Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 69

Θέμα: Corinthia [Neptunia, Duke of Argyll]

  1. #41
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Ε καλά, αυτό και αν είναι συλλεκτικό...........Μπράβο hml, ευχαριστούμε πολύ!!! PS: Αν δεν κάνω λάθος, σε δεύτερο πλάνο διακρίνουμε το Viscountess M της Marlines καθώς επίσης και το ΔΑΙΔΑΛΟΣ.

  2. #42
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Iστορική φωτογραφία, μιας και είναι το κλείσιμο της εποχής των τουρμπινόπλοιων φέρι.

  3. #43
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    ¶λλη μια πόζα του άλλοτε Δούκα, να ξεχειμωνιάζει στην Ηγουμενίτσα παρέα με το ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ ΙΙ, το 1991.
    Θα θελα να ξέρω ποιός κερατάς παρκάρισε στη μέση της αλάνας και μου χάλασε τη φωτο...

    igoum.jpg

  4. #44
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¶λλη μια πόζα του άλλοτε Δούκα, να ξεχειμωνιάζει στην Ηγουμενίτσα παρέα με το ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ ΙΙ, το 1991.
    Θα θελα να ξέρω ποιός κερατάς παρκάρισε στη μέση της αλάνας και μου χάλασε τη φωτο...

    igoum.jpg
    Παρα πολυ καλη Αρη. Ευχαριστουμε. Το Απολλωνια ΙΙ συνεχιζει στη μαυρη θαλασσα σε καλη κατασταση.

  5. #45

    Προεπιλογή

    To Neptunia σε φωτογραφια του Peter Stafford στο λιμανι του Πειραια το 1979

    Neptunia Piraeus 1979 Peter Stafford.jpg

  6. #46
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Ενα πραγματικο αρχοντοβαπορο. Μετα την μετατροπη στην Αγγλια απο κλασικο επιβατηγο σε ΕΓ/ΟΓ πιστευω οτι ηταν ενα απιθανο εμφανισιακα βαπορι, πραγματικα εξαιρετικο. Του πηγαινε το "κλεισιμο"-"ευθυγραμμιση" της πρυμης και της πλωρης με το πατωμα του δευτερου ντεκ επιβατων, μαλιστα αυτο το ντεκ το εχτισαν ακομα πιο πρυμα κατα τη μετατροπη σε ΕΓ/ΟΓ. Με τα σινιαλα της Libra και πριν το αθλιο κουτι καμπινων που εχτισαν πρυμα ηταν ισως το ομορφοτερο του ειδους...

    Αυτο, το Ποσειδωνια το δευτερο και ισως καποια αλλα ειχαν το κλασικο για την εποχη γκαραζ. Για λιγα μετρα πρυμα ειχε κακονικο υψος για φορτηγα και αμεσως μετα ο "αερας" του γκαραζ γινοταν το πρωτο ντεκ επιβατων, απο κατω του εμπαιναν μονο ιχ. Απορω πως βαπορια χωρις γκαραζ επιβιωσαν τοσα χρονια στην Αδριατικη, τοση πολυ επιβατικη κινηση ειχε τοτε;

    Σε αυτο ειχε κανει δυο θητειες ο καπεταν Δημητρης Λαδας και μου εχει πει οτι επιανε ανετα 20+ κομβους... Στην πρωτη του θητεια τελη '70 αρχες '80 εκαναν κατι τρομερα δρομολογια για καποιο χρονικο διαστημα. Τριπολη-Σμυρνη, Τριπολη-Μαλτα, ισως και Αλεξανδρεια-Τριπολη...

    Βαζω μια φωτογραφια που ανεβηκε στο Shipnostalgia προσφατα, ειναι γνωστη αλλα ειναι σε καλυτερη αναλυση.

    Neptunia9.jpg

    link: http://www.shipsnostalgia.com/galler...ptunia/cat/502
    απο το χρηστη Dlongly .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 10-12-2012 στις 00:12

  7. #47
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Εγω το θυμάμαι 'ειδικών προδιαγραφών' στο γκαραζ, καθως έπαιρνε βέβαια κάποια ΙΧ, ομως στα λεωφορεία και γενικά στα ψηλά οχήματα ήταν δύσκολο να βρείς θέση. Οσο για την επιβατική κίνηση, ναι υπήρχε κατα πολύ περισσότερη, αφου τότε η Ελμες και η Αdriatica ειχαν κάνει συμφωνία με τα Eurail/Interail και το καλοκαίρι ειδικά πήγαιναν κατα 'κοπάδια' ο κόσμος.

  8. #48
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Το τελευταίο τουρμπινάδικο της ακτοπλοϊας ή κάνω λάθος;

  9. #49
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο τουρμπινάδικο της ακτοπλοϊας ή κάνω λάθος;
    Της ακτοπλοϊας με την ευρεία έννοια, μεσογειακό ήταν.

  10. #50
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστά, με την ευρύτερη έννοια. Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας