PDA

Επιστροφή στο Forum : Aqua Blue [Ierapetra L, Talos, Kydon, Okudogo No 8, Green Arch]



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9

Giovanaut
10-07-2009, 20:36
Με λαχτάρα διάβασα φίλε μου την περιγραφή απο το ταξίδι σου στα μαγευτικά Δωδεκάνησα και τις Κυκλάδες.
Προσωπικά ετοιμάζομαι μεθαύριο για μιά ανάλογη... Οδύσσεια.
Αποφάσισα ένα προσκύνημα στον Ταξιάρχη τον Πανορμίτη, στη Σύμη.
Το δρομολόγιο του ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. την Παρασκευή στις 16.00 βολεύει απόλυτα με άφιξη στη Σύμη το Σάββατο το πρωί, στις 08.50
Το ίδιο απόγευμα στις 17.30 ταξιδεύω για Ρόδο με καταμαράν και μετά απο 8 ώρες περίπου παραμονή στο νησί επιστροφή με το..απίθανο δρομολόγιο του ΠΡΕΒΕΛΗΣ.
Αναχώρηση Κυριακή ξημερώματα στις 3 μέσω Καρπάθου-Κάσου-Κρήτης-Θήρας-Μήλου με άφιξη στις 04.30 το πρωί της Δευτέρας για Πειραιά.
Και αναφέρω απίθανο πιό πάνω γιατί ο πράκτορας στον οποίο απευθύνθηκα με πέρασε για τρελό, μα κάνει 26 ώρες Ρόδο-Πειραιά μου λέει! Τόσο το καλύτερο του απαντάω.
Έχω βγάλει τετράκλινη καμπίνα και είναι η πρώτη φορά που θα ταξιδέψω με τα 2 αυτά πλοία που φορούν την φορεσιά της ΑΝΕΚ, έχοντας κάνει αρκετά ταξίδια με άλλα πλοία της Εταιρείας.
Η δρομολόγηση του ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. κατευθείαν για Σύμη βολεύει πολύ για επίσκεψη στον Πανορμίτη, και αν ήθελα μπορούσα αυθημερόν να επιστρέψω με το ίδιο πλοίο με άφιξη την Κυριακή το πρωί στον Πειραιά.
Προτίμησα όμως μιά μικρή περιπλάνηση στο νότιο Αιγαίο και πραγματικά θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό για αυτό. Σίγουρα θα βρώ κατανόηση ανάμεσά σας, αλλά απο τους γνωστούς μου στην αρχή αντιμετώπισα σκεπτικισμό.
Μόνο όταν τους ανέφερα ένα ένα τα νησιά που θα πιάσουμε, τις πολύωρες παραμονές μου σε Σύμη και Ρόδο, αλλά και τον επερχόμενο καύσωνα, άρχισαν να με ζηλεύουν.
Α, εσύ θα κάνεις ωραία κρουαζιέρα μου είπαν στο τέλος .
Θα τα ξαναπούμε άμα τη επιστροφή..

Πες τα φιλε μου, μας λενε τρελους, δεν μπορουν να καταλαβουν, και ξερεις γιατι...??? γιατι εμεις αγαπαμε τη θαλασσα και τα βαπορια ασχετα απο τον προορισμο...!!!

Χαιρομαι που βρισκω λοιπον τετοιους "τρελους", γιατι κι εγω τετοιος ειμαι....!!!

Καλα ταξιδια να εχουμε...!!!

Notis
13-07-2009, 21:11
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ,
άρτι αφιχθείς μετά απο ένα 60ωρο ναυτοπορικό στο Νότιο Αιγαίο ( 61 ώρες ακριβώς) με ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ, ΣΥΜΗ ΙΙ και ΠΡΕΒΕΛΗΣ μόλις έφθασα σπίτι μου ( αφού προηγήθηκε ένα εξαντλητικό 10 ωρο εργασίας σήμερα) και υπόσχομαι τις επόμενες ημέρες ένα πλήρες ρεπορτάζ.
Το ταξίδι μου ήταν υπέροχο με όλα τα μέσα που χρησιμοποίησα.
Οι καιρικές συνθήκες άψογες και οι ταξιδιωτικές μου εμπειρίες πολύτιμες.
Είχα την ευκαιρία να συναντήσω τον φίλο mike_rodos και να περάσουμε μαζί καταπληκτικές στιγμές αναμένοντας το καθυστερημένο ΠΡΕΒΕΛΗΣ περασμένα μεσάνυχτα Σάββατο προς Κυριακή.
Μέχρι να συνοψίσω τις σκέψεις μου θα πρέπει να αποφασίσω πιό απο τα δύο λεβεντόπλοια με συγκίνησε περισσότερο.
Δώστε μου την ευκαιρία να πάρω μιάν ανάσα και θα επανέλθω...

sg3
13-07-2009, 22:02
....και φοτος απο το εσωτερικο του!!!!

BEN BRUCE
13-07-2009, 22:10
TALOS το 1995 τον ιουνιο μολις μπηκε στον πειραια να τελειοποιησει την μεγαλη του μετασκευη.Φωτο του αειμνηστου φιλου, λογιστου α' του express samina Γιαννη Μαργωνη

49142

marsant
14-07-2009, 11:22
Mολις τωρα εφτασε Σαντορινη με ηδη 1+30 λεπτα καθυστερηση η οποια θα μεγαλωσει και αλλο μεχρι τον Πειραια.

MILTIADIS
14-07-2009, 12:00
TALOS το 1995 τον ιουνιο μολις μπηκε στον πειραια να τελειοποιησει την μεγαλη του μετασκευη.Φωτο του αειμνηστου φιλου, λογιστου α' του express samina Γιαννη Μαργωνη

49142
τα σινιαλα στις τσιμινιερες ηταν μακραν πιο ομορφα σ αυτες τις διαστασεις που ειχαν τοτε.

Vortigern
14-07-2009, 13:00
Νομιζω πως η ΚΡΗΤΗ στο φουγαρο ειναι οπως και παλια αφου υπηρχε αναγλυφη πανω.Τωρα ισως μικριναν το ΑΝΕΚ

dokimakos21
14-07-2009, 22:14
Νομιζω πως η ΚΡΗΤΗ στο φουγαρο ειναι οπως και παλια αφου υπηρχε αναγλυφη πανω.Τωρα ισως μικριναν το ΑΝΕΚ

Θανο οχι την ειχαν ξηλωσει οταν τα βαψανε με τα σινιαλα lane sea lines.!!Τωρα απλα την βαψανε πανω στο φουγαρο κ την μικριναν οπως κ το ΑΝΕΚ..!!

diagoras
14-07-2009, 22:17
Το ΑΝΕΚ δεν εχει μικρυνει απλως εχει κατεβει πιο κοντα στην ισαλο γραμμη το σημα της εχει μικρινει στις μπαντες του

Notis
15-07-2009, 21:17
Έμαθα να διαβάζω τα πρώτα μου γράμματα, στις αρχές της δεκαετίας του 70, απο τα ονόματα των πλοίων που περνούσαν κοντά στο σπίτι μας στη Σύρα, που μέναμε τότε. ΚΑΝΑΡΗΣ, ΝΑΙΑΣ, ΚΥΚΛΑΔΕΣ,ΜΙΑΟΥΛΗΣ ήταν οι πρώτες λέξεις που έμαθα. Μάλιστα 4 χρονών ήξερα να αποκρυπτογραφώ τα γράμματα της αλφαβήτου βλέποντας τα πλοία που στάθμευαν γτια λίγη ώρα στο λιμάνι της Ερμούπολης, όπου έζησα τα πρώτα 8 χρόνια της ζωής μου.
Έτσι το δέσιμο μου με τα επιβατικά πλοία ήταν έντονο απο τα πρώτα μου βιώματα. Έπειτα η διαμονή μου για 25 περίπου χρόνια στη Γερμανία και με γονείς που τους άρεσε το καλό και ασφαλές ταξίδι, κατεβαίναμε πολλές φορές με τα πλοία της Αδριατικής στην πατρίδα.
Και αργότερα μόνος μου, έως την μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα.
Τα δρομολόγια της άγονης γραμμής, που εξυπηρετούνται απο την ΑΝΕΚ ήταν μιά πρόκληση για μένα, για να ταξιδέψω σε τόπους που δεν είχα ως τώρα την ευκαιρία να δώ. ένα προσκύνημα στον Πανορμίτη της Σύμης ήταν το κίνητρο για να σαλπάρω...
Και ξεκίνησα μεσημέρι της περασμένης Παρασκευής 10/06 στις 16.00 απο Πειραιά μέσα σε καύσωνα και νέφος! Ένοιωθα τυχερός!
Το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. με περίμενε φρεσκοβαμένο και καμαρωτό στην προβλήτα. Η κίνηση μπροστά στο πλοίο τίποτε δεν έδειχνε ότι θα έπιανε αρκετά απο τα λιμάνια της άγονης γραμμής...
Δεν προτιμούσα την ΑΝΕΚ στα ταξίδια μου μέσω Ιταλίας. Ήμουν οπαδός των ΜΙΝΩΙΚΩΝ στα περισσότερα απο τα ταξίδια μου στην Αδριατική . Μα τούτο το πλοίο μου άλλαξε την εικόνα για την Εταιρεία για πάντα.
Θα μου πείτε φαντάσου να καβάλαγες τον ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗ!
Για την ακρίβεια όταν έβγαλα μιά φορά εισιτήριο από ANCONA με το HELLENIC SPIRIT, κεντρισμένος από το ότι θα έκανε το πρώτο του εμπορικό ταξίδι, το πλόιο δεν φάνηκε ποτέ στο λιμάνι, καθώς είχε καθυστερήσει η παραλαβή του. Τότε η ΑΝΕΚ μας είχε προωθήσει με το BLUE STAR 2.
Κλείνει η παρένθεση...
Μιά ζεστή ατμόσφαιρα καλωσορίζει τον επισκέπτη του πλοίου ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ.
Χαμόγελα από όλους και πολιτισμός.

Καθώς είχα χτυπήσει πρόσφατα το πόδι μου και έχοντας ακόμη ένα πρόβλημα στον τετρακέφαλο, δεν ενθουσιάστηκα βέβαια και τόσο που η πρόσβαση για την καμπίνα ήταν με τις σκάλες προς τα κάτω, ένα επίπεδο κάτω απο τη Reception.
Η τετράκλινη καμπίνα όμως με αποζημίωσε. Ευρύχωρη, καθαρή και λειτουργική.
Δυστυχώς όταν έφτασα τα κάτω κρεβάτια είχαν καταληφθεί, αλλά τα κατάφερα και χρησιμοποίησα τη σκάλα για να ανεβώ στο πάνω κρεβάτι αργότερα. Φωτογραφίες από την καμπίνα δεν έβγαλα, επειδή υπήρχαν και άλλα άτομα μέσα.
Επίσης δεν έχω τραβήξει πολλές εσωτερικές φωτογραφίες, επειδή είτε το πιστεύεται είτε όχι, το δρομολόγιο ήταν γεμάτο από κόσμο.
Τα σαλόνια εντυπωσιακά για ένα πλοίο αυτής της ηλικίας, παντού επικρατούσε καθαριότητα και τάξη.
Ο περισσότερος κόσμος ταξίδευε για Πάτμο και Λέρο.
Και στις 16.05 αναχωρήσαμε, αφήνοντας τη θέση κενή ανάμεσα σε ΒΙΤΣΕΝΤΖΟ ΚΟΡΝΑΡΟ και ΚΡΗΤΗ Ι, ρίχνοντας μια αποχαιρετηστήρια ματιά σε ΛΑΤΩ, ΜΥΤΙΛΗΝΗ και ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ. Παλάτι δεν υπήρχε στο λιμάνι, μια και εκτελούσε ημερήσιο…

dokimakos21
15-07-2009, 21:50
Το ΑΝΕΚ δεν εχει μικρυνει απλως εχει κατεβει πιο κοντα στην ισαλο γραμμη το σημα της εχει μικρινει στις μπαντες του

Φιλε μου μιλαω για την ΤΣΙΜΙΝΙΕΡΑ..!!Για το ΑΝΕΚ στο πλαι ναι οντως εχει κατεβει πιο κατω αλλα τα γραμματα πιο πληθωρικα..!

Notis
15-07-2009, 22:20
Είμαστε έτοιμοι για αναχώρηση πίσω απο το MEGAJET. Το πλοίο αυτό θα το συναντήσουμε σε ένα άλλο λιμάνι, εντελώς συμπτωματικά.

49381

Αφήνουμε πίσω τα ομόσταυλα.

49382

Οι Γιαπωνέζοι πήραν χαμπάρι την μάζωξη τόσων δικών τους πλοίων και στείλανε το...λιμενικό τους...

49383

Notis
15-07-2009, 22:52
Στα ανοιχτά του Σαρωνικού συναντηθήκαμε με μιά ... Λαμποργκίνι...

49385

ενώ 2 φευγάτες Φερράρι μας προσπέρασαν στο πί και φί..

49386

49388

Να και ένα καθυστερημένο, όπως πάντα στα ημερήσιά του, πλωτό Παλάτι

49389

Και σταθήκαμε να αγναντέψουμε το απέραντο γαλάζιο..

49390

Φίλιππος Αίγιο
15-07-2009, 23:01
Πολυ ωραιο το φωτορεπορταζ σου φιλε Notis καθως και οι αφηγησεις σου.Παντως τα σχολια των περισσωτερων σας για το πλοιο και το πληρωμα απο οτι βλεπω ειναι πολλη θετικα.

dokimakos21
15-07-2009, 23:09
Πολυ ωραιο το φωτορεπορταζ σου φιλε Notis καθως και οι αφηγησεις σου.Παντως τα σχολια των περισσωτερων σας για το πλοιο και το πληρωμα απο οτι βλεπω ειναι πολλη θετικα.

Ελεγα να μην διακοψω τον φιλο Notis αλλα αφου με προλαβες 8α του πω κ εγω τα συνχαριτιρια μου για το υπεροχο φωτορεπορταζ..!!Ταξιδεψα κ εγω με το πλοιο στις 4/7 απο πατμο για πειραια..!!Για το πληρωμα εχω κ εγω να πω τα καλυτερα παρα το προχοριμενο τισ ωρας (02:30) αλλα και την καθυστεριση του πλοιου ολοι ηταν πολυ ευγενικοι οπως κ το πρωι..!!Οσο για το πλοιο...Η καμπινα οντως πολυ κα8αρη κ ανετη ..!!Τα σαλονια ομως αρκετη βρομα οπωσ κ οι τουαλετες:(:(..!!Πιστευω πως γενικα 8α μπορουσαν να το προσεχαν πιο πολυ αυτο το ομορφο πλοιο..!!:cool:

Notis
15-07-2009, 23:15
Και ενώ είχαμε διανύσει κάμποσο διάστημα και το σούρουπο έπεφτε, χτύπησε το σήμαντρο του... self service!
¶ψογη η ποιότητα του φαγητού και γενικά του χώρου.
Σε μιά βόλτα σε όλο το πλοίο δεν έβλεπες σημείο που να μην υπάρχουν επιβάτες, γενικά θύμιζε κίνηση δρομολογίου προς Κρήτη.
Κάποια στιγμή πριν την Μύκονο, η ταχύτητα μειώθηκε αισθητά.
Ίσως και στο μισό, αυτό κράτησε κάπου δυό ώρες. Όση και η καθυστέρηση στις αφίξεις στα νησιά.
Έτσι, αντί για άφιξη 08.50 στη Σύμη, φτάσαμε στις 11.00!
Αφού περάσαμε Πάτμο, Λέρο, Λειψούς, Κάλυμνο και Κώ.
'Ετσι όμως απολαύσαμε και τον υπνάκο και το φραπεδάκι με την ησυχία μας.
Οι πρώτες εικόνες της Σύμης μαγευτικές, επιβλητικές.
Εδώ κόψαμε μάλιστα την φόρα του ΣΥΜΗ ΙΙ!!
49391

49392

49393

49394

49395

Notis
15-07-2009, 23:34
Όπως ανέφερα και στην αρχή του σημειώματος, δεν ήμουν φαν της Εταιρείας, αλλά δεν μπορώ παρά να περιγράψω αυτό που βιώνω.
Έτσι θεωρώ ότι το ταξίδι μου ήταν άψογο απο κάθε άποψη.
Σίγουρα υπήρχαν κάποιες μικρολεπτομέρεις, δεν θέλω να σταθώ σε αυτές.
Ενα δοχείο αποριμμάτων για παράδειγμα σε κάποιο πλαινό κατάστρωμα ήταν τίγκα κατα την αναχώρηση, παρόλο που το πλοίο προερχόταν απο διανυκτέρευση, νομίζω.
Μα τα θετικά ήταν περισσότερα.
Και βέβαια το καλοτάξιδο της όλης διαδρομής, κανένα κούνημα, λαμβάνοντας υπόψη βέβαια και τον θαυμάσιο καιρό..
Όσο αφορά την φωτογράφηση, είναι οι πρώτες φωτογραφίες που ανβάζω και υπόσχομαι να γίνομαι καλύτερος.
Ας θαυμάσουμε το πλοίο που κυριολεκτικά γέμισε το λιμάνι της Σύμης.


49397

49398

49399

Notis
15-07-2009, 23:48
49402

Η τελευταία εικόνα πριν αποβιβαστώ δείχνει πόσοι λίγοι επιβάτες συνεχίζουν για Ρόδο...

49403

49404

Και βάζει ρότα για την πρωτεύουσα των Δωδεκανήσων...

49405

49406

Notis
16-07-2009, 00:01
49408

Μια γραφική παρουσία στο λιμάνι...ι

49409

Και μετά απο ένα προσκύνημα στον Ταξιάρχη τον Πανορμίτη..

49410

Ήλθε η ώρα για το πέρασμα στη Ρόδο...
Και ποιον βλέπουμε να έρχετε αντικρυστά;

49411

Μα το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ.!

49412

Notis
16-07-2009, 00:07
Ας το χαιρετήσουμε ακόμη μιά φορά και ας του ευχηθούμε- όπως και σε όλα τα άλλα πλοιάρια- Καλά Ταξίδια.
Θα συνεχίσουμε σύντομα...
Μου διέφυγε να πώ πως μπάινοντας στη Σύμη κατα τον κατάπλου του απο Πειραιά κόρναρε αρκετές φορές..

49413

Notis
16-07-2009, 20:38
Και οι δρόμοι μας εδώ χωρίζουν, αυτό για Σύμη και έπειτα για Πειραιά, και εμείς για Ρόδο ( με το Σύμη 2 ) και μετά για Πειραιά, θα τα πούμε λοιπον στο αντίστοιχο θέμα...

49537

49538

49539

Notis
16-07-2009, 21:06
Μα πιό πριν μη χάσετε τις αντίστοιχες καταχωρήσεις, με φωτογραφίες στα θέματα ΔΕΛΤΙΟ ΛΙΜΕΝΑ ΣΥΜΗΣ και DODEKANISOS PRIDE...

49551

gigeorgi
17-07-2009, 17:48
Γεια σας
Έχω γράψει για το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. και το ταξίδι μου στον μαγικό κόσμο της άγονης γραμμής στο μήνυμα 494.
Κοιτώντας μετά 20 μέρες τις φωτογραφίες με προσοχή, ανακάλυψα μια-δυο στο Διαφάνι που με παρακίνησαν να
γράψω τα παρακάτω εδώ, γιατί δεν έβρισκα ποια μπορεί να ήταν η θέση τους αλλού στο φόρουμ. Ο administrator φυσικά μπορεί να χειριστεί το θέμα αναλόγως.

Υπήρχαν παλαιότερα-και πιστεύω υπάρχουν ακόμα- ακτοπλοϊκές γραμμές που ποτέ δεν έχουν αναφερθεί ευρέως και που φυσικά πολύ λίγος κόσμος τις ξέρει-μόνο αυτοί που επηρεάζονται άμεσα-. Μια τέτοια ήταν η γραμμή Πηγαδιών Καρπάθου- Διαφανίου:υπήρχε το 1977, έτος που εγώ αναφέρομαι και προϋπήρχε πολλά χρόνια πίσω -και δεν ξέρω για πόσο μετά-. Ήταν απλό:δεν υπήρχε δρόμος καθόλου, πήγαινες ακτοπλοϊκώς στο Διαφάνι, κι' από εκεί με τα πόδια "λίγο" παραπάνω στην Έλυμπο.

Έτσι στις 4 Αυγούστου του 1977 ρωτώντας στα Πηγάδια μας υπέδειξαν το μεταφορικό μέσον που σε λίγο αναχωρούσε και μας περίμενε δεμένο στο μώλο.Ήταν ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ένα καίκι ξύλινο που έκανε τη
συγκοινωνία. Μπροστά στην πλώρη είχαν εγκατασταθεί οι τουρίστες (οι αλλοδαποί δηλαδή) με τα πόδια
κρεμασμένα έξω από το καίκι, μπας και τους "δροσίσει" το κύμα. Εμείς, οι Έλληνες, οι ταξιδιώτες,η παρέα
μας δηλαδή, 7 άτομα συνολικά, βλέποντας και την κατάσταση της θάλασσας καθήσαμε πίσω-πίσω, ένθεν και
ένθεν της λαγουδέρας, για να μη μας "δροσίσει" το κύμα.

Η ώρα της αναχώρησης πλησίαζε και τότε συνηδειτοποιήσαμε ένα μονότονο θόρυβο που ακουγόταν. Μπροστά μας βρισκόταν μια πορτούλα με λίγα σκαλιά στη συνέχεια, που οδηγούσαν, όπως αποδείχθηκε, στο μηχανοστάσιο!!. Και μπροστά στη μηχανή χαμηλά στο πάτωμα δούλευε ένα καμινέτο, από αυτά που είχαν παλιά οι υδραυλικοί, και ζέσταινε τη μηχανή. Εκείνη την ώρα κατέφθασε και ο καπετάνιος και βλέποντας την απορία και την ανησυχία; στα πρόσωπά μας μας καθησύχασε: "Μην ανησυχείτε. 30 χρόνια κάνει αυτή τη γραμμή το καίκι και δεν έχει συμβεί ποτέ, κανένα ατύχημα". Ησυχάσαμε. Και ησυχάσαμε ακόμα περισσότερο όταν μας σύστησε το υπόλοιπο πλήρωμα: έναν πολύ ηλικιωμένο κύριο που δεν ξέραμε αν σε περίπτωση ανάγκης αυτός θα βοηθούσε εμάς, ή εμείς αυτόν. Και από τα λόγια του καπετάνιου καταλάβαμε και κάτι άλλο, όχι βέβαια εκείνη τη στιγμή αλλά αργότερα, σήμερα, κρίνοντας με τα σημερινά μέτρα: ποιος ξέρει τι διασυνδέσεις είχε ο καπετάνιος πριν 32 και παραπάνω χρόνια στα Πηγάδια με Γραμματείς και Υπουργούς και Κυβερνήσεις για να κρατάει την άγονη γραμμή επί 30 χρόνια-από την ενσωμάτωση των Δωδεκανήσων- και ποιος ξέρει για πόσο μετά!!! Ας είναι καλά αυτός ο ήρωας αυτός, όπου κι' αν βρίσκεται.

Τέλος πάντων ξεκινήσαμε, πίσω-πίσω οι Έλληνες δίπλα στον καπετάνιο, μπροστά-μπροστά οι ξένοι με τα πόδια
κρεμάμενα. Και στη μέση; Τι υπήρχε στη μέση; Στη μέση από εκεί που τέλειωνε η υπερκατασκευή του διαμερίσματος των μηχανών μέχρι εκεί που άρχιζαν οι τουρίστες κατα μήκος, και σε όλο το πλάτος υπήρχε
ένας λοφίσκος από τσιμεντόλιθους ριγμένους τυχαία και ακατάστατα και πάνω από αυτούς, δίκην δικτύου
προστασίας, υπήρχε μια στρώση από έτοιμα κάγκελλα και καγκελόπορτες επίσης ριγμένα τυχαία και ακατάστατα. Υπήρχε επίσης και ένας ικανός αριθμός δεκαεξάκιλων δοχείων ΦΥΤΙΝΗΣ σε μια μεριά. Επόπτης όλων τούτων ήτανε μια μαυροφορεμένη κυρία με μαύρη μαντήλα-γιαγιά θα την έλεγα-. Όρθια στη κορυφή του λοφίσκου επέβλεπε τα πάντα: σε κάθε μποτζάρισμα του καϊκιού επανέφερε στην τάξη την καγκελόπορτα που θέλησε να πάρει την κατηφόρα σούρνοντάς την στα ψηλότερα μέρη του λόφου, ή εκσφενδονίζοντας τους τρεις τσιμεντόλιθους που θέλησαν να κατρακυλήσουν, στην την άλλη πλευρά του λόφου-έτσι για να κρατάμε και τις
ισορροπίες-. Και στο επόμενο μποτζάρισμα πάλι από την αρχή. Οι ΦΥΤΙΝΕΣ απ' όσο αντιλήφθηκα δεν είχανε
φιλοδοξίες και έτσι δεν δημιούργησαν κανένα πρόβλημα.

Λίγο παρακάτω η θάλασσα ησύχασε. Είμαστε στην περιοχή όπου το νησί κάνει ένα μεγάλο κοίλωμα προς το
βοριά και έτσι προφυλάσσεται από τους ανέμους.Ο καπετάνιος ομιλητικότατος. Και έκανε και ακτοπλοία: Κυριολεκτικά.Έτσι μας πέρασε πάρα πολύ κοντά από ωραιότατες παραλίες με παράξενα ονόματα όπως
μας τα είπε ο καπετάνιος. Τότε βέβαια δεν μας έλεγαν τίποτε αυτά τα ονόματα, σήμερα όμως.......

Φτάσαμε στο Διαφάνι, ανεβήκαμε και κατεβήκαμε με τα πόδια από την Έλυμπο και στις 6 Αυγούστου που θα
φεύγαμε άλλοι για Χάλκη κι' άλλοι για Ρόδο ο ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ λόγω καιρού δεν έπιασε κατεβαίνοντας για Κάσο, σταμάτησε όμως το απόγευμα γυρίζοντας. Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ μας μετέφερε από τη μικρή προβλήτα στο πλοίο και στη συνέχεια φορτώθηκε τα απαραίτητα για το Διαφάνι. Ένα μόνο θυμάμαι ότι πήρε και μεγάλα τσουβάλια αλεύρι για τον τοπικό φούρνο. Μόνο που τα τσουβάλια στάζανε: από την πολλή φουρτούνα υπέθεσα. Και σωστά. Γιατί μόλις καβατζάρισε τη Σαρία το καραβάκι έφαγε μερικές αρκετά δυνατές αριστερά, τόσο δυνατές που όλοι κατά τις 2 τα μεσάνυχτα βρεθήκαμε στη Ρόδο, αλλάζοντας πορεία και πλέοντας από την πλευρά της
Λίνδου.

Στο σήμερα τώρα: Στις 29 Ιουνίου 2009 το μεσημεράκι το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ έδεσε στο Διαφάνι.(Τι μεγαλεία!!). Στη μία πλευρά του τετράγωνου μώλου ήτανε δεμένο περιμένοντας, όπως συμπέρανα, ένα πλοιαράκι για τουρίστες ('Ελληνες και ξένους) καθαρό, μοντέρνο, μεγάλο με μια πινακίδα που μας πληροφορούσε ότι έκανε
καθημερινές εκδρομές για Διαφάνι-Όλυμπο, με αναχώρηση στις 08:30 (από Πηγάδια) και αυθημερόν επιστροφή, με τιμή εισιτηρίου συμπεριλαμβανομένου του λεωφορείου για Όλυμπο ¤23.Και το όνομά αυτού; Μα ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ φυσικά.

Δεν μπορεί σκέφτηκα: που είναι οι τουρίστες στην πλώρη. Μα η πλώρη ήταν πολύ ψηλή πια, υπήρχαν και τόσα καθίσματα, στον ίσκιο ή στον ήλιο. Και εμείς στη πρύμνη με τον καπετάνιο; Τίποτα. Ούτε λαγουδέρα, ούτε
πόρτα για το μηχανοστάσιο παρά μόνο μια σκάλα για embarkation-disembarkation. Για μια στιγμή οι ελπίδες
μου κρεμάστηκαν από ένα τσιμεντόλιθο που ίσως έβλεπα στο κατάστρωμα, καμμιά καγκελόπορτα:Τίποτα. Ακόμα
κι' η ταπεινή ΦΥΤΙΝΗ με απογοήτευσε. Με απογοήτευσε είπα; Γιατί όμως; Έχουνε περάσει από τότε 32 ολόκληρα χρόνια.

Ευχαριστώ

Υστερόγραφο:Οι δύο ασπρόμαυρες φωτογραφίες είναι από το αρχείο μου σκαναρισμένες από αρνητικά 6Χ6cm. Στη μία η πρύμνη του παλιού ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ με το τιμόνι, τη λαγουδέρα και την πόρτα του μηχανοστάσιου. Είναι δεμένος στο παλιό μικρό μώλο στο Διαφάνι. Στην άλλη ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ βαρυφορτώνεται από τον ΠΑΝΟΡΜΙΤΗ τα εφόδια για το Διαφάνι, μαζί και τα αλατισμένα αλεύρια. Οι έγχρωμες φυσικά είναι από το νέο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ, από το αρχείο μου κι' αυτές.

49769

49770

49771

49772

Trakman
17-07-2009, 19:05
Εξαιρετική περιγραφή φίλε gigeorgi!!

sylver23
17-07-2009, 19:26
Σε ευχαριστούμε για ΄την εξαιρετική περιγραφή του τοτε και του σήμερα.Ο τρόπος εξιστόρισης είναι εξαιρετικός!
Πιστεύω οτι οι μοντερειτορ θα βρουν ένα πιο κατάλληλο θέμα για την ιστορία αυτή ,ωστε να μην χαθεί εδω.

Leo
17-07-2009, 19:33
Με την σειρά μου φίλε gigeorgi θέλω να σας ευχαριστήσω για αυτήν την μοναδική περιγραφή και την καλοσύνη να την μοιραστείτε μαζί μας. Είναι από τις ξεχωριστές δημοσιεύσεις στο φόρουμ μας και είναι τιμή μας που την φιλοξενούμε!! Να είστε καλά και σας ευχαριστούμε και πάλι.

AIOLOS KENTERIS II
18-07-2009, 00:02
Και εκ μερους μου να σας ευχαριστισω και τους 2 σας νοτι και gige ειστε φοβερι!!

aris A
18-07-2009, 15:45
10/7/09 τραβηγμενη απο τον ΑΓΙΟ ΓΙΩΡΓΗ

Giovanaut
18-07-2009, 16:17
Μπραβο και στον gigeorgi και στον Νotis για τις υπεροχες περιγραφες τους....
Καλα ταξιδια να εχετε...!!!

eliasaslan
22-07-2009, 14:51
Καλησπερίζω το www.nautilia.gr για μία ακόμη ημέρα! Δεν είναι δυνατόν να περνάει πλοίο από το νησί μου και να μου φεύγει απαρατήρητο όπως γνωρίζετε, οπότε σήμερα που ήταν μία ημέρα με αρκετό αέρα και ιδανικές συνθήκες είπα να πάω μέχρι το λιμάνι του Λακκίου για να φωτογραφήσω το Ε/Γ Ο/Γ Ιεράπετρα Λ.

Δεν γνώριζα όμως ότι μαζί με αυτό θα έβρισκα και την εκκίνηση του 46ου Ράλυ Αιγαίου, για το οποίο οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν πληροφορίες στο ανάλογο θέμα στο φόρουμ μας όπου υπάρχει πλούσιο φωτορεπορτάζ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=234035#post234035), καθώς και στο site: (http://www.aegeanrally.gr/contents/recent.php?show=is#).

Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, λοιπόν, το Ιεράπετρα Λ εμφανίστηκε καθυστερημένο 1 ώρα έξω από τον κόλπο του Λακκίου.. (γύρω στις 10.20), οπότε θα επιβαρυνόταν κι άλλο η ώρα άφιξης στην Ρόδο εάν περίμενε να δοθεί η εκκίνηση στο Ράλυ Αιγαίου και φύγουν όλα τα σκάφη από τον κόλπο. Έτσι, λοιπόν, με συνεχή επιτήριση λιμενικού σκάφους το πλοίο πέρασε ανάμεσα από τα ιστιοπλοϊκά σκάφη και πρόσδεσε με ασφάλεια στο λιμάνι της Λέρου περίπου στις 10.20 π.μ. Το θέαμα όπως καταλαβαίνετε ήταν μοναδικό και ο φωτογραφικός μου φακός είχε πάρει φωτιά ;)...

Ας αρχίσω λοιπόν το φωτορεπορτάζ με την ελπίδα του ότι θα σας μεταφέρω στο νησί της ¶ρτεμης :D.

Αφιερωμένες σε όλο το www.nautilia.gr που με ταξιδεύει σε όλη την Ελλάδα... :cool:.


Εικόνα 1. Η Λέρος αποχαιρετά τα σκάφη που συμμετέχουν στο 46ο Ράλυ Αιγαίου και ταυτόχρονα υποδέχεται το καμαρωτό Ιεράπετρα Λ...!

50365


Εικόνα 2. Όταν στο μπλε της θάλασσας και στο χρώμα της στεριάς εμφανίζονται πλοία, η εικόνα ζωντανεύει και ο νους κάθε καραβολάτρη ταξιδεύει.......

50367


Εικόνα 3. Το Ιεράπετρα Λ, αν και πάνω από 30 χρονών, συνεχίζει να γεμίζει με όμορφες εικόνες τα λιμάνια όλου του Αιγαίου!....

50368

diagoras
22-07-2009, 15:12
Για αλλη μια φορα φιλε Ηλια εγραψες με τις φωτογραφιες.

cataman
22-07-2009, 16:16
...............................
Δεν γνώριζα όμως ότι μαζί με αυτό θα έβρισκα και την εκκίνηση του 46ου Ράλυ Αιγαίου, για το οποίο οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν πληροφορίες στο ανάλογο θέμα στο φόρουμ μας όπου υπάρχει πλούσιο φωτορεπορτάζ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=234035#post234035), καθώς και στο site: (http://www.aegeanrally.gr/contents/recent.php?show=is#). ..................

Να σε ευχαριστήσω και από αυτό το post φίλε eliasaslan για τις καταπληκτικές φωτογραφίες που μοιράζεσε μαζί μας από αυτόν τον αγώνα.

stratoscy
28-07-2009, 11:04
stis 27/7 to ierapetra episkef8ike tin kw

50849

50850

dokimakos21
29-07-2009, 16:13
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ.- (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=9977)ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ

Dimitrisvolos
29-07-2009, 16:55
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ.- (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=9977)ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ

Καταπληκτική !!!

