνοια ή ηθελημένα σου δημιούργησε πρόβλημα, καλό θα ήταν να το αποφύγεις στην επόμενη αγορά σου.

Paralia
23-07-2007, 19:55
Σύμφωνα με σημερινές ανακοινώσεις (http://www.euro2day.gr/articles/134899/)η Hellenic Seaways ετοιμάζεται να ναυπηγήσει ή να αγοράσει τέσσερα νέα πλοία την επόμενη τριετία, επενδύοντας 250 εκ. €. Προφανώς νέοι “Νήσοι” βρίσκονται προ των πυλών!!!

gvaggelas
18-10-2007, 09:29
Η Ανώνυμη Ναυτιλιακή Εταιρεία HELLENIC SEAWAYS προσκαλεί στο πλοίο της ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ την Κυριακή (21/10/2007) και ώρα 18.30 μ.μ. σε εκδήλωση γνωριμίας με την ευκαιρία της δρομολόγησης του πλοίου στην γραμμή Πειραιάς – Χίος – Μυτιλήνη.
Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση – πρόσκληση:
«Το πλοίο θα φθάσει στη Χίο προερχόμενο από Μυτιλήνη στις 16.30. Στις 17.10 θα αφιχθεί και το Ε/Γ-ΟΓ «ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ» προκειμένου να εκτελέσει το προγραμματισμένο δρομολόγιο προς Πειραιά συναντώντας το «ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ» στο λιμάνι της Χίου. Στις 18.30 θα πραγματοποιηθεί αγιασμός επί του πλοίου και τελετή εγκαινίων και μετά τις 20.30 το πλοίο θα αναχωρήσει.
Θα ήταν μεγάλη μας χαρά να σας καλωσορίσουμε και να σας ενημερώσουμε σχετικά με τα νέα μας πλοία και δρομολόγια (http://www.chiosonline.gr/transportation_gr.asp)».

www.chiosnews.gr (http://www.chiosnews.gr)

gvaggelas
20-10-2007, 14:15
Σύμφωνα με ενημέρωση του πρακτορείου της εταιρείας HELLENIC SEAWAYS, αναβάλεται η προγραμαμτισμένη για το απόγευμα της Κυριακής εκδήλωση στο πλοίο ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ λόγω του ότι αναμένονται ιδιαίτερα δυσμενείς καιρικές συνθήκες.
Στο σχετικό δελτίο τύπου σημειώνεται:
"Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με στοιχεία της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπηρεσίας την Κυριακή 21/10/2007 προβλέπονται ιδιαίτερα δυσμενείς καιρικές συνθήκες (ένταση ανέμων 8 – 9 μποφόρ) και ως εκ τούτου καθίσταται δύσκολη η πραγματοποίηση των εκδηλώσεων που έχουμε προγραμματίσει στη Μυτιλήνη και τη Χίο για τη δρομολόγηση του νεότευκτου πλοίου της HELLENIC SEAWAYS, NHΣΟΣ ΧΙΟΣ.

Μετά τα παραπάνω είμαστε υποχρεωμένοι να αναβάλουμε τις εκδηλώσεις που είχαμε προγραμματίσει για την Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2007, οι οποίες θα μετατεθούν σε νέα ημερομηνία που θα σας γνωστοποιηθεί με νεότερη επιστολή μας.


www.chiosnews.gr (http://www.chiosnews.gr)

Paralia
30-10-2007, 21:09
Την αγορά ενός ακόμα πλοίου Ro-Ro ανακοίνωσε (http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=127&news_id=156) η εταιρεία.

Maroulis Nikos
30-10-2007, 22:00
που λέτε να δρομολογηθεί ?

Apostolos
04-11-2007, 20:47
Την μετονομασία των πλοίων Ro/Ro ανακείνωσε στο site της η Hellenic Seaways
http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=159

Πολύ όμορφα τα ονόματα και μου θυμίζουν κάτι απο Finnlines

xara
06-11-2007, 16:10
ΝΕΦΕΛΗ: Απόπλους

Apostolos
19-11-2007, 22:30
Πού είναι το νέο Ro/Ro οέο?

Paralia
19-11-2007, 23:19
Σύμφωνα με το δελτίο τύπου (http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=127&news_id=156), θα παραληφθεί το Δεκέμβριο.

thalassolykos
20-11-2007, 01:23
ΦΕΥΓΕΙ ΚΑΙ H HELLENIC APO ΙΚΑΡΙΑ ΣΑΜΟ ΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ

ΑΝΟΙΓΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΤΡΙΝΟΥΣ ΧΜΜΜΜΜ ΜΗΠΩΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ 2 ΒΑΠΟΡΙΑ ΤΩΡΑ ΕΚΕΙ?

gvaggelas
20-11-2007, 12:06
Το Νήσος Χίος τελικά θα πάει Χανιά και στην θέση του θα ξαναμπεί το Νήσος Μύκονος?

jumpman
20-11-2007, 16:57
Pws na vgei to ploio th stigmh pou phgainei me 25 milia.Toso polu kosmo exei h grammh? Edw den pane ta palatia me toso pou einai sxedon gemata olo to xrono.Mallon to Phgasos eprepe na meinei sth grammh.Kai an fugei to mukonos gia Xio - Mutilini kai to Xios paei Xania, to Ariadne pou tha paei?H autes oi allages ginoun mono gia to Xeimwna?

Paralia
20-11-2007, 18:55
Καλό θα είναι εάν θέλουμε να μεταφέρουμε στο forum κάποια φήμη που ακούσαμε, να τη αναφέρουμε ακριβώς έτσι (σαν σενάριο) και όχι σαν πραγματικό γεγονός (με τρία (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=51329&postcount=7) μάλιστα διαφορετικά (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=51331&postcount=181) μηνύματα (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=51330&postcount=15)).
Ούτε το Εξπρές Πήγασος πουλήθηκε, ούτε η HSW φεύγει από τη γραμμή της Σάμου-Ικαρίας.

AegeanIslands
20-11-2007, 20:23
Σιγουρα,ετσι πρεπει να γινεται.
Απ'την αλλη ομως,σημασια εχει και ποιος το λεει...

Apostolos
20-11-2007, 23:10
Αν δεχτούμε ότι δέν πουλήθηκε τότε τι ψάχνουνε οι Αρχιπλοίαρχοι της Βήτα? Μήν πούμε και ονόματα...

Paralia
28-11-2007, 23:41
Εντυπωσιακή αύξηση κατά 85,8% σημείωσαν τα καθαρά κέρδη (http://www.hellenicseaways.gr/media/apologismos/9m_press_release.pdf) της εταιρείας στο διάστημα Ιανουαρίου – Σεπτεμβρίου.

Espresso Venezia
03-12-2007, 19:03
Ολοκληρώθηκε η πράγματι ενυπωσιακή ανακατασκευή-αναπαλαίωση του πρώην μεγάρου Γιαννουλάτου στην πλατεία Καραισκάκη στον Πειραιά, το οποίο θα στεγάσει την HSW.
Να πούμε για όσους δεν το έχουν δει ότι πρόκειται για ένα παραδοσιακό κτίριο, που με την αναπαλαίωση του ομόρφηνε κατά πολύ το λιμάνι του Πειραιά. Φωτογραφίες ...προσεχώς. :)




ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Η HELLENIC SEAWAYS Α.Ν.Ε., με μεγάλη χαρά και υπερηφάνεια ανακοινώνει ότι σήμερα, Δευτέρα 03 Δεκεμβρίου 2007, ολοκληρώθηκε η μετεγκατάσταση του συνόλου των υπηρεσιών της, στο Πρώην Μέγαρο Γιαννουλάτου ,στην οδό Άστιγγος 6 στην Πλατεία Καραϊσκάκη στον Πειραιά.
Το συγκεκριμένο κτίριο, που κατασκευάστηκε το 1916, ανήκε στην οικογένεια Γιανουλάτου, ενώ το 1952 πέρασε στην ιδιοκτησία του Ταμείου Πρόνοιας Κατωτέρων Πληρωμάτων Εμπορικού Ναυτικού (ΤΠΚΠΕΝ). Πρόσφατα, το κτίριο ανακατασκευάστηκε εκ θεμελίων από την Τεχνική Εταιρεία ΠΡΩΤΑΓΟΡΑΣ ΑΤΕ, η οποία διαχειριζόμενη την εκμετάλλευσή του, το μίσθωσε στην HELLENIC SEAWAYS για τα επόμενα 25 χρόνια.
Μετά την πλήρη αναπαλαίωσή του, το Μέγαρο που στεγάζει πλέον την HELLENIC SEAWAYS είναι ένα απόλυτα σύγχρονο, πολυτελές και όμορφο νεοκλασικό κτίριο, που εκτιμάται ότι θα αναβαθμίσει την Πλατεία Καραϊσκάκη, αλλά και την ευρύτερη περιοχή του εμπορικού και επιβατικού Κέντρου του Πειραιά. Το κτίριο αποτελείται από τέσσερις ορόφους 570 τετραγωνικών μέτρων έκαστος, στους οποίους στεγάζονται οι υπηρεσίες της εταιρείας, και ένα γωνιακό ισόγειο κατάστημα στο οποίο στεγάζεται το κεντρικό εκδοτήριο εισιτηρίων.
Η νέα ταχυδρομική διεύθυνση της εταιρείας είναι:
HELLENIC SEAWAYS
Οδός Άστιγγος 6 – Πλατεία Καραϊσκάκη
Πειραιάς 185 31

Apostolos
03-12-2007, 19:05
Ε απο το να κάθεται και να είναι έτοιμο να πέσει καλύτερα μπάς και μπεί κανένα φράγκο στα ταμεία... Πάντως ας μήν γελίομαστε, μόνο η πρόσοψη έμεινε, όλο το υπόλοιπό είναι καινούργιο

Apostolos
21-12-2007, 19:31
Ποιά η απάντηση (http://www.nel.gr/index.asp?a_id=87&news_id=368)του κ.κ. Α. Βεντούρη στην αποχώρηση του Λασκαριδη απο την HSW???

Espresso Venezia
21-12-2007, 20:31
Η εταιρεία στο Online Booking στο site της, δίνει κανονικά τα Νήσος Μύκονος και Χίος για Σάμο-Ικαρία και Χίο-Μυτιλήνη αντίστοιχα μέχρι και 29 Φεβ. 2008.

Μιας και είναι δεδομένη η ναύλωση της Αριάδνης στην γραμμή Πάτρα-Βενετία (8 Ιαν. μέχρι 10 Μαρτ. δίνεται στο site των Μινωικών), να υποθέσουμε ότι βλέπουμε τα πρώτα αποτελέσματα της μεγάλης εξαγοράς ??? (Βλέπε SEA STAR) :wink:

Apostolos
21-12-2007, 21:56
Και σύντομα θα ξεκινήσουν οι εργασίες στον Πήγασο ώστε να πάει Σάμο Ικαρία

μιχαλης79
27-12-2007, 23:04
Καλησπερα,υπαρχει κανενα νεο,αν τελικα αντικατασταθει η Αριαδνη στα Χανια σε μερικες μερες η θα αποχερετισει την γραμμη για παντα... Γιατι εγω εχω κατι πληροφοριες οτι ο πρακτορας στα Χανια εχει αρχισει και απολυει προσωπικο γιατι δεν εχει τι να τους κανει μετα που θα φυγει το πλοιο.

Νaval22
28-12-2007, 14:32
Απο ότι λέγεται έχει κλείσει το θέμα των Χανίων για την ελλενικ όπως είναι φυσικό βέβαια,τώρα που στις γραμμές τις Κρήτης δημιουργήθηκε ένα τρομερό μονοπώλιο είναι πραγματικά λυπηρό για τους κατοίκους,τώρα εταιρείες καλυμένες πίσω απο ένα μανδύα λαικής βάσης που θα εξυπηρετούν κατ'ουσίαν τα χειρότερα καπιταλιστικά συμφέροντα έχω την αίσθηση ότι θα κανούν πολύ κακό στους νησιώτες και στην ακτοπλοία.
Πάντως τις προάλλες έπεσα πάνω σε ένα φορούμ του Ρεθύμνου που υπήρχε συζήτηση για ίδρυση νέας εταιρείας λαικής βάσης ενάντια στην ΑΝΕΚ και σε αυτούς που ξεπούλησαν τη Ρεθυμνιακή ευτύχως που υπάρχουν ακόμα τέτοιες ιδέες παρόλο που στην εποχή μας δεν εφαρμόζονται

jumpman
28-12-2007, 16:25
Me sunxwreis alla sthn Krhth apo monoi tous dhmiourgoun monopolio stis etairies tous.Gia paradeigma oi Hrakleiwtes taksideuoun mono me thn minoan akoma kai an kapoia allh etaireia valei to kalutero ploio tou kosmou.Taksideuoun me thn allh etairia mono an h minoan den exei eishthrio.To idio sumvainei kai sta Xania.Oloi taksideuoun me thn anek kai gia auto oute to ariadne tha antexe oute to blue star antexe.To highspeed eixe elpides giati uparxoun kai oi ligoi mh krhtikoi pou taksideuoun me auto pou tous sumferei kalutera, kathws kai h megalh tou taxuthta htan to megalutero proson tou.Fusika twra pou uparxei kai auth h enopoihsh feugei apo th grammh dixws na mpei ston kopo na antimetwpisei perissotero thn anek.

Apostolos
28-12-2007, 22:32
Δίκιο έχει ο φιλος jumpman. Σήμερα στο φανάρι του Αγίου Διονυσίου ενας βλάχος με ένα φορτιγάκη με το που είδε αραγμένο τον Βενιζέλο μπροστά του εβαλέ Ζερβάκη τέρμα στο Ράδιο και άρχιζε και φώναζε και χώρευε μέσα λές και είδε το δικό του το καράβι!

μιχαλης79
07-01-2008, 16:03
Δεν υπαρχει καποια επισημη ανακοινωση τις εταιρειας ουτε στο site της για το τελος των δρομολογιων της Αριαδνης. Μηπως δεν το εχουν καταλαβει ουτε οι ιδιοι ή δεν θελουν να ακουνε τιποτα για Χανια αραγε...

profitis
07-01-2008, 20:14
Me sunxwreis alla sthn Krhth apo monoi tous dhmiourgoun monopolio stis etairies tous.Gia paradeigma oi Hrakleiwtes taksideuoun mono me thn minoan akoma kai an kapoia allh etaireia valei to kalutero ploio tou kosmou.Taksideuoun me thn allh etairia mono an h minoan den exei eishthrio.To idio sumvainei kai sta Xania.Oloi taksideuoun me thn anek kai gia auto oute to ariadne tha antexe oute to blue star antexe.To highspeed eixe elpides giati uparxoun kai oi ligoi mh krhtikoi pou taksideuoun me auto pou tous sumferei kalutera, kathws kai h megalh tou taxuthta htan to megalutero proson tou.Fusika twra pou uparxei kai auth h enopoihsh feugei apo th grammh dixws na mpei ston kopo na antimetwpisei perissotero thn anek.


οταν λέτε παιδια μονοπώλιο τι εννοείται;Εγινε κάποια εξαγορά της hellenic ή της Anek;

Επειδή ταξιδεύω συχνά(φοιτητής γαρ) πραγματικά ψιλοχαλάστηκα που έφυγε το Αριάδνη και σε λίγο καιρό θα φύγει λογικά και το Olympic Champion.Eκει που είχαμε δύο πλοιάρες τώρα θα μας ξαναφέρουν το Λατω και το Λισσο...Λέτε το καλοκαίρι να επιστρέψει η hellenic με τα highspeed;

Leo
07-01-2008, 20:33
Profitis, σωστά μάντεψες... είναι σχεδόν βέβαιο αυτό το σενάριο... όλα δείχνουν αυτό. Η Minoan & η Hellenic Seaways εξαγοράστηκαν από την Sea Star... (i.e. ANEK) :confused:, ένα μπάχαλο... χάνεις την μπάλα :(

JASON12345
08-01-2008, 18:37
[QUOTE=Leo;58887]. (i.e. ANEK) :confused:, έ


Βασικά από τον Βαρδινογιάννη που έχει μετοχές και στην ΑΝΕΚ και στην
Sea star

KABODETHS
25-01-2008, 14:29
τώρα το μεγαλο ερωτηματικό των εξελίξεων είναι η πολύπαθη Χελένικ

OLENI
25-01-2008, 15:47
Νομίζω ότι η απάντηση σε αυτό ερίναι ξεκάθαρη αν δούμε και την Ιστορία της MIG.

Η SEA STAR έχει πλεον μεγάλο κομάτι της ΑΝΕΚ και της HSW, έτσι ξεκίνησε και η MIG άρα ...........

Ελπίζω ότι γίνει να γίνει κάτω από το ιστορικό όνομα ΑΝΕΚ κι όχι SEA STAR.
ο ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ως Κρητικός ασ κρατήσει τουλάχιστον αυτό :confused::confused:

μιχαλης79
25-01-2008, 16:23
Σε τοπικο καναλι των Χανιων ανακοινωθηκε σημερα οτι στην συμφωνια του Βαρδινογιαννη με τον Ιταλο ειναι και να πουλησουν οι Μινωικες σε μερικες μερες το ποσοστο που εχουν (33,5&#37;) στην HSW. Οποτε οταν γινει αυτο η SEA STAR (Βαρδινογιαννης) θα εχει ποια το 67,5 % τις HSW. Οποτε μετα θα εχουμε μεγαλες αλλαγες σε πολλα...

Leo
25-01-2008, 20:11
Έχουμε χάσει την μπάλα ή μου φαίνεται?

μιχαλης79
11-02-2008, 20:36
Μολις μπηκα στο site της εταιρειας και εψαξα στο on line συστημα κρατησεων για δρομολογιο στα Χανια τον Μαρτιο ή Απριλιο, αλλα τα εχουν σβησει τελειως τα Χανια σαν λιμανι προορισμου.
οποτε.....?

Nautikos II
11-02-2008, 20:49
Μολις μπηκα στο site της εταιρειας και εψαξα στο on line συστημα κρατησεων για δρομολογιο στα Χανια τον Μαρτιο ή Απριλιο, αλλα τα εχουν σβησει τελειως τα Χανια σαν λιμανι προορισμου.
οποτε.....?
Αυτο σημαινει κατι για το ARIADNE αραγε, η ειναι συμπτωση;

μιχαλης79
11-02-2008, 20:53
Δεν ξερω τι να πω..
Για την Αριδνη μονο ή γενικα αφησαν την γραμμη οριστικα και μετα απο τα τελευταια γεγονοτα?

Nautikos II
11-02-2008, 20:59
Σιγουρα κατι συμβαινει, θα μπω κι εγω να το ψαξω, ισως και να ειναι συμπτωματικο

Leo
11-02-2008, 21:02
Δεν σημαίνει απολύτως τίποτα το ότι δεν υπάρχουν δρομολόγια για Απρίλιο στο σάϊτ της εταιρείας. Κατ΄αρχήν δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει αύριο και σε ποιου την αγκαλιά θα κοιμούνται μεθαύριο... Θα είναι ΑΝΕΚ? ΜΙΝΟΑΝ? ΝΕΛ? Ποτέ δεν έιχαν προγράμματα χείμώνα πέραν του μηνός. Μην ψάχνετε άδικα ειδήσεις εκεί που δεν υπάρχουν... Απλά περιμένετε.... Θα βρείτε εισητήρια... μην αγχώνεστε ;)

μιχαλης79
11-02-2008, 21:06
Δεν σημαίνει απολύτως τίποτα το ότι δεν υπάρχουν δρομολόγια για Απρίλιο στο σάϊτ της εταιρείας. Κατ΄αρχήν δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει αύριο και σε ποιου την αγκαλιά θα κοιμούνται μεθαύριο... Θα είναι ΑΝΕΚ? ΜΙΝΟΑΝ? ΝΕΛ? Ποτέ δεν έιχαν προγράμματα χείμώνα πέραν του μηνός. Μην ψάχνετε άδικα ειδήσεις εκεί που δεν υπάρχουν... Απλά περιμένετε.... Θα βρείτε εισητήρια... μην αγχώνεστε ;)
Φιλε δεν αγχονομαι καθολου,εξαλου εγω δεν ψαχνω εισιτηριο,σαν γνησιος Χανιωτης ξερεις....
Απλα μεχρι και τελος Ιανουαριου ανεφερε σαν λιμανι προορισμου τα Χανια και οταν πατουσες σαν δρομολογιο σου εγαζε οτε δεν υπαρχει διαθεσιμο και τωρα το εσβησαν τελειως σαν προορισμο.
Και λεω μηπως επεσε το ΄Συνθημα';) απο το μεγαλο αφεντικο.