Ellinis
30-07-2009, 23:21
Για την ιστορία, να αναφέρουμε οτι το 1990 είχε γραφτεί πως το καράβι το είχε αγοράσει ο καπτα Μάκης Αγούδημος (πακέτο μαζί με το μετέπειτα ΜΑΡΙΝΑ) και οτι θα το μετονόμαζε ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ.
Τελικά η δουλειά φαίνεται πως χάλασε και το καράβι το έφερε ένα χρόνο αργότερα η ΑΝΕΚ.

dokimakos21
04-08-2009, 21:02
Το Ιεραπετρα Λ. (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=10094) στις 02.08.2009 προσεγγιζοντας μπαταρισμενο (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=10093) το λιμανι του Πειραια...!!;)

konigi
05-08-2009, 02:57
Πολύ όμοργες φώτο!!!να'σαι καλά για την ανταπόκρηση και ευχαριστούμε!!!μακάρι να ερχόταν και Σούδα καμιά φορά!!!Έχουμε πολλά χρόνια να το δούμε στα μέρη μας...:p

Apostolos
11-08-2009, 17:53
Που ειναι το πλοίο? Κατα της μία ήταν κοντά στη Μήλο αλλα απο κει και μετά το έχασα. Ταξιδεύουν συγγενής μου και δεν ξέρουμε αν εχει καθυστέριση

Chris_Chania
22-08-2009, 15:08
Το Ιεράπετρα στον Πειραιά ένα πρωινό του Αυγούστου

diagoras
22-08-2009, 15:12
Απ οτι βλεπω σε ολα τα πλοια της ΑΝΕΚ τελικα εχει επικρατησει αυτο το πρασινογαλαζιο(αν υπαρχει ονομασια συγχωρεστε με αλλα δεν την ξερω η δεν μου ρχεται)που πρωτοειχε το Ολυμπικ Τσαμπιον.

kapas
23-08-2009, 20:14
Απ οτι βλεπω σε ολα τα πλοια της ΑΝΕΚ τελικα εχει επικρατησει αυτο το πρασινογαλαζιο(αν υπαρχει ονομασια συγχωρεστε με αλλα δεν την ξερω η δεν μου ρχεται)που πρωτοειχε το Ολυμπικ Τσαμπιον.
μπορεις να το λες και πετρόλ!!!:p(ξερεις τι τραβηξα για να το μαθω και να μην το λεω απλα πρασσινο?);)

japan
23-08-2009, 21:26
Αυτη τη στιγμη το πλοιο ενω εχει βγει απο το λιμανι του Πειραια για το δρομολογιο του εχει σταματησει εκτος λιμανιου και ειναι ακινητο!!!!

diagoras
23-08-2009, 21:28
μπορεις να το λες και πετρόλ!!!:p(ξερεις τι τραβηξα για να το μαθω και να μην το λεω απλα πρασσινο?);)
Οκ ευχαριστω για το μαθημα καλλιτεχνικων:p;).Το ειχα απορια καιρο

japan
23-08-2009, 21:32
Συνεχιζει κανονικα!

Orion_v
30-08-2009, 16:46
12/7/09 Πειραιάς

54388


54387

Kostis_KRHTH
01-09-2009, 15:08
Απ οτι βλεπω σε ολα τα πλοια της ΑΝΕΚ τελικα εχει επικρατησει αυτο το πρασινογαλαζιο(αν υπαρχει ονομασια συγχωρεστε με αλλα δεν την ξερω η δεν μου ρχεται)που πρωτοειχε το Ολυμπικ Τσαμπιον.

bluegreen... ποιο απλα

Giovanaut
02-09-2009, 20:43
http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=248075&postcount=605

basiaras 27
03-09-2009, 09:13
δεν μου αρεσε καθολου το ιεραπετρα.γυρισα απο σαντορινη κ βλαστημουσα.

kapas
03-09-2009, 09:46
δεν μου αρεσε καθολου το ιεραπετρα.γυρισα απο σαντορινη κ βλαστημουσα.
τι ηταν αυτο που δεν σου αρεσε??

helatros68
04-09-2009, 23:05
Το Ιεραπετρα κατα την αφιξη του στην Κασο (24.8.2009)

55143

55144

Leo
06-09-2009, 14:16
Για τον Ηλία, το πέρασμα του Ιεράπετρα Λ από τα νότια της Σύρου, επιστρέφοντας στον Πειραιά με μαγική μπουνάτσα. Εσύ στάθκες λίγο άτυχος μερικές μέρες πρίν..., φωτογραφία από το σπίτι μου :D

55338

Apostolos
06-09-2009, 14:28
Πολύ καλο για την ηλικία του, εξαιρετικός ο καπτα-Νικος είτε στις εντολές για τα "ψηλώματα¨είτε στις μανουβρες του, αρκετοί ενοχλιτικοί τριγμοί στις καμπίνες όταν κουνάει, λίγο αργό στην ταχύτητα αλλα με ένα πολύ καλό γκαράζ. Λίγο το πλήρωμα εκτός θέσεων στην φορτοεκφόρτωση ("βρήκα" 5 φορές συνολικά σε 2 ταξίδια και με τράκαραν αλλη μία) και λίγο αλλαλούμ με τον κόσμο να παραμένει στο γκαράζ ενώ το σκαλάκι επιβατών δεν χρησιμοποιείτε.
Πολύ καθαρό και συντηρημένο με τον κόσμο να χάνετε στα άνετα σαλόνια του και τα μεγάλα καταστρώματα

cpt babis
06-09-2009, 14:44
Για τον Ηλία, το πέρασμα του Ιεράπετρα Λ από τα νότια της Σύρου, επιστρέφοντας στον Πειραιά με μαγική μπουνάτσα. Εσύ στάθκες λίγο άτυχος μερικές μέρες πρίν..., φωτογραφία από το σπίτι μου :D

55338
Αν δεν φαινονταν τα απονερα και η πλωρη που σκιζει τα νερα θα ελεγα οτι πεταει.....
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!

Giovanaut
06-09-2009, 14:44
Για τον Ηλία, το πέρασμα του Ιεράπετρα Λ από τα νότια της Σύρου, επιστρέφοντας στον Πειραιά με μαγική μπουνάτσα. Εσύ στάθκες λίγο άτυχος μερικές μέρες πρίν..., φωτογραφία από το σπίτι μου :D

55338


Βεραντα με θεα τα αστερακια του Αιγαιου.....
Ολα τα λεφτα....

Γερος να εισαι Λεο να τη χαιρεσαι και να μας γεμιζεις στολιδια....!!!!

eliasaslan
06-09-2009, 16:14
Για τον Ηλία, το πέρασμα του Ιεράπετρα Λ από τα νότια της Σύρου, επιστρέφοντας στον Πειραιά με μαγική μπουνάτσα. Εσύ στάθκες λίγο άτυχος μερικές μέρες πρίν..., φωτογραφία από το σπίτι μου..

55338




Captain, περιττό να σου πω ότι εντυπωσιάστηκα με τα χρώμματα και το θέμα της φωτογραφίας. Ένα διπλό ευχαριστώ δεν αρκεί.. Να είσαι πάντα γερός και δυνατός και να κάνεις όσο πιο πολλές εξορμήσεις μπορείς, έτσι ώστε να περνάς κι εσύ καλά, αλλά και εμείς χαζεύοντας τις φωτογραφίες σου! :D.



Έπειτα από την πανέμορφη φωτογραφία του captain Leo που μας δείχνει το Ιεράπετρα να σχίζει τα νερά του Αιγαίου, θα ήθελα να μεταφερθούμε μέσα στο πλοίο.. Αυτή τη φορά πιο νότια, λίγο έξω από την Λέρο με προορισμό τους Λειψούς. Ο ήλιος κόντρα, έκανα ότι μπορούσα για να μην επηρεαστεί ο φακός μου.. ο οποίος φυσικά επηρεάστηκε όπως συνήθως :rolleyes:.. Η αλήθεια είναι ότι κουνηθήκαμε πολύ περισσότερο εκείνη την ημέρα, αλλά είχε την ομορφιά του και αυτό..

Εξεραιτικά αφιερωμένη στον Συριανό cptn Leo (όταν περάσαμε από Σύρο φόρτιζα τις μπαταρίες:p:cry:) για ευνόητους λόγους..



55351

thanos75
06-09-2009, 19:46
Για τον Ηλία, το πέρασμα του Ιεράπετρα Λ από τα νότια της Σύρου, επιστρέφοντας στον Πειραιά με μαγική μπουνάτσα. Εσύ στάθκες λίγο άτυχος μερικές μέρες πρίν..., φωτογραφία από το σπίτι μου :D

55338
Φίλε Leo, υπέροχη φωτογραφία τί να πω...Από ποιό σημείο της Σύρου είναι τραβηγμένη η φωτογράφία? Κοντά Μέγα Γιαλό να υποθέσω?

thanos75
06-09-2009, 19:48
Captain, περιττό να σου πω ότι εντυπωσιάστηκα με τα χρώμματα και το θέμα της φωτογραφίας. Ένα διπλό ευχαριστώ δεν αρκεί.. Να είσαι πάντα γερός και δυνατός και να κάνεις όσο πιο πολλές εξορμήσεις μπορείς, έτσι ώστε να περνάς κι εσύ καλά, αλλά και εμείς χαζεύοντας τις φωτογραφίες σου! :D.





Έπειτα από την πανέμορφη φωτογραφία του captain Leo που μας δείχνει το Ιεράπετρα να σχίζει τα νερά του Αιγαίου, θα ήθελα να μεταφερθούμε μέσα στο πλοίο.. Αυτή τη φορά πιο νότια, λίγο έξω από την Λέρο με προορισμό τους Λειψούς. Ο ήλιος κόντρα, έκανα ότι μπορούσα για να μην επηρεαστεί ο φακός μου.. ο οποίος φυσικά επηρεάστηκε όπως συνήθως :rolleyes:.. Η αλήθεια είναι ότι κουνηθήκαμε πολύ περισσότερο εκείνη την ημέρα, αλλά είχε την ομορφιά του και αυτό..


Εξεραιτικά αφιερωμένη στον Συριανό cptn Leo (όταν περάσαμε από Σύρο φόρτιζα τις μπαταρίες:p:cry:) για ευνόητους λόγους..




55351

Αν και είχες τον ήλιο κόντρα Ηλία, είναι τόσο υπέροχα τα χρώματα της που δεν χάνει τίποτα από τη μαγεία. Να'σαι καλά και να περνάς καλά στην όμορφη Λέρο

Leo
06-09-2009, 20:46
Φίλε Leo, υπέροχη φωτογραφία τί να πω...Από ποιό σημείο της Σύρου είναι τραβηγμένη η φωτογράφία? Κοντά Μέγα Γιαλό να υποθέσω?

Είναι στη Βάρη Θάνο, στο κέντρο του χωριού (στό λόφο της Εκκλησίας).

thanos75
06-09-2009, 20:57
Είναι στη Βάρη Θάνο, στο κέντρο του χωριού (στό λόφο της Εκκλησίας).
Όμορφη περιοχή πραγματικά Leo, αν και γενικά λατρεύω όλη τη Σύρο. Να΄σαι καλά και να χαίρεσαι τέτοιες ομορφιές από το σπίτι σου

roussosf
08-09-2009, 12:51
Λεο την ωρα που επαιρνες το Ιεραπετρα απο την εκκλησια εγω δεν φαινομε γιατι ειμαι απο πισω του ακριβως και...

55751

Leo
08-09-2009, 13:02
Ουάου, wow, δεν παίζεται.... φοβερή!!!!:shock:

AIOLOS KENTERIS II
08-09-2009, 15:54
Τελιες και το 2 σας η φωτο:p !!Σας ευχαριστουμε πολλι!!

giannisk88
09-09-2009, 00:45
Πωωωω απίστευτες!!!!
Μετα απο αυτες τις φωτο άλλαξα γνώμη για το πλοίο!!!!
Αψογοι!!!

eliasaslan
09-09-2009, 13:35
Λακκί Λέρου, μία τετάρτη του καλοκαιριού.. Αφιερωμένη στους roussosf, cptn Leo, giannisk88, και σε όποιο μέλος συμπαθεί το καραβάκι :D;)



(Με συγχωρείτε για το σημάδι στον φακό το οποίο δεν παρατήρησα.. Επειδή δεν είμαι καλός στην επεξεργασία φωτογραφιών και στην αφαίρεση ορισμένων σημείων, είναι καλύτερα να την επεξεργαστείτε οι ίδιοι ;):rolleyes:)


55864

roussosf
09-09-2009, 14:29
κατω απο το νοτιο καβο της Συρου
περιοχη τρια λαγγονια

55876

DimitrisT
12-09-2009, 16:45
Το Ιεράπετρα Λ (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=11048) περνώντας από την ακτή Ηετιωνα αναχωρεί από τον Πειραιά.

DeepBlue
13-09-2009, 19:03
Την περασμένη Κυριακή το πρωί επιστρέφωντας στον Πειραιά.Οι φωτο είναι απο το BLUE STAR ITHAKI. 56530

56531

56532

56533

vinman
15-09-2009, 21:58
Ίσως κάποιοι απο εσάς να θυμούνται το ταξιδάκι Ηράκλειο - Ρόδο - Ηράκλειο (με τα ενδιάμεσα λιμάνια Σητείας,Κάσου και Καρπάθου) non stop που είχα κάνει τον Αύγουστο που μας πέρασε και το είχα ονομάσει ''μίνι κρουαζιέρα''...!!
Στις 25 Σεπτεμβρίου πρώτα ο Θεός θα πραγματοποιήσω την δεύτερη ''μίνι κρουαζιέρα'' για φέτος με το Ιεράπετρα...!!!
Αναχώρηση Παρασκευή στις 16.00 απο Πειραιά για Πάτμο-Λειψούς-Λέρο-Κάλυμνο-Κώ-Σύμη-Ρόδο και επιστροφή στον Πειραιά non stop με το ίδιο δρομολόγιο αντίστροφα Κυριακή πρωί στις 11....!!!
Ένα δρομολόγιο που πιστεύω ότι θα περιέχει αρκετές καραβολατρικές εικόνες και ανυπομονώ να μοιραστώ με όλους εσάς στην επιστροφή...!!!

Giovanaut
15-09-2009, 22:02
Ίσως κάποιοι απο εσάς να θυμούνται το ταξιδάκι Ηράκλειο - Ρόδο - Ηράκλειο (με τα ενδιάμεσα λιμάνια Σητείας,Κάσου και Καρπάθου) non stop που είχα κάνει τον Αύγουστο που μας πέρασε και το είχα ονομάσει ''μίνι κρουαζιέρα''...!!
Στις 25 Σεπτεμβρίου πρώτα ο Θεός θα πραγματοποιήσω την δεύτερη ''μίνι κρουαζιέρα'' για φέτος με το Ιεράπετρα...!!!
Αναχώρηση Παρασκευή στις 16.00 απο Πειραιά για Πάτμο-Λειψούς-Λέρο-Κάλυμνο-Κώ-Σύμη-Ρόδο και επιστροφή στον Πειραιά non stop με το ίδιο δρομολόγιο αντίστροφα Κυριακή πρωί στις 11....!!!
Ένα δρομολόγιο που πιστεύω ότι θα περιέχει αρκετές καραβολατρικές εικόνες και ανυπομονώ να μοιραστώ με όλους εσάς στην επιστροφή...!!!


Με το καλο να πας.... και μπραβο που επιλεγεις αυτη τη γραμμη και οχι τα συνηθισμενα.....!!!!
Και εννοειται πως περιμενουμε το απιστευτο υλικο που θα συγκεντρωσεις....

Τωρα που θα εχουν κοψει και οι πολλοι τουριστες θα περασεις ακομη καλυτερα πιστευω....!!!!

φανούλα
15-09-2009, 22:03
Τυχερέεεεεεεε!!!! Σου φεξε πάλι!!! Με το καλό Μανώλη, καλό ταξίδι σου εύχομαι και καλά να περάσεις με ένα ακόμη τεράστιο ρεπορτάζ της άγονης γραμμής!!! Ελπίζω όμως να θυμάσαι πως οι ώρες άφιξης και αναχώρησης δεν είναι απαραίτητα αυτές που λέγονται σε αυτά τα δρομολόγια;)!!

vinman
15-09-2009, 22:30
Τυχερέεεεεεεε!!!! Σου φεξε πάλι!!! Με το καλό Μανώλη, καλό ταξίδι σου εύχομαι και καλά να περάσεις με ένα ακόμη τεράστιο ρεπορτάζ της άγονης γραμμής!!! Ελπίζω όμως να θυμάσαι πως οι ώρες άφιξης και αναχώρησης δεν είναι απαραίτητα αυτές που λέγονται σε αυτά τα δρομολόγια;)!!

Το έχω υπόψιν μου Φανούλα απο το ταξίδι με το Πρέβελης...και μπορώ να σου πώ ότι δεν μας χαλάει καθόλου ότι οι ώρες θα έχουν κάποιες αποκλίσεις...ίσα ίσα,περισσότερες ώρες στο πλοίο...:D

φανούλα
15-09-2009, 22:44
Ευτυχώς η κυρία vinman είναι λογική γυναίκα και της αρέσουν κι αυτής οι "κρουαζιέρες":p:p!!!

eliasaslan
16-09-2009, 13:45
Αγαπητέ φίλε Vinman, χάρηκα πάρα πολύ όταν είδα το μήνυμά σου. Είναι ένα πραγματικά καταπληκτικό ταξίδι με πανέμορφες εικόνες, άκρως καραβολατρικές εμπειρίες και πολλά, πολλά απρόσμενα περιστατικά!... Είναι αναμφισβίτητα μία από τις πιο όμορφες άγωνες γραμμές της Ελλάδας.. Είμαι σίγουρος πως θα μεταφέρεις και εμάς στην κρουαζιέρα όπως πολύ καλά ξέρεις με τις πανέμορφες λήψεις σου :D... Θα περάσεις φυσικά και από το νησί μου το Σάββατο νωρίς το πρωί (03.40) και το βράδυ της ίδιας μέρας (23.30).