.voyager
11-02-2008, 21:17
Φιλε δεν αγχονομαι καθολου,εξαλου εγω δεν ψαχνω εισιτηριο,σαν γνησιος Χανιωτης ξερεις....
Δηλαδή? Οι "γνήσιοι" Χανιώτες τί κάνουν? :confused:

jumpman
11-02-2008, 21:23
Egw pou phra thlefwno sth hellenic seaways mou eipan oti h Ariadnh tha mpei sta xania to Marth alla den kseroun akrivws hmeromhnia.Isws mpoei kai stis 14 Martiou.

Nautikos II
11-02-2008, 21:27
Οποτε δεν υπαρχει τιποτο περιεργο, οσο για την αφαιρεση του προορισμου Χανια που αναφερθηκε, ισως εγινε για τεχνικους λογους στο συστημα, ειναι και λιγο νωρις.

scoufgian
11-02-2008, 21:36
Φιλε δεν αγχονομαι καθολου,εξαλου εγω δεν ψαχνω εισιτηριο,σαν γνησιος Χανιωτης ξερεις.... .
και τι κανεις?για πες μας κι εμας!μπαινετε απο τα φινιστρινια?

μιχαλης79
12-02-2008, 03:37
και τι κανεις?για πες μας κι εμας!μπαινετε απο τα φινιστρινια?
οχι βεβαια.. απλα παμε με ΑΝΕΚ!!

.voyager
12-02-2008, 11:33
οχι βεβαια.. απλα παμε με ΑΝΕΚ!!
Αυτό ξέρεις τι συνεπάγεται φαντάζομαι :mrgreen:

NAXOS
02-03-2008, 10:28
ΑΣΠΡΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ..............


3436

scoufgian
15-03-2008, 19:43
τα 2 αδελφακια ξεκινουν σχεδον μαζι απο το λιμανι του Πειραια
3850

NAXOS
15-03-2008, 22:05
ΤΑ ΔΥΟ ΑΔΕΛΦΑΚΙΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΑΖΙ ΑΛΛΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΕΛΦΗ ΜΕΝΕΙ ...ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ . ΤΙ ΑΡΑΓΕ ??

3853

scoufgian
16-03-2008, 12:21
παραθετω μερος απο το δημοσιευμα που εχει σημερα το ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ,στη σελιδα 57."εχει δημιουργηθει μια μονοπωλιακη κατασταση αφου η ιδια εταιρια που εχει το πλοιο της γραμμης,η hellenic seaways,εχει επισης και τα δελφινια και τα καταμαραν.Τον χειμωνα λοιπον κοβει τα δρομολογια του συμβατικου πλοιου και αναγκαζει ολους τους κατοικους να πηγαινοερχονται με τα γρηγορα σκαφη τα οποια κοστιζουν διπλασια."οι ανθρωποι δικιο δεν εχουν?τα δελφινια και τα καταμαραν σε δυσμενεις καιρικες συνθηκες δεν κινουνται,οποτε οι κατοικοι μενουν χωρις καραβι.οποτε εκτος απο θεμα οικονομικο ,υπαρχει και λειτουργικο.κυριοι της hellenic seaways θα παρακαλουσα να δειξετε λιγο ενδιαφερον για το παραπανω θεμα.

Leo
18-03-2008, 21:15
Για τα Νησιά Χίος και Μύκονος και τον ταυτόχρονο απόπλου... θα έλεγα ότι δνε είναι σύνηθες να είναι τόσο κοντά στην αναχώρηση. Μάλλον το Ν. Χίος θα ήταν πλώρη στο Παλάτι, οπότε μέχρι να γυρίσει μάζεψε το Ν. Μύκονος τις άγκυρες. Ωραία στγμή και φωτογρφία φυσικά!;)

MYTILENE
19-03-2008, 11:19
Αλλαγές τιμών από την HSW για Χίο-Μυτιλήνη από αρχές απρίλη !!!

gvaggelas
19-03-2008, 12:01
Και από ότι βλέπω στο online σύστημα κρατήσεων οι αυξήσεις είναι βαρβάτες (περίπου 12% για τις θέσεις επιβατών). Πιο συγκεκριμένα για την γραμμή Πειραιάς-Χίος

Οικονομική θέση: από 33 σε 37
VIP από 39 σε 44
Δίκλινη εξωτερική: από 70 σε 78,5
Τετράκλινη εσωτερική: Απο 50 σε 56
Τετράκλινη εξωτερική: Από 55 σε 62
Όχημα: από 85 σε 87

Τα παραπάνω προέρχονται από στοιχεία του online συστήματος κράτησης εισιτηρίων της εταιρείας. Έγινε σύγκριση για ταξίδι 20 Μαρτίου από Πειραιά για Χίο και το ίδιο δρομολόγιοο για τις 22 Απριλίου.