Φυσικά, ένα τόσο σημαντικό μέλος του αγαπημένου μου ναυτιλιακού φόρουμ είναι ανεπίτρεπτο να περάσει απαρατήρητο από το λιμάνι του νησιού μου, έτσι λοιπόν, Μανόλη, εκείνο ο Σάββατο θα βρίσκομαι κι εγώ στο Λακκί Λέρου στις 23.30 για να σε.. φωτογραφήσω πάνω στην Ιεράπετρα μας και για να τα πούμε από κοντά.... Δυστυχώς ούτε στην μία, ούτε στην άλλη άφιξη θα δεις το νησί της ¶ρτεμις με το φως της ημέρας, αλλά δεν θα χάσεις και πολλά, μιας και το πλοίο προσεγγίζει σε έναν από τους πιο άσχημους κόλπους του νησιού ;)...


Και για να ξέρεις που να με ψάξεις... σου αφιερώνω μία φωτογραφία από μία άλλη Σαββατιάτικη άφιξη της κυρίας...

(με συγχωρείτε πολύ για την ποιότητα, το πρόβλημα που με ταλαιπωρεί με τα φώτα στις νυκτερινές λήψεις παραμένει :rolleyes:...)



56835



Σου εύχομαι να περάσεις πολύ όμορφα σε αυτή την καθαρά καραβολατρική κρουαζιέρα και να μας ταξιδέψεις όταν επιστρέψεις...! Φυσικά θα επικοινωνήσουμε με πμ λίγες ημέρες πριν τις 25 του μηνός.. :)

vinman
16-09-2009, 13:52
Αγαπητέ φίλε Vinman, χάρηκα πάρα πολύ όταν είδα το μήνυμά σου. Είναι ένα πραγματικά καταπληκτικό ταξίδι με πανέμορφες εικόνες, άκρως καραβολατρικές εμπειρίες και πολλά, πολλά απρόσμενα περιστατικά!... Είναι αναμφισβίτητα μία από τις πιο όμορφες άγωνες γραμμές της Ελλάδας.. Είμαι σίγουρος πως θα μεταφέρεις και εμάς στην κρουαζιέρα όπως πολύ καλά ξέρεις με τις πανέμορφες λήψεις σου :D... Θα περάσεις φυσικά και από το νησί μου το Σάββατο νωρίς το πρωί (03.40) και το βράδυ της ίδιας μέρας (23.30).

Φυσικά, ένα τόσο σημαντικό μέλος του αγαπημένου μου ναυτιλιακού φόρουμ είναι ανεπίτρεπτο να περάσει απαρατήρητο από το λιμάνι του νησιού μου, έτσι λοιπόν, Μανόλη, εκείνο ο Σάββατο θα βρίσκομαι κι εγώ στο Λακκί Λέρου στις 23.30 για να σε.. φωτογραφήσω πάνω στην Ιεράπετρα μας και για να τα πούμε από κοντά.... Δυστυχώς ούτε στην μία, ούτε στην άλλη άφιξη θα δεις το νησί της ¶ρτεμις με το φως της ημέρας, αλλά δεν θα χάσεις και πολλά, μιας και το πλοίο προσεγγίζει σε έναν από τους πιο άσχημους κόλπους του νησιού ...


Και για να ξέρεις που να με ψάξεις... σου αφιερώνω μία φωτογραφία από μία άλλη Σαββατιάτικη άφιξη της κυρίας...

(με συγχωρείτε πολύ για την ποιότητα, το πρόβλημα που με ταλαιπωρεί με τα φώτα στις νυκτερινές λήψεις παραμένει ...)



56835



Σου εύχομαι να περάσεις πολύ όμορφα σε αυτή την καθαρά καραβολατρική κρουαζιέρα και να μας ταξιδέψεις όταν επιστρέψεις...! Φυσικά θα επικοινωνήσουμε με πμ λίγες ημέρες πριν τις 25 του μηνός.. :)

Ηλία σε ευχαριστώ για ότι γράφεις!!
Το σίγουρο είναι ότι θα τα ξαναπούμε απο κοντά έστω και για λίγο..και αυτή την φορά στην έδρα σου...;)
Θα επικοινωνήσουμε με π.μ. λίγες μέρες πριν το ταξίδι!!
Σε ευχαριστώ για την φωτογραφία...να είσαι πάντα καλά!!

vinman
22-09-2009, 09:20
Τρείς ημέρες έμειναν μέχρι το κυκλικό ταξίδι που θα κάνουμε με το πλοίο!!
Παρόμοια εικόνα σαν την παρακάτω θα ζήσω και εγώ...αυτή τη φορά σαν επιβάτης!!
Πειραιάς 18 Σεπτεμβρίου!

57686

Nissos Mykonos
24-09-2009, 21:32
Μία φωτογραφία του Ιεράπετρα Λ. για τον vinman ο οποίος έχει σήμερα τα γεννέθλια του και γιατί αύριο θα ταξιδέψει μαζί με το πλοίο, για μία ακόμα ''μίνι κρουαζιέρα''...

Μανώλη Χρόνια Πολλά,ότι επιθυμείς!!!
Καλό ταξίδι σου εύχομαι αύριο..!!

Ιεράπετρα Λ. στο λιμάνι του Πειραιά στις 12/7/2009....Φωτογραφία από το Έλυρος...
58002

vinman
24-09-2009, 23:23
Μία φωτογραφία του Ιεράπετρα Λ. για τον vinman ο οποίος έχει σήμερα τα γεννέθλια του και γιατί αύριο θα ταξιδέψει μαζί με το πλοίο, για μία ακόμα ''μίνι κρουαζιέρα''...

Μανώλη Χρόνια Πολλά,ότι επιθυμείς!!!
Καλό ταξίδι σου εύχομαι αύριο..!!

Ιεράπετρα Λ. στο λιμάνι του Πειραιά στις 12/7/2009....Φωτογραφία από το Έλυρος...
58002

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη...Να 'σαι καλά!!

Giovanaut
25-09-2009, 00:14
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη...Να 'σαι καλά!!
Χρονια πολλα κι απο εμενα και ευχομαι μια υπεροχη καραβολατρικη εμπειρια που θα μεινε αξεχαστη....!!!!

vinman
25-09-2009, 02:16
Χρονια πολλα κι απο εμενα και ευχομαι μια υπεροχη καραβολατρικη εμπειρια που θα μεινε αξεχαστη....!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!
Θα είναι χαρά μου που θα μοιραστώ τις εικόνες απο το ταξίδι μου με εσάς μόλις επιστρέψω!!!

hhhhnikos
28-09-2009, 16:05
Μια φωτογραφία του Πλοίου από το λιμάνι της Ρόδου δίπλα στο Πρώτεας και φωτογραφίες από το πλοίο στο λιμάνι της Σύμης

hhhhnikos
28-09-2009, 16:26
Και συνεχϊζουμε

hhhhnikos
28-09-2009, 16:31
κάπου ανάμεσα σε Σύμη και Ρόδο κοντά με φόντο τα Μικρασιατίκα παράλια. Συγνώμη για την κακή ποιότητα της φωτογραφίας.

Κατα την Αναχώριση του πλοίου για Πειραία αρχές Σεπτεμβρίου

hhhhnikos
28-09-2009, 16:38
Και μερικές ακόμα

hhhhnikos
28-09-2009, 16:42
Και τελειώνω με 2 ακόμα φωτογραφίες

φανούλα
28-09-2009, 18:41
Ευχαριστούμε φίλε niko για το ρεπορτάζ σου:p!!!

laz94
04-10-2009, 19:52
¶φιξη (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=11687) στον Πειραια στις 18-8-2009...

Για τον vinman.


.

sylver23
13-10-2009, 15:27
Περίεργη πορεία ακολούθει το Ιεράπετρα στο ανέβασμά του απο Σαντορίνη λογικά λόγω καιρού.
Στο κεντρικό Αιγαίο σύμφωνα με το www.meteo.gr πνέουν μέτριοι και τοπικά ισχυροί δυτικοί άνεμοι.


60476

ελμεψη
16-10-2009, 12:37
Τωρα καταφερα να διαβασω το υπεροχο και μοναδικο ρεπορταζ του φιλου Μανωλη και μπορω να πω οτι ειναι απιστευτο. Συγχαρητηρια λοιπον και περιμενουμε το επομενο ταξιδι σου. Να σου αφιερωσω σε εσενα ειδικα και σε ολους τους λατρεις του πλοιου μερικες φωτο απο τη Συμη.Τις επομενες μερες θα ανεβουν καλυτερες για το συγκεκριμενο καραβι.

60787

60788

60789

polykas
16-10-2009, 12:49
Τωρα καταφερα να διαβασω το υπεροχο και μοναδικο ρεπορταζ του φιλου Μανωλη και μπορω να πω οτι ειναι απιστευτο. Συγχαρητηρια λοιπον και περιμενουμε το επομενο ταξιδι σου. Να σου αφιερωσω σε εσενα ειδικα και σε ολους τους λατρεις του πλοιου μερικες φωτο απο τη Συμη.Τις επομενες μερες θα ανεβουν καλυτερες για το συγκεκριμενο καραβι.

60787

60788

60789

Σε ευχαριστούμε ελμεψη με τις όμορφες φωτογραφίες σου από την Σύμη...:D

eliasaslan
16-10-2009, 13:22
Από την πανέμορφη Σύμη, ας ταξιδέψουμε λίγο πιο βόρεια, στο λιμάνι Λακκίου Λέρου για να απολαύσουμε μία καλοκαιρινή άφιξη της κυρίας με αρκετό κόσμο να την περιμένει :D. Το nautilia.gr είναι ΠΑΝΤΟΥ. ;)

Η θέα από την προβλήτα του λιμανιού.. Λέρος, μία Τετάρτη του καλοκαιριού :cool:.. Για τον ελμεψη που μας έστειλε συννημένους στην Σύμη, τον polyka - ο οποίος λαμβάνει δράση σε άλλα λιμάνια -, τον εκλεκτό Vinman, τον roussosf, τον γνωστό και μη εξαιρετέο cptn Leo, και για τα φιλαράκια Nissos Mykonos, Ndimitr93, Giannisk88, Gionaut :D.



60790

vinman
16-10-2009, 13:28
Φίλοι Ελμεψη και eliasaslan,σας ευχαριστώ πολύ για τις αφιερώσεις σας!!

polykas
16-10-2009, 13:37
Από την πανέμορφη Σύμη, ας ταξιδέψουμε λίγο πιο βόρεια, στο λιμάνι Λακκίου Λέρου για να απολαύσουμε μία καλοκαιρινή άφιξη της κυρίας με αρκετό κόσμο να την περιμένει :D. Το nautilia.gr είναι ΠΑΝΤΟΥ. ;)

Η θέα από την προβλήτα του λιμανιού.. Λέρος, μία Τετάρτη του καλοκαιριού :cool:.. Για τον ελμεψη που μας έστειλε συννημένους στην Σύμη, τον polyka - ο οποίος λαμβάνει δράση σε άλλα λιμάνια -, τον εκλεκτό Vinman, τον roussosf, τον γνωστό και μη εξαιρετέο cptn Leo, και για τα φιλαράκια Nissos Mykonos, Ndimitr93, Giannisk88, Gionaut :D.



60790



Eυχαριστώ πολύ Ηλία.

ndimitr93
16-10-2009, 14:48
Να είσαι καλά Ηλία! Περιμένουμε κι άλλες!!:D;)

eliasaslan
17-10-2009, 20:19
Φίλοι Ελμεψη και eliasaslan,σας ευχαριστώ πολύ για τις αφιερώσεις σας!!


Eυχαριστώ πολύ Ηλία.


Να είσαι καλά Ηλία! Περιμένουμε κι άλλες!!;)


Σας ευχαριστώ πολύ αγαπητοί φίλοι για τα σχόλιά σας. Νίκο φυσικά και θα ανέβουν όλες οι φωτογραφίες της Ιεράπετρας σιγά σιγά όμως για να έχουμε πυρομαχικά και τις δύσκολες ημέρες του Χειμώνα που πλησιάζουν.. :p;)

Giovanaut
17-10-2009, 20:49
Από την πανέμορφη Σύμη, ας ταξιδέψουμε λίγο πιο βόρεια, στο λιμάνι Λακκίου Λέρου για να απολαύσουμε μία καλοκαιρινή άφιξη της κυρίας με αρκετό κόσμο να την περιμένει :D. Το nautilia.gr είναι ΠΑΝΤΟΥ. ;)

Η θέα από την προβλήτα του λιμανιού.. Λέρος, μία Τετάρτη του καλοκαιριού :cool:.. Για τον ελμεψη που μας έστειλε συννημένους στην Σύμη, τον polyka - ο οποίος λαμβάνει δράση σε άλλα λιμάνια -, τον εκλεκτό Vinman, τον roussosf, τον γνωστό και μη εξαιρετέο cptn Leo, και για τα φιλαράκια Nissos Mykonos, Ndimitr93, Giannisk88, Gionaut :D.



60790




Να εισαι καλα ρε Ηλια....
Ευχαριστω παρα πολυ για την αφιερωση..

Πολυ καλη δουλεια....
οπως και αυτη του ελμεψη.....

eliasaslan
17-10-2009, 21:14
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Γιάννη :D Μία διόρθωση μόνο. Είναι ο ελμεψη (Νίκος) :) Πολλά φιλιά στην όμορφη Θεσσαλονίκη :D

BEN BRUCE
17-10-2009, 22:24
IERAPETRA L στο βαθυ της σαμου, μπορω να σας πω.

60986

T.S.S. APOLLON
17-10-2009, 22:29
IERAPETRA L στο βαθυ της σαμου, μπορω να σας πω.

60986
Φιλε Ben Bruce εξαιρετικη φωτογραφια μπορω να σου πω!

Giovanaut
20-10-2009, 19:46
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Γιάννη :D Μία διόρθωση μόνο. Είναι ο ελμεψη (Νίκος) :) Πολλά φιλιά στην όμορφη Θεσσαλονίκη :D

Να εισαι καλα Ηλια, ευχαριστω για τη επισημανση, μολις διορθωθηκε...

Και τα φιλια του Βορα στο νησι....!!!!!

stratoscy
20-10-2009, 19:47
Από την πανέμορφη Σύμη, ας ταξιδέψουμε λίγο πιο βόρεια, στο λιμάνι Λακκίου Λέρου για να απολαύσουμε μία καλοκαιρινή άφιξη της κυρίας με αρκετό κόσμο να την περιμένει :D. Το nautilia.gr είναι ΠΑΝΤΟΥ. ;)

Η θέα από την προβλήτα του λιμανιού.. Λέρος, μία Τετάρτη του καλοκαιριού :cool:.. Για τον ελμεψη που μας έστειλε συννημένους στην Σύμη, τον polyka - ο οποίος λαμβάνει δράση σε άλλα λιμάνια -, τον εκλεκτό Vinman, τον roussosf, τον γνωστό και μη εξαιρετέο cptn Leo, και για τα φιλαράκια Nissos Mykonos, Ndimitr93, Giannisk88, Gionaut :D.



60790



Εξαιρετική φότο.Καλό ρεπορτάζ

ΓιαννηςΤ
20-10-2009, 20:02
Σε ευχαριστω μεσα απο τη καρδια μου για το ταξιδι (γιατι και εγω ταξιδεψα μαζι σου μεσα απο αυτες τις υπεροχες φωτος)
ισως το καλυτερο αφιερωμα που εχω δει
σε ευχαριστω και παλι

hhhhnikos
20-10-2009, 20:48
Σύμη Οκτώβριος 2009

stratoscy
20-10-2009, 21:22
Παιδιά πολύ όμορφες οι φοτογρφίες σας.Αυτό το καράβι έχει πολλούς φαν

T.S.S. APOLLON
26-10-2009, 23:56
F/B Ιεραπετρα Λ...Πειραιας 18-10-2009.

62242

gigeorgi
29-10-2009, 16:36
Γεια σας
Αύριο είναι Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2009 και το ΙΕΡΑΠΕTΡΑ Λ. κάνει το τελευταίο του για φέτος ταξίδι προς τα Δωδεκάνησα. Έτυχε να είμαι στο πρώτο του φετινό ταξίδι προς Ρόδο μέσω Κάσου κ.τ.λ. , καθώς και στο πρώτο του από Ρόδο μέχρι Λέρο. Το κομμάτι του ταξιδιού από Λέρο προς Πειραιά έγινε με το ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ. Συγκέντρωσα λοιπόν το φωτογραφικό υλικό των τριών κομματιών του ταξιδιού από Πειραιά σε Πειραιά και κάτω από τη "σκέπη" της ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ Λ. σας ταξιδεύω όσο καλύτερα μπορώ.
Κάθε νησί παρουσιάζεται με μία φωτογραφία, ή φωτογραφία-πανόραμα και ένα βίντεο μικρό ή μεγάλο. Το βίντεο είναι αρκετά καλής ποιότητας για να γεμίσει την οθόνη σας. (Εξαίρεση όσον αφορά τις φωτογραφίες η Χάλκη: το νησάκι εξαιρετικό, η ώρα και το φως της ημέρας ιδανικά και ο πειρασμός μεγάλος). Δυστυχώς λόγω περιορισμών στο μέγεθος των εικόνων οι φωτογραφίες-πανοράματα δίνουν μόνο μια μικρή ιδέα του πραγματικού. Για όποιον ενδιαφέρεται τα πανοράματα υπάρχουν σε πολύ μεγαλύτερο μέγεθος. Μπορώ να τα στείλω με email, δωρεάν για να μην παρεξηγούμαστε. Στείλτε pm. Για όσους ενδιαφέρονται περισσότερο έχω γράψει σχετικά και στα μηνύματα #494 και #524 στη σελίδα του ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ.
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν. Τέλος Ιουνίου, Κυριακή 10 το βράδυ με σχεδόν απόλυτη γαλήνη αφήσαμε πίσω μας τον Πειραιά. Πρωί την άλλη μέρα 5:30-6:00 φτάσαμε στη Σαντορίνη, στο Αθηνιό. Μόλις ξημέρωνε και τα σύννεφα που φαίνονται στη φωτογραφία είναι σύννεφα υγρασίας που σε λίγο θα εξαφανιστούν.
62637
Να και το βίντεο. Πολύ μικρό σε μήκος, αλλά η Σαντορίνη είναι ένα από τα γνωστότερα νησιά. Και να θυμάστε ότι όλα τα βίντεο τα συνοδεύει πάντα ο γνήσιος ήχος του καραβιού και της θάλασσας.
http://www.youtube.com/watch?v=jfmK1QqNfQk

Το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. μας οδηγεί τώρα ανατολικότερα. Στην Ανάφη. Στη φωτογραφία ο κύριος οικισμός του νησιού πάνω από το λιμάνι που βρίσκεται στον όρμο του Αγίου Νικολάου.
62639
Και το βίντεο τραβηγμένο από το πλοίο. Παρατηρήστε στο τέλος του βίντεο τον τεράστιο ορθόπαγο του νησιού, τον Κάλαμο, το δεύτερο μετά το Γιβραλτάρ ορθόπαγο της Μεσογείου. Στη κορυφή βρίσκεται το εγκαταλελειμένο σήμερα μοναστήρι της Παναγιάς της Καλαμιώτισας.
http://www.youtube.com/watch?v=0OTSKx7Es-Y

Και συνεχίζουμε, Νότια αυτή τη φορά. Η απόσταση Ανάφη - Κάσος είναι περίπου 81 ναυτικά μίλια. Είναι ένα μικρό πέλαγος, χωρίς νησιά σχεδόν, μέσα στο Αιγαίο. Στο μέσον περίπου της απόστασης στις συντεταγμένες -35.8249N 026.4583E- βρίσκονται τα Διβούνια που ανήκουν στην Κάσο (ευχαριστώ Nikitask86) . Το πλοίο μας περνάει σχετικά κοντά. Ιδού η φωτογραφία
62640

και ιδού το βίντεο.
http://www.youtube.com/watch?v=Z2jPgztehvI

Και φτάσαμε στην Κάσο. Το πανόραμα μας δίνει μια αμυδρή ιδέα του οικισμού στο λιμάνι, του Εμποριού.
62641
Το βίντεο μας δίνει μια καλύτερη εικόνα. Παρατηρήστε εντελώς δεξιά από την αποβάθρα, μετά τα τελευταία σπίτια, εκεί που η στερια χαμηλώνει προς τη θάλασσα και το έδαφος ξασπρίζει αρχίζει το μικρό αεροδρόμιο του νησιού.
http://www.youtube.com/watch?v=X_VGEjSBxJA

Το πλοίο μας συνεχίζει προς τα Πηγάδια την πρωτελυουσα της Καρπάθου. Το πανόραμα
62642
και το βίντεο.
http://www.youtube.com/watch?v=u93n2dfpxDw

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

T.S.S. APOLLON
29-10-2009, 16:46
Φιλε gigeorgi πολυ καλο περιμενουμε την συνεχεια...

gigeorgi
29-10-2009, 16:54
ΣΥΝΕΧΕΙΑ
Κοντά στα Πηγάδια, αλλά και μακριά, για όσους ξέρουν, βρίσκεται το Διαφάνι, το επίνειο της μαγικής Ελύμπου. ΠΡΕΠΕΙ να τα επισκεφθείτε. Το πανόραμά του
62651
και το βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=bheKkAwGS6s


Πλέον ο δρόμος μας μας φέρνει στη Χάλκη. Μικρό νησί κοντά στη Ρόδο, αλλά όχι πολύ γνωστό. Στον πλου μέχρι την Κάμειρο Σκάλα, απ' όπου γίνεται η καθημερινή συγκοινωνία, υπάρχει μια μικρή πολυνησία, πάρα πολύ ενδιαφέρουσα. Εδώ τα πανοράματα του λιμανιού
62652
62653
62654
62655
και το βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=cgdClhEXYME


ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

gigeorgi
29-10-2009, 17:20
ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ
Για τη Ρόδο , αν και μπορούμε να πούμε πολλά, θα τα παραλείψουμε όμως για λόγους οικονομίας. Η φωτογραφία
62658
και το βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=gaJSqqInlSo


Και νάμαστε στη Λέρο. Το νησί του Ηλία. Ομολογώ ότι του κλέβω λίγη από τη δόξα που του ανήκει σα ντόπιου και να πω ότι με βοήθησε πολύ στην ολοκλήρωση αυτής της παρουσίασης. Ευχαριστώ Ηλία. Και βρες μια αφορμή να μας παρουσιάσεις το νησί σου.
Δυο λόγια τώρα για την "άγνωστη" Λέρο. Το νησί από ναυτικής απόψεως -μια που είμαστε ναυτική ιστοσελίδα- είναι πολύ προικισμένο. Έχει δύο καλά οργανωμένα λιμάνια.-το περίφημο Λακκί Δυτικά και την Αγία Μαρίνα Ανατολικά. Έχει δύο βαθείς προστατευμένους κόλπους με στοιχειώδεις λιμενικές εγκαταστάσεις.-το Παρθένι Βόρεια προστατευμένο από νησάκια και τον Ξερόκαμπο Νότια προστατευμένο από νησάκια και την Κάλυμνο η οποία βρίσκεται κοντύτερα απ' ότι το Ρίο-Αντίριο.
Παλιά πρωτεύουσα ο Πλάτανος κτισμένος στο διάσελλο. Από τη μιά μεριά κατηφορίζει προς τη Αγία Μαρίνα -τωρινή πρωτεύουσα- και τη θάλασσα και από την άλλη προς τον ψαράδικό οικισμό, το Παντέλι. Τα σπίτια στους τρεις οικισμούς είναι τα περισσότερα παλιά νεοκλασσικά, κτισμένα από ξενιτεμένους κυρίως από την Αλεξάνδρεια. Τα υπόλοιπα-πλην Λακκιού- σπίτια είναι νεότερα λίγο πολύ, αλλά με εξωτερική εμφάνιση πιο προσεγμένη τα τελευταία χρόνια, έτσι που να προσαρμόζεται με το νησιώτικο χαρακτήρα του τόπου. Και τέλος το Λακκί. Φτιαγμένο από τα θεμέλια πριν από περισσότερο από 70 χρόνια, είναι κατασκευασμένο σύμφωνα με συγκεκριμένο αρχιτεκτονικό στυλ και κουλτούρα της εποχής εκείνης. Είναι μία από τις τρεις ευρωπαϊκές πόλεις που έχουν φτιαχτεί έτσι. Ρυμοτομία, άνετη στάθμευση, παραλιακή λεωφόρος με διάζωμα στη μέση, ιδιαιτερότητες σε πολλά κτίρια και άλλα πολλά.
Αρκετά είπαμε. Να συνεχίσουμε το ταξίδι μας πρέπει. Να και το πανόραμα του Λακκιού τραβηγμένο από την κύρια προβλήτα προς το εσωτερικό του κόλπου
62659
να και το βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=0jZvWMUYr7s

Και τελειώνουμε το ταξίδι μας με την αρχόντισσα στην κυριολεξία Ερμούπολη. Την είχα επισκεφθεί πριν 30 χρόνια, αλλά φαίνεται δεν είχα πολυκαταλάβει. Αργότερα περνούσα και την έβλεπα από την κουπαστή, διάβαζα, και η επιθυμία μου μεγάλωνε. Φέτος τον Σεπτέμβριο τα κατάφερα. Έχω υλικό, το υλικό περιέχει και καράβια, κάποια στιγμή θα βγουν στο διαδίκτυο. Στο τέλος του ταξιδιού μας τώρα. Η πανοραμική σύνθεση , (η προκυμαία είναι ευθεία, δεν κάνει γωνία, το πρόγραμμα συρραφής φταίει)
62660
και το βίντεο της αρχόντισας.
http://www.youtube.com/watch?v=sxN9fuYvZPM

Τελειώσαμε. Κουραστήκαμε - 600 μίλια κάναμε-. Αλλά.....πιστεύω σας άρεσε.
Γεια σας
Γιώργος

Speedkiller
29-10-2009, 17:26
ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ


Τελειώσαμε. Κουραστήκαμε - 600 μίλια κάναμε-. Αλλά.....πιστεύω σας άρεσε.
Γεια σας
Γιώργος

Πολύ ωραίο αφιέρωμα!!!Μικρό και περιεκτικότατο!!!Μπράβο!!!Πάντα τέτοια!!!

cpt babis
29-10-2009, 17:28
Φιλε Γιωργο ειναι ΥΠΕΡΟΧΟ!!!!
Σε ευχαριστουμε!!!
Να εισαι καλα!!!

sylver23
30-10-2009, 00:14
Ωραίος τρόπος παρουσίασης,πολύ καλή η ιδέα πανοραμικής φωτογραφίας και βίντεο για κάθε λιμάνι.
Πολύ προσεγμενο αφιέρωμα και όπως προείπε και ο Κώστας -μικρό και περιεκτικό.
Να σαι καλά φίλε!

Giovanaut
30-10-2009, 01:15
Φιλε Γιωργο σου αξιζουν πολλα συγχαρητηρια και πολλα ευχαριστω.
Αρχικα για τον κοπο και τον χρονο που αφιερωσες για να μας ταξιδεψεις, αλλα πανω απο ολα για το ιδιο το αποτελεσμα καθως, η παουσιαση σου ηταν υπεροχη και φαινεται πως δουλεψες ερωτικα, σαν γνησιος καραβολατρης πανω σ αυτην...!!!!

Υ.Γ. Βλεποντας κατι τετοιες εικονες νιωθω υπερηφανος που γενηθηκα σ' αυτον τον ευλογημενο τοπο που λεγεται Ελλαδα, αλλα δυστυχως ολοι μας εχουμε αγνοια για τις ομορφιες που κρυβει η χωρα μας...!!!!

eliasaslan
30-10-2009, 14:05
Και νάμαστε στη Λέρο. Το νησί του Ηλία. Ομολογώ ότι του κλέβω λίγη από τη δόξα που του ανήκει σα ντόπιου και να πω ότι με βοήθησε πολύ στην ολοκλήρωση αυτής της παρουσίασης. Ευχαριστώ Ηλία. Και βρες μια αφορμή να μας παρουσιάσεις το νησί σου.
Δυο λόγια τώρα για την "άγνωστη" Λέρο. Το νησί από ναυτικής απόψεως -μια που είμαστε ναυτική ιστοσελίδα- είναι πολύ προικισμένο. Έχει δύο καλά οργανωμένα λιμάνια.-το περίφημο Λακκί Δυτικά και την Αγία Μαρίνα Ανατολικά. Έχει δύο βαθείς προστατευμένους κόλπους με στοιχειώδεις λιμενικές εγκαταστάσεις.-το Παρθένι Βόρεια προστατευμένο από νησάκια και τον Ξερόκαμπο Νότια προστατευμένο από νησάκια και την Κάλυμνο η οποία βρίσκεται κοντύτερα απ' ότι το Ρίο-Αντίριο.
Παλιά πρωτεύουσα ο Πλάτανος κτισμένος στο διάσελλο. Από τη μιά μεριά κατηφορίζει προς τη Αγία Μαρίνα -τωρινή πρωτεύουσα- και τη θάλασσα και από την άλλη προς τον ψαράδικό οικισμό, το Παντέλι. Τα σπίτια στους τρεις οικισμούς είναι τα περισσότερα παλιά νεοκλασσικά, κτισμένα από ξενιτεμένους κυρίως από την Αλεξάνδρεια. Τα υπόλοιπα-πλην Λακκιού- σπίτια είναι νεότερα λίγο πολύ, αλλά με εξωτερική εμφάνιση πιο προσεγμένη τα τελευταία χρόνια, έτσι που να προσαρμόζεται με το νησιώτικο χαρακτήρα του τόπου. Και τέλος το Λακκί. Φτιαγμένο από τα θεμέλια πριν από περισσότερο από 70 χρόνια, είναι κατασκευασμένο σύμφωνα με συγκεκριμένο αρχιτεκτονικό στυλ και κουλτούρα της εποχής εκείνης. Είναι μία από τις τρεις ευρωπαϊκές πόλεις που έχουν φτιαχτεί έτσι. Ρυμοτομία, άνετη στάθμευση, παραλιακή λεωφόρος με διάζωμα στη μέση, ιδιαιτερότητες σε πολλά κτίρια και άλλα πολλά.
Αρκετά είπαμε. Να συνεχίσουμε το ταξίδι μας πρέπει. Να και το πανόραμα του Λακκιού τραβηγμένο από την κύρια προβλήτα προς το εσωτερικό του κόλπου
62659
να και το βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=0jZvWMUYr7s

.................................................. .................................




Εγώ το μόνο που μένει να πω είναι ότι χαίρομαι πραγματικά που γνώρισα τον αγαπητό gigeorgi :D. Τον ευχαριστώ διπλά :cool: Γιώργο, μας ταξιδεύεις και δεν πρέπει τέτοιες μέρες διαγωνισμάτων... ;)

Apostolos
30-10-2009, 14:09
Οι πραγματικοί καραβολάτρες χτυπάνε λίγες και καλές φορές... Μόνο που τότε εμείς οι υπόλοιποι αργούμε να συνέλθουμε απο την ταραχή!

eliasaslan
30-10-2009, 16:08
Ήρθε έπειτα από αρκετές μέρες η σειρά μου για να ανεβάσω φωτογραφία..

Πάνω από τα αθάνατα και γεμάτα άφθονο αλάτι καταστρώματα του Ιεράπετρα Λ.. Για τον gigeorgi και όλους τους φίλους και θαυμαστές του πλοίου... Το λιμάνι γνωστό.. :D

Νωρίς το πρωί.. Όταν το ταξίδι αρχίζει, δεν σκέφτεσαι τον ύπνο.. Αναρωτιέσαι μόνο ποιά είναι η καλύτερη γωνία λήψης.. ;):p

(Δεν πα' να λεω αερολογίες, με 2 ώρες ύπνου μόνο το σωστό καδράρισμα δεν σε ενδιαφέρει :mrgreen:)



62822

ndimitr93
30-10-2009, 16:12
Εννοείται ότι εκτός από την υπέροχη φωτογραφία, θα κρατήσω και το σχόλιο με τα μικρά γραμματάκια στο μυαλό μου.....;)

cpt babis
30-10-2009, 16:46
Συμφωνω απολυτα με το Νικο.
Συγχαρητηρια Ηλια!!!

Giovanaut
30-10-2009, 21:13
Να εισαι καλα ρε Ηλια να μας ταξιδευεις....
Και μην μασας, σκισε στα διαγωνισματα...!!!

dokimakos21
31-10-2009, 19:49
Το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. στον Σαρωνικο....

62996

Για τον φιλο Ηλια...:p

diagoras
31-10-2009, 23:38
Ιεραπετρα στο λιμανι του Πειραια με καποιες εργασιες στην αγκυρα μαλλον
63036
Χαρισμενη στον Ηλια

gigeorgi
01-11-2009, 02:04
Οι πραγματικοί καραβολάτρες χτυπάνε λίγες και καλές φορές... Μόνο που τότε εμείς οι υπόλοιποι αργούμε να συνέλθουμε απο την ταραχή!

Να ευχαριστήσω τον Apostolos και όλους τους υπόλοιπους εσάς για τα καλά σας λόγια, αλλά βρε παιδιά μου δημιουργήσατε πρόβλημα!!!! Πρέπει τώρα να καβαλλήσω ένα καράβι (κατά το καβαλλάω το καλάμι) και με 8 Beaufort σήμερα να ψάχνω για θέμα, μη λογαριάζοντας ούτε την καρακατακαμπίσια σύζυγό μου. Τέλος πάντων κάτι θα ξετρυπώσω μάλλον από το σακκούλι του αρχείου μου: σκέφτομαι κάτι πιο κοντινό, στην "εύφορη" γραμμή,-όλο στις "άγονες" θα πηγαίνουμε;-. Και για να σοβαρευτώ και πάλι χίλια ευχαριστώ σε όλους σας για το θάρρος που μου δίνετε.
Γιώργος
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ: Ο πράκτοράς μου στη Λέρο - όχι ο Ηλίας - κοιμάται αυτή τη στιγμή στη καμπίνα του στο ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. που έδεσε στο Λακκί λόγω απαγορευτικού και το BLUESTAR κατηφορίζοντας για Κω-Ρόδο μόλις συνάντησε τον ΕΛΥΡΟ που ανηφόριζε για Πειραιά άνοιχτα της Φαλκονέρας. Πολλά Beaufort εκεί έξω βρε παιδιά!!!

eliasaslan
01-11-2009, 10:09
Το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. στον Σαρωνικο....

62996

Για τον φιλο Ηλια...


Ιεραπετρα στο λιμανι του Πειραια με καποιες εργασιες στην αγκυρα μαλλον
63036
Χαρισμενη στον Ηλια

O φίλος Ηλίας σας έχει δωράκι σε λίγες ωρίτσες, δεν θα του ξεφύγετε :p... (θα καταλάβετε παρακάτω).. Φώτη και Γιάννη, είστε καταπληκτικοί.. Σας ευχαριστώ πολύ :D.