scoufgian
19-03-2008, 15:07
Και από ότι βλέπω στο online σύστημα κρατήσεων οι αυξήσεις είναι βαρβάτες (περίπου 12% για τις θέσεις επιβατών). Πιο συγκεκριμένα για την γραμμή Πειραιάς-Χίος

Οικονομική θέση: από 33 σε 37
VIP από 39 σε 44
Δίκλινη εξωτερική: από 70 σε 78,5
Τετράκλινη εσωτερική: Απο 50 σε 56
Τετράκλινη εξωτερική: Από 55 σε 62
Όχημα: από 85 σε 87

Τα παραπάνω προέρχονται από στοιχεία του online συστήματος κράτησης εισιτηρίων της εταιρείας. Έγινε σύγκριση για ταξίδι 20 Μαρτίου από Πειραιά για Χίο και το ίδιο δρομολόγιοο για τις 22 Απριλίου.
ερωτηση:εγω θα παω να κλεισω εισιτηριο τη κυριακη για τις 16/6.με τι τιμη θα το παρω?

gvaggelas
19-03-2008, 15:20
Δεν βλέπω να έχει ανοίξει πλάνα για Ιούνιο. Λογικά εφόσον το ταξίδι είναι μετά τον Απρίλη που θα μπουν οι αυξήσεις, θα αγοράσεις εισιτήριο με τις νέες, αυξημένες, τιμές.

μιχαλης79
19-03-2008, 15:25
ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ αλλαγές στο καταστατικό εισηγείται το διοικητικό συμβούλιο της Hellenic Seaways, στην έκτακτη γενική συνέλευση των μετόχων της εταιρείας η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 17 Απριλίου στις 11 το πρωί στο ναυτικό Ομιλο Ελλάδας.

Ένα μέρος των αλλαγών εισηγήθηκε ο εκπρόσωπος της Sea Star Capital, η οποία ελέγχει το 34,7% του μετοχικού κεφαλαίου της Hellenic Seaways, ενώ άλλες ήταν αναγκαίες προκειμένου το καταστατικό να προσαρμοσθεί στο δίκαιο περί ανωνύμων εταιρειών έτσι όπως τροποποιήθηκε πρόσφατα.

Οπως αναφέρεται στην πρόσκληση των μετόχων για την έκτακτη γενική συνέλευση τα θέματα της ημερήσιας διάταξης είναι η εκλογή νέου διοικητικού συμβουλίου, η εναρμόνιση του καταστατικού της εταιρείας δυνάμει των διατάξεων του ν. 3604/2007 και η τροποποίηση του άρθρου 4 του καταστατικού της εταιρείας με την προσθήκη μιας σειράς άρθρων. Μεταξύ αυτών προτείνεται:

- να συμμετέχει στο κεφάλαιο ημεδαπών ή αλλοδαπών φυσικών η νομικών προσώπων οποιασδήποτε εταιρική μορφής.

- Επέκταση του δικαιώματος προτίμησης και σε περίπτωση αύξησης με εισφορές σε είδος.

- Πρόβλεψη να υπερισχύει η ψήφος του προέδρου του διοικητικού συμβουλίου σε περίπτωση ισοψηφίας κ.α. Η τελευταία πάντως πρόταση φαίνεται να είναι σε «αρμονία] με την ιδιόμορφη κατάσταση που «βιώνει» η εταιρεία σε ό,τι αφορά τη σύνθεση του μετοχικού της κεφαλαίου καθώς η Sea Star ελέγχει όπως προαναφέρθηκε το 34,7% ενώ η Minoan Lines (javascript:void(0);) ελέγχει το 33,7% και εμμέσως ένα 3,4% επιπλέον.

Leo
19-03-2008, 15:34
Δεν βλέπω να έχει ανοίξει πλάνα για Ιούνιο. Λογικά εφόσον το ταξίδι είναι μετά τον Απρίλη που θα μπουν οι αυξήσεις, θα αγοράσεις εισιτήριο με τις νέες, αυξημένες, τιμές.

Είναι σωστός ο gvaggelas, ποτέ δεν άνοιξε πλάνα η HSW πέρα απο 1 ή 1,5 μήνες. Αν κάποιος πράκτορας σου βγάλει φίλε scoufgian (δύσκολα)... μπορεί να πας φθηνά. Αλλιώς έχει κι αλλού πορτοκαλιές... :D

Paralia
19-03-2008, 15:46
ποτέ δεν άνοιξε πλάνα η HSW πέρα απο 1 ή 1,5 μήνες

Πέρσι το Φεβρουάριο είχε ανοίξει τα πλάνα μέχρι τον Οκτώβριο.