Να ευχαριστήσω τον Apostolos και όλους τους υπόλοιπους εσάς για τα καλά σας λόγια, αλλά βρε παιδιά μου δημιουργήσατε πρόβλημα!!!! Πρέπει τώρα να καβαλλήσω ένα καράβι (κατά το καβαλλάω το καλάμι) και με 8 Beaufort σήμερα να ψάχνω για θέμα, μη λογαριάζοντας ούτε την καρακατακαμπίσια σύζυγό μου. Τέλος πάντων κάτι θα ξετρυπώσω μάλλον από το σακκούλι του αρχείου μου: σκέφτομαι κάτι πιο κοντινό, στην "εύφορη" γραμμή,-όλο στις "άγονες" θα πηγαίνουμε;-. Και για να σοβαρευτώ και πάλι χίλια ευχαριστώ σε όλους σας για το θάρρος που μου δίνετε.
Γιώργος
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ: Ο πράκτοράς μου στη Λέρο - όχι ο Ηλίας - κοιμάται αυτή τη στιγμή στη καμπίνα του στο ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. που έδεσε στο Λακκί λόγω απαγορευτικού και το BLUESTAR κατηφορίζοντας για Κω-Ρόδο μόλις συνάντησε τον ΕΛΥΡΟ που ανηφόριζε για Πειραιά άνοιχτα της Φαλκονέρας. Πολλά Beaufort εκεί έξω βρε παιδιά!!!


Καλημέρα σας από την συννεφιασμένη Λέρο... Μία ημέρα που ομολογουμένως μπορεί να χαρακτηριστεί ως η πρώτη χειμωνιάτικη ημέρα για το νησί.. Η θερμοκρασία φτάνει τους 14oC, η υγρασία αγγίζει το 77%, οι ψιχάλες κάνουν σιγά σιγά την εμφάνισή τους, αλλά όλα αυτά είναι ελάχιστα και ασήμαντα για να με εμποδίσουν να είμαι παρών στο λιμάνι του Λακκίου και να σας ταξιδέψω σε αυτό με τις πρώτες χειμωνιάτικες εικόνες του 2009... :D Το ποδήλατο είναι στην θέση του, το Ιεράπετρα βρίσκεται ακόμη στο ασφαλέστατο λιμάνι μας απ' ότι βλέπω στο ais και τα σκυλιά του γείτονα είναι ασφυκτικά δεμένα... οπότε το μόνο που μένει είναι να σας χαιρετήσω και να αναχωρήσω για το καραβολατρικό μου καθήκον.

Nautilia.gr... Καλημέρα και καλό μήνα ;)

eliasaslan
01-11-2009, 13:21
Καλησπέρα σε όλους τους καλούς φίλους που παρακολουθούν το θέμα του Ιεράπετρα Λ. Ένα πλοίο για το οποίο δεν έχει να πω ούτε αρνητικά, ούτε θετικά σχόλια.. Θα είχα να πω αρκετά θετικά αγαπητοί φίλοι, αλλά όταν έμαθα ότι είναι σήμερα το τελευταίο του δρομολόγιο στην γραμμή για φέτος αμέσως τα διέγραψα. Αυτά δεν ήταν αλλα από την συνέπεια του πλοίου στην γραμμή, και από την τεράστια βοήθεια και σημασία που θα είχε εάν έμενε όλο τον Χειμώνα.. Δυστυχώς αυτό δεν έγινε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έπρεπε να το αποχαιρετήσω.

Το είδα και συνεχίζω να το βλέπω σαν ένα παλιό, κλασσικό και ακούραστο βαπορι. Ποτέ δεν το αντιπάθησα. Ποτέ δεν είχα κάτι κακό να πω γι' αυτό. Εάν έλεγα ορισμένα μειονεκτήματα, ήταν απλώς κακομαθημοί που μου προξένησαν τα πολλά ταξίδια σε πλοία της Blue Star :p..

Όπου και αν πάει, σε όποια νερά διασχίζει, είναι σίγουρο ότι θα ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ. Και θα εξυπηρετεί αθόρυβα, και ταπεινά όπως πολύ καλά ξέρει να κάνει. Η Λέρος σήμερα το αποχαιρετά μαζί με θετικές και αρνητικές σκέψεις :|..


Σας υποσχέθηκα ότι θα είμαι παρών, και τελικά μπόρεσα να είμαι με την μεγάλη βοήθεια του πατέρα μου ο οποίος μου έκανε την χάρη να με πάρει με το αυτοκίνητο ως το λιμάνι, και να φέρει μαζί του την φωτογραφική του μηχανή..

Ας δούμε λοιπόν τις δύο πρώτες εικόνες από την πρώτη χειμωνιάτικη επίσκεψή μου στο Λακκί Λέρου μόλις πριν από μερικές ώρες..


Εικόνα 1. ¶ποψη του πλοίου πάνω από το δημοτικό σχολείο Λακκίου.. Η ποιότητα λήψης είναι χαμηλή, καθώς την τράβηξα με την δική μου φωτογραφική μηχανή.



63099


Εικόνα 2. Ένα από τα σημεία κατατεθέν του Λακκίου είναι τα πολύ παλιά κολονάκια που υπάρχουν κατά μήκος του παραλιακού δρόμου.. Επέλεξα λοιπόν στο πρώτο μέρος του φωτογραφικού ρεπορτάζ να περιέχονται και αυτά για να δώσουν και λίγο χρώμμα μέσα στην κατάθλιψη του τοπίου.. Η ποιότητα της λήψης εδώ είναι εντυπωσιακά καλύτερη, καθώς όπως καταλάβατε τραβήχθηκε με την αναλογική μηχανή του πατέρα μου ;)..


63100


Είναι εξεραιτικά αφιερωμένες στους καλούς φίλους dokimakos 21, diagoras, nissos mykonos, ndimitr93, Gionaut, cptn babis, NikosV, Trakman και φυσικά στον cptn Leo και στον φίλο του Roussosf

opelmanos
01-11-2009, 13:26
Φίλε μου για ποιά ποιότητα μας μιλάς?Η φωτογραφίες σου είναι από τις καλύτερες που έχω δεί .Μπράβο για τον κόπο σου να βγείς μες το κρύο !!!

nickosps
01-11-2009, 13:32
Ηλία σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ακούραστη κάλυψη που μας προσφέρεις από το όμορφο νησί σου!

Nissos Mykonos
01-11-2009, 13:46
Ηλία,καταρχάς θα ήθελα να δηλώσω και εγώ τον θαυμασμό μου στις υπέροχες φωτογραφίες σου!!!Ακόμα θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που αγνόησες τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν σε όλη την χώρα και πήγες στο λιμάνι για να φωτογραφίσεις το πλοίο και γιατί μου αφιέρωσες τις φωτογραφίες σου!!!!Να είσαι πάντα καλά φίλε μου!!!!;):D

opelmanos
01-11-2009, 14:25
15 Απρίλη 2009 .Η πρώτη του επίσκεψη με τα καινούγρια μισοβαμμένα συνιάλα σε αντικατάσταση του ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ .Τότε δεν είχα μάθει να ανεβάζω φωτό .Ψάχνοντας στο αρχε'ιο μου τις βρήκα και είπα να τις ανεβάσω.Ηλία δικές σου!!

63102

63103

63104

63105

cpt babis
01-11-2009, 14:41
Καλε μου φιλε Ηλια σε ευχαριστω για την αφιερωση αυτων των υπεροχων φωτογραφιων!!!!
Να εισαι παντα καλα!!!!

xidianakis
01-11-2009, 15:58
Καλησπέρα σε όλους τους καλούς φίλους που παρακολουθούν το θέμα του Ιεράπετρα Λ. Ένα πλοίο για το οποίο δεν έχει να πω ούτε αρνητικά, ούτε θετικά σχόλια. .................................................. .................................................. .........Είναι εξεραιτικά αφιερωμένες στους καλούς φίλους dokimakos 21, diagoras, nissos mykonos, ndimitr93, Gionaut, cptn babis, NikosV, Trakman και φυσικά στον cptn Leo και στον φίλο του Roussosf

καταπληκτικες!! πανεμορφες φωτογραφιες.... να συμπληρωσω οτι το πλοιο ηταν σε μια απο τις πιο δυσκολες γραμμες...

diagoras
01-11-2009, 17:19
Ηλια σε ευχαριστω παρα πολυ για την αφιερωση του μικρου σου αφιερωματος.Οσο για την ποιοτητα φιλε μου ειναι εξαιρετικοτατη.Δεν εχω λογια γενικα για ολα.Να σαι παντα καλα φιλε μου

ndimitr93
01-11-2009, 19:21
Ηλία χθες δεν προλάβαμε να ολοκληρώσουμε την συνομιλία μας και να σου εκφράσω τα ευχαριστήριά μου προς εσένα, τις φωτογραφίες σου, το νησί σου....Για ακόμα μία φορά θα σε ευχαριστήσω μέσα από το φόρουμ που μας φιλοξενεί!!
Ηλία μπορεί να φεύγει αλλά σας αφήνει υπέροχες αναμνήσεις, όπως εκείνη η φωτογραφία με το μη σωστό καδράρισμα!!!;) Το πλοίο θα είναι και πάλι εκεί το επόμενο καλοκαίρι για να σας εξυπηρετήσει...
Αυτοί είναι οι ακούραστοι εργάτες του Αιγαίου....;)
Να είσαι καλά φίλε!!

leonidas
01-11-2009, 21:04
Ηλια γραφεις υπεροχα οπως ολοι εχουμε αντιληφθει...
Λογια χαρακτηριστικα που εκφραζουν καθε πραγμα, καθε αντιληψη σου...

Αυτο αναδεικνυει το υφος που εχεις...

Μπραβο σου για το ταλεντο που εχεις στα λογια αυτα που γραφεις αλλα και στην ληψη φωτογραφιων...

Σε ευχαριστω πολυ που ανεβαζεις φωτογραφιες στο ομορφο φορουμ μας...

Μακαρι να μας αφιερωνεις φωτογραφιες πιο συχνα (αν και δεν με γραφεις στο τελος αλλα δεν πειραζει καθολου...) και γενικα μακαρι να εισε πιο ενεργο μελος για να σε χαιρομαστε στην παρεα μας...:D

ελμεψη
02-11-2009, 14:34
Μιας και το Ιεραπετρα Λ. πλεον θα σταματησει την χειμερινη περιοδο τα δρομολογια του στην γραμμη των Δωδεκανησων και σε μια βδομαδα και γω πλεον δεν θα μπορω να ανεβαζω φωτογραφιες και ποστ γιατι θα υπηρετω την Μαμα Πατριδα αποφασισα λοιπον να ανεβασω καποιες καλοκαιρινες φωτογραφιες του απο ενα σημειο που πιστευω θα αρεσε σε πολλους καραβολατρες και εμενα μου αρεσει να καθομαι εκει με τις ωρες...

Αφιερωμενες στους hhhhnikos,gigeorgi,eliasaslan,dokimakos21,diagoras , opelmanos,T.S.S Apollon,Naias II, DimitrisT, polykas, vinman, nickolas αλλα και σε οσους αγαπουν αυτο το πλοιο.

1) Μια σχεδον πλωρατη απο ψηλα (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=12544)
2) Μια πανοραμικη μεσα στο λιμανι (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=12545)
3) Περιτριγυρισμενο απο δεντρα (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=12546)
4) Πανοραμικα καθως αναχωρει (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=12547)

DimitrisT
02-11-2009, 14:56
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε ελμεψη για την αφιέρωση,να σαι καλά,(σχόλια στην γκαλερι ;)) .Καλή θητεία και καλός πολίτης.

eliasaslan
02-11-2009, 15:03
Για ακόμη μία φορά δεν ξέρω ποιόν να πρωτοευχαριστήσω.. Τον εξαιρετικό opelmanos για τις πολυ σπάνιες και όμορφες φωτογραφίες που μου αφιέρωσε, τα παιδιά που με ευχαρίστησαν ο καθένας με την υπογραφή του, ή τον Νίκο που ανέδειξε για ακόμη μία φορά το πόσο όμορφη είναι η Σύμη, ειδικά όταν στολίζεται από ένα πλοίο... Είστε όλοι καταπληκτικοί..


Για όλους εσάς είναι εξαιρετικά αφιερωμένη η παρακάτω φωτογραφία.

Προσπάθησα να θυμίζει τον λόγο για τον οποίο ήταν δεμένο το πλοίο στο λιμάνι..

Λακκί Λέρου λοιπόν, στο πρώτο απαγορευτικό του 2009... :cool:



63269

BEN BRUCE
02-11-2009, 15:32
Μιας και το Ιεραπετρα Λ. πλεον θα σταματησει την χειμερινη περιοδο τα δρομολογια του στην γραμμη των Δωδεκανησων και σε μια βδομαδα και γω πλεον δεν θα μπορω να ανεβαζω φωτογραφιες και ποστ γιατι θα υπηρετω την Μαμα Πατριδα αποφασισα λοιπον να ανεβασω καποιες καλοκαιρινες φωτογραφιες του απο ενα σημειο που πιστευω θα αρεσε σε πολλους καραβολατρες και εμενα μου αρεσει να καθομαι εκει με τις ωρες...

Αφιερωμενες στους hhhhnikos,gigeorgi,eliasaslan,dokimakos21,diagoras , opelmanos,T.S.S Apollon,Naias II, DimitrisT, polykas, vinman, nickolas αλλα και σε οσους αγαπουν αυτο το πλοιο.

1) Μια σχεδον πλωρατη απο ψηλα (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=12544)
2) Μια πανοραμικη μεσα στο λιμανι (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=12545)
3) Περιτριγυρισμενο απο δεντρα (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=12546)
4) Πανοραμικα καθως αναχωρει (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=12547)

Aπιθανες φωτο,μπορω να σου πω!

gigeorgi
02-11-2009, 15:36
Ευχαριστώ πολύ φίλε ελμεψη. Καλά να περάσεις στο στρατό και καλός πολίτης.

Nissos Mykonos
02-11-2009, 15:48
Μιας και το Ιεραπετρα Λ. πλεον θα σταματησει την χειμερινη περιοδο τα δρομολογια του στην γραμμη των Δωδεκανησων και σε μια βδομαδα και γω πλεον δεν θα μπορω να ανεβαζω φωτογραφιες και ποστ γιατι θα υπηρετω την Μαμα Πατριδα αποφασισα λοιπον να ανεβασω καποιες καλοκαιρινες φωτογραφιες του απο ενα σημειο που πιστευω θα αρεσε σε πολλους καραβολατρες και εμενα μου αρεσει να καθομαι εκει με τις ωρες...

.........
Nίκο οι φωτογραφίες σου είναι πανέμορφες!!!Όντως το μέρος από το οποίο φωτογράφισες το πλοίο είναι ένα από το ομορφότερα(κατά την γνώμη μου) στην υπέροχη Σύμη!!!Καλή θητεία σου εύχομαι στο στρατό σου εύχομαι!!;)


.................

Λακκί Λέρου λοιπόν, στο πρώτο απαγορευτικό του 2009... :cool:

Ηλία, για ακόμα μία φορά αποδεικνύεις το ταλέντο σου και στην φωτογραφία και στο λόγο!!!!Να είσαι πάντα καλά!!!Ευχαριστούμε!!!!:D;)

cpt babis
02-11-2009, 15:57
Για ακόμη μία φορά δεν ξέρω ποιόν να πρωτοευχαριστήσω.. Τον εξαιρετικό opelmanos για τις πολυ σπάνιες και όμορφες φωτογραφίες που μου αφιέρωσε, τα παιδιά που με ευχαρίστησαν ο καθένας με την υπογραφή του, ή τον Νίκο που ανέδειξε για ακόμη μία φορά το πόσο όμορφη είναι η Σύμη, ειδικά όταν στολίζεται από ένα πλοίο... Είστε όλοι καταπληκτικοί..


Για όλους εσάς είναι εξαιρετικά αφιερωμένη η παρακάτω φωτογραφία.

Προσπάθησα να θυμίζει τον λόγο για τον οποίο ήταν δεμένο το πλοίο στο λιμάνι..

Λακκί Λέρου λοιπόν, στο πρώτο απαγορευτικό του 2009... :cool:




63269

Πανεμορφα λογια!!!!
Πανεμορφη φωτογραφια!!!
Να εισαι καλα Ηλια που παρα της δυσκολες καιρικες συνθηκες εισουν παρων!!!
Συγχαρητηρια!!!!

Captain_Nionios
02-11-2009, 16:49
Γεια σας
Αύριο είναι Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2009 και το ΙΕΡΑΠΕTΡΑ Λ. κάνει το τελευταίο του για φέτος ταξίδι προς τα Δωδεκάνησα. Έτυχε να είμαι στο πρώτο του φετινό ταξίδι προς Ρόδο μέσω Κάσου κ.τ.λ. , καθώς και στο πρώτο του από Ρόδο μέχρι Λέρο.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

Ειναι πραγματικα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ το αφιερωμα σου φιλε μου. Περυσι πηγα Κασσο με αυτο. Φετος πηγα με την κοπελα μου Καρπαθο με το Πρεβελης κανοντας το κυκλικο δρομολογιο και γυρισα με το Πρεβελης με το συντομο, δηλαδη αυτο που περιεγραψες ΤΟΣΟ ομορφα...

sylver23
02-11-2009, 17:22
δεν θα μπορω να ανεβαζω φωτογραφιες και ποστ γιατι θα υπηρετω την Μαμα Πατριδαι (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=12547)

Θα αδειάσει το site ετσι όπως πάμε...
Εσύ ,εγώ και ο βογιατζερ στρατο...

Nikos_V
02-11-2009, 17:32
Θα αδειάσει το site ετσι όπως πάμε...
Εσύ ,εγώ και ο βογιατζερ στρατο...
23-10-09.Το Ιεραπετρα εν πλω κοντα στην Τζια.Για ολα τα στρατευμενα νιατα του nautilia!!!;):D

63299

sylver23
02-11-2009, 17:40
Οταν βαράμε σκοπιές κάτι τέτοιες φώτο θα ανεβάζετε εσείς και άντε να προλάβουμε να τις δούμε σε ολιγόωρες εξόδους...

Εγώ πρότεινα να κλείσει το φόρουμ για 9 μήνες αλλά δεν με πήραν στα σοβαρά (καλα ούτε εγώ με πήρα):p

Rocinante
02-11-2009, 18:03
Θα αδειάσει το site ετσι όπως πάμε...
Εσύ ,εγώ και ο βογιατζερ στρατο...
Και υπαρχουν και αλλοι.
Δεν υπαρχει κανα μεσον να σας μαζεψουν ολους μαζι να κανετε τον "Λοχο Ναυτιλια"; ;)

diagoras
02-11-2009, 18:52
Μιας και το Ιεραπετρα Λ. πλεον θα σταματησει την χειμερινη περιοδο τα δρομολογια του στην γραμμη των Δωδεκανησων και σε μια βδομαδα και γω πλεον δεν θα μπορω να ανεβαζω φωτογραφιες και ποστ γιατι θα υπηρετω την Μαμα Πατριδα αποφασισα λοιπον να ανεβασω καποιες καλοκαιρινες φωτογραφιες του απο ενα σημειο που πιστευω θα αρεσε σε πολλους καραβολατρες και εμενα μου αρεσει να καθομαι εκει με τις ωρες...

Αφιερωμενες στους hhhhnikos,gigeorgi,eliasaslan,dokimakos21,diagoras , opelmanos,T.S.S Apollon,Naias II, DimitrisT, polykas, vinman, nickolas αλλα και σε οσους αγαπουν αυτο το πλοιο.

1) Μια σχεδον πλωρατη απο ψηλα (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=12544)
2) Μια πανοραμικη μεσα στο λιμανι (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=12545)
3) Περιτριγυρισμενο απο δεντρα (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=12546)
4) Πανοραμικα καθως αναχωρει (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=12547)
Φιλε Νικο σε ευχαριστω παρα πολυ για τις φωτογραφιες.Να σαι παντα καλα

opelmanos
02-11-2009, 20:23
Για τον φιλτατο Ηλία!!!Το Ιεράπετρα στην Μυτηλήνη τον Απρίλη του 2004


63328

eliasaslan
06-11-2009, 21:50
Όταν αργεί αρκετές ημέρες κανείς να μπει στο nautilia.gr χάνει τον λογαριασμό με τα θέματα που τον περιμένουν στον πίνακα ελέγχου ;).. Έτσι τώρα παρατήρησα ότι υπάρχει μήνυμα που δεν έχω δει στο Ιεράπετρα Λ..

Τελικά αυτό δεν ήταν ένα απλό μήνυμα από ένα άγνωστο μέλος του φόρουμ. Ήταν μία καταπληκτική, συλλεκτική φωτογραφία από έναν φανατικό Μυτιλινιό καραβολάτρη :D. Για τον εξαιρετικό Opelmanos αφιερώνεται λοιπόν η παρακάτω φωτογραφία. :D

Από Λέρο, για την Μυτιλήνη... :p


63890

opelmanos
06-11-2009, 21:53
Φίλε μου Ηλία σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και την εξαιρετική φωτογραφια του πλοίου .Κρίμα που δεν έχω και άλλες φωτό του πλοίου στο άλμπουμ μου να ανεβάσω:(

eliasaslan
06-11-2009, 22:33
Φίλε opelmanos, αρκεί και μόνο η συμβολή σου σε όλα τα άλλα θέματα του φόρουμ, καθώς επίσης και η γενικότερη παρουσία σου για να κάνει κάθε μήνυμά σου όμορφο, είτε περιέχει φωτογραφία, είτε όχι. :D Χαιρετίσματα στην όμορφη Λέσβο :)

nickosps
07-11-2009, 14:12
Ηλία περιμένω με αγωνία την κάθε φορά που θα ποστάρεις! Μπράβο σου φίλε!

polykas
07-11-2009, 19:20
Στην Ελευσίνα στην μεσαία πλωτή για καλλωπισμό το συμπαθητικό καράβι...:D

dokimakos21
08-11-2009, 06:16
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. Στον Σαρωνικο 28/7/2009
Για ολους εσας που παρακολου8ειτε αυτο το 8εμα...:p

64151

ndimitr93
08-11-2009, 09:55
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. Στον Σαρωνικο 28/7/2009
Για ολους εσας που παρακολου8ειτε αυτο το 8εμα...:p

64151
Αυτός είσαι......;):D

cpt babis
08-11-2009, 10:18
Μπραβο Φωτη !!!
Υπεροχη φωτογραφια!!!!

nickosps
08-11-2009, 12:00
Ευχαριστούμε πολύ!

diagoras
08-11-2009, 17:45
Πολυ ομορφη φιλε Φωτη.Ευχαριστουμε

helatros68
08-11-2009, 20:22
Το Ιεραπετρα στον Σαρωνικο λιγο πριν την αφιξη του στον Πειραια. Κυριακη 9.8.2009

nikosnasia
08-11-2009, 21:22
20 Ιουλίου 2008.Φορτώνει για Λήμνο.
64247

opelmanos
08-11-2009, 21:34
20 Ιουλίου 2008.Φορτώνει για Λήμνο.
64247Απ το άγαλμα είναι φωτογραφημένο σωστά?:p

Giovanaut
10-11-2009, 19:04
Καλησπέρα σε όλους τους καλούς φίλους που παρακολουθούν το θέμα του Ιεράπετρα Λ. Ένα πλοίο για το οποίο δεν έχει να πω ούτε αρνητικά, ούτε θετικά σχόλια.. Θα είχα να πω αρκετά θετικά αγαπητοί φίλοι, αλλά όταν έμαθα ότι είναι σήμερα το τελευταίο του δρομολόγιο στην γραμμή για φέτος αμέσως τα διέγραψα. Αυτά δεν ήταν αλλα από την συνέπεια του πλοίου στην γραμμή, και από την τεράστια βοήθεια και σημασία που θα είχε εάν έμενε όλο τον Χειμώνα.. Δυστυχώς αυτό δεν έγινε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έπρεπε να το αποχαιρετήσω.

Το είδα και συνεχίζω να το βλέπω σαν ένα παλιό, κλασσικό και ακούραστο βαπορι. Ποτέ δεν το αντιπάθησα. Ποτέ δεν είχα κάτι κακό να πω γι' αυτό. Εάν έλεγα ορισμένα μειονεκτήματα, ήταν απλώς κακομαθημοί που μου προξένησαν τα πολλά ταξίδια σε πλοία της Blue Star :p..

Όπου και αν πάει, σε όποια νερά διασχίζει, είναι σίγουρο ότι θα ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ. Και θα εξυπηρετεί αθόρυβα, και ταπεινά όπως πολύ καλά ξέρει να κάνει. Η Λέρος σήμερα το αποχαιρετά μαζί με θετικές και αρνητικές σκέψεις :|..


Σας υποσχέθηκα ότι θα είμαι παρών, και τελικά μπόρεσα να είμαι με την μεγάλη βοήθεια του πατέρα μου ο οποίος μου έκανε την χάρη να με πάρει με το αυτοκίνητο ως το λιμάνι, και να φέρει μαζί του την φωτογραφική του μηχανή..

Ας δούμε λοιπόν τις δύο πρώτες εικόνες από την πρώτη χειμωνιάτικη επίσκεψή μου στο Λακκί Λέρου μόλις πριν από μερικές ώρες..


Εικόνα 1. ¶ποψη του πλοίου πάνω από το δημοτικό σχολείο Λακκίου.. Η ποιότητα λήψης είναι χαμηλή, καθώς την τράβηξα με την δική μου φωτογραφική μηχανή.



63099


Εικόνα 2. Ένα από τα σημεία κατατεθέν του Λακκίου είναι τα πολύ παλιά κολονάκια που υπάρχουν κατά μήκος του παραλιακού δρόμου.. Επέλεξα λοιπόν στο πρώτο μέρος του φωτογραφικού ρεπορτάζ να περιέχονται και αυτά για να δώσουν και λίγο χρώμμα μέσα στην κατάθλιψη του τοπίου.. Η ποιότητα της λήψης εδώ είναι εντυπωσιακά καλύτερη, καθώς όπως καταλάβατε τραβήχθηκε με την αναλογική μηχανή του πατέρα μου ;)..


63100


Είναι εξεραιτικά αφιερωμένες στους καλούς φίλους dokimakos 21, diagoras, nissos mykonos, ndimitr93, Gionaut, cptn babis, NikosV, Trakman και φυσικά στον cptn Leo και στον φίλο του Roussosf



Να εισαι καλα ρε Ηλια, απιθανος οπως παντα...!!!!

polykas
14-11-2009, 22:26
Το πλοίο λογικά είναι έτοιμο να πέσει από την δεξαμενή από Δευτέρα.Τοποθετήθηκαν οι άξονες και οι προπέλες.

Giovanaut
14-11-2009, 22:28
Το πλοίο λογικά είναι έτοιμο να πέσει από την δεξαμενή από Δευτέρα.Τοποθετήθηκαν οι άξονες και οι προπέλες.
Φετος ολοι κανουν πολυ καλη δουλεια στα βοπορια μας....
Και μπραβο γιατι τ αξιζουν!!!!!!!!!!!!!

ΛΕΒΕΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ
16-11-2009, 20:38
ΣΕ ποια γραμμη θα μπει το ιεραπετρα?

opelmanos
16-11-2009, 20:46
Το πλοίο λογικά είναι έτοιμο να πέσει από την δεξαμενή από Δευτέρα.Τοποθετήθηκαν οι άξονες και οι προπέλες.Δείξε καμία φωτό ντε:p

thanos75
16-11-2009, 23:31
ΣΕ ποια γραμμη θα μπει το ιεραπετρα?
Θα επιστρέψει-μετά την ετήσιά του-στις άγονες γραμμές που έκανε δηλαδή
2 φορές την εβδομάδα Πειραιάς-Πάτμος-Λειψοί-Λέρος-Κάλυμνος-Κως-Σύμ-Ρόδος και 1 φορά την εβδομάσα Πειραιάς-Σαντορίνη-Ανάφη-Κάσο-Κάρπαθο-Χάλκη-Ρόδο. Δε νομίζω να αλλάξει κάτι

Apostolos
18-11-2009, 23:13
Ποιο γυαλιστερό απο ποτέ!!!

65423

Giovanaut
18-11-2009, 23:21
Ποιο γυαλιστερό απο ποτέ!!!

65423

Αυτα ειναι...!!!!
Ευχαριστουμε Αποστολε....

Αντε καλοταξιδος ο βαπορας...!!!!

(ετσι θα λαμπει σε λιγο και ΜΥΤΙΛΗΝΑΚΙ μας...)

Apostolos
18-11-2009, 23:38
Ας ελπίσουμε πως θα δούμε όλα τα πλοία της ΑΝΕΚ λευκά και γυαλιστερά (ναι εννοώ το Αριάδνη)

polykas
19-11-2009, 13:39
Ποιο γυαλιστερό απο ποτέ!!!

65423

Πράγματι πρέπει να έγινε πολύ καλή δουλειά σε όλους τους τομείς του πλοίου.

xidianakis
19-11-2009, 13:59
Πράγματι πρέπει να έγινε πολύ καλή δουλειά σε όλους τους τομείς του πλοίου.
χρειαζοταν να γινει καλη δουλεια, διοτι το πλοιο ηταν σε μια πολυ δυσκολη γραμμη!.. για να δουμε ποια γραμμη θα παρει στον διαγωνησμο.....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

opelmanos
20-11-2009, 18:46
Ποιο γυαλιστερό απο ποτέ!!!

65423Το πλοίο έγινε καθρέφτης στην κυριολεξία.Νομίζω οτί το χρειαζόταν Ολική αμμοβολή και πλαστικοποίηση έγινε ?

Apostolos
20-11-2009, 21:36
Απλά καλή προετοιμασία της επιφάνειας και καλή εργασία-μπογιές

opelmanos
20-11-2009, 21:41
Απλά καλή προετοιμασία της επιφάνειας και καλή εργασία-μπογιέςΣτο γκαράζ έγινε καμία συντήρηση ?Βάψιμο του ουρανού ενοοώ μπουλμέδες,πατάρια ...

polykas
20-11-2009, 23:30
Κουκλί έγινε το βαπόρι...;)

65639

BEN BRUCE
20-11-2009, 23:43
Παντα κουκλι ηταν!Και σαν Ταλος ηταν στα καλυτεροτερα του.

Leo
22-11-2009, 09:45
Είδε την λιακάδα και λέει δεν πάω ένα δοκιμαστικό ταξίδι τώρα στον Σαρωνικό? και πήγε...;)

konigi
22-11-2009, 14:08
Υπάρχει μήπως κάποια φώτο του πλοίου απο την εποχή πριν μετασκευαστει και λεγόταν ΚΥΔΩΝ?

aegeanspeedlines
22-11-2009, 19:02
Υπάρχει μήπως κάποια φώτο του πλοίου απο την εποχή πριν μετασκευαστει και λεγόταν ΚΥΔΩΝ?

Μια φωτο ως Κύδων
http://www.faktaomfartyg.se/kydon_1975_1.jpg

Giovanaut
23-11-2009, 15:06
Μια φωτο ως Κύδων
http://www.faktaomfartyg.se/kydon_1975_1.jpg


Πανεμορφο...!!!!
Πρυμα μου θυμιΖΕΙ λιγακι το ΕΓΝΑΤΙΑ.....!!!!

dokimakos21
24-11-2009, 06:01
Ierapetra L.-Στον ΝΜ Δραπετσωνας....:p

66094

thanos75
24-11-2009, 11:06
Από αύριο 25/11 το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ στη θέση του Πρέβελης (που θα κάνει την ετήσιά του) στα δρομολόγια της Κασοκαρπαθίας με τις ίδιες ακριβώς ώρες αναχώρησης και ίδια λιμάνια προσέγγισης.

polykas
25-11-2009, 14:22
Ierapetra L.-Στον ΝΜ Δραπετσωνας....:p

66094

Σε ευχαριστούμε Φώτη.Ακόμη μία υπέροχη φωτογραφία...:D

artmios sintihakis
28-11-2009, 22:04
¶φιξη κ αναχώρηση του ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. σήμερα 28-11-2009 στο λιμάνι Ηρακλείου!!!
66749

66750

66752

Giovanaut
28-11-2009, 22:47
¶φιξη κ αναχώρηση του ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. σήμερα 28-11-2009 στο λιμάνι Ηρακλείου!!!


Μπραβο Αρτεμη, πολυ καλη δουλεια....
Αντε καλα ταξιδια να εχει...φρεσκια, φρεσκια...!!!!!

artmios sintihakis
28-11-2009, 23:06
To βαπόρι είναι κούκλα......ειναι φρεσκοβαμένο κ γιαλύζει..μπράβο στην ΑΝΕΚ!!

Leo
29-11-2009, 10:59
To βαπόρι είναι κούκλα......ειναι φρεσκοβαμένο κ γιαλύζει..μπράβο στην ΑΝΕΚ!!

Φαντάζομαι ότι πήρες χαμπάρι ότι φωτογράφιζε κι άλλος το βαρπόρι ε? :D

artmios sintihakis
29-11-2009, 11:13
Καλημέρα Cpt..!!!!!!Εννοείτε οτι τον πήρα χαμπάρι......κ ορίστε τον έχω ακριβώς μπροστά μου.....Vinman!!!!
66804

Leo
29-11-2009, 11:29
Είπα κι εγώωωωωωωω.. χαχαχαχαχα!!!:D

Thanasis89
29-11-2009, 17:50
Μάλιστα ! Μετά το πρώτο υπέροχο χτύπημα του Αρτέμη να περιμένουμε και το δεύτερο... Μπράβο παιδιά...

vinman
29-11-2009, 21:43
Υπέροχες Αρτέμη!!!
Όσο για τις δικές μου....απο αύριο...!!!;)

Leo
29-11-2009, 21:48
Υπέροχες Αρτέμη!!!
Όσο για τις δικές μου....απο αύριο...!!!;)

Είχε θάλασσα, ζαλίστηκε :p:D

vinman
30-11-2009, 12:35
Αναχώρηση απο Ηράκλειο,Σάββατο 28 Νοεμβρίου...!!!
Αφιερωμένες στον φίλο Αρτέμη που ήταν μαζί μου στον κόκκινο του λιμανιού!!

66960

66961

Giovanaut
01-12-2009, 23:56
Αναχώρηση απο Ηράκλειο,Σάββατο 28 Νοεμβρίου...!!!
Αφιερωμένες στον φίλο Αρτέμη που ήταν μαζί μου στον κόκκινο του λιμανιού!!


Να εισαι καλα....
Πανεμορφες.....

artmios sintihakis
02-12-2009, 00:25
Για να το δούμε αυτή την φορά με τα παλιά σινιαλα,που ομολογουμένος για μένα του πηγαιναν περισσότερο.....το έκαναν το βαπόρι ακόμα πιο γούτσου γούτσου:p:p:rolleyes:
67181

φανούλα
02-12-2009, 00:29
Για να το δούμε αυτή την φορά με τα παλιά σινιαλα,που ομολογουμένος για μένα του πηγαιναν περισσότερο.....το έκαναν το βαπόρι ακόμα πιο γούτσου γούτσου:p:p:rolleyes:
67181

Χαχαχα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Αρτέμη:D!!!

Rocinante
02-12-2009, 00:34
Για να το δούμε αυτή την φορά με τα παλιά σινιαλα,που ομολογουμένος για μένα του πηγαιναν περισσότερο.....το έκαναν το βαπόρι ακόμα πιο γούτσου γούτσου:p
ΧΑΧΑΧΑ Αρτεμη ομολογω οτι πρωτη φορα βλεπω τετοια περιγραφη για πλοιο. Το προβλημα ομως ειναι οτι τωρα με τα μεταφραστικα που ως γνωστον μας παρακολουθουν πολλοι ξενοι φιλοι μας ηθελα να ηξερα τι θα καταλαβουν βλεποντας οτι το πλοιο το εκαναν More goutsou goutsou :D:p:)

artmios sintihakis
02-12-2009, 00:44
Φίλε roci καλό να κάνουμε κ λιγο χιούμορ...να σπάει κ ο πάγος της τυπικούρας!!!!!Σωστός????

Rocinante
02-12-2009, 00:56
Φίλε roci καλό να κάνουμε κ λιγο χιούμορ...να σπάει κ ο πάγος της τυπικούρας!!!!!Σωστός????
Η τυπικουρα ειναι κατι που απεχθανομαι γιαυτο και παντα κρατουσα εδω μεσα μια... πως να το πω σταση εντελως αλλου...:D
Αλλωστε τι περιμενεις απο καποιον που για nickname εχει το ονομα ενος αλογου...
Αλλα ξεφυγα απο το θεμα του ομορφου αυτου πλοιου και καποιος Συριανος φιλος moderator θα φωναζει οτι το εκανα chat εδω μεσα :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

artmios sintihakis
02-12-2009, 01:06
Έτσιιι,έτσιιι.....

villy
02-12-2009, 14:43
Η ΑΝΕΚ ανακοινώνει : Δεμένο το Ιεράπετρα.
http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=2410

giannisk88
02-12-2009, 15:34
Οντως για να το δούμε κι'ολας!!
67250

67251

Αφιερωμένες στην παρέα που με ακολουθεί ότι καιρό και αν κάνει, στα όμορφα και στα άσχημα!!!

Επίσης και στους ΛΕΟ-Αρτέμη

artmios sintihakis
02-12-2009, 16:12
Γιαννιώ απο οτι βλέπω με πρόλαβες ε?????????Εγω γυρισα μολις πριν λίγο κ ο καιρός έχει φτιάξει........ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. με απαγορευτικό στο λιμάνι Ηρακλείου σήμερα 02-12-2009!!!!!giannisk88 αυτη ειναι η τιμωρία σου......:D:p;)
67253

67254

67255

67256

giannisk88
02-12-2009, 16:25
Χαχαχα!!Περιμενα οτι θα με τιμωρούσες, αλλα όχι τόσο σκληρά Αρτέμη!!!Οσο για την ποιοτητα τους, ντάξει μωρέ βλεπονται χαχα:D

Leo
02-12-2009, 17:08
Να πάτε κι οι δυο στο λοστρόμο, αφού ξημεροβραδιάζεστε στο λιμάνι, να σας δώσει από ένα ρολό και ένα μπότο σίελ μπογιά, να βάζετε το κομμάτι πάνω από τα βρεχάμενα :p:D, γιατί του πάει.

opelmanos
02-12-2009, 18:27
Γιαννιώ απο οτι βλέπω με πρόλαβες ε?????????Εγω γυρισα μολις πριν λίγο κ ο καιρός έχει φτιάξει........ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. με απαγορευτικό στο λιμάνι Ηρακλείου σήμερα 02-12-2009!!!!!giannisk88 αυτη ειναι η τιμωρία σου......:D:p;)
67253

67254

67255

67256Αρτέμιε οι φωτογραφίες σου είναι σκέτη ζωγραφιά το πλοίο στο μαύρο ουρανό του Ηρακλείου.Ακριβώς στην ίδια θεση που είναι το Ιεράπετρα είχε αράξει και ο Τεό το Πάσχα του 2004

Giovanaut
02-12-2009, 21:40
Να ειστε καλα παιδες απο την Λεβεντογεννα Κρητη...!!!!!
Ετσι Λεο, οχι μονο να καμαρωνουν το βαπορι μας....:p:p;)

nautical96
02-12-2009, 21:44
Υπέροχες φίλε Αρτεμη η φωτογραφίες του Ιεράπετρα απο το Ηρακλειο...να'σαι παντα καλα;)

Ergis
02-12-2009, 22:24
Ας ελπίσουμε πως θα δούμε όλα τα πλοία της ΑΝΕΚ λευκά και γυαλιστερά (ναι εννοώ το Αριάδνη)

no comments.......:|

giannisk88
03-12-2009, 01:04
Να πάτε κι οι δυο στο λοστρόμο, αφού ξημεροβραδιάζεστε στο λιμάνι, να σας δώσει από ένα ρολό και ένα μπότο σίελ μπογιά, να βάζετε το κομμάτι πάνω από τα βρεχάμενα :p:D, γιατί του πάει.

Αρτέμη ακούς?
αλλάζουμε επάγγελμα απο αύριο, ετοιμάσου!!!:D:D

Γεια σου ρε δάσκαλε!!!Παντως την ώρα που πήγα εγώ είχε λίγο ψώφο οπότε λίγη δουλειά θα ζέστεναι λιγάκι!!!

artmios sintihakis
03-12-2009, 01:19
Αρτέμη ακούς?
αλλάζουμε επάγγελμα απο αύριο, ετοιμάσου!!!:D:D

Γεια σου ρε δάσκαλε!!!Παντως την ώρα που πήγα εγώ είχε λίγο ψώφο οπότε λίγη δουλειά θα ζέστεναι λιγάκι!!!
Αν δεν ακούω λέει.......?????Ακούω.......:?

dokimakos21
03-12-2009, 13:49
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. Στον Σαρωνικο για τον φιλο Αρτεμη...;)

67408

vinman
07-12-2009, 18:15
Αναχώρηση (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=13646) απο το Ηράκλειο,για τους φίλους Artmios sintihakis,dokimakos21,giannisk88!!

dokimakos21
10-12-2009, 11:45
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ.-Εν πλω...
Για ολους εσας...;)

68246

φανούλα
10-12-2009, 21:02
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ.-Εν πλω...
Για ολους εσας...;)

68246
Εσύ αλλωνίζεις και δεν περνάει τίποτα απαρατήρητο στο περασμά σου:D!!!
Ευχαριστούμε πολύ Φώτη για την κούκλα και για όλες τις όμορφες που έχεις ανεβάσει σε όλα τα threads!!! Καλή συνέχεια στις απαθανατίσεις σου και στα ταξίδια σου:p:D!!!

artmios sintihakis
10-12-2009, 21:19
Kαλησπέρααα!!!!Αφιερωμένη στην Φανούλα κ στον dokimakos21...!!!
68279

φανούλα
10-12-2009, 21:28
Kαλησπέρααα!!!!Αφιερωμένη στην Φανούλα κ στον dokimakos21...!!!
68279

:o:oΤι μπαμ ήταν αυτό Αρτέμη??? Τα τιμημένα σινιάλα της ΛΑΝΕ θα μείνουν για πάντα χαραγμένα στις καρδιές μας σε όσους τα γνωρίσαμε!!!
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

artmios sintihakis
10-12-2009, 21:40
:o:oΤι μπαμ ήταν αυτό Αρτέμη??? Τα τιμημένα σινιάλα της ΛΑΝΕ θα μείνουν για πάντα χαραγμένα στις καρδιές μας σε όσους τα γνωρίσαμε!!!
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Ευτυχώς που υπάρχει ακόμα κ ο ΚΟΡΝΑΡΟΣ κ μας τα θυμίζει:D

Giovanaut
10-12-2009, 21:59
Μπραβο παιδια για το μερακι σας....
Πολυ ομορφες αναμνησεις...!!!!!

φανούλα
10-12-2009, 22:15
Ευτυχώς που υπάρχει ακόμα κ ο ΚΟΡΝΑΡΟΣ κ μας τα θυμίζει:D

Η Ιεράπετρα όμως ήταν πιο....τσαχπίνα:D:D με εκείνα τα σινιάλα!!!

artmios sintihakis
10-12-2009, 22:31
Ναι όντως....ήταν πιο ζουζούνιαρα,με τα τωρινά σινιάλα μας σοβάρεψε!!!
68299

φανούλα
10-12-2009, 22:39
Ναι όντως....ήταν πιο ζουζούνιαρα,με τα τωρινά σινιάλα μας σοβάρεψε!!!
68299

¶ψογος:p;)!!!

Giovanaut
13-12-2009, 14:49
http://www.marinews.gr/pub/category.asp?lang=gr&page=1&catid=5&contentid=10349

φανούλα
13-12-2009, 14:55
http://www.marinews.gr/pub/category.asp?lang=gr&page=1&catid=5&contentid=10349

Ε εντάξει δε θα 'ναι τίποτα!!! Απλά η Ιεράπετρα θα "φίλησε" το ντόκο:D!!!
Ευχαριστούμε Γιάννη για την ενημέρωση!!!

Giovanaut
13-12-2009, 14:59
Ε εντάξει δε θα 'ναι τίποτα!!! Απλά η Ιεράπετρα θα "φίλησε" το ντόκο:D!!!
Ευχαριστούμε Γιάννη για την ενημέρωση!!!
Ευτυχως, γιατι δεν ειναι καιρος για να μας πιανουν στα στοματα τους διαφοροι....!!!

Αλλωστε τι στο καλο ζουζουνιαρα ειναι....:D;)

φανούλα
13-12-2009, 15:03
Ευτυχως, γιατι δεν ειναι καιρος για να μας πιανουν στα στοματα τους διαφοροι....!!!

Αλλωστε τι στο καλο ζουζουνιαρα ειναι....:D;)

Αυτό να μου πεις:D:D!!!

artmios sintihakis
13-12-2009, 15:44
Η ζουζουνιάρα μας ΙεραΠΕΤΡΟΥΛΑ Λ. κατα την χθεσινή της άφιξη στο Ηράκλειο!!!
68628

68630

68631

68633
Αφιερωμένες στην φανούλα κ στον Giovanaut,που αγαπάν πολύ το βαπόρι!!!

MILTIADIS
13-12-2009, 15:48
Η ζουζουνιάρα μας ΙεραΠΕΤΡΟΥΛΑ Λ. κατα την χθεσινή της άφιξη στο Ηράκλειο!!!
68628

68630

68631

68633
Αφιερωμένες στην φανούλα κ στον Giovanaut,που αγαπάν πολύ το βαπόρι!!!
και μολις τελειωσε..την μανουβρα της!;)α ρε TALOS!!43 ωρες ταξιδι το 97 για τεργεστη,αξεχαστο θα μου μεινει!!

Giovanaut
13-12-2009, 15:49
Η ζουζουνιάρα μας ΙεραΠΕΤΡΟΥΛΑ Λ. κατα την χθεσινή της άφιξη στο Ηράκλειο!!!

Αφιερωμένες στην φανούλα κ στον Giovanaut,που αγαπάν πολύ το βαπόρι!!!


Να εισαι καλα ρε Αρτεμη, που μας θυμασαι....!!!!
Φιλια στην Κρητη απ' τον Βορα...!!!!!!

Υπεροχη η δουλεια σου...!!!!!

φανούλα
13-12-2009, 16:19
Η ζουζουνιάρα μας ΙεραΠΕΤΡΟΥΛΑ Λ. κατα την χθεσινή της άφιξη στο Ηράκλειο!!!
68628

68630

68631

68633
Αφιερωμένες στην φανούλα κ στον Giovanaut,που αγαπάν πολύ το βαπόρι!!!

Ευχαριστούμε πολύ Αρτέμη:p:D!!! Να 'σαι πάντα καλά!!! Πολύ όμορφη μανούβρα!!!

artmios sintihakis
15-12-2009, 00:23
Η ζουζούνα μας ανάμεσα στα άλλα μεγαθήρια!!!!Εδώ είναι που κολλάει κ το σλόγκαν της εταιρείας......''Παμε εκει που δεν χωρούν οι μεγάλοι''
Αφιερωμένη........
68771

speedrunner
15-12-2009, 01:10
Σήμερα το πλοίο λόγο της καθυστέρησης που είχε στο λιμάνι της Κάσου (http://www.marinews.gr/pub/Category.asp?lang=gr&page=1&catid=5&contentid=10349)έφυγε απο τον Πειραιά στις 19:30 αντί για 16:00 και δεν έπιασε το λιμάνι της Μήλου. Οι επιβατες με προορισμό την Mήλο προωθήθηκαν με το πλοίο Βιντσεντζος Κορνάρος που έφυγε την ίδια ώρα απο τον Πειραιά

ορφεας
16-12-2009, 20:23
Εδώ (http://web.anek.gr/anek_prod/pdf/publish/news/2009/20091216el.pdf) μπορούμε να δούμε το δελτίο τύπου της ANEK για τα καθηστεριμένα δρομολόγια του Ιεράπετρα.

Melis7
18-12-2009, 03:45
Το πλοίο το καλοκαίρι του 2009 στο λιμάνι των Λειψών.....

http://i800.photobucket.com/albums/yy281/meligeor/Fwto%20ploiwn/Ierapetra9.jpg

Melis7
18-12-2009, 03:49
http://i800.photobucket.com/albums/yy281/meligeor/Fwto%20ploiwn/IerapetraL30.jpg

Leo
18-12-2009, 06:39
Αυτή την ώρα το πλοίο μετακινείται από τα λεμονάδικα στην επισκευαστική Περάματος. Προφανώς σε λίγο θα δούμε τον Πρέβελη να εξέρχεται?

mike_rodos
18-12-2009, 07:13
Αυτή την ώρα το πλοίο μετακινείται από τα λεμονάδιακα στην επισκευαστική Περάματος. Προφανώς σε λίγο θα δούμε τον Πρέβελη να εξέρχεται?

Aλλά και το Ιεράπετρα κάπτεν έχει κάνει επισκευή...

Melis7
18-12-2009, 10:53
Μήπως θα ξαναμπεί στην άγονη των Δωδεκανήσων και θα αποχωρήσει πάλι το Εξπρές Σαντορίνη?????

Tasos@@@
18-12-2009, 16:23
Μια χτεσινη του φωτογραφια μεχρι να μαθουμε τους αποτερους σκοπους του!;)

http://i585.photobucket.com/albums/ss299/TasosDave/IMG_3329.jpg

ορφεας
18-12-2009, 20:33
Στις 18:50 αναχώρισε απο το Πέραμα το Ιεράπετρα και έφτασε στον Πειραιά στις 19:10.

stratoscy
18-12-2009, 21:25
Απολογούμαι που διακόπτω τη συζήτηση σας αλλά έχει λίγες μέρες που θέλω να θέσω ένα ερώτημα αλλά ξεχνώ.Λοιπόν το ερώτημα είναι το εξής:Στο όνομα του πλοίου το Λ (Ιεράπετρα Λ) τί σημαίνει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Rocinante
18-12-2009, 21:52
Απολογούμαι που διακόπτω τη συζήτηση σας αλλά έχει λίγες μέρες που θέλω να θέσω ένα ερώτημα αλλά ξεχνώ.Λοιπόν το ερώτημα είναι το εξής:Στο όνομα του πλοίου το Λ (Ιεράπετρα Λ) τί σημαίνει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απ οτι γνωριζω ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ ΛΑΣΙΘΙΟΥ

gigeorgi
18-12-2009, 21:54
Απολογούμαι που διακόπτω τη συζήτηση σας αλλά έχει λίγες μέρες που θέλω να θέσω ένα ερώτημα αλλά ξεχνώ.Λοιπόν το ερώτημα είναι το εξής:Στο όνομα του πλοίου το Λ (Ιεράπετρα Λ) τί σημαίνει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν και σε άλλο σημείο έχει απαντηθεί το ερώτημα ας επαναλάβουμε εδώ: Το πλοίο πριν φτάσει στην ΑΝΕΚ ανήκε στην Λασιθιώτικη Ανώνυμη Ναυτιλιακή Εταιρεία ΛΑΝΕ και το Λ στο όνομα σήμαινε (ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ) ΛΑΣΙΘΙΟΥ , μια που η πόλη της Ιεράπετρας είναι σ' αυτόν τον Νομό. Ελπίζω να λύθηκε η απορία σου.

stratoscy
19-12-2009, 11:56
Ευχαριστώ για τις απαντ'ησεις σας κύριοι.Λύθηκε η απορία μου και απολογούμαι που ξενάθεσα το ερώτημα.;)

vinman
19-12-2009, 23:18
Ηράκλειο,Νοέμβριος '09...
Αφιερωμένη στους φίλους Leo,Artmios Sintihakis,dokimakos21,Trakman και giannisk88!!

69421

Leo
20-12-2009, 01:23
Πότε πήγες στο Ηράκλειο, το Νοέμβρη? :p:D Ευχαριστώ για αυτή και όλες τισ άλλες αφιερώσεις...

artmios sintihakis
20-12-2009, 01:54
Vinman σε ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση!!!ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. στην διαδικασια της μανούβρας.......σε σένα κ στον άρχοντα Leo!
69444

Melis7
20-12-2009, 13:14
Εδώ το πλοίο κατά την είσοδό του στο λιμάνι των Λειψών. Καλοκαίρι 2009

http://i800.photobucket.com/albums/yy281/meligeor/Fwto%20ploiwn/Ierapetra5.jpg

Tasos@@@
20-12-2009, 13:15
Πολυ ωραια φωτο φιλε Γιωργη!Σ'ευχαριστουμε!

Leo
20-12-2009, 18:53
Αυτή η φωτογραφία είναι μοναδική. Μια κάρτ ποστάλ χωρίς αμφιβολία. Συγχαρητήρια. Θα έλεγα μάλιστα φίλε Melis7, να την ανεβάσεις στην gallery να ανοίξουμε το λιμάνι των Λειψών με αυτήν.:D