Αν κάποιος πράκτορας σου βγάλει φίλε scoufgian (δύσκολα)... μπορεί να πας φθηνά

Τι εννοείς δύσκολα? Απλά δε γίνεται, κανένας δεν μπορεί να βγάλει εισιτήρια για περίοδο που δεν έχουν ανοίξει τα πλάνα.

scoufgian
19-03-2008, 15:51
Είναι σωστός ο gvaggelas, ποτέ δεν άνοιξε πλάνα η HSW πέρα απο 1 ή 1,5 μήνες. Αν κάποιος πράκτορας σου βγάλει φίλε scoufgian (δύσκολα)... μπορεί να πας φθηνά. Αλλιώς έχει κι αλλού πορτοκαλιές... :D
leo το στραβο ξυλο δεν ισιωνει.οτι και να γινει με την nel θα παω.εκτος κι αν μου προσφερουν τσαμπα εισιτηριο......................:D:D

μιχαλης79
24-03-2008, 19:14
Mηπως μετα τη ΓΣ της HSW και τις (πιθανες) αλλαγες στο ΔΣ της εταιρειας, εχουμε και αποφαση για το μελλον του αριαδνη. πχ "ναυλωση" στην ΑΝΕΚ μεχρι να ερθει ο Ελυρος ή ακομη και να κανει μαζι δρομολογια ή ακομα και πωληση απο την κορη στην καινουργια μαμα;:p

Kalloni
25-03-2008, 01:10
Deja Vu????????????

cmitsos
25-03-2008, 18:12
η Sea Star τι σχέση έχει με την ανεκ. Ο κ.Γιαννης Βαρδινογιάννης είναι γιος του γιώργου? Για την διαμάχη Βεντούρη Λασκαρίδη τι έχετε να πείτε? χαμός έτσι? ο κ.Βεντούρης π έχει ένα μικρό ποσοστό στην HSW σε τι ακριβώς αποβλέπει με όλες αυτές τις ενέργειες?

μιχαλης79
30-03-2008, 23:35
Το καλο το ειδατε στο site της εταιρειας?
Μπειτε και βρητε το κεντρικο πρακτορα της στο Ρεθυμνο να δειτε τι γραφει...:)
Βλεπω εξελιξεις τρελες στην εταιρεια...!!! κατι υποψιαζομουν οταν εμαθα για την δρομολογιση του Πρεβελη στις κυκλαδες.
Βλεπω σιγα σιγα να ενωνετε με την ΑΝΕΚ και να εξαφανιζονται τα δελφινακια απο το Αιγαιο και οχι μονο...;)

Leo
31-03-2008, 06:37
Σωστός σωστότατος και πονηρά σκεπτόμενος ο φίλος μιχαλης79.... όντως έτσι λέει... Στην πρώτη σελίδα όμως του site διαφημίζει τισ Μινωικές, για δείτε το εδώ (http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=80) :rolleyes:

μιχαλης79
31-03-2008, 13:09
Λογικο ειναι να διαφημιζει τις Μινωικες,αφου εχουν ενα μεγαλο ποσοστο της εταιρειας την κατοχη τους.
Το ιδιο γινεται και στο site των Μινωικων.Υπαρχει διαφημιση της HSW
Αντε να δουμε τελικα τι θα γινει και με 33,7 % που εχουν οι Μινωικες στην HSW

MYTILENE
31-03-2008, 15:55
Φεύγω λίγο από το θέμα αλλά όχι και από την εταιρεία,κυκλοφορεί εδω και κάποιες μέρες φήμη στη Μυτιλήνη οτι η HSW ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ να αποσύρει:(:( το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ από τη γραμμή και να το αντικαταστήσει με κάποιο άλλο.Ξαναλέω ακούστηκε σαν ΦΗΜΗ!!!:rolleyes::rolleyes:

STRATHGOS
31-03-2008, 16:57
εγω ακουσα οτι το καλοκαιρι θα βαλουν στη θεση του χιος το μυκονος επειδη εχει πιο μεγαλη χωρητικοτητα:mad: !!!

profitis
01-04-2008, 00:34
Το καλο το ειδατε στο site της εταιρειας?
Μπειτε και βρητε το κεντρικο πρακτορα της στο Ρεθυμνο να δειτε τι γραφει...:)
Βλεπω εξελιξεις τρελες στην εταιρεια...!!! κατι υποψιαζομουν οταν εμαθα για την δρομολογιση του Πρεβελη στις κυκλαδες.
Βλεπω σιγα σιγα να ενωνετε με την ΑΝΕΚ και να εξαφανιζονται τα δελφινακια απο το Αιγαιο και οχι μονο...;)


Γιατι να τα αποσύρουν τα Highspeed;Οι εννοείς γενικά να συγχωνευτει η HSW με την ΑΝΕΚ;

μιχαλης79
01-04-2008, 14:28
Γιατι εγγραψα εγω πουθενα οτι θα αποσυρουν τα Higespeed?
Το σημα της εταιρειας δεν ειναι 3 δελφινια? αυτο αναφερα,ασε που και με τα σημερινα δεδομενα αν ισχυουν:

Η Sea Star, μέσω ΝΕΛ, ενισχύεται στην H.S.W
1/4/2008
Σε μεγαλομετόχους της Sea Star πούλησε σύμφωνα με πληροφορίες η ΝΕΛ το ποσοστό που είχε στην H.S.W.. Πρόκειται για 1,4 εκατομμύρια μετοχές οι οποίες σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες οι μεγαλομέτοχοι που τις αγόρασαν σύντομα θα τις μεταπωλήσουν στην Sea Star. Η τιμή πώλησης, σύμφωνα με πληροφορίες είναι 4€ ανά μετοχή. Από τη ΝΕΛ δήλωσαν στο marinews ότι “όταν και εφόσον χρειαστεί θα προβούμε σε ανακοινώσεις”. Με την κίνηση αυτή η Sea Star ενισχύει ακόμη περισσότερο τη θέση της στη H.S.W. έναντι του Ιταλού μεγαλομετόχου Εμμανουέλ Γκριμάλντι.

Πηγη: Marinews


το βλεπω πιο σιγουρα μεσα σε λιγο καιρο να αλλαξουν παρα πολλα...

MYTILENE
01-04-2008, 16:36
Πρωταπριλιά???????????????
:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

despo
01-04-2008, 21:10
Καλό μήνα !!!

μιχαλης79
01-04-2008, 21:14
Αν το marinews.gr εγραψε ψεμα τοτε και εγω μετεφερε μια ψευτια...
Τι να πω!!! Θα διξει αυριο-μεθαυριο αν ισχυει!

Paralia
01-04-2008, 22:58
Δεν πρόκειται για πρωταπριλιάτικο ψέμα, ο Βεντούρης πούλησε τη μικρή συμμετοχή που είχε στην HSW, η είδηση αναφέρεται σε πολλά οικονομικά sites.

μιχαλης79
01-04-2008, 23:26
Πες τα!!!:)
Γιατι νομιζουν οτι κανω πλακα :confused:

Leo
02-04-2008, 06:39
Αυτό γράφει στο Capital (http://www.capital.gr/news.asp?Details=477302), όπως είπε καιο φίλος paralia το έγραψαν κι άλλα έντυπα και sites.

xara
02-04-2008, 13:37
Δεν πρόκειται για πρωταπριλιάτικο ψέμα, ο Βεντούρης πούλησε τη μικρή συμμετοχή που είχε στην HSW, η είδηση αναφέρεται σε πολλά οικονομικά sites.
Το ίδιο ακριβώς, γράφει και η σημερινή "Καθημερινή", στο οικονομικό της ένθετο, που θεωρείται απο τα πιο έγκυρα.

Espresso Venezia
02-04-2008, 16:45
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο υπάρχει σήμερα στο Marinews σχετικά με το μέλλον της εταιρείας, με τίτλο,
''Η HSW ρυθμιστής των εξελίξεων στην ακτοπλοϊα''.

Παραθέτω ένα απόσπασμα.


Όλοι, πλέον, έχουν στραμμένο το ενδιαφέρον τους στην Hellenic Seaways, μετά και την πώληση του μετοχικού πακέτου που είχε η ΝΕΛ στη συγκεκριμένη εταιρεία. Το ενδιαφέρον εστιάζεται στην μεγαλύτερη ελληνική ακτοπλοϊκή επιχείρηση, γιατί όλοι περιμένουν να ξεκαθαρίσουν οι μετοχικές ισορροπίες.

Στην εταιρεία υπάρχουν δύο μεγαλομέτοχοι. Στη φάση αυτή συνυπάρχουν ο Εναμουέλε Γκριμάλντι και ο Γιάννης Σ.Βαρδινογιάννης. Ο ιταλός, μέσω των Μινωϊκών, κατέχει το 33,4&#37; και η Sea Star, όπου ενεργό ρόλο διαδραματίζει ο έλληνας επιχειρηματίας, το 34,7%.Στο ποσοστό αυτό θα προστεθεί τα επόμενες ημέρες και το πάλαι ποτέ ποσοστό της ΝΕΛ το οποίο αγόρασαν μεγαλομέτοχοι της Sea Star οι οποίοι θα το πουλήσουν στη Sea Star.

Σύμφωνα με πληροφορίες η πλευρά Γκριμάλντι, στη φάση αυτή τουλάχιστον, δεν ενδιαφέρεται να εμπλακεί ενεργά στην εταιρεία. Εάν όμως αποφασίσει να πουλήσει , αυτό μπορεί να το κάνει μόνο η Minoan στην οποία είναι μεγαλομέτοχος ο ιταλός, με έγκριση της Γ.Σ. Τότε η Sea Star θα είναι έτοιμη να καταθέσει προσφορά. Σενάρια θέλουν να υπάρχει και μία άτυπη συμφωνία μεταξύ των δύο πλευρών, αλλά αυτό το σενάριο δεν επιβεβαιώνεται από κανέναν.

Πηγή και ολόκληρο το άσθρο : Μαrinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=4404)

gvaggelas
02-04-2008, 19:08
Όντως πολύ ενδιαφέρον το άρθρο. Μένει να δούμε στο άμεσο μέλλον τι μέλει γενέσθαι με την HSW. Πάντως προσωπικά επιθυμώ η εταιρεία να μείνει ανεξάρτητη από τα άλλα σχήματα που παίζουν αυτήν την στιγμή στην ακτοπλοΐα, διότι δεν νομίζω ότι μία συγχώνευση με την ΑΝΕΚ (μέσω Sea Star), ή με την Minoan (μέσω Grimaldi) ή με την Blue Star (μέσω MIG) να ωφελήσει τον ανταγωνισμό.

Leo
02-04-2008, 19:35
Έχεις δίκιο φίλε μου gvaggelas αλλά διστυχώς ζούμε στις εποχές που τα μεγάλα σχήματα πάνε μπροστά. Μας αρέσει ή όχι... :cool